Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(64)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

before ...and after

Ma duc sa vad bibiloii de Carmen Si Loutzy!

Fragrant;cum ai dat avocado?simplu asa?..

Doloress;si daca am pus putina sare pana acum ..de acu sigur nu-i mai dau..m-ai convins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

mai deci copii vostri sunt MINUNATI!
Stefan sta in picioare in patut?..ce mare eee..are niste ochi mari si frumosi
Si ce sa zic de bebe Andrei?..Mario rade cu lacrimi cand il vede..e super haios!MOAMAAAAAA!..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

multumesc tuturor pentru vorbele bue si petru sfaturi!
astazi am avut o zi efectiv infernala, Maia a pplans , scancit in contiuu , inclusiv in scurtele reprize de somn. si cu tot paracetamolul si nurofenul a avut peste 38.5 .

diagnosticul dr e cam ciudat sau cel putin eu asa il consider: sindrom febril cauzat de viroza respiratorie cu rash rujeolic. mai pe romaneste fie are o forma atipica de rujeola, fie are o forma atipica de viroza..
in plus are si niste afte imense pe valul palatin si la baza mandibulei, vomita in jet dupa fiecare masa, are scaune diareice si are un disconfort maxim al gingiilor care sunt inflamate rau si sus si jos iar dr zice ca e posibil sa ii apara 4 dinti o data. se pare ca nu are iciun efect calgelul, maine o sa ii iau si dentinox si glicerina cu anestezina sa vedem la care va reactiona mai bine

tratamentul e cam stufos:
- pt afte:glicerina cu nistatin si tantum verde
-pt febra:supozitoare cu paracetamol si nurofen sirop, si in caz ca febra depaseste 40 novocalmin(desi mie asta nu imi surade deloc si mi se pare cam periculos pentru un copil de doar 6 luni)
-pt imunitate oscilococcinum
-pt varsaturi si diaree debridat
-pr rash rujeolic Zyrtec(si asta mi se pare cam periculos , se adiministreaza de obicei copiilor mai mari de 2 ani si are o gramada de efecte adverse)
-pt viroza efectiva isoprinosine

partea proasta e ca Maia nu vrea sa manance, azi a mancat in 8 ore doar 180 ml de lapte, mancarea solida o refuza complet, doar apa e buna. si parca vad ca o sa scada in greutate zdravan la asemenea regim.nici de dormit nu doarme in reprize mai mari de 30 de minute, apoi scanceste din ce in ce mai rau si pe urma plange ccu lacrimi de mi se rupe sufletul.
cu toate antipireticele, deocamdata nui-a scazut febra sub 38.5.
si parca vad ca ma asteapta iar o noapte cu febra mare mare...
fug...s-a trezit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

FRAGRANT, ce om informat! Multumim.
Bebelina ce mai face? S-a resemnat fara tzitzi? Accepta acum noul laptic? Tot lingurit?

PPSIC, ce-am mai ris cu blestemul capsunelor!

TUNDE, tunde bine coafista ta! Si tu arati f bine! Si la multi ani, daca am inteles bine!

Pup,
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

OF, RALUKARA, OF!
Are bube peste tot, sau numai in gura?
Ioana a facut o data cum zici tu, febra mare-mare, iritata, bube-n gura multe si nu minca NIMIC. Era un fel de stoamatito-aftito care a durat vreo 5zile...
Tu nu dispera, tine-te la febra si da-i apa. Daca nu maninca, nu e grav, va recupera rapid dupa ce-i trece, asa fac toti. Daca vezi ca febra creste rau, nu trebuie s-o lasi peste 40. O dezbraci in pielea goala si-i faci frectii pe tot corpul cu spirt diluat zdravan in apa calduta (maximum 3 ml de spirt in total). Freci bine-bine-bine tot corpul. Se produce vaso-dilatatie si iese febra pe acolo. Dupa frectie, n-o infofolesti, cum se obisnuieste prost. O lasi imbracata extrem de lejer, ca altfel n-ai facut nimic. Hai curaj, asa fac bebeii/copiii! Treece!

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Moaaama TUNDE ce sexy esti. Si cu freza noua si cu cea veche esti la fel de frumi.

RALUKARA eu nu pot decat sa ii urez Maiei sanatate maxima. Habar nu am daca o fi bun tratamentul sau nu

CARMEN ai PM.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misssexy spune:

Buna seara fetele.
In primul rand vreau sa va multumesc de urare,astazi printzesa mea Alessia a facut 6 lunite.Si cu ocazia asta urez si eu bebeilor care-si sarbatoresc ziua de nastere .
In al doilea rand vreau sa-mi cer scuze fata de voi,ca am disparut asa ca magarul in ceata,si nu am mai dat nici un semn de viatza cred ca de vreo 2 luni.
Sincer va spun ca sunt intro goana mereu,inca i-mi caut casa sa ma mut in octombrie,iar acum suntem in febra pregatirilor pt botez ,care o sa-l facem in 27 august.
In vacanta,inca nu am fost.Speram sa mergem dupa botez,daca tine vremea cu noi.
Despre noi ce sa va spunem?
Am terminat cu vaccinele pana la 1 an.Dintisorii inca nu si-au facut aparitia.Am inceput sa-i dau si eu legume fierte si fructe.In fund inca nu sta,cum vreau sa o asej in fund ea se propteste in picioare.Cred ca daca ar putea ar luao la goana.Toata ziua sta pe burtica,da din fundulet,si merge taras.
Am avut si mici probleme.Acum vreo luna de zile,m-am impiedicat in camera de un scaunel si am scapat fata din brate.Am intrat in panica rau ,nu m-am dus la spital imediat,caci fata nu a plans decat putin,m-am gandit ca nu sa lovit asa tare,dar dupa vreo 2 ore am vazut ca avea o unflatura urata,si m-am dus la urgente.Am ramas cu ea peste noapte,i-au facut o radiografie,din fericire nu a patit nimic la cap,iar unflatura ia trecut in cateva zile.Am tras o spaima cum nu am tras in viatza mea.
Timp pt mine nu mai am nici sa merg la wc(scz).Slugaresc dupa 3 barbati(tata,fratele si sotul) si am grija si de copil.Sotul nu ma ajuta cu nimic,nici nu are cand caci lucreaza 5 din 7 zile,de la 10 la 24;deci pe mine ramane toata treaba.Mama nu poate sa vina sa ma ajute caci trebe sa-si rezolve cu pensia,iar soacramea nu vreau sa o vad prea mult pe capul meu.Prefer sa ma chinui singura decat sa vina ea.Nu am nimic cu femeia,e de treaba cand vrea,dar are niste idei tare tampite de a creste un copil,si chear daca eu ai spun sa faca intr-un fel ,ea face cum vrea ea;si decat sa ajung sa o dau afar din casa,prefer sa nu vina deloc.Cred ca nu sunt singura care are asemenea probleme cu soacra .
M-as duce la sala,as face putin sport ,caci am ramas cu o burtica de toata frumusetea,de zici ca-s gravida in 3 luni :)),DAR NU AM TIMP.
Voi ce exercitii ati facut sa dati kg in plus?
Am o intrebare pt toate fetele: ce cadou a-ti luat la nasii copilului?
Cam atat pt azi.Fug ca sa trezit bobocul.Astept idei pt cadoul nasilor.
VA PUP CU DRAG,va doresc multa sanatate la toate si la bebeii vostrii.
PS:ma gasiti si pe facebook(ALINA COSTIN) cine vrea sa ma adauge in lista.
Vazut poze de bebei,doamne ce frumosi sunt cu totii!!!
Va doresc o noapte placuta.Sper sa mai intru cat de curand

Mami fericita de Alessia Timeea (26/01/2011)



https://picasaweb.google.com/ianfeb2011/Misssexy?locked=true#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

exact cum spuneam si mai devreme...39.6 dupa paracetamol si nurofen...i-a scazut doar cand am trecut la clasicele sosete cu otet si frectie cu spirt, ambele diluate...i-a scazut...un fel de a zice...acuma are 38.9...dar sper sa ii mai scada...si plange si se agita si scanceste...de ti se rupe sufletul de mila ei...nu functioneaza nicio metoda de adormit, nici in brate, nici cantat, nici leganat...nimic...imi vine sa strang de gat pe cieva si nu am pe cine...
ma duc sa imi fac o bardaca mare de ness...ca am nevoie de el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

ralukara - sanatate buburuzei; uff ce se chinuie mititica

tunde - avocado i l-am dat simplu; si i-a placut asa; eram pregatita sa il combin cu dovleac sau cartof dulce daca nu il accepta; numai ca dupa-amiaza m-am dezumflat cu totul; la a 2 a portie de avocado a facut bubite la gura, si apoi s-au extins; chiar ma miram eu cum de la banana are reactie si la avocado, nu... deci pauza pana in toamna si cu avocado...

imi place mult rochia ta din poza.

gabi - tot cu lingurita; mai incerc uneori intr-o doara cu bibe, dar stric laptele degeaba;
si ma doare sufletul, ca e 65$ cutia mica;
si abia azi mi-au raspuns cei de la asigurare ca mi-l acopera 80% ca daca nu, ne cumparam actiuni la astia de la Neocate.
in 2 reprize a baut cate 30 ml din canita cu cioc; dar laptele era f diluat si amestecat cu 1 lg nectar de prune pt constipatie; atat.
cel mai nasol e noaptea...nu se trezeste decat 1-2 ori acum, dar masa, spalatul, stransul dupa imi ia cam o ora...si-mi sare somnul de tot ... ca acum de ex, e 12 noaptea, sophia a mancat pe la 10 si la 2 ma astept iar sa se trezeasca...

am intrat pe situl celor de la Neocate si dadeau trucuri cum sa faci copilu sa accepte laptele lor; deh, stiu oamenii ca e oribil la gust; toate le incercasem si fara razultat; acum i-l bag in piureuri de fructe, legume, dar suntem inca f departe de minimul 18-20 de masuri de lp\zi.
e chestie de timp...incet incet devenim noi fani Neocate;

cu sanul eu credeam ca a uitat cu totul; dar azi la pranz dormeam amandoua, eu aveam un halat mai decoltat si m-am trezit cu sophia sugand; ma rog, nu de mamelon, dar era prin zona; s-a viermuit ea prin pat pana a ajuns unde voia...si iar a plans cand am luat-o...am distras-o cu veioza pana la urma; are o veioza in forma de buburuza care ma scoate din multe belele

fetele cu boiroanele - ma duc sa le iau sapt asta; daca v-ati razgandit vreuna dati de stire; iar fetele din provincie sa-mi spuneti cum vreti sa vi le trimit, curier sau altfel, ca buni imi zice ca la posta nu primesc astia, ca-s considerate medicamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

neata..
aseara am picat franta dupa inmomantarea la care am fost..nasol oricum.

Clara a fost cuminte, am vorbit la telefon cu ea ca moare dupa telecomenzi si telefoane, nici nu clipeste cand aude vocea la telefon si face cam acelasi lucru ca fetita lui missexy.

A, si am uitat sa va zic, de vreo saptamana face kk de 3, 4 ori pe zi, normal ca aspect...da ce de kk...ea care facea o singura data pe zi...sa fie oarede la materiile solide si de la cereale???ca prea scoate..

eu personal nu i-am mai facut nici un vaccin, poate pe la 1 an..se face ceva cumulat, iar vaccinul de 2 ani nu o sa il facem deloc..am ramas cu oroare de la primul si am citit, am intrebat medici si asistente bine documentate care nu au facut la copii lor nici vaccinul de 2 ani si nici macar pe toate asa zise obligatorii..cica pot unele sa faca mai mult rau decat bine...

ne pregatim sa plecam la printesa noastra care e treaza de la 5 (ora ei de trezit in fiecare dimineata ca, de, ea la 9 se culca la loc..dar noi ba)..am chef de putina plaja si o baita in piscina, daca se incalzeste o bag si pe Claruta ca e moarta dupa apa (si nu a facut nimic de la clorul pe care l-a pus tati in apa, ne era frica ..Doamne ajuta sa fie la fel de rezistenta ca pana acum la tot ce poate fi alergic)

va pup..

Mergi la inceput