Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***332***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Si da, recunosc, avantaje/dezavantaje exista si la stat si la privat. Ma atrage un job la stat pentru ca, momentan, mi se pare mai sigur si mai igienic din punct de vedere mental.

V-am cerut sprijinul pentru ca eu nu sint convinsa insa ca e ok sa fac o facultate "doar de dragul de a o face"; nu mi-ar displace insa sa mai fac una "de placere"; mi-ar placea sa fac psihologie, de exemplu. In fine, mai am la dispozitie citeva zile in care sa ma gindesc ce si cum voi face.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Bianca, nu te stresa ca nu m-am ofticat.
Daca, insa, vrei in...banci sa ne batem, voila: azi am aflat ca am scadenta anticipata la creditul de la BCR Scadenta? 28 iulie.
In mod normal, nu as fi spus asta, nici pe forum, nici la prieteni.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Si da, recunosc, avantaje/dezavantaje exista si la stat si la privat. Ma atrage un job la stat pentru ca, momentan, mi se pare mai sigur si mai igienic din punct de vedere mental.

V-am cerut sprijinul pentru ca eu nu sint convinsa insa ca e ok sa fac o facultate "doar de dragul de a o face"; nu mi-ar displace insa sa mai fac una "de placere"; mi-ar placea sa fac psihologie, de exemplu. In fine, mai am la dispozitie citeva zile in care sa ma gindesc ce si cum voi face.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani





Ina, daca tu cu creierii tai sunteti impacati cu gandul unei a doua facultati "doar de drag" atunci fa-o.

Am o prietena, fosta colega din liceu care dupa ce am terminat Finante impreuna s-a inscris la un master tot cu finante si inginerii financiare (lucreaza la o banca) si acum un an s-a apucat de Drept (la stat, la ID) pentru ca atunci cand avea 18 ani nu a lasat-o maica'sa sa faca Dreptul. Si e constienta ca e nebuna,ii e greu, dar ea merge mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Va multumesc tuturor pentru opinii; imi place cum ginditi O sa va tin la curent cu demersurile mele "profesionale"

Intro cu totul si cu totul alta ordine de idei, ADOR CEAPA IN ORICE COMBINATIE! De preferinta, ceapa rosie; acum maninc ceapa rosie cu...sarmale Cred ca as putea minca ceapa cu orice, numa cu gem nu. Spun asta, pentru ca, in liceu, o prietena isi aducea la scoala piine cu gem si cu ceapa sau pine cu gem si cu brinza de burduf. N-am incercat niciodata combinatie de frica sa nu se rascoale papilele-mi gustative

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Nu sint logata ca sa editez dar intro = intr-o

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Si mie imi place ceapa. mUlt de tot. Pacat ca e imputita:))

Acum ma duc sa ma intind langa copilul meu. Fatza de weekendul zbuciumat seara asta a fost super. Am aflat ca a fost o bataie intre baieti la gradinita. (Stiam de la una din educatoare ca la musca pe un baiat de cap- nu sariti ca s-au incaierat toti baietii nu stiu din ce motiv)
Il intreb despre bataie de ce? cum? cand? cu cine s-a batut?
V:"cu Raian"
Eu:"cum asa?"
V: " a muscat!" (adica l-a muscat)
Eu:" de ce l-ai muscat pe Raian?" (intrebare tampita, in loc sa ii zic ca nu e frumos eu ii ceream explicatii)
V: "de cap"

(Otet...de mere)- sper ca stiti faza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

pupici fetele
Ina baga mare!!! Daca tu-ti doresti facultatea da-i bataie!!! Daca vrei doar studii economice vezi daca nu cumva accepta si un curs acreditat de specializare si scapi mai usor. Dar in primul si-n primul rand fa cum vrei tu!!! Fa exact cum simti fara sa te gandesti prea mult, si ai incredere ca asa e cel mai bine.

Eu cu laudatul copilului am o singura si unica parere: cat mai mult si cat mai des!!!!! eu cred cu tarie ca Dumnezeu ne-a facut perfecti pe fiecare din noi, si eu asta vad in copilul meu: perfectiunea pe care oamenii mari nu o mai au; si nu o mai au pentru ca au avut grija parintii, familia si toti cei din jur sa-i convinga ca nu sunt perfecti!!! Iar asta nu inseamna decat ca nu se mai aliniaza la niste... nici nu stiu cum sa le zic... "standarde" stabilite la un moment dat de cineva.
Eu vreau ca puiul meu sa stie cu toata fiinta ca este perfect, indiferent ce ar face; si notele proaste nu-l fac mai putin perfect!!! Si doar pentru ca din cand in cand greseste, ca ia decizii poate neinspirate, ca face boacane si prostii..... nimic nu-l face "imperfect";
De ceva vreme incoace viata mi s-a schimbat radical; si asta a fost in momentul in care am inteles ca toti oamenii sunt perfecti, exact asa cum sunt ei!!! Si de cand ii la spe ceilati "sa fie".... ma lasa si ei "sa fiu"; si sunt asa cum simt!! Daca am nervi si mi-o mai ia gura pe aratura, e ok si asa; dar am invatat sa-mi cer iertare. Eu cu mami am mai avut diverse certuri si impunsaturi, ca de' caractere puternice amandoua, iubire cu nabadai!! Dar cand acum vreo saptamana i-am cerut iertare pentru prima data in viata mea in loc sa las botu' ala mare sa creasca.... a fost un moment intre noi pe care nu o sa-l uit niciodata. Sia atunci am simtit din nou ca suntem perfecte amandoua, si exact pentru asta i-am cerut scuze: ca am vrut eu sa o schimb pe ea, cand ea e perfecta asa!!!
Stiti ceva... suntem perfecti!!! Cu nervii si cu tipetele noastre, cu blandetea si cu iubirea, cu mangaierile si "diminutivele"..... suntem perefcti exact asa cum ne simtim noi perfecti!!!
Si asta e singurul lucru pe care o sa-l stie copilul meu!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Si sa nu o las asa in aer, mai bag si partea " cu picioarele pe pemant"; adica mutzu e un copilas tare cumintel (cum am mai spus- parerea mea) dar limitele au fost limite; ce nu are voie nu se discuta si punct!!! Daca m-a lovit cu ceva vreodata i s-a intezis pe loc joaca cu acel obiect (ex: dopul de la cada,pe care-l adora ca jucarie,- intr-un acces de furie a aruncat cu el in mine si de atunci nu l-a mai primit, si zice singurel ca nu-l mai primeste pentru ca m-a lovit cu el), mancatul este strict la masa, niu exista alergat cu farfuria prin casa (ba acuma ma dispera ca vrea la masa in bucatarie si-mi e tare greu sa stau dupaamiaza acolo ca e o calduuuraaaa.....).... si pot continua pana maine asa;
II mai zic din cand in cand ca nu e frumos ce face, si zice si el la randul lui cand e cazul sa ne atentioneze pe noi; singurul apelativ negativ la noi este "purcelus" atunci cand ragaie... dar zice el singur ca "am lagait ca un pulcelus!!!"
Critica la noi in familie NU e constructiva, si niciodata nu a fost constructiva critica pentru nimeni!!!! Noi functionam muuult mai bine pe incurajare, pe sustinere, pe iubire pentru ceea ce avem de facut.
A, ca mi-am adus aminte de o discutie de pe forum... nu mai stiu exact cum si cine... am retinut doar ideea de atunci ca nu trebuie sa-ti vezi copilul perfect, pentru ca atunci cand o sa faca ceva rau dezamagirea o s afie foarte mare; ei bine.... eu nu merg pe ideea asta, eu nu pot sa iubesc" cu retinere" , ca sa fiu pregatita "in cazul in care" o sa ma dezamageasca, sau o sa faca primele "boacane adevarate". eu iubesc total, cu toata fiinta si singurul moment care conteaza este "acum"; restul... cand o sa le vina randul, o sa trec de ele asa cum o sa simt, dar orice s-ar intampla, puiul meu o sa ramana perfect!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!!

Am admirat in sfarsit si eu aseara pozele Anei si m-a dat gata Andrei cum sta el in pat si citeste , e bestial iar peisajele sunt superbe faina vacanta ati avut, mi-e dor de mareeee !! da' vroiam mai multe poze si cu voi ca sunteti tare scumpi la vedere

Aris, m-am uitat si la pozele voastre ca in wkd nu am avut timp si net, tare tare faine, Luca e tare frumusel iar tu arati de milioane !!

Ina, a explicat tare bine Bianca la ce ma refeream si eu cu situatia materiala
Sa ne tii la curent cu decizia ta



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda
[
V-am cerut sprijinul pentru ca eu nu sint convinsa insa ca e ok sa fac o facultate "doar de dragul de a o face"; nu mi-ar displace insa sa mai fac una "de placere"; mi-ar placea sa fac psihologie, de exemplu.


Si eu daca ar fi sa ma apuc de inca o facultate, psihologia ar fi pe primul plan si dreptul pe al doilea

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput