Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(64)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

FLUTURAS- stiu ce zici, de aceea ma dau de ceasul mortii cu asta micul al meu, eu nu vreau sa cedez si sa-i dau numai paste si biscuiti de dragul de a-l vedea mancand. Acum isi formeaza gusturile si obiceiurile alimentare. Si nu vreau ca peste ani sa ma dau cu capul de pereti ca are diabet sau boli de inima. Si asa avem colesterolul mare in familie.
Mama - cat am stat in spital, venea la mine - Ce ai draga cu copilul, de ce te plangi mereu de el ca nu mananca, la mine mananca super! OK - si ce manca ? Bacon prajit, oua prajite si macaroane cu branza, niste porcarii la cutie cu sosul de branza facut din praf. Pai normal ca manca din alea, cu o tona de zahar si aditivi. Am facut soc cand am vazut. NU ca nu-i dau niciodata, pentru ca apoi cand scapa la ele, nu-l mai poti opri, ii mai dau din cand in cand, dar nu tot timpul, nu in fiecare zi. Noi nu cumparam din astea, mama se ducea de una singura ziua cu autobuzul si le cara ea de la magazin.

Acum ma mai mir ca am colesterolul mare la 30 de ani si ca acusi ma vad ca iau tratament toata viata cand eu toata copilaria am fost indopata cu cartofi prajiti, friptura de porc si mezeluri la greu. Asta mancam noi toata ziua. Pe sora-mea oricum nu a ajutat-o ca si-asa avea genetic colesterolul mare. Abia cand a plecat in STate si-a refacut si ea dieta, fara grasimi, totul fiert, fara colesterol. Cand vine in tara are crize de ficat vreo saptamana.

Fetele ca fetele, ele mai cresc si putin sunt mai constiente, mai tin un regim, pentru silueta, etc. Dar pe baieti daca ii scapi la junk food nu-i mai recuperezi. Ca la ei nu prea e presiune sociala sa arate bine. Si sunt mult mai delasatori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

ufff, hai ca in noaptea asta am patit-o si noi!
la 5 o aud pe Maia suspinand si plangand incetisor in somn. ma duc ii prepar biberonul si pun mana pe ea.
surpriza! ardea!
39.5!
ii pun urgent upozitorul cu paracetamol, scol soata din somn si il trimit sa ne cumpere si nurofen, ii pun si sosetele in-m-u-i-a-t-e in apa cu otet.!
partea proasta e ca pana la ora asta, adica la o o ra si jumatate de la adminstrarea medicamentului, nu i-a scazut decat la 39. efectiv arde, suspine si se chinuie sa adoarma.
nu stranuta, nu tuseste,nu pare sa o deranjeze vreo urechiusa, nu are nicio pata pe corp.joia trecuta am facut vaccinul asa ca nu cred ca ar mai putea sa mai faca parte din manifestarile post vaccin.
mamici cu experienta: e posibil sa faca temperatura asa mare doar de la dintisori? isi freaca obsesiv gingia, e inflamata si parca parca se vede ceva albicios.

pana la 12 cand fugim la dr o sa stau ca pe ace si ghimpi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

si noi ne pregatim de vaccin! pana atunci,ieri,am reusit sa ne intoarcem pe burtica,un adevart chin,si de atunci face fata exercitii...
de papat fructe,nexam...i-am bagat si piersica,degeaba imi bat capul.astept sa-i dau si cereale poate,poate.in schimb papa supa bine(200gr).lp bea cam 600-700ml/zi.acum nu stiu daca e putin sau nu...
intre timp stau si ma gandesc la faza cu tremuratul,copilul nu pare a avea nimic,e super activ, fontanela e ok,poate visez eu.o sa mai intreb in stanga si dreapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Ralukara, da, poate fi de la dinti! Sapt. trecuta pe un coleg l-au chemat la cresa sa-si ia copilul ca facuse temp. de la dinti 40! I-a dat paracetamol si l-a culcat. Peste cateva ore nu mai avea temp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui RaluKara

ufff, hai ca in noaptea asta am patit-o si noi!
la 5 o aud pe Maia suspinand si plangand incetisor in somn. ma duc ii prepar biberonul si pun mana pe ea.
surpriza! ardea!
39.5!
ii pun urgent upozitorul cu paracetamol, scol soata din somn si il trimit sa ne cumpere si nurofen, ii pun si sosetele in-m-u-i-a-t-e in apa cu otet.!
partea proasta e ca pana la ora asta, adica la o o ra si jumatate de la adminstrarea medicamentului, nu i-a scazut decat la 39. efectiv arde, suspine si se chinuie sa adoarma.
nu stranuta, nu tuseste,nu pare sa o deranjeze vreo urechiusa, nu are nicio pata pe corp.joia trecuta am facut vaccinul asa ca nu cred ca ar mai putea sa mai faca parte din manifestarile post vaccin.
mamici cu experienta: e posibil sa faca temperatura asa mare doar de la dintisori? isi freaca obsesiv gingia, e inflamata si parca parca se vede ceva albicios.

pana la 12 cand fugim la dr o sa stau ca pe ace si ghimpi.

Raluca , mami de pisicuta Maia Rebecca, 20 ianuarie 2011
Domnita de alabastru cu ochi de safir si buze de rubin
"Iubirea nu este un targ : te iubesc pentru ca ma iubesti. Iubirea este o certitudine : te iubesc pentru ca te iubesc." - Liviu Rebreanu
din ce stiu eu,ideea este sa-i scada temp.cat mai repede indiferent de motiv...dc face febra de la dinti o tratezi ca pe orice alta febra...dr.mea mi-a zis ca atunci cand temp.<=38.5 dai alternativ la 4ore nurofen si panadol,sau 1/2 sup.paracetamol.,la tine este vb de o febra mare si ar tb sa-i dai 1/2sup.novocalmin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

SAL!
ANKA, habar n-aveam ca poate avea asa febra de la dinti... Eu tocmai ma pregateam sa spun ca e exclus asta. Ce chestie!

RALUKARA, asa, la 4 ore dupaa paracetamol, poti da nurofen. Mereu minimum 6 ore intre paracetamoale si 8 intre nurofene! Sanatate multa si insanatosire grabnica!

PUFOASALAURA, ma bucur ca e bine micutza.
Cu novocalminul...hm, eu n-as da! E un medicament f tare si f toxic. Ioana (multumesc lui Dumnezeu!) n-a luat nici macar unul in 7 ani. Deci se poate foarte bine si fara! (si Ioana face niste febre de innebunesc, peste 40 si tin muuult!).

DOLORESS, mortal Patricul cu berea!!!!
Si mama ii da la el Ioanei, numai pulpe prajite si oua prajite si Kubeti!! Sa mor... Noroc ca asa de rar ”gateste” ea...

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Salutari de pe malul Dunarii ! (mal de la Braila de data asta)

Profit de un nani mic de fifi sa va citesc+scriu, apreciez mult ca nu s-au scris "tone".

Noi suntem bine, Ana scrasneste din greu din dinti, deci 2 centrali jos cu unul lateral sus, e haioasa rau...cum isi tine gura stramba .
In rest... nu ne place solid, nici pasat nici intreg...se uita cu ura la mine; deja, mi s-a acrit de diversificare.

Ce-ati mai vorbit voi
teama de abandon ...nu va temeti! Nu toti o experimenteazaa, Robertt nu a avut treaba cu straini, Ana deocamdata sta la oricine, oriunde, am iesit pe faleza si cred ca a trecut prin bratele a 6 mamici doritoare de bebe mic.

febra asa mare dupa vaccin eu stiu din multe surse ca nu se poate, mai ales dupa o saptamana, eu as exclude varianta asta, poate un virusel ceva.

In rest...am uitat!

Pup toti bebicii si mamicile, azi plec la galati si (la un moment dat)ma intorc si la Bucuresti....cu cortul suntem , frate!

LMA sarbatoritilor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

neata
Lma nascutilor pe 26si Lma Djlaura chiar daca nu mai intri pe la noi

am fost la vaccinul de 6 luni, i am spus dr( de fam, nu pediatru) ca banuiesc o alergie la lactate, si mi zice cik nu....pete la gurita ii apar de la transpiratie, si daca era alergie nu tolera nici laptele pana acum
acu nush ce sa fac, sa incerc de la muller , habar n am...da nu mi vine sa ma joc asa cu ea, ca presupun ca si in interior se intampla ceva, nu doar apar pete pe piele

anka si doloress, super tari Luca si Patrick, hahaaa

ralukaranush ce sa ti zic, sper ca i a scazut febra pana acum
mie dr mi a zis ca e inflamata in dreptul caninilor, si ca aia vor iesi primii

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Vai, Lucia iti doresc sa se fi inselat dr. -= caninii sunt horor, ar treb sa iasa dupa un an, au fost singurii dinti la care m-a urlat si capiat Robert. Poate s-a inselat dr. totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui RaluKara

ufff, hai ca in noaptea asta am patit-o si noi!
la 5 o aud pe Maia suspinand si plangand incetisor in somn. ma duc ii prepar biberonul si pun mana pe ea.
surpriza! ardea!
39.5!
ii pun urgent upozitorul cu paracetamol, scol soata din somn si il trimit sa ne cumpere si nurofen, ii pun si sosetele in-m-u-i-a-t-e in apa cu otet.!
partea proasta e ca pana la ora asta, adica la o o ra si jumatate de la adminstrarea medicamentului, nu i-a scazut decat la 39. efectiv arde, suspine si se chinuie sa adoarma.
nu stranuta, nu tuseste,nu pare sa o deranjeze vreo urechiusa, nu are nicio pata pe corp.joia trecuta am facut vaccinul asa ca nu cred ca ar mai putea sa mai faca parte din manifestarile post vaccin.
mamici cu experienta: e posibil sa faca temperatura asa mare doar de la dintisori? isi freaca obsesiv gingia, e inflamata si parca parca se vede ceva albicios.

pana la 12 cand fugim la dr o sa stau ca pe ace si ghimpi.

Raluca , mami de pisicuta Maia Rebecca, 20 ianuarie 2011
Domnita de alabastru cu ochi de safir si buze de rubin
"Iubirea nu este un targ : te iubesc pentru ca ma iubesti. Iubirea este o certitudine : te iubesc pentru ca te iubesc." - Liviu Rebreanu


rulakara febra la dinti nu ar trebui sa depaseasca 38 , febra de dinti insemnand defapt mici abcese ce se formeaza inainte de a erupe dintele (spus de pediatra si dr orl-ist).... daca pana in 12 nu cedeaza as spune sa mergi pe undeva. si eu am nevocalmin in casa
(nu l-am folosit la febra...) si stiu ca se da dupa febra 39 ...dar incearca 2 serii de paracetamol la 4 ore si daca nu trece fuguta la spital ....asa as face eu..... si da sosete cu otet schimbate la fiecare 15-20 min ... comprese reci la manute....la noi asa a functionat data trecuta.....
SANATATE MULTA

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput