Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(63)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Acuma sa va pove cate ceva si despre noi dar mai intai catva SZ-uri:
1. Tunde medic homeopate de care intrebai se gasesc la Farmacia Help Net Iancului,care are multe homeopate, daca ai un Help Net la voi vb cu diriginta de farmacie sa sune la Buc sa ti le trimita cei de acolo la voi la farmacie cad vin distribuitorii cu comenzi de la Bucuresti.
2.Roxx de unde ai luat masinaria de scos samburi vreu si eu!!!!
3.la dulceata de caise( am facut deja din 5 kg) puneti Gelfix si daca da cine a pus cum se pastreaza daca iese buna, etc.Eu o fac pe varianta clasica si nu am avut surprize insa as vrea si alte pareri.
4. Piscotzel pasaportul costa 244 lei +38 sau 32 nu mai stiu sigur taxa consulara se paltesc la CEC dureaza 10 zile, trebuie sa mearga ambii parinti caci completeaza o declaratie pe propria raspundere , cu buletinele, amandoi, cu certif de nastere al piscotului si casatorie al vostru programul in fiecare zi de la 8.30 la 16.30 se depun , de eliberat nu mai stiu cand , cam atat sa te lamuresc.
5. Am comandat si eu aparatul de facut iaurt sa vedem ce poate ca in rest is plina de tot felul de aparate si aparatele, acum o luna mi-am luat robotelul ala de razuieste si feliaza de la moulinex care e minunat face toti banii.
Pana la urma am hotarat cum facem cu plecatul in vacanta ca vad ca al meu sotz are mai mereu treaba si pana pe 30 iulie nu e chip sa-l scot din niste licitatii si probleme, asa ca plecasm si noi de pe 1 August la Viena cu masina(eu daca nu vad Viena in fiecare an simt ca a trecut anul degeaba), iar apoi mergem in Italia sa-mi vad nepotul, mai am un nepotzel, Raymond Anthony care s-a nascut pe 13 Iulie si e 50% roman si 50%american, apoi ma intorc acasa pt ca astept sa se nasca celalat nepotzel iar pe 28 August sunt nasa si s-a dus naibii vara.
Noi suntem f. bine la cap diversificare, ma fetelor mananca asta mica a mea zici ca e sparta, azi de ex dim , compot de mar(1/2 mar blenduit cu biscuiti granulatzi), supa la pranz, piersica cu cereale la 3 , seara a mai ramas 1/2 mar din cel de dim pe care l-a servit cu cereale, intre mese am inceput cu laptele praf aTopfer 2 mai am si eu lapte dar f. putin , am inceput INTARCAREA, daca va fi la fel de usor ca la asta mare sunt mega incantata, bea si suc de fructe intre mese, dar azi nu i-am mai dat ca facea figuri storcatorul, il arunc si iau altul.
Gabi ce ai luat de la Biogood!!! Imi place ca esti o tipa directa, si imi place cum pui problema la mancare cu copii!!!
Mirela ce faci? Te-ai intors? Vreau si eu poze cu motanii de la munte!!!
Noi suntem la Gruiu si aici facem si petrecerea de ziua mea!!! Va fi tambalau mare!!!
Va pup pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Am aruncat un ochi la nr de mesaje de pana cum am 666 , cum o fi oare??????
Bere beau si eu cu lamaie e cea mai buna, parerea mea!!!!
Mayane , mutumesc mult de mesaj!!!
A propos de noroc ca ma iubeste Al de sus ieri cand a fost furutna dupa ce s-a oprit , cand au dat astia drumul la curent , s-a supraancarcat reteaua si a facut flama chiar la mine pe streasina casei, luase foc, se incinsesera firele, noroc cu vecinul meu cel mic ca el a vazut flacara si am reusit sa oprim totul la timp, azi l-am cinstit si i-am luat si hainutze sa ma tina minte!!!! Simpatic pustiul!!!!
Anka pana la urma ce faci cu slabitul sau ce faci tu acolo, mie una mi-a placut povestea cu tipul chel de 45 de ani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:


Mayane- - multam fain!

magnetism-la multi ani, sanatate, si urmatorii 100 de ani sa-ti fie la fel de fericiti ca primii 32.

tunde-te-ai apucat de baut kefir? e usor de preparat?

roxx-citisem camus in liceu si citatul asta mi se agatase de suflet. doar ca pe atunci avea alte conotatii; anul asta, pe 15 ianuarie a fost o furtuna de zapada crunta, si a tinut-o intr-o ninsoare vreo sapt dupa; eram in spital, imediat dupa ce nascusem, sophia era asezata pe mine, numai in pampers, iar asistentele ma duceau cu patul din sala de nasteri la salon; m-am uitat atunci pe fereastra si mi-a revenit in minte citatul lui camus.

de ce aparate de facut iaurt vorbiti voi?

doloress-cum stai cu pregatirile de romania? eu tre sa-mi iau carut umbrela, ca mi-au zis ca nu e voie cu asta normal in avion; la dus avem loc cu patut, la intors fara;
mai am de cumparat cadourile si lucrat la bagaje, da sufleteste is mai mult decat ready
mergem cu tot familionu' o sapt la mare la bulgari, apoi o sapt la Praid, la salina, apoi din casa-n casa; sper sa ii priasca sophiotului regimul nomad, ca asa o sa o tinem 6 sapt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:


La multi ani Magnetism!


FRAGRANT- pai stam asa si-asa, tot incerc sa umblu dupa cadouri, dar e greu, singura prin autobuze cu asta micu, sa ma vezi cum vin cu plasele agatate de carut ca homeless-ii In week-end, cand iesim cu totii, in formatie completa, mai mult de vreo 4 magazine nu reusim sa vedem cu Patrick care se baga printre haine, se ascunde de noi, de ne sare inima din piept. Pe sot de unul singur nu il pot trimite pentru ca am falimenta sigur. Asa ca ramane pe mine sa ma chinui in timpul saptamanii, cate putin, cate putin. Of, e greu sa nu ai chiar pe nimeni la cine sa lasi copii nici macar o ora. Doar nu am famelie mare, dar uite ca se aduna.
Noi avem carut-umbrela de la Patrick, abia astept sa-l pun in functiune, desi eu il plimb tot in scoica si-acum, ii place tare mult, deja cand vede scoica se pune pe cascat, sta el acolo ca in cuibusorul lui. Si sigur asta tip umbrela n-o sa-l incante prea tare, ca e prea la vedere asa. Dar eu abia astept sa scap de animala asta mare ca am facut febra cat il desfac si-l strang si-l car pe scari, ca am cateva scari aici la mine.
Oricum, noi cand am fost cu Patrick in Romania, cu British, ni l-au bagat la cala, fara sa ne zica. Am mers cu el pana in avion si l-am lasat acolo la usa, ca asa se face. Cand am iesit la Londra cica nu e, e bagat la cala. Daca nu au loc ii dau drumul la cala, astia de la British cica mereu fac asa. Unii insa ne-au zis ca o sa-l trimita la bagaje, deci in afara aeroportului, asa ca eram de-a dreptul descumpaniti, nu stiam daca sa iesm, sau nu. Pana la urma n-am iesit, am zis ca ce-o fi o fi, ne-am amintit ca parca avea si el o eticheta pe el deci am zis ca poate o sa ajunga cu bine. Si a ajuns, eram in culmea fericirii ca abia il cumparasem si e un carut tare bun, MacLaren, eu il recomand cu caldura. Noi pe asta l-am folosit la Patrick la greu, 2-3 ani asa. Si-am mers cu el si pe munti, si prin zapada, a facut fata la o calatorie in Romania, vreo 3 in America.

EDIT- Deci FRAGRANT, chiar daca iti zice ca o sa ti-l dea unde faceti escala sa ai totusi si un carrier cu tine. Noi in Londra ne-am trezit fara carut, si cu ditamai doua bagaje de mana, geanta de scutece, poseta, lap-top. Iateeeeeee!!!! Noroc ca aveam carrier. Asa ca eu am pus copilul in carrier, dar tot mi-era greu sa duc bagajul de mana, deci sa-l vezi pe-al meu cum cara doua valize, te apuca rasul-plansul. Acuma m-am invatat, fac tot posibilul sa iau cat mai putine bagaje de mana. Nu o sa mai avem lap-top dar o sa avem tancul de aparat foto al sotului cu 10 obiective.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata fetele!

Si la multi ani Magnetism! Sanatate si impliniri iti doresc! Si sar'na ptr info...o sa trec la actiune.

Sunt fresh...Piscotul a dormit de la 11 aseara pana la 6 juma si apoi pan la 7.30...deja la 6 nu mai aveam somn...e a treia seara de somn bun, multumesc Doamne ca ajunsesem la capatul puterilor. Tot de trei seri i-am bagat inainte de baita o portie de lapte praf 120 ml...dupa baita avem una bucata titi plina pe care o golim si apoi somnul pe care vi l-am spus...acu nu stiu daca o fi fost doar o perioada mai agitata a ei sau mai era nevoie de o suplimentare de lapte...sper sa isi pastreze obiceiul... s incet incet se reduce si lapticul de la sine...acum mai papa doua mese seara plus cea de LP, una cand se trezeste peste noapte si alta dimineata...mi se pare ca e destul de bine..mi s-au "setat" si sanii sa produca mai mult pentru noapte...super...in rest avem papa solida.

Cam astea despre noi.

Fetele "canadiene" spor la pregatiri ptr venit in tara.

Mirelus peunde esti mami? Ce mai stii de scaunelele alea?

Va doresc o zi superba!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

neata fetele.. ce bine e mai pe racorica asa...

am pus si noi poze noi cu mandra la 6 luni

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Neatza si 2 galeti de sa ajunga la toata lumea.

Mai fetelor, stiu ca s-a mai discutat de supt degetul... Ati reusit sa le faceti ceva? Ca al meu a ajuns sa scoata tzitzi din gura sa bage degetul Incerc sa-l tin ocupat, dar deh, nu mai sunt la prima tinerete, obosesc la un moment dat (ce o sa ma fac peste un an cand o ia la fuga? trebuie sa ma pun pe slabit si pe antrenamente, ca altfel nu ma vad bine...) Incerc sa-i gasesc alte obiecte de interes: o zornaitoare, un inel de dentitie, un iepure de cauciuc sa-i roada urechile... Dar dupa cinci minute iar e cu degetul in gura. Intr-o zi l-am bandajat cu o batista. A fost jale cat de suparat si de frustrat era. Idei?


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

neata.
LMA sarbatoritilor!
Mai apar si eu pe aici - nu am timp nici de mine . Kristian vrea doar sa mearga si normal ca eu trebuie sa-l tin. Am facut vanatai pe genunchi, ca un copil
Doloress - cel mai frumos e muntele! Eu sunt din Bv,dar vacantele tot la munte - la Poiana Tapului (e intre Busteni si Sinaia). Frumos taaaare! (oricum, nu chiar ca la tine, cu fan, vacute si ,,siropel''). Si mie imi pune nasu' putina tuica cu apa la masa
Eu m-am lecuit ,,de baut" dupa sarcina. de abia mai beau un pahar de bere slaba (2,8%).
Fainde voi cu concediile! Noi nu cred ca mergem nicaieri - doar cate o zi. Nu sta copchilul mai mult in masina, nici sa-l tai. Maxim 2 ore, apoi se zbate...! Ai vostri stau mai mult timp cuminti?
Va pup pe toate, succes cu diversificari si calatorii si vreme frumoasa!
Roxx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

A! uitasem. Am incercat sa ma loghez pe picassa si nu mai merge. imi cere nu stiu ce adresa de verificare.Vroiam sa pun vreo 2 poze cu piticul cel voinic
Daca s-a schimbat ceva, scrieti-mi si mie un PM va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

FOXY, noi calatorim seara, noaptea asa. Si fetele dorm.

MAGNETISM, la multi ani sanatosi! Si, cum, mami, sa luati foc??!!!

Eu am iaurtiera de vreun an, dar n-o folosesc, iaurtul nu e gustos. In plus, mult plastic in schema.

De la Biogood am luat fructe si niste carne de curcan.

DOLORESS, mama, ce copilarie misto ai avut... Chiar misto! Of, si copilasii nostri ce constrinsi sunt. Urata lumea asta moderna!

FRAGRANT, ce mai zice Sophie? S-a linistit?

MAYANE, nu te crampona pe chestia asta cu suptul degetelului. E o etapa. A scos pe tzitzi in favoarea degetului pt ca probabil era satul, dar avea chef de supt...Rar copiii sug mai mult de-un an-doi. Mie mi-ar fi placut sa-si suga Ilinca degetelul... Dar n-a vrut. Ioana l-a supt pina la un an si ceva, era super misto, stia singurica sa se calmeze, sa adoarma. Cu suzi, indes eu, hagar n-am daca atunci chiar are nevoie de supt sau nu. Eu indes!

ROXX, multam de urare! Initial am zis ca incepem la 5 luni...apoi m-am razgincit si-am mai lalait-o ceva. Avem 6 luni fara o saptamina! Dar eu o s-o lalai cu dive... la ce stomac sensibil avem toti trei... m-as mira sa fie Ilinca mai breaza! Asa c-o luam usor, finutz, a la long, nu-i graba!

In sfirsit Ilinca seamana cu Ioana la ceva! Ioana, cind invata un cuvint nou, il zicea un timp in soapta, paca repeta. Apoi il zicea tare. Ei, Ilinca dimineata sopteste: ta-ta! ta-ta! Sunt curioasa cit mai sopteste... pina ne va trancani ascutit in urechi.

Pupi,
G

Mergi la inceput