Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Elfica, multumesc de intrebare. Suntem binisor, nu perfect, dar binisor. Ii adaug cate un aliment nou pe saptamana si de fiecare data facem analiza sa vedem daca are alergie la alimentul respectiv si daca are sange in kk. Pana acum, la 8 luni si 3 saptamani, mancam numai mar, pepene rosu (dar nu il mananca, ii place deloc), dovlecel, morcov, fasole pastai, pui, painica (sau macaroane).

Cu pielicica e destul de bine, f rar ii mai dam cu alifie cu cortizon, de abicei trece numai cu crema hidratanta.

Legat de mancare, am o intrebare, daca stie cumva cineva: imi spunea mama si am auzit si la tv la romani, ca nu e bine sa manace carne de animal mic (adica ied, vitel, etc) ci de capra, vaca, etc., dar nu mai imi aduc aminte care ziceu ca e motivul. Nici mama nu stie
Stie cineva de ce ?

Aici nu zice nimeni asa ceva si eu le dau numai carne de ied, vitel, etc pt ca e mai moale decat la animalele mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Ramo, waw ce multe face Alex la 9 luni !!!

Sa vedem cum o sa fie Nicholas peste 9 zile. Pana acum sta f putin in echiliru , iar ieri a facut si cate 1 pas de 2 ori. In rest, nu merge deabusilea (nici un copil de al meu nu a mers), nu se ridica in poponet, nu isi indoaie genunchii cand se aseaza jos.
Tot ieri s-a ridicat pt prima oara singur din poponet in picioruse, tanandu-se de bareta de la relax.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Corina si Elfica si eu ii fac baita singura cand e sotul de serviciu, cam de 1-2 ori pe saptamana. Si eu tot asa, pun prosopul pe umar, cu coltul de pus pe cap in sus, il iau pe Nicholas cu spatele la mine , il clatesc peste tot in afara de labele picioruseloc ca imi e frica sa il ridic in aer intr-o mana, ca mai e si ud si imi e frica sa nu alunece. Si eu m-am obisnuit cu ajutorul sotului si imi e f greu si sunt f stresata cand sunt singura. El lucreaza in alt oras si face mai multe ture la rand , ca sa nu faca naveta in fiecare si . Deci cand e de serviciu, sunt singura cam 24-30 de ore .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Ralucaspm: Bravo, bine ca ai scapat de stresul de a-ti vedea copilul suferind si de a fi incapabila sa il ajuti. Dar ati aflat de la ce a fost? Sau e alergic la mai multe alimente? Pana la urma l-ai intarcat, considerand ca e alergic la lapte? Asa a fost?

Bravegirl: Rau cu rau, dar mai rau fara rau, nu? Lasa ca la tine ce a fost greu a trecut, ai doi copii maricei, cat de cat, scapi de noptile de nesomn si dai in alte probleme: cazaturi,lovituri sau batai intre frati, teme pentru acasa etc. Sau poate abia te-ai calit si vreti si nr. 3? Cine stie cum va decideti, vazandu-i ce dragalasi sunt!

Adipapazi: Felicitari pentru vacanta la munte, sigur copiilor le-a prins tare bine aerul acela curat. Vezi tu cum te descurci la revenirea in Bucurestiul minunat! Vacanta placuta cu sotul tau!

Moshulik: Cum a fost la mare? Si inca ceva, am facut iar iaurt dupa reteta ta si de data asta l-am pus in cuptorul electric preincalzit 10 minute. L-am lasat acolo apoi cateva ore si cand l-am scos era perfect! Daca imi mai iese la fel, nu imi mai iau iaurtiera, dar daca o data da, una ba, ma tenteaza. De fapt, o sa incerc si varianta Sugubinei si apoi decid. Cred totusi ca a doua oara cand am facut nu a iesit ca era si cantitatea tare mica. Tu dupa ce puneai iaurtul in laptele caldut, amestecai, sa se omogenizeze iaurtul cu laptele si apoi il lasi la legat sau pui iaurtul si gata, apoi doar incalzesti din cand in cand?

Petrecere frumoasa maine Mariilor, Marianelor si tuturor celor sarbatorite maine!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

La multi ani Mariilor, Marianilor si derivatelor !

Si eu ii fac baie singura la bebe, ca tati e mai mult ocupat cu ale lui, nu mai sta cu noi la baite de pe la 2 luni. Asta este, ne-am obisnuit singurele. Cand o sa stea in picioruse poate o sa fie mai usor, pana una-alta ne descurcam cum putem, mai greut, dar asta este.

Corina, si eu la fel sunt, doar de 3 ori acum vreo 2 saptamani a iesit sotul singur cu printesa cu caruciorul si eu in loc sa dorm am stat numai pe geam sa vad cand vin inapoi acasa. Sunt defecta, clar!


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Cucul buna!

LA multi ani MARIILOR!

Amelia nu e fata inapoiata, termina..La mine Ilinkiki nu a stat in fund, era prea interesant sa mearga deabusilea. A stat dupaia. Asa ca va sta si a ta la vremea ei. Poti sa o ajuti sa o pui in carut cand mergeti la 90gr sprijinita sa se invete, da daca vezi ca pica in jos alunecand cobori iar spataru.

Mamaa nu mai ceda cu luatu-n brate in carut! mai stiu eu fete-n parc de cum maraie putin pac iau in brate cupilu..Acu devin din ce in ce mai constienti de ce fac. Du-o si tu cu vorba, da-i o jeakarie, o sticla cu boabe , ceva nou. Solutii mereu exista. Nu zic sa o lasi sa latre sa se inroseasca, da nici la primu scancet puf o lom in brate. Sa existe un echilibru.. si totusi sa nici nu te cocose.

kamik cum reusesti sa il nimeri la olita cand face kk? ale mele fac cred in timp ce manca fructele, cand sunt in scaaun de masa..si nu le pot pune pac pac asa..Le pun eu o data pe zi, da rar nimerim kaki.
Felicitari pt dinti! Ps: mai vii in IOR? cand tragem o plimbarica?

Adi cre ca e tare buna sfecla cu banana si iaurt..Asa acrisoro dulce:) Am facut si eu budincuta ta de conopida, am pus si dovle. Au spart pufele!
Succes la readaptare! Of ce viata..la munte cu lunile! geniaaal!

Ramo chiar ca bebe maree ai! si la propriu si la figurat. Cum face el pasii aia de doar o manutaaa!

Elfica felicitari pt reusita de iaurt. Am mai facut si eu trei boranase, iese tare bun cu muller am vazut, cremos raau! (uitai sa pastrez din anterioru sa inseminez )

Azi de Sf. Marie a cazut si sarbatorita mea de Maruta in cap.Fix.Astfel incat ii cazu cercelu. Urlete, scandal, luat in brate sa ogoim cupilu cupilistic. E ok vad , vanataie nu are. O luase domne ea pac pac in patru labe rapid in pat si pan sa o prin io, BUF BUFFITY!

M-am plictisinizat teribil de mersu pana la parc, nu de parcu propriuzis (ca acolo e frumos)..ZIlele trecute am mai mers si in parcu Florilor la pantelimon, sau vizavi de noi la diham am mai gasit niste banci cu o fantana si mai stam acolo. Sapt trecuta le-am mai scos si dimi, ca nu vroiau sa duarma, latrau de obosire si decat sa ma ia cu capu pac am iesit. Am servit fructele afara, au dormit si ele la aer, mami se dadea pe net dupa tel pe banca. Ah ce viata! V-am zis ce frumos e ? deci da.



Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Sugubina, da' mica mea sta in poponet, numa' ca se sperie cred de doctora sau i se face frica, nu stiu, de nu vrea fix in cabinet. Ca in rest n-are probleme. Sta mititica, se joaca, isi mai cauta suzica si si-o indeasa in gurita cand se plictiseste, se mai da dupa o jucarie, una-alta, sta, numai in cabinet nu vrea si pace!

Cu luatul in brate din carucior, n-o iau asa, cand incepe sa maraie, o iau dupa latraturi serioasa, numai ca ea insista, si ma cam scoate din rabdari uneori. Adica daca si ta-su ajunge sa zica "ia-o in brate ca urla prea tare", iti dai seama ca nu-i de joaca cu printesa.

Elfica, si mica mea si-a schimbat somnul, de unde dormea in 3-4 reprize (primele 2 de vreo 30-40 de minute, a treia de o ora-o ora jumate si ultima de vreo 45-60 de minute), acum doarme ziua o data, de maxim 2 ori, prima repriza de o oja jumate-doua si a doua de maxim 1 ora. Mai grav e ca nu s-a reglat somnul de noaptea, adica doarme tot ca inainte, cu treziri dese si tipatoare...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Sugu pupam mica sarbatorita, vai saraca, cred ca sa si speriat tare, nu?

Amelia asa si piciulica al meu, dormea toata ziua doua reprize de cate juma de ora, acum de doua zile vad ca incepe sa doarma mai mult, cate o ora, doua. Ce bine ar fi daca s-ar regla cu somnul, noaptea tot cate 2, 3 sau 4 treziri imi da... las ca se fac ei mari

La multi ani tuturor ce isi serbeaza astazi ziua numelui, si bebeilor ce au mai implinit o luna.

Eu tot urmaream gingiuta de sus unde se vedea umflat si alb si stiam ca trebuie sa iasa dintisorul nr 6, acum vreo trei zile a spart si astazi ce credeti ca vad eu... a spart inca unul jos (corespondentul celui de sus), nu se vedea nici o urma, nu tu gingie umflata, nu alb, nimic, nimic, am verificat de vreo 3 ori sa fiu sigura :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

In sfarsit s-au terminat lucrarile la server...

Noi nu avem inca dinti (nici unul adica), suntem si cheliute (ma rog, ii creste perisorul dar greu tare, seamana cu ma-sa la capitolul asta se pare), suntem inca bebe mica.

S-a reparat rosul in gatulet, acum poate printesa sa zbiere in liniste ca n-o mai supara gatul.

Am reusit azi sa fac o tura de rosii la sticla, mai am si maine o tura, cred ca ultima, ca nu mai am sticle deja, maine vor fi la borcan de fapt, si sper sa ma potolesc cu aragazul, ca e o caldura in casa de abia respiram. Bine ca macar le fac dimineata, cand mai doarme printesa, ca altfel innebuneam toti.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Fetelor, am tras o spaima mai adineauri... sora cu moartea! S-a inecat Iulia cu niste coji de sambure de avocado si credeam ca se sufoca! Doamne ce m-am speriat! Cum s-a intamplat? Cand ii dadeam sa manance, nu stiam ce noutate sa ii arat, sa imi deschida gura. Si am gasit pe masa un sambure de avocado uscat (mi-a placut mie cum arata dupa ce a papat fructul si l-am pastrat langa alte chestii de decor). Nu a mers cu masa, plansete, chestii, am luat-o din scoica, uitand samburele in ea, fara sa realizez. Adineauri suna fratele meu ca a sunat o vecina a alor mei si cum sunt in concediu, se gandeste sa nu fie ceva grav, inundatie ceva si ma intreba daca nu am numarul vecinei respective. Caut in agenda si dau sa sun la el, punand-o pe Iulia in scoica, fara sa realizez ca acolo e samburele. Ma duc in camera cealalta, unde aveam telefonul la incarcat si o aud pe Iulia tusind. Mi-am adus aminte de sambure, ajung la ea, o pun sa deschida gura si vad o coaja de sambure pe cerul gurii. O tot pistonez sa deschida gura sa i-o iau, ajunge pe limba, i-o scot, dar ea se ineaca atat de tare, a vomat putin si parea ca nu ii trece. Am aplecat-o, batand-o pe spate, dar... fara succes. La un moment dat s-a linistit, a inceput sa urle, bine ca respira. Am vrut sa ii dau apa, sa isi curete gatul, in caz ca a inghitit ceva si o deranjeaza pe gat, dar nu vroia. Si atunci m-am gandit la san, pe care il vrea mereu si asa s-a potolit. A uitat spaima, dar eu nu.... Doamne, ce inconstienta am fost! Daca nu o auzeam si era singura cu aia in gat? Daca veneam mai tarziu?

Of....

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput