Sezatoarea canadiana (214)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Simo, pina nu plec la job, la canadien tire este acum in rabais (spune barbatu-meu) de la 250$ la 200$+taxe, se numeste sterilizator; il montezi la piscina (dupa ce iese apa din filtru) intercalat pe furtunul pe care se intoarce apa in piscina, bagi citiva saci de sare (in functie de suprafata) si gata...e sensibil pina te obisnuiesti sa reglezi cantitatea de sare (daca e prea multa sau putina aparatul intra-n avarie), dar merita efortul, sa stii! nu se mai inverzeste in veci, o simti placuta la corp, sarata....noi suntem foarte multumiti.

daca vrei da un apel mai spre seara si poate vorbi F. cu a'meu.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Mikiion eu zic sa mai astepti cu biroul sa mai creasca Marc caci oricum la maternelle nu prea au asa de multe lectii. Lui Seba i-am luat initial o masuta de la Ikea din colectia Mammut si a fost ok. Apoi in clasa a 1a i-am schimbat-o cu un birou tot de la Ikea. Nu mai tin minte seria, dar sigur gasesti ceva pentru el.

Mihaela bine ai revenit! Frumoasa vacanta ati avut si voi!

Hai sa facem strigarea atunci pentru vineri, 29 iulie, ora 18:00 . Veniti cu propuneri de resto!
Simonna, pitilache.............

Si pentru 6 august, ora ???, intalnire parc???
Delphin, Simonna, pitilache.............


O zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Diana suna bine regimul cu legume din gradin!! Au inceput sa se faca si la noi rosiile si castravetii, salata si ceva ardei! Isa are o placere deosebita sa culeaga mai ales rosiile mici!

A fost si aici o ploaie torentiala si furtuna cu tunete si fulgere aseara si a mai scazut un pic temperatura, dar umezeala a ramas. Asa ca azi in loc de 46C avem 38C...

Vacanta frumoasa in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitilache

Simo, cred ca Ana zice de clorinator cu sare. www.canadiantire.ca/AST/browse/2/OutdoorLiving/PoolsAccessories/PoolChemicalslAccessories/PRD~0813777P/Krystal%252BClean%252526%252523153%252BSalt%252BWater%252BChlorinator.jsp?locale=en" target="_blank">Asta-i, nu-i asa, Ana?

Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta.
Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)



asta e, Roxana; am vazut ca are comentarii foarte pozitive, subscriu



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Bun gasit sezatoare! ce bine imi pare ca mai scrieti.
Am aparut si noi din vacante dar nu asa de exotice ca altii
Diana, condoleante.
Dana sanatate multa.
Ana, ce bine ca ii este bine lui T. Chiar ma intrebam ce mai faceti.
Va pun si eu un copy de ceea ce am scris la licurici despre o parte din vacanta noastra acasa. Am fost in vreo 4 locuri pana la urma.

La mare noua ne-a placut, am avut parte de vreme frumoasa, doar ultimele 2 zile s-au zapacit (culmea ca atata a insistant sotul sa mai luam o zi, si tocma ce am luat si vremea s-a stricat) dar a fost ok ca am avut de vizitat rude. Hotelul nostru a fost fain, dar scumput. Pt noi s-au meritat banii ca am stat frumos cu totii, ca altfel unde incapeam 4 persoane in o camera micuta. Ce sa zic, nici nu prea pot trage concluzii bine. Am inteles ca de aceeasi bani puteam avea all inclusive prin alte parti, dar melancholia nu ne-a lasat. Si nu imi pare rau. Astia mici s-au jucat frumos, al mare a luat toate cele in satul de vacanta la rand, si am venit cu o valiza de jucarii accumulate pe acolo. Noi am tot dat cu covrigii si saratele si alune de nu mai imi trebuia alta mancare:)
Mai prost a fost cu pisoiul ca prost tare a dus-o cu mancarea. Cred ca a trait doar cu iaurt cu fructe milli:))
A scos si laptele praf si orice fel de lapte din program.
Apoi ne-am intors in orasul sotului dupa care inca o vizita la ai mei si ni s-a ivit o petrecere la o cabana la munte. Am mers si acolo desi nu prea mai aveam timp. A fost fain, dar da-i si umbla pas cu pas dupa pisoi, ca erau scari asa ca am dat jos tot ce adunasem cu sarg la mare de la covrigei. Ne predam stafeta unul la altul ca sa mai vorbim si noi cu lumea. A urmat o vizita scurta si frumoasa frumoasa in 2 la orasul studentiei. Ei, alta viata pe noi acuma... Pacat ca am fugit de acasa doar o noapte, ca nu mai aveam timp sa stam mai mult. Bagaje facute pe fuga, un drum la Buc si de acolo zbor naucitor. Greu frate tare. In ultimele 2 ore de zbor imi venea sa sar cu parasuta. Desi copii erau ok si cuminciori nu mai puteam sta intr-un loc.
Per ansamblu pot sa spun ca e o vacanta grea vizita acasa. Nici nu stiu cat timp ar tb sa stau ca sa nu mi se para asa greu. Nu stiu sincer cum se descurca lumea cu banii pe acolo. Preturile mie mi s-au parut cam ca la noi, desi clar salarii nu sunt aceleasi. Nu cred ca mi-ar mai place sa stau acolo, dar nici nu ar fi imposibil;)
Sunt lucruri care sunt mai faine decat erau, dar si multa prafuiala asa. M-am uitat mereu cu uimire la ceasca de cafeluta:)) Unde era cafeaua mea cea mare mare cu laptic? A trebuit sa reinvat sa beau incet ca sa nu ma intreb dupa o gura daca am baut cafea sau nu:)
Am revenit la munca, nici nu imi vine sa cred. Mi-a luat cateva zile sa imi fuga nauceala din cap. Oricum varsta de 2,5 ani nu e ideala pt asa vacante decat daca ai bunici dispusi sa alerge. Altfel totul e o fuga si orice vizita era cu munca nu gluma. Poate data urmatoare (peste cel putin 2 ani sper) sa reusim sa mergem sa vedem si cate ceva din Eu.
Cam asta. Nu stiu cand sa reusesc sa pun si ceva poze. Nici nu am apucat sa le vad macar...
Simonna, eu l-am avut pe al mare la gradinita mai mare. La una mica cred ca s-ar fi sufocat si zapacea si pe pers care ar avea grija. Si el isi gasise si la cea mare o pers de care se atasase. Succes.
Diana, poti sa imi dai detalii te ro despre patul care se ridica pe perete? tare nu stiu ce solutie sa adopt. Acasa am constatat ca cel mare nu prea vrea sa doarma cu cel mic in pat. Acum ma gandesc sa ii mut impreuna, dar pat suprapus mi se pare periculos pt cel mic, caci s-ar catara cu siguranta.

Numai bine tuturor
PS: Greu cu frigul pe la noi pe aiciNoroc ca ma prins ceva soare pe alte meleaguri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Daiopri revenire usoara la job!!! Vrei un borcan de caldura de pe la noi?

Intalnire, cu placere, mai greu cu ajunsul, dar la nevoie iau un taxi . De luat chem sotul pe la 9. Marche Central imi convine din punctul asta de vedere ca la ora aia face vreo 15 minute pana acolo. Singurul pericol e sa adorm cu mancarea in gura... Vineri sunt f. obosita si am si o saptamana groaznica la job

Merci de raspunsuri cu biroul, dar dati putin timpul inapoi si intorceti-va la epoca cand locuiati in apartament. Am o bucatrie mica, putin spatiu , asa ca masa nu e niciodata goala ( daca nu am cumva musafiri si fac curatenie de ochii lumii). Ce spuneti voi merge la casa. Oricum biroul micut il instalez in salon( comun cu bucataria) ca in camera lui nu am loc.

Roxi, Marc e mare (125cm la 5 ani)nu mai incape in masutele alea mici de la Ikea. Daca nu iti imaginezi cum e, adauga doua capete la Victor ( de Diana) si ai viziunea. La o librarie am cerut informatii pentru maternelle si mi-a spus vanzatoarea ca il credea intr-a doua....
Plus ca am si fixurile mele cu pozitia ergonomica la scris.... Dar cred ca imi fac iluzii, cat o sa scrie el. Noi ieri am fost la Ikea. Am stat de la 3 la 7 ca sa pierdem vremea si sa scapam de caldura. In casa e bine, dar cat poti sa stai in casa... Mi-a fost frica si azi sa nu lesin prin metrou dar am supravietuit. Am probat toate birourile si scaunele de pe acolo. O sa luam ceva ieftin pentru un an ca oricum nu stiu daca mai stam aici la anul .... Macar sa aiba un loc pentru creioane si foi si aruncat ghiozdanul.

by

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Noul catalog ikea.

Preturile sunt din SUA.


Fetelor din laval, aveti asta : http://www.centrelaval.com/evenements.php langa voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

diana, am doi copilasi care devoreaza tot cind ajung de la gradinita. fac prajituri si de toate pt ca imi place sa gatesc. cozonac fac de cite ori am ocazia, ca sa nu uit. daca banuiesc ca nu se maninca tot il dau din timp pe la prieteni si opresc cit este nevoie in casa. marti ma duc la un babyshower si mi-am propus sa fac pasca, din care coca o sa fac si un cozonac pt fi miu cu rahat si stafide. eu cochetez cu monti, nu ma deranjeaza daca nu maninc. citeodata iau o gura, sa vad cum a iesit, dar atit; si nu ma deranjeaza. ma bucur sa imi vad copiii ca dau la o parte torturile alea gretoase cu crema albastra de la petrecerea nu stiu cui de nastere si vine fi-miu acasa si imi cere strudel - pe care il cumpar de la magazinul polonez, ca eu o reteta care sa imi iasa nu am gasit.

simonna, eu am incercat sa ii gasesc lu fi-mea gradi in casa la o tanti si am fost f dezamagita de cerintele de aici, referitoare la zilel lor libere de sick si de inima albastra, la concediile care le au de cite o luna (am auzit si de doua luni). sint f fericita ca am gasit loc la gradinita YMCA unde au in fiecare an spectacole (de craciun, ziua mamei, halloween..etc..) au excursii la zoo, la fermele de linga calgary, face painting... nu stau o clipa locului. sapt trecuta fi-miu din 5 zile 4 le-a avut in diverse excursii. in plus platesc extra si copiii au lectii de inot in timpul zilei. fi-miu termina gradi anul asta ca incepe scoala, :-( si pot sa spun ca este foarte volubil, extrem de vorbaret si intr-un grup mai mare de copii nu e timid.

tin minte ca am intrebat-o pe o tipa care avea un dayhome din experienta ei cite zile libere si a luat in ultimul an pe motiv de boala. mi a spus ca "citeva, dar ce...tu nu ai si tu la rindul tau sick days pe care poti sa ti le iei cind te sun eu?". si raspunsul lu aia mi-a pus capac. asa ca am renuntat la serv care il aveam si am preferat sa stau acasa cu mimi (fi mea) pina intra la ymca.

sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Saluti

Intru si eu in viteza sa-i spun Simonei de experienta mea cu gradinitele. Daca-ti aduci aminte, noi am inceput la un an in mediu familial si in aprilie anul asta madame s-a imbolnavit si a inchis gradi. Am gasit loc la o gradi mare, unde sunt multumita doar pt ca Soimita s-a adaptat. Dar, gradinita mare= virusi mai multi (am avut un gastro de-am ajuns la spital - 80% din copii l-au avut), grija mai putina de fiecare copil (vine cu zgarieturi si vanatai mai multe) si mancare mai proasta (aproape saptamanal vad pe menu hot dog sau hamburgeri.....). Din fericire, am gasit iar un loc la o gradi in mediul familial, aproape de casa si facem iar transferul din august. Asta a fost experienta noastra. Treaba cu vacantele e un mare plus la gardinitele mari, activitatile iarasi sunt mai multe, dar cred ca depinde de educatoare, ca activitati faine aveau si la prima gradi in mediul familial.Mult succes

Diana, condoleante si de la mine , imi pare rau ca treci prin durerea asta.

Dana, multa sanatate, sper sa te faci bine cat mai repede


Fetelor, sa va priiasca vacantele si piscinele, ca pe caldurile astea e grav fara .

Noi avem parinti (socri ) in vizita si ne plimbam cat putem de mult, treaseele obisnuite : ott, Qc, Mont-Tr, etc.

Ma inscriu si eu la intalnire, daca e sambata si in parc

va pupa fata


Mergi la inceput