Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

nu mi a zis nimic de strecurat prin tifon...cred ca rad intr un recipient ceva....of sa vezi distractie de acum o sa caut de sticla si daca nu gasesc, iau una speciala pt el din plastic. k ma gandeam eu si la blender/storcator dar pentru asa putina cantitate mai mult stau sa spal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-pisuc- le dau in scoica, in scaun de masa ii pun pe la 6 luni, ai mei au doar 4,5 luni.stau cuminti in scoica, cand le pun babetica stiu ce urmeazasotul nu a gasit ieri in cora razatoare de sticla, a luat de plastic- scria pe eticheta ptr bebeeu am crezut ca va merge greu, dar in loc sa dau pe lungimea marului miscarea de razuit,am inceput sa rotesc jumatatea de mar si a mers repede si frumos.ma mai gandeam ca marul e cam teapan, de unde va curge atat suc??!! ulterior punand in tifon am costatat ca apasand curgea ca la robinet a iesit din jumate mar mare o groaza suc, de am avut eu ce bea dupa ei, era si prea dulce, eu prefer marul acru, dar l-am baut- sa nu irosim banii degeaba

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/olanesti-4%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

mada sincera sa fiu si eu stiam la fel cu alergiile! acum nici nu stiu ce sa zic, pe noi ne a intrebat o gramada de chestii despre istoricul familiilor, inclusiv despre alergii, si la noi nimeni nu are nimic, poate de aici o fi zis sa nu punem raul inainte, habar n am. nici nu stiu cum sa fac acum, sincer as incepe la supa sa ii pun doar morcov, dupa 4 zile patrunjel si tot asa... cat despre schema doar pe o luna ma gandesc ca oricum nu avea sens sa mi o dea asa avansata pentru ca inca nu e cazul si evident, poate urmareste sa ii ramanem clienti sincera sa fiu, la cat de complicata mi se pare diversificarea nu ma deranjeaza... tu ai inceput la 5 luni tot cu cantitatile care mi le a dat mie sau cu ceva mai mult?

moulineta daaaa, e lunga bine, mie mi-a scris o pe juma de pagina cu scris de doctor am incercat eu sa ii dau o forma aici cand am postat o pentru ca m am gandit ca poate mai sunt mamici in situatia mea care se simt debusolate si le ajuta sa isi faca o imagine asupra unei zile diversificate

in concluzie, cred ca incepem de duminica. inainte trebuie sa procur razatoarea de sticla, mere bune si cereale.

mai foloseste cineva milupa bio?

am uitat sa intreb ce fel de mere sunt mai potrivite. in principiu merg toate mai putin cele verzi nu?

e nevoie de tetine noi pentru cereale?

razatoare de sticla pe unde se gaseste? oare am noroc in carrefour?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri




Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


am inceput cu 5 lingurite de suc, apoi 10-15 si nu mai stiu mai departe cert e ca am inlocuit destul de reped eo masa..la Cata nu merge asa repede..
Marul si morcovul le-am dat crude apoi cand am inceput supa cu morcov si albitura am, renuntat sa-i mai dau si morcov crud, daca se dau prea multe alimente portocalii e posibil sa nu faca ficatul fata si sa se ingalbeneasca pielea....ceva in genul asta
Cereale eu folosesc Nestle si da, tb tetina pt cereale..sau tetinele normale gaurite cu forfecuta
razatoarea din sticla cred ca mi-sa luat-o mama din Obor
Merele de preferat sa fie cat mai dulci, sunt cele galben-rosii, care daca pui mana pe coaja au asa niste striatii, nu sunt lucioase. Alea sunt cele mai dulci si nu gasesti in supermarket, doar in piete.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-scrish- razuitoarea mea de 2,8 lei, are aspect de barcuta- in loc de vas e razuitoarea propriu zisa, si apoi vin marginile= recipientul. deci se aduna sucul frumos , sau ceea ce ai razuit, nu ai nevoie de alt recipient.ulterior dupa ce am pus in tifon, am stors direct intr-un bol de plastic mic cumparat de mine tot din cora, care are si lingurita atasata

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/olanesti-4%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

mada deci da, ai inceput cu ceva mai mult decat incepem noi, asta nu face decat sa imi confirme ca doctorita o ia foarte incet si nu urmareste imediat inlocuirea meselor, lucru care ma linisteste mult pentru ca initial, dupa ce m am "indoctrinat" bine ca diversificarea se incepe la 6 luni dupa spusele OMS, mai ca aveam putin si o luam de par cand am auzit sa incepem la 4 luni cu cata e in plan sa nu mearga asa repede, e fata, stie ea ce stie de silueta multumesc mult pentru raspunsuri, o sa incep sa fac piata mai frecvent si cu ocazia asta ma si apuc din nou de gatit nici prin cap nu imi trece sa cumpar pentru luca fructe/legume de la supermarket, nu au acelasi gust si miros cu cele din piata...sa vad daca ai mei pot sa imi aduca de la tara provizii proaspete, mai ales ca pe tata l a apucat gradinaritul si a facut chiar si o sera

viss merci mult de pont, o sa stiu dupa ce sa ma uit cand merg la cumparaturi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

gata, fug si eu la somn! noapte buna va doresc si ne auzim maine cu povesti noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Buna dimineata!
eu sunt cea mai matinala?

Pai atunci sa fie cafea pt toata lumea!!

Scrish si parintii mei s-au mutat la tara dupa pensionare. Au cumparat o casa la 30 km de Buc si s-au mutat acolo. Si tata are solar si de cand se fac legumele acolo nu mai cumpar mare lucru din piata. In solar avem acum rosii, castraveti, vinete si ardei gras. Iar afara dovlecei, cartofi, ceapa, usturoi, fasole galbena rosii cherry, mazare, leusteam, patrunjel si marar

Cristi e la mama si aseara s-a dus inainte de culcare sa miroasa floarea soarelui . La fiecare tufa de dovlecei au pus cate un fir de floarea soarelui, arata fff frumos si Cristi ss-a dus sa o miroasa

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

In alta ordine de idei, ne-am luat AC ca nu se mai putea fara si nu ne hotaram unde sa le punem pe ce perete, sa fie priza sa nu arate urat pe afara cu cabluri atarnate etc. S-ar putea sa vina maine un nene sa le puna si cred ca plec cu fata de acasa..

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna dimineata si o ,

Eu imi savurez cafeluta singurica ca am trimis barbat si copil la oras, sa mearga ei asa ca baietii, eu sa mai fac nitica treaba prin casa.
Vad ca se discuta intens despre diversificare, ma pun sa iau notite ca pe la 5 luni asa cred ca incepem si noi usurel, in functie si de ce ne zice pediatra.
Si eu sunt innebunita dupa legumele de casa si am norocul ca ai mei stau la tara de cand sunt pensionati si mergem frecvent in vizita si cu aprovizionarea din gradina lor, plus oua, branza, smantana si lapte de casa(vaci nu au dar luam de la vecinii lor care au)

Ma duc la curatenie ca revin baietii mei si nu am apucat sa fac mare lucru.

Va pup si o zi faina tuturor!


fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

servsc si eu o cafeluta si zic sa intru putin sa vad ce faceti ca apoi ma duc la treburi: curatenie, aspirat, aranjat prin casa si apoi iesit la plimbarica.

simona parca tu intrebai de covor latos alb cu crem si maron. eu am din lana dar nu este exagerat de latos cum sunt unele. se intretine foarte bine, doar il aspir, pana acum nu l-am spalat niciodata ca nu a fost nevoie. se murdareste destul de greu vad cred ca o sa se murdareasca el un doi cand o mai creste Anastasia

viss super pret. la Venus n-am fost niciodata dar daca ziceti voi ca este misto... eu am zis de fapt, ca la noi nu mai mergem, doar pe dincolo, dar mai vedem.

intru mai tarziu, merg la treaba.

toate mamicile.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput