Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(64)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angieangie

imi cer scuze ca numai eu am fost disperata rau cu du-te la doctor!!!!dar am inteles ca firisoarele sunt in ochi,nu pe pleoapaam inteles eu gresit?

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011
[url=http://lilypie.com][/url]



ANGI sunt in ochi ai inteles perfect si am si sunat-o pe doctorita, dar cum au spus si restul fetelor mi-a spus sa vedem pana maine ce se inatmpla; multumesc tare mult mamicilor dragi , nu stiu ce m-as face fara voi, cred ca as suna-o pe doctorita pana s-ar lecui de noi;
am iesit acum afara si ne-a prins o ploaie frate ca in povesti, acum inceram sa ne uscam eu si tati ca bebe a stat protejt in carut;

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

ocsanica offf..la noi a plouat dimineata si apoi un soare si o caldura..de-mi venea sa ma arunc in mare(dar mi-am propus pana nu slabesc-adio plaja)sper sa slabesc anul asta

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angieangie

ocsanica offf..la noi a plouat dimineata si apoi un soare si o caldura..de-mi venea sa ma arunc in mare(dar mi-am propus pana nu slabesc-adio plaja)sper sa slabesc anul asta

poze Tudor

aceleasi sperante am si eu de la mine, sa slabesc ca nu mai potttt...
;

cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011





Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Hey!
Pupici la mamici scumpe si la buburuze dragi!

Mai ziceti-mi si mie ce mai dati sa pape la buburuze. Ca am inceput sa raman in pana de idei. Eu i-am dat azi spanac. I-am mai dat odata acum vreo luna si i-a placut tare mult.

Roxx nu am uitat ca trebuie sa traduc retetele alea, dar din pacate nu am avut timp. Nu stau nici foarte bine cu engleza si imi ia timp bun sa stau sa caut majoritatea cuvintelor. Mai am vreo 25. Sunt pe drumul cel bun. Chiar azi dimineata i-am pregatit una din retete (ceva de genul: banana cu lapte, cu putina scortisoara si esenta de vanilie blenduite. In amestecul asta se pun cateva bucatele taiate de paine si apoi painea se prajeste putin in unt.) A iesit interesat, chiar bunicel.

Asa ca astept sa mai ziceti si voi ce si cum mai preparati ca m-am plicti rau (eu nu stiu daca si Patrick) de dovlecel si morcov si diferite combinatii zilnic.
Cum eu nu pap 2 zile aceeasi mancare nici puiutului meu nu i-as da.

Legat de plansul isteric pana nu se mai poate a lui bb si la noi se intampla fenomenul asta cand il ia soacra-mea la plimbare si-l indeparteaza de noi. Si nici o sansa de consolare a altcuiva in afara de mine si de sot.
Cel mai ciudat lucru care s-a intamplat a fost cand am fost la Breaza. Si Patrick initial nu a vrut la nimeni altcineva in afara de noi, dar dupa ce s-a familiarizat putin (cam intr-o ora) a inceput sa intinda mainile la mama si sa rada la ea de nu se mai putea cand o vedea sau vorbea cu el. Nu prea ne venea sa credem ca in afara de noi nu se intampla cu nimeni asa. Nici macar cu socrii cu care ne vedem zilnic (ce fericire pe capul meu ) nu arata a fi incantat catusi de putin cand ii vede. Si pe mama a vazut-o cam de 4 ori in cele 7 luni care le are.
Eu ma bucur oricum, dar nu inteleg prea bine. Oare bb Patrick simte incordarea mea si reticenta fata de parintii sotului? E singura explicatie plauzibila pe care-o inteleg.

Si eu fac parte din categoria celor ce nu se poate dezlipi de bb si nu l-as lasa cu nimeni. Sincer nu am simtit nevoia in tot timpul asta. Si recunosc ca am un copil destul de solicitant, adica nu e nici pe departe unul din cei ce unde il pui acolo sta...
Ma mai intreaba mamici... "dar nu simti nevoia sa mergi si tu nu stiu unde singura, sa fi si tu fara el putin?" Chiar "NU"!
Poate in timp imi voi schimba parerea (oare? ) Momentan imi e foarte bine asa! Ma bucur de fiecare secunda petrecuta cu bb meu si ma ingrozesc cand ma gandesc "oare cand au trecut astea 7 luni jumatate?"

Hai ca v-am plicti destul pe seara asta...

O seara placuta va doresc~~~!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Sonia face gurita atata la pireul de legume si la ciorba care o mancam noi,face atata!....deci Ea e mega plictisita de meniu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

buna gagici
am zis sa mai scriu si eu, am cam tras chiulul in ultima vreme, dar cu motive bine intemeiate
stau cam 5/6 ore pe zi afara, iar in restul timpului cate nu sunt de facut...,

despre noi..
duminica trecuta i am dat pepene galben cu branzica facuta de mine in ziua aia din lapte napolact, a facut alergie(pete rosii in jurul gurii pe unde am atins o cu mancarea, si mai apoi pe burta si spate, i am dat zirtec la indicatia pediatrei intr o ora au disparut toate)
azi . dupa o saptamana de pauza la branzica si iaurt, i am dat iaurt napolact cu nectarina, iar a facut pete in jurul gurii,i am dat zyrtec, n au mai aparut pe nicaieri si in scurt timp au disparut

ca fapt divers nu era la primul contact cu alimentele respective, mai mancase de cateva ori si iaurt si branzica
ideea e ca ma oftic pt ca din astea isi lua calciu , acum tre sa i fac niste analize, sa vad daca e intr adevar alergica si sa vad din ce alimente pot inlocui cele 2 produse dpdv nutritional

in rest, m a capiat, nu doarme noaptea desi ff cald nu e, se trezeste de jdemii de ori, n avem dinti...cam atat


va pup pe toate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

IRINUKA- da, ei simt imediat si preiau din starile noastre. Sunt maestri in decodarea limbajului corporal, pentru ca asta le este mai accesibil. O grimasa, o incruntare, o incordare, le simt si le percep imediat. Si daca tu nu te simti in largul tau cu cineva, interpreteaza asta ca pe o amenintare si la adresa ta si a lor.

TUNDE - eu in week-end nu prea intru ca sunt cu amandoi pe cap. Acum l-am pasat pe cel mare lui taica-su ca m-a scos din sarite, nu mai vreau sa-l vad o bucata. Tot din cauza mancarii, a mancat o gramada de ketchup gol acuma pe seara, in conditiile in care azi toata ziua a mancat un sandwich minuscul si o punguta mica de biscuiti. Atata, o zi intreaga, dupa ce s-a zbenguit cateva ore bune in apa, la plaja. Am zis ca vine cu o foame de lup. Nimic, el mananca ketchup gol.

Va mai scriu maine cand o sa fiu mai libera impresii despre scutecele refolosibile, ca am experimentat aproape vreo saptamana cu ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Neatza la toata lumea

M-am apucat sa scriu, am postat si abia pe urma m-am prins ca eram logata pe userul comun (cine mai stie de cand si de ce )

Trebuie musai sa ma laud

Dupa doua zile de repetitii, azi dimineata baiatul meu a inceput plimbarile in patru labe. Se ridica, face un pas, cade in nas si o ia de la inceput. Mami trebuie sa fie mult mai vigilenta, pentru ca exploratorul da semne ca vrea sa evadeze din patut... Sau sa se ridice in picioare?


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata si de la noi!

Si felicitari Mayane ptr micul mergator explorator!

Noi suntem maraite pe baza de raceala...am reusit si noi performanta asta...avem febra 38.5...am sunat pediatru si mi-a zis sa alternez nurofen cu calpol la patru ore si vitamina c...daca trece de 39 mi-a zis sa apelez la novocalmin....sper sa nu fie cazul...de papat nu e problema pana acu...dar o sa mai vedem azi cum evolueaza treaba...voi ce-ati mai dat bebeilor vostri?...am ceva emotii ca nu am mai trecut prin asta pana acum...si tocmai acu a racit cand e si okk afara cat de cat si nici nu am mai folosit aerul conditionat...

In rest, de saptamana viitoare incep munca si o sa fiu si mai zombie decat sunt acum, dar asta e...sotul se pregateste intens ptr plecat in tari straine, mai intai el si daca treaba merge bine il urmam si noi...Doamne ajuta!tre sa facem ceva ca aici am ajuns intr-un punct cand batem targa pe uscat:(

Va pupez si va doresc o saptamana cat mai usoara!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Buna dimineata si de la noi,

sunt prin zona, va citesc dar nu prea imi vine sa scriu
sunt asa un pic cam cu moralul la pamant, eu sunt o fire optimista si pt mine orice problema are rezolvare dar se pare ca m-au coplesit problemele acum ... De-ale vietii...le-on duce toate pana la capat

Darius bravo mami, baiat precoce, sa vezi acum ce-o sa stea mami cu ochii pe tine, ca pe butelie

Anais este bine, vioaie, canta, tipa, ar sta numai in picioare daca as tine-o, chiuie, rade dar nu ia in greutate in continuare, sau ia f putin, m-a disperat cu treaba asta
nu stiu ce sa-i mai dau de mancare ca sa se miste si la ea cantarul ala
in ultimele doua luni a luat cate 100g pe luna si acum in doua saptamani 20 de g = are 6350 la 5 luni si 2 sapt
mananca fructe pasate cu cereale, cu biscuiti, mananca supica de legume (mai mananca si ciorbita din oala noastra, mama mea este responsabila de treaba asta si fetei ii place mult), san in continuare pt ca LP nu vrea sub nicio forma

cu frica de abandon si eu am un morcov mare, saptamana asta noi ne mutam intr-o alta casa si fix la o luna de zile eu incep serviciul
deci o sa avem doua schimbari majore intr-un interval oarecum scurt
era vb ca ramane mama acasa cu ea ceea ce ar fi fost f bine pt ca noi locuim impreuna deci o cunoaste, o vede zilnic etc etc, acum se pare ca nu mai poate/vrea/ conjunctura face ca sa caut bona...deci o persoana straina
Ea in general plange la persoanele straine, chiar daca sunt si eu in zona nu vrea la altcineva decat la mine sau la mama
nu avem inca dintisori si dormim relativ bine noaptea, uneori se trezeste de doua ori, alteori de 4-5 ori

Bubite ne mai apar si noua pe la gat, pe fata dar sunt de la caldura

Cam atat cred ...voiam sa spun mult mai multe dar am uitat

poate reusesc si mai intru

o saptamana linistita sa aveti


Mergi la inceput