Sezatoarea canadiana (214)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Apropos de planificatul vacantelor, un articol in NY Times.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Dana, multa sanatate! Multa! Sper sa revii cu vesti imbucuratoare!

Ladies, citesc de vacantele voastre si sper sa tin minte cine pe unde a fost, pentru referinte viitoare. Deocamdata, noi tot all inclusive, e asa de comod cu Addie ca nu m-am putut auto-convinge sa fac altceva, desi numai ce ne-am intors in mai de pe Riviera Maya... Asa ca sapt. planificata pt "pe-aici, pe linga casa", tot in Mexico se va petrece!

Ma bucur ca trezim un pic sezatoarea, ca tare mi-a lipsit!

Stiu ca am mai dezbatut, si probabil ca eu am votat cu doua miini pentru gradinita - gradinita, cu grupe activitati si tot tacimul, dasr acum imi trebuie sfatul vostru:
gradinita- gradinita cu tot tacimul de care vorbeam sau mediu familial unde copilul e obisnuit si e mai mult decit evident ca o iubeste pe doamna? (si doamna pe ea, e tare mamoasa, asa, mie mi se pare mereu ca o las in vizita la matusica, nu-mi lasa deloc sentimentul ca ar fi la gradinita acolo).

Logic as trimite-o si miine la gradinita mare, sufletul imi zice s-o las la asta la care e acum ca ii merge grozav... Si trebuie sa decid saptamina asta, de atitea ori m-am hotarit si m-am razgindit ca nu mai suport...

Pupam,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Rox ce ai vrut sa spui cu saletele? Adriana te rog da-mi mai multe detalii, un site ceva ,eu nici la calculator nu pot sta. Am facut azi Mri, am cd cu mine,il va citi chiro vineri.merci mult de gindurile bune nici nu va dati seama cit inseamna. Asa mi-am descoperit adevaratii prieteni,am vazut un side never known a sotului si copiilor mei.

Born to shop, forced to work.

Dana, sanatate multa! Si eu sunt de parere ca e un pinched nerve!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Dana, sanatate! Si eu cred ca o saltea buna te-ar putea ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

http://www.kosmodisk.com/

Dana acolo zice mai pe larg. Sper sa gaseasca solutia cea mai buna chiro-ul tau.
Si nu te supara pe ai tai caci nu sunt obisnuiti, de aceea. Se asteapta sa fii mereu in forma si nu le vine sa creada ca te doare si ca nu mai poti. eu nu am loc nici sa ma vait, dar sa mai stau la pat...doamne feri!
Imi mai zice cateodata ca ce ma admira el pe mine ca sunt tare si nu ma imbolnavesc...pai mai am loc???
Pupici! PS. sa nu te stresezi pt. noi ca ne descurcam. Fa-te tu bine si apoi mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Simonna, Multi ... Sa stii ca Antonia a stat acasa cu bunica pina la 3.5 ani si pe urma a mers doar in mediu familial si din punctul nostru de vedere a fost f.bine. Ea s-a simtit ca acasa la aceasta gradinita, educatoarea a fost romainca si avea si pe mama si pe bunica ei prin jur care se ocupau de copii f.frumos, deci efectiv se ducea cu placere. Pe urma personalitatea lui Antonia s-a potrivit mai bine cu un numar mai mic de copii si mai multa atentie din partea educatoarei. Sint alti copii f.activi si dornici de multe activitati, in acest caz li se potriveste mai bine o gradinita mare.

Parerea mea este sa o lasi inca aici unde ii este bine pina pe la 3 ani si pe urma poti sa o schimbi la o gradinita "adevarata". Este inca f.mica si la virsta ei nu vad nici un avantaj major la cele cu multi copii.

Eu sint inca putin decalata si dupa cum vedeti ma trezesc f.devreme si vin pe Sezatoare

Azi va fii f.f.cald.... Norocosi cei cu piscina proprie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

DANA- multa sanatate!

ROXANA-DELFIN - eu as putea sa vin la intalnire in principiu. Sa vedem ce mai apare pana atunci. As vrea mult sa va revad pe toate si sa o vad si pe Delfin. Am si de dat niste carti, DIANEI si lui MIKI, de asta iarna luate, de cand eram in spital. Sper sa nu le uit!

SIMONNA- si eu votez pentru mediul familial pana la 3 ani. Vine o varsta cand va trebui sa invete sa se integreze intr-un colectiv mai mare, dar zic eu ca pana la 3 ani cel putin nu e cazul. Al meu va incepe in octombrie (3 ani jumate) si inca tot nu sunt hotarata, cam mi se rupe inima. Ies in parc dimineata si ii vad pe viitori lui colegi in actiune, va cam trebui sa invete sa se descurce si stiu ca ii va veni greu. Educatoarele nu au totusi timp sa stea cu fiecare si sa rezolve fiecare disputa in parte. E o gradinita cu activitati Montessori si e si la 7 dolari, de aceea il dau, ca altfel nu l-as fi dat chiar daca platesc 35 de dolari pe zi la asta in mediu familial (in sfarsit am gasit una buna si iata ca trebuie sa renuntam la ea). El e genul care va ceda usor si care va aduna frustrari peste frustrari intr-un colectiv mai mare. Nu socializeaza prea usor.

Fetelor ati folosit vreuna dintre voi scutece de bumbac? Pareri, ceva? Noi am inceput de ieri. Deocamdata sunt multumita, absorb bine, copilul nu prea pare deranjat desi sunt mari si bolfoase, are un fund maaaareeee Sunt mai impacata ca imi stateau pe creier aia 500 de ani necesari degradarii unui pampers si alea 2 tone de deseuri pe care un bebelus le produce cu scutecele lui. In plus, iesi mai ieftin. Oricum, am sa mai folosesc si din cele jetabile din cand in cand.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Si eu ma bucur ca se mai dezmorteste Sezatoarea!!! Un tuturor!

Simo referitor la gradinita, desi noi am mai tot vorbit pe tema asta, mai imi dau si eu cu parerea si aici... Prima data am fost tentata sa-ti zic si eu ca Oana dar am mai reflectat si pana la urma cred eu ca depinde foarte mult de personalitatea fiecarui copil si aici tu o cunosti cel mai bine pe Addie. Eu zic ca daca este mai outgoing si cu o personalitate puternica, foarte activa, gradinita mare ii va face bine tinand-o ocupata mereu si o va invata mai multe, vor face activitati diversificate, va avea copii mai multi cu care sa se joace, etc. Insa, daca din contra este mai retrasa, mai linistita, probabil ca cea in mediu familial i se va potrivi mai bine si ea nu se va plictisi prea mult acolo. Dar sigur ca depinde de ce-i ofera si cea in mediu familial, de cum este educatorea de acolo, etc.... Grea decizie! Poate daca ai duce-o macar cateva zile in cea mare si sa vezi cum se simte, fara s-o scoti de la cea in mediu familial insa, ca sa poti reveni acolo, la nevoie.

Sfatul cu tinutul pana la 3 ani la cea in mediu familial este foarte bun, insa ai vreo garantie ca la anul sau cand te vei hotari s-o muti, vei gasi loc intr-una mare?

Pe de alta parte, daca am tinut bine minte, Radu a fost in mediu familial pana inainte de scoala si ai fost extrem de multumita si el la fel, el nefiing retras deloc! Asa ca probabil si teoria cu alesul gradinitei numai dupa personalitatea copilului pica pentru ca depinde si de ce-i ofera gradinita in mediu familial... Poate ca vei fi la fel de multumita si cu Addie si nu va trebui s-o mai muti deloc in cea mare...

In cazul nostru, la Isa, a fost gradi in mediu familial pana la 1.5 ani si apoi un CPE. Numai ca CPE-ul ei nu este unul foarte mare, este doar o grupa pentru fiecare jumatate de an de varsta, cred ca sunt cam 5 grupe cu cate 8 copii plus inca doua de pouponi. La ea a functionat tare bine, mai ales ca acceasi educatoare ii ea de cand sunt pouponi si-i duce pana la 5 ani, ceea ce le ofera o stabilitate copiilor.

Cred ca mai mult te-am ametit de cap, scuze... da-i ignor mai bine!

Dana cum a fost azi? Da-ne un semn de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Buna !!! Caldura mare monser!!!! Azi mi-am luat liber ca eu cu caldura mare prin metrou , nu prea suport. L-am tinut si pe Marc acasa tot din cauza caldurii.

Simona, eu cred ca depinde enorm de personalitate si de momentul, faza in care e copilul. La mine la 18 luni educatoarea in mediul familial la care mergea 2 dimineti pe saptamana mi-a sugerat ca nu am copil de mediu familial, are nevoie de un spatiu mai mare. Nu dormaea la pranz si asta incurca prea mult educatoarea. Dar la 3 ani, de ex. , Marc era intr-o faza de copil speriat de tot si de toate care i-a trecut pe la 4 ani jumate. Si in perioada asta noi ne-am si mutat in alt oras , ne-am dus la o gradinita enorma cu 72 de copii( privata) si nu s-a adaptat. Era o faza de gradnita mica nu de una enorma. Devenise insa f. f. independent si autonom( gradinita quebecoasa clasica, din 72 doar 2 imigranti). Ne-am intors la gradinita veche( mare, dar cu doar 24 de copii tinuta de italieni) si si-a revenit. Si-a revenit insa si la lipsa de autonomie si alint cat se poate... Vai de mama noastra la scoala. Ce nu-mi place mie la mediu familial e nesiguranta ( nu stii daca nu se inchide maine din cauza unei boli , deces in familie, sau vacante prelungite....). Am avut mai multe cazuri in jurul meu de genul asta .....
Am uitat sa spun ca la gradinita actuala nu fac deloc activitati. De genul iesiri la teatru, la mere etc. Sunt prea putini copii se pare.... Insa se lucreaza gen prematernelle ( litere etc), nu ca Marc s-ar omorai dupa asta. Dar iesim noi peste tot si se compenseaza( mai avem si noroc ca suntem langa toate cele)

Frumoase vacante ati avut!!! Si mie mi-a intrat in sange chestia asta si acum ma tot uit unde sa plec

Dana multa sanatate!!!

Voi pt intalnire, faceti un semn. Daca e cu toata familia nu conteaza unde e si cand. Daca e doar la restaurant doar noi, nu uitati ca depind de mijloacele de transport. N-am mai condus de 3 luni

By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simonna, eu as opta ptr gradinita mai mare.
Avantajele le stii si tu: fara vacante, activitati diverse adaptate varstei.

Gandeste-te ca intr-un CPE poate ramane cu aceesi copii cativa ani, pana incepe scoala.
Si un alt argument e ca schimbarea e acceptata mai usor de copii, decat credem noi parintii.
Si mai usor cu cat sunt mai mici.

Spun asta ca am vazut cum a reactionat Anca la schimbat gradinita la 1 an si 10 luni si la 4 ani.

Bafta si tie si printesei!!

Mergi la inceput