Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Simonique: Felicitari pentru dintisori! Nu cred ca e cazul sa iti faci griji in legatura cu ordinea dintilor! Mai era o mamica intr-o situatie mai speciala, adica i-a iesit copilului alt dinte decat incisivii superiori sau inferiori si se temea ca ar fi probleme, ca nu are mugurii formati. Nu am mai citit nimic apoi pe aceasta tema, deci cred ca nu au fost probleme. Oricum, pentru linistea ta, intreaba pediatrul.

Cat despre iaurt, fa-l in casa ca e banal. Incalzesti laptele, pui iaurtul, amesteci si lasi asa. Daca dupa ceva timp nu s-a legat, mai dai drumul putin la foc, dar mic sa fie focul. Mie mi s-a legat imediat apoi. Si a fost bun, iar efortul meu minim! Doar ca nu prea mai vrea sa manance nimic, cred ca ii apar dintii de sus, ca ii vad in gingie de catva timp, dar inca nu au spart-o. Probabil ca o chinuie durerea, o sa ii dau niste pliculete cu un praf linistitor, poate se rezolva.

Nu v-am spus ce obicei are in ultima vreme: isi clapaugeste urechile! Cum nu-i convine ceva, cum duce mana la ureche si pliaza partea de sus pe cea de jos! Daca ii raman mai clapauge, ca sunt tare moi si uneori raman indoite si cand intoarce ea capul pe partea cealalta? Pe cat posibil o verific si i le intorc, dar uneori doarme si decat sa risc sa o trezesc, o las asa, stiind ca are un somn agitat si gandindu-ma ca nu va ramane prea mult cu urechea pliata.

In rest, inainte, cand o puneam in patutul ei nu ii placea, doar dimineata se juca putin, in rest o lua ca pe o parasire, stia ca daca o pun acolo, eu ies din camera. Acum, de cand se ridica in picioare, e fericire mare, nu mai conteaza ca ies, iar cand intru e fericita si rade la mine! In tarc nu se poate ridica, e putin mai inalt si nu ii ajung mainile sus, incat sa se apuce si sa se traga, dar... e urmatoarea tentatie :)

Va pup pe toate!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonique spune:

Asa e fetele, voi face de casa ca e cel mai sigur...imi era tare sila ca fac cantitate mare si o voi arunca dar buna ideea ta Sugu, o sa fac doar un borcanel, doua si gata, ma gandeam ca poate nu iese dak e asa mica portia de lapte
Sugu, deci sunteti in plin proces de "olicizare" ...cum merge treaba, stau pe olitza?
Elfica sa stii ca si al meu face asa cu urechea, cand ii e somn parca sau e plictisit, se trage de ureche...eu am inteles ca e un tic frecvent la copii, dar care tre sa treaca in timp. Nici al meu nu prea mai mananca bine, probabil ca de la dinti ca intr-o sapt i-au spart 2 ...oricum asa mustrari de constiinta imi mai fac ca nu reusesc sa nu ma enervez cand vad ca nu mananca si arunc mai mult de juma din tot ce ii fac - nu ca as face mult - doar zic ca de acum nu ma voi mai stresa, o sa manance el, ca de foame nu va muri, dar degeaba, nu reusesc...sunt varza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Of, Simonique, asa ma enervez si eu! Si ii/imi spun lucruri aiurea, dupa care imi pare rau si vorbesc cu Doamne Doamne sa ma ierte, ca o iubesc de nu mai pot, dar ca ma aduce la exasperare Sper sa fie o etapa, ca a mai avut asa si apoi a reinceput sa manance bine. Am fost si la pediatru ieri si a luat doar 100g in greutate, dar a zis ca nu trebuie sa imi fac griji, ca arata foarte bine, e bine proportionata, iar rata de crestere e acum mai mica, adica de 200-250 g/luna.

La Iulia chestia cu urechea e in mod special la suparare, adica atunci cand vine lingurita la ea, pac, mana la ureche sau chiar mainile la urechi! Mai rar o vad si asa, pur si simplu, deci as spune ca de plictiseala. De somn nu, atunci se freaca la ochi si plange fara alt motiv.

Fetelor, haideti sa ne mobilizam sa il votam mai cu foc pe Robert luna viitoare, ca luna asta nu ne-a iesit. A fost aiurea ca a fost luna cu concedii, dar sigur si urmatoarea va fi. Dar cine pleaca, sa lase datele pentru vot altei persoane care va fi acasa si va putea sa voteze la dublu :) Ce ziceti?

Noapte buna, dragele mele si week-end frumos! La noi e primul week-end cand stam acasa dupa muulte plecari (de cel putin o luna suntem plecati la sfarsit de saptamana). Acum avem curatenie programata si alte alea! Pupici!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

simonique cu olicizarea ce sa zic..le pun asa o data pe zi dupa fructe deobicei, olitele au cap si manere si canta, si le pun. Ilinca face cisi instant, uneori si kk. Maruta nu prea. Nu le tiu mult, max 10min. Le pun fata-n fata si fiecare e fascinata de uala sorsi .
Sa se obisnuiasca cu idea ca acolo se face cisi si kacutza.

Sa ne zici cum iti iese iaurtelu.

Puficele dorm dupa lapte (iar s-au despatucinizat la 9!!!) astept sa se scuale si sa dam fructe si apoi ne imbarcam! mergem la tzara la stramamae, de data asta si dormim acolo. As vrea sa pun si piscinica sa se clipclopizeze si ele.

Pupacinizam ursuletii si mamicile - weekend minunat sa aveti!

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

dragilor,
iata-ma din nou pe forum, dupa cateva zile fara comunicare cu lumea dezlantuita.avem mare noroc de vreme, pana acum nicio zi fara iesit afara, ploua noaptea sau, daca ploua ziua, iese soarele dupa.bag 3-4 km/zi cu carurtzul.in rampa e aerobic curat.
bebeii sunt bronzati si galagiosi. acuma nu mai racnesc, dar le place sa se auda "vorbind".
o groaza de gemeni, de toate varstele, pe acilea prin sat,numai eu am numarat 6 perechi.
nici noua nu ne mai plac legumele decat cu banana. asa ca mancam every day cate 100-150 g de carne cu broccoli/dovlecel/zucchini/fasole verde/pastarnac in diverse combinatii, cu banana, desigur, inca jumate de banana.ziua de ou e cu paste si branza la cuptor.le-a placut si budinca de dovlecel.
sunt fani covrigi mai nou.
o sa dac si eu paste cu rosii si ardei capia. sa vedem daca mananca si capiatii mei
v-ati intalnitara in herastrau?
a venit husband si am iesit azi in brasov sub pretextul ca facem piatza. ne-am plimbarit prin centru si iar am luat carti o tona (inclusiv pe tanti dolto)si ne-am cafelit ca in concediu, cu pupaturi si romantisme, iar la intoarcere am baut si o bere in timp ce sotzul conducea la intoarcere.ce dezmatz!

sugu, ce plitze sunt alea?
mirela, facusi budinca? le placu?
simonique, nici cu banana sau cereale nu papa iaurtul?
corina, ce mai face londra, ce mai zice ea?
elfica, succes cu iaurtul!
letzy,
ana_o,
saptamana asta am citit doar o carte, scrisori catre fiul meu de liiceanu, la care am plans si am ras deopotriva. azi am lujat multe carti de kundera si diseara deschid asediul.
o sa sarim marea anul asta cu copiii, ar insemna trambalare prea mare, plus inca cineva cu noi, care nu incape in mashina, plus carutz care ocupa tot portbagajul, bani multi ca sa mergi intr-un loc civilizat cu verdeatza si aproape de mare. pt 3-4 zile, mi se pare un efort si o keltuiala prea mari.
asa ca stam la munte inca 2 saptamani si plecam noi 2 undeva 4 zile in octombrie.

linguritzele de la nuk, alea cu coada lunga, sunt excelente!!!!ioakim papa cu ele fara discutzii, in 5 minute termin tot. se tin bine de coada, le bagi mai usor mancarea in gura.

cam cu asa ceva ma ocup acilea, nu am timp decat de abdomene si spalat vase copii, mancare copii, hranit copii, spalat copii (mare circ, ana alearga dupa clabuci si se enerveaza ca nu ii prinde, ioakim se ridica in picioare aplecat ca in tabloul ala, lautul, numai bun de spalat la fund, cand il scot e dezastru, urla, da din craci, sunt uda de la brau in jos), dat in leagan copii.

s-a deschis o pensiune absolut superba, arnica, de 4 margarete, cu loc de joaca pt copii, sezlonguri cu pernitze pt parinti, flori si curte elegante, restaurant. ma duce husband diseara la o cicoritoare acolo.liniste, lume buna. nu conosc pretzul camerei.

progresele saptamanii: ioakim bate din palme si raded de lesina la cuvantul miau, ana se ridica in picioare de marginea canapelei, dar nu in fund si nici in picioare la marginea patutzului. vrea, dar cade din cauza fundului.
seara punem bebeii intr-un colt in living si o jucarie in partea opusa si facem concurs care ajunge primul de-a busilea.de regula, castica ioakim.

va pupez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

http://apps.facebook.com/causes/posts/820204

este o poveste trista, dar poate putem da si noi o mana de ajutor... sa transformam finalul in unul fericit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adi vreau inapoi la moeciu
nu facui mamica budica ca n am gaze
nu merge facut la steamer
la o adik as coace o la cuptorul electric, dar la ce fierb pastele
in schimb le as face sufleu din ala cu conopida
daca mai tin io minte: un vas de jena uns cu unt, in care pun conopida fiarta, peste iaurt si branzica de copii cu galbenus crid de ou??? e bine asa sau mai tre ceva??

asa si aia cu dovlecel cum e, ca le place dovlecelul

si eu le fac faza cu pusul pe jos si ii momesc cu telecomanda
Robi castiga de fiecare data
Razvi mai greut cu mersul in 4 labute
pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Dam de baut si facem cinste tuturor!



azi, 01 august, la 10 luni, o saptamana si trei zile raportam primul dintisor!




Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Helooo!
E cineva prin zona???



Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna dragelor!

adipapazi am luat niste olite care au cap si manere si daca vreau pot sa lepun si roti sa se dea cu ele. Da am scos rotile sa nu creada ca is jucarii. Are un buton si se apasa ca sa cante.
Mai da si mie idei de ce as putea sa le mai fac de papa. Puate ma inspirezi.

mirela si io vreaaau sa mai pleeec..E asa cald aiceaa, parca nu e aer! of.
Si? mai planuiti sa plecat pe undeva?

moshulik felicitari pt dinteee! Ce printesa mare ai!

Avem si noi un progres de raportat: Mara azi pt prima uara a reusit sa se ridice in picioare singura in tarc! era asa mandraaa!

Ieri a fost tare amuzant in parc: am pus paturica la fantani, pus Pufele. A venit un catzel pufos si tot dadea sa se joace cu ele, se pufa la ele, latra, dadea din cuada. Daca nu a inceput Ilincuta sa radaaa! si Mara vroia sa se duca la el sa il scarpine.Imi era cam teama ca ala deh vroia cu botu sa vie, ele sa il atinga..Stateam cam arbitru asa .

Sau alta scena: am intors carutu sa nu ma vada cum pregatex mancarica (iaurt cu banana) si in fata lor doi catzei se miroseau, se jucau. A inceput Ilinca sa rada cu hohoteee! a uitat de fuame de depresie de toot. Toti care treceau zambeau vazand scena . Se face vad Lincuta asta din ce in ce mai ranjita.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput