Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(63)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Fragrant, nu stiu daca ai/nu, dar poate iti este de folos: - o lingura speciala pentru hranit cu laptic - http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/products/breastmilk-feeding/special-feeding-devices.html

Am si eu o intrebare: cand amestecati cerealele de orez cu fructe le puneti ca atare in piureul de fructe sau mai intai le preparati cu apa calda? Ca ma intreba cineva daca n-ar trebui sa le prepar intai, sa nu i le dau asa nepreparate. Pe de alta parte, noi mancam cerealele crude, nepreparate, dar orezul nu.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

FRAGRANT - nu, n-am fost. Am fost la medicul de familie, in sfarsit am si eu unul. Imi recomanzi si mie un acupuncturist bun? Ca parca nu m-as duce cine stie unde. Sau naturopat.

DEDICUT - pai ai nimerit un doctor bun. Pentru ca majoritatea copiilor sunt sanatosi si nu trebuie sa ne sperie chestia asta. Eu ma intreb cum de toti copii din jurul meu de aici au supravietuit sanatosi si voiosi fara fier, calciu, vitamina A si toate alte celea care se mai prescriu la noi. Aerosoli de exemplu mie nu mi-a dat nici macar cand avea pneumonie Patrick, in Romania vad ca la orice mucusor se fac aerosoli. In fine, nu vreau sa intru in polemici, dar mi se pare tare suspect cat de multe substante se pompeaza in bebelusi la noi in tara. Aici numai vignatol ti se da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Neatza fetele.
VA ofer o parfumata asa cum o doreste fiecare si un mic dejun cu omleta, croissant cu unt si dulceata, paine prajita si orice altceva va doreste inima.

Ce ma bucur ca sa mai racorit afara.
Va doressc o zi cat mai frumoasa.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

`Neata!
DOLORESS, nici Ioana n-a primit nicio vitamina, calciu etc. A primit doar f putin pe la o luna-doua cind chiar facuse criza de hipocalcemie. Atit. O cura. In rest nimic. Si, evident, nici Ilinca nu primeste.
Cu domnul colesterol... ai incercat sa bei zilnic o cinzeaca de palinca? Cica face minuni.

Multam de urari pt Ilinca... eu n-am serbat, se pare ca etimologia e controversata, unii spun ca vine de la Elena...nu de la Ilie. Asa ca eu serbez Sf. Maria si gata (ca e Ilinca Maria).

Ieri am avut o verisoara-buna prietena din copilarie pe la mine... A fost asa bine! Ne-am petrecut toate vacantele impreuna, toate. Ea era bucuresteanca, tac-so mare, mare director... si mereu o priveam cu un fel de stima-invidie-dragoste, ca ea avea chestii care nu existau in Romania. In schimb, traia destul de constrinsa si nonlibera. Eu, n-aveam toate astea, in schimb eram libera si practicam tot felul de sporturi si exploram si cercetam muntii si delta... asa ca ea ma privea cu un fel de stima-invidie-dragoste....
Acum, ea e prof universitar la o universitate din Montreal, asa ca eu o privesc cu un fel de stima-invidie-dragoste. In schimb, eu am doua fete minunate, asa ca ea ma priveste cu un fel de stima-invidie-dragoste... :)
Ne-am cufundat ieri in amintiri de demult, re-creind lumea copilariei noastre, ne-am intors de acolo revigorate si incarcate de energie... si cam ametite, ca abia pe la a treia bere deschisa s-a (ne-am!) trezit: auzi, feti, berea ta e fara alcool?

ROXX, unde e Biogood? Ca trimit soata azi si nu stiu unde.

Revin,
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Neata!
Mersi de cafea!
Am scapat si de diaree si de agitatie, si-a revenit bursucu mic de tot. Nu ii mai dau nici calciu nici fier. Toate au fost de la doza aia prea mare de calciu, si cum am terminat cu el, cum nu a mai avut nimic.
Bine zici tu Doloress ca la noi se dau prea multe la copii. Pina i-am dat pace nu avea nimic, cum am inceput sa bag in el tampenii l-am dat peste cap, deci o sa ii dau pace.
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

La noi nici vigantol nu se da. La muci si tuse nici nu clipesc astia. Primesti replica "asa e in primul an " si aia e. Cu febra la fel, 3 zile nu face nimeni nika, nici nu se uita la el daca il duci la medic. Da' bubu e tare, nu cade el asa usor de la muci. Mai greu cu mami care acum si-a pierdut vocea si e varza.
Deeeeeci, fusai ieri la sport si sacrilegiu!!!!!!!! In loc de negrul meu plin de muschi a venit un nene pe la 45 de ani, chel bec si cu urechi clapauge. Un fel de Jar Jar Binks de talie mica. Ce m-am deziluzionat, acu' chiar ca nu ma mai trage inima....
M-a pus pe bicicleta sa-mi masoare pulsul. Dupa 2 min. de pedalat era 160! A zis ca nu sunt deloc in forma. Io i-am spus, el n-a vrut sa ma creada.
Bubulina s-a sculat la 4, a trebuit sa ma duc sa bag suzi. De dimineata la 6 jumate inca tragea de ea. E clar in plin puseu, mananca de rupe. Ieri a baut 900 de lapte si mai vroia saracul aseara. Plus 2 borcanele de fructe si legume.
M-a disperat cu cucuiele, se da cu capul de toate cele. Se arunca in lateral, in fata, orice sa ajunga la orizontala si sa plece taras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

ANKA, hai, ma, ca ma deziluzionasi!

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

si si si

Multumesc fete dragi pentru urari!!! Suneti minunate!!!


Noi suntem in Sinoe, la Grindul Lupilor, am ajuns ieri, la mare a fost BES-TI-AL , primul an in care Robert s-a distrat la maxim in apa, joaca de aia ca matzele lui nenea cREANGA, Ana e o minune de copil, ii multumesc Cerului pt asa un copil, ea a dormit la greu pe plaja, ne-a lasta s ane zbenguim, sa ne bronzam...a stat cumintica si scumpica; are inca 2 gauri, 2 dinti ce ies, unul jos si unul sus...camilia s-a terminat si nu am idee cum se descurca cu durerea.

Acum suntem in pensiunea 2, la Grind, e superb aici, parca e un parc de distractii in miniatura, avem absolut tot ce trebuie, inclusiv reductor la wc (!!)...

Azi noapte a plouat, acum e innorat, dar e un aer super placut si racoros.

Inca o data va pup cu drag si ii multumesc lui Roxx pt telefonul cu urari, si mai ales cu vesti bune despre Sophic ..desi m-am cam speriat de patanie, bine ca nua re balaurul!!!

Mada

Aveti grija de voi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Neata si de la noi

La multe lunite bebelusilor Alexandra, David, Tudor, Sara, Anastasia si Alexandru

gabiv hahaha ce-am mai ras la faza cu "stima-invidie-dragoste"
anka pare rau pt negrul tau sexos...las' ca slabesti mai repede cu mosul chel ca nu o sa te distraga de la antrenamente . si baiatul sa treaca puseul repede. si al meu se ridica de cur in sus, se pune in genunchi, se impinge si se arunca in fata
simis ma bucur ca bebe e bine
doloress multa sanatate ... nasol cu colesterolul asta

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

lorich ma bucur ca va simtiti bine cu totii . dintoasa mica si familionul din dotare !!
mimo eu nu prea ii pun cereale in piureuri...i le dau seara, dar cand ii pun, le pun direct, fara sa le prepar inainte...nu stiu daca e corect...

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput