Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

am cantarit babanul meu... are 8600 gr doar cu body pe el..fara pampers...deci are cam 8400-8500 gr

cris felicitari pt vestile bune de la dr!! bravo lucutza!!!


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

cami merci, fren lingual scurt inseamna ca are ata de sub limbuta scurta si e posibil sa iasa rarait, sasait sau peltic. se rezolva cu o crestare a atei!

ally multumim da, pana la urma aseara a fost ok, am tras ceva pe mine ce mi a facut cu ochiul si gata

ralukab da, asa cred ca o sa fac, macar sa stim o treaba! ti-am dat accept pe fb

yasmi multumim!

acum va scriu in alt mesaj ce lista de diversificare mi a dat






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

si acum despre diversificare: ne-a recomandat puternic sa incepem de acum. am reusit sa discut cu ea despre acest subiect si mi-a spus ce am observat si eu: ca sunt efectiv mode in alimentatie, ca nu este nimic atat de clar batut in cuie ca in ziua in care implineste 6 luni gata e ok cu diversificarea, ca fiecare copil are ritmul lui si pentru unii e ok mai devreme, pentru altii e ok mai tarziu. adaptat la cazul nostru de hranit cu LP, crestere foarte rapida, ea considera ca e momentul sa incepem. va scriu mai jos schema pe care am primit-o:

orarul 'ca la carte" pentru mese este: 06; 10; 14, 18, 22.

masa de la ora 6 dimineata ramane de lapte, portia normala;

masa de la ora 10: ziua 1: 5ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 2: 10 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 3: 15 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 4: 20 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 5: 25 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 6: 30 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 7: 25 ml suc de mar+5ml suc de morcov+ portia lapte
ziua 8: 20ml suc de mar+10ml suc de morcov+portia lapte
asa o tinem pana la 4 luni si 3 saptamani cand in loc de suc trecem sa ii dam mar ras. in prima zi 2-3 lingurite +portia normala de lapte si o tinem in ritmul de mai sus pana ajunge la 50 gr si ne oprim.

masa de la ora 14 acum timp de 7 zile continuam pe lapte simplu. in ziua 8 incepem cu supa de zarzavat care se face in felul urmator: fiert morcov, pastarnac, patrunjel si telina cu 400 ml de apa. cica trebuie sa fiarba 2 ore.
ziua1: 5 ml zeama+ portia normala de lapte
ziua2: 10ml zeama+portia normala de lapte
ziua3: 15 ml zeama+portia normala de lapte
ziua4: 20-25 ml zeama+portia normala de lapte
ziua 5: 30ml zeama+portia normala de lapte. dupa ce ajungem la 30ml nu depasim, o tinem tot asa.
la 4 luni si 3 saptamani, supa se paseaza si se dau 30ml supa pasata+ portia normala de lapte.

masa de ora 18 ramane lapte

masa de ora 22 lapte+4 lingurite de cereale orez milupa bio.


mi a spus ca la 5 luni trebuie sa ii cumparam scaun de masa si pana atunci il hranim pus in scoica pentru tot ce nu e lapte...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

si acum despre diversificare: ne-a recomandat puternic sa incepem de acum. am reusit sa discut cu ea despre acest subiect si mi-a spus ce am observat si eu: ca sunt efectiv mode in alimentatie, ca nu este nimic atat de clar batut in cuie ca in ziua in care implineste 6 luni gata e ok cu diversificarea, ca fiecare copil are ritmul lui si pentru unii e ok mai devreme, pentru altii e ok mai tarziu. adaptat la cazul nostru de hranit cu LP, crestere foarte rapida, ea considera ca e momentul sa incepem. va scriu mai jos schema pe care am primit-o:

orarul 'ca la carte" pentru mese este: 06; 10; 14, 18, 22.

masa de la ora 6 dimineata ramane de lapte, portia normala;

masa de la ora 10: ziua 1: 5ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 2: 10 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 3: 15 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 4: 20 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 5: 25 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 6: 30 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 7: 25 ml suc de mar+5ml suc de morcov+ portia lapte
ziua 8: 20ml suc de mar+10ml suc de morcov+portia lapte
asa o tinem pana la 4 luni si 3 saptamani cand in loc de suc trecem sa ii dam mar ras. in prima zi 2-3 lingurite +portia normala de lapte si o tinem in ritmul de mai sus pana ajunge la 50 gr si ne oprim.

masa de la ora 14 acum timp de 7 zile continuam pe lapte simplu. in ziua 8 incepem cu supa de zarzavat care se face in felul urmator: fiert morcov, pastarnac, patrunjel si telina cu 400 ml de apa. cica trebuie sa fiarba 2 ore.
ziua1: 5 ml zeama+ portia normala de lapte
ziua2: 10ml zeama+portia normala de lapte
ziua3: 15 ml zeama+portia normala de lapte
ziua4: 20-25 ml zeama+portia normala de lapte
ziua 5: 30ml zeama+portia normala de lapte. dupa ce ajungem la 30ml nu depasim, o tinem tot asa.
la 4 luni si 3 saptamani, supa se paseaza si se dau 30ml supa pasata+ portia normala de lapte.

masa de ora 18 ramane lapte

masa de ora 22 lapte+4 lingurite de cereale orez milupa bio.


mi a spus ca la 5 luni trebuie sa ii cumparam scaun de masa si pana atunci il hranim pus in scoica pentru tot ce nu e lapte...






Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011
Multumim mult Cristina !!! Am dat iarasi SAVE !

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:



Citat:
citat din mesajul lui scrish

si acum despre diversificare: ne-a recomandat puternic sa incepem de acum. am reusit sa discut cu ea despre acest subiect si mi-a spus ce am observat si eu: ca sunt efectiv mode in alimentatie, ca nu este nimic atat de clar batut in cuie ca in ziua in care implineste 6 luni gata e ok cu diversificarea, ca fiecare copil are ritmul lui si pentru unii e ok mai devreme, pentru altii e ok mai tarziu. adaptat la cazul nostru de hranit cu LP, crestere foarte rapida, ea considera ca e momentul sa incepem. va scriu mai jos schema pe care am primit-o:

orarul 'ca la carte" pentru mese este: 06; 10; 14, 18, 22.

masa de la ora 6 dimineata ramane de lapte, portia normala;

masa de la ora 10: ziua 1: 5ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 2: 10 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 3: 15 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 4: 20 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 5: 25 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 6: 30 ml suc de mar + portia normala de lapte
ziua 7: 25 ml suc de mar+5ml suc de morcov+ portia lapte
ziua 8: 20ml suc de mar+10ml suc de morcov+portia lapte
asa o tinem pana la 4 luni si 3 saptamani cand in loc de suc trecem sa ii dam mar ras. in prima zi 2-3 lingurite +portia normala de lapte si o tinem in ritmul de mai sus pana ajunge la 50 gr si ne oprim.

masa de la ora 14 acum timp de 7 zile continuam pe lapte simplu. in ziua 8 incepem cu supa de zarzavat care se face in felul urmator: fiert morcov, pastarnac, patrunjel si telina cu 400 ml de apa. cica trebuie sa fiarba 2 ore.
ziua1: 5 ml zeama+ portia normala de lapte
ziua2: 10ml zeama+portia normala de lapte
ziua3: 15 ml zeama+portia normala de lapte
ziua4: 20-25 ml zeama+portia normala de lapte
ziua 5: 30ml zeama+portia normala de lapte. dupa ce ajungem la 30ml nu depasim, o tinem tot asa.
la 4 luni si 3 saptamani, supa se paseaza si se dau 30ml supa pasata+ portia normala de lapte.

masa de ora 18 ramane lapte

masa de ora 22 lapte+4 lingurite de cereale orez milupa bio.


mi a spus ca la 5 luni trebuie sa ii cumparam scaun de masa si pana atunci il hranim pus in scoica pentru tot ce nu e lapte...






Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


yuhuhu..m-ai ametit
eu nu m-as descurca cu asa ceva..oare ml astia sunt calculati in functie de un bebe etalon ?
eu nu cred ca putem merge pe o schema asa stricta, fiecare bebe e unic, nu ?
eu n-am cantarit/tinut cont de cat ii dau si recunosc ca am inaintat f repede cu diversificarea ca a mers..la vlad ma refer..i-am dat o zi doua ceva suc pe urma cu tot cu pulpa..asta la inceput, la primele fructe ca pe urma direct piure..la legume direct piure..si nu-i mai dadeam lapte imediat in ideea de a ramane cu timpul masa individuala ..asa dand suc+ lapte , suc+lapte si tot assa pana intr-io zi cand va disparea laptele..hmm, sa fiu eu bebe nu cred ca mi-ar conveni..
si n-am inteles cand ajungi la 50 gr te opresti..adica urmeaza si continuarea, nu ?
pupici si iti urez succes.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

ally sper sa fie de folos, macar orientativ asa

miki si mie mi se pare foarte stricta. ea mi-a explicat ca totusi are 4 luni, nu 6 cand recomanda OMS sa incepem si ca momentan ea nu urmareste inlocuirea meselor de lapte cu "solide" ci obiectivul principal este sa il obisnuiesc cu gusturile noi. atat. asta este cam ce numea yasmi "prediviserificare". totul in ideea ca atunci cand creste sa nu aiba probleme in a accepta gusturile noi. practic asta este cumva o varianta de mijloc in care nici nu il tii exclusiv pe lapte, ii formezi gustul dar nici nu il treci direct pe mancare. mi-a zis k e foarte important sa facem diferenta intre suc si ce dam amestecat cu pulpa tocmai pentru a proteja stomacelul si a o lua incet pentru ca nu e nici o graba. acum ce sa zic...sunt curioasa cum o sa mearga :) am zis ca incep weekendul asta, mai intai trebuie sa cumpar tetine pentru dat cereale si razatoare pe sticla


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

am uitat sa zic ca la 50 ml ne oprim in sensul ca nu dam mai mult cantitativ pana la 5 luni cand imi da partea 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

ally sper sa fie de folos, macar orientativ asa

miki si mie mi se pare foarte stricta. ea mi-a explicat ca totusi are 4 luni, nu 6 cand recomanda OMS sa incepem si ca momentan ea nu urmareste inlocuirea meselor de lapte cu "solide" ci obiectivul principal este sa il obisnuiesc cu gusturile noi. atat. asta este cam ce numea yasmi "prediviserificare". totul in ideea ca atunci cand creste sa nu aiba probleme in a accepta gusturile noi. practic asta este cumva o varianta de mijloc in care nici nu il tii exclusiv pe lapte, ii formezi gustul dar nici nu il treci direct pe mancare. mi-a zis k e foarte important sa facem diferenta intre suc si ce dam amestecat cu pulpa tocmai pentru a proteja stomacelul si a o lua incet pentru ca nu e nici o graba. acum ce sa zic...sunt curioasa cum o sa mearga :) am zis ca incep weekendul asta, mai intai trebuie sa cumpar tetine pentru dat cereale si razatoare pe sticla


Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


da, unii pediatrii spun ca sucurile de fructe nu reprezinta diversificarea propriuzisa, ci aport lichidian..parca asa ii spune..le aduce in plus doar niste enzime si bineinteles gusturi noi..
e interesant ..
eu personal n-am atata rabdare, dar cu 2 copilasi mancaciosi cred ca ma descurc pe varianta mea rapida lui vlad intr-o saptamana cred ca aveam deja o masa inclocuita..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Cum adica fiert 2 ore? Nu se evapora de tot aia 400 de ml de apa? Si cate legume pui la cantitatea asta de apa?

Am primit si eu 2 pagini de la pediatra de la Medicover la care am fost ultima data (am abonament la Medicover dar nu merg la acelasi medic, merg la cine gasesc liber cand fac programare). In ce mi-a dat dr. asta zice sa pun 2/3 parti morcov si restul albitura in supa dar nu zice si cata apa sa pun. Eu am pus cam 1l de apa la fiert. Oricum se evapora desi le fierb la foc mic. Ce mai scrie pe ce am primit este ca la final, cand sunt fierte legumele, se completeaza cantitatea de apa evaporata si se mai lasa sa fiarba 10 minute. Cred ca le fierb in jur de o ora. Eu nu am respectat intocmai indicatiile iar supa simpla am dat doar 2 zile. Mi-a iesit destul de dulce zeama dar tot stramba din nas la ea. Cand am inceput sa o fac un pic mai groasa a mer mult mai bine. Bine, si acum este un piure fff lichid.

Cand si daca o sa am timp o sa scanez si eu ce mi-a dat pediatra sa pun pe contul comun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

miki ohooo rapid eu cred ca daca incepi mai tarziu merge si varianta ta rapida acum eu ce sa zic...rabdare sper sa am

ralukab asta nu am priceput o nici eu prea bine, si lasand deoparte ca se evapora apa (poti completa oricand) eu stiam ca toate vitaminele si mineralele se distrug prin fierbere atat de indelungata. aici supa oricum o sa o prepar si eu mai dupa cum simt, cert e ca mi a zis sa pun telina doar cat un varf de unghie ca 1 la mana e foarte parfumata si 2 fiind baiat cica o sa vrea la fete


Mergi la inceput