Odiseea bulgarasilor de ian.feb2012(10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Aerlilian(Ileana), la multi ani si tot ce iti doresti sa devina realitate!


Felicitari cu ocazia onomasticii pentru toti cei care poarta numele Sf.Ilie!

Georgia,draga mea,nici nu am afirmat ca,contesti bitestul,pentru ca nu rezulta acest lucru de nicaieri.Am afirmat doar ca,in lumea in care traim acum, informatia nu se mai pastreaza in stare pura ci se deterioreaza in functie de "nevoiele" fiecaruia si aici nu ma refer doar la un grup restrans de oameni!
Cat despre hazardarea in a afirma de "studii inventate"...aici e relativ si vine in intarirea afirmatiei postate mai sus!

Cel putin pe mine m-a socat cand am citit ca "laptele de vaca e nociv si e recomandat a nu se mai consuma deoarece studiile blabla arata ca"..pentru mine e ciudat si imi vine in minte urmatoarea idee:"oameni de stiinta platiti pentru a emite/da presei/publicului larg informatii documentate cica pentru a creea o situatie ce nu exista-in folosul altcuiva!

exemple:cazurile de antrax,gripa porcina,castravetii infestati cu ecoli...si multe altele despre care nu am cunostinta...insa cu siguranta exista multe minti machiavelice pe lumea asta!

Eu personal sunt suspicioasa si pro si contra si deobicei incerc ca vad si peste "ceea ce este"

Georgia-sper ca te-am lamurit asupra gandirii mele care nu are nicio legatura cu afirmatia ta-la modul personal



*Blackmoon Lady 11+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

alina_anto, ehee ... sa stii ca am auzit multe burticute cu atitudinea asta .. cred ca din "exces de zel" am zis sa fac tot ce se poate face ...nu neaparat a fost o decizie inteleapta

My_Lady0091,stai linistita ca sunt prea prinsa cu ale mele ganduri sa iau ceva personal perioada asta; doar ca tot zbuciumul meu sper sa ajute si alte fete..desi nu-mi doresc sa treaca nimeni prin ce ganduri am trecut eu

dar sa trecem la lucruri mai vesele .. lilisoara..scoate beuturile sate sarbatorim


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Buna fetelor!
alina tu nu vrei sa faci dublu sau triplu test? de ce?

Bianca ALEXIS-ARIAN si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Aerlilian la multi ani!!! Sa petreci bine dar fara excese

Bianca ALEXIS-ARIAN si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

doar ca tot zbuciumul meu sper sa ajute si alte fete..desi nu-mi doresc sa treaca nimeni prin ce ganduri am trecut eu




Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein







ma scuzi,poate nu am fost atenta sau nu ai povestit aici,insa nu stiu prin ce ai trecut anume.Daca poti povesti...daca nu,e ok



*Blackmoon Lady 11+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

fetelor triplu test e acelasi lucru cu morfologia fetala ca mie nu mi s-a recomandat decat bitest eco la 16 sapt. morfologia fetela la 22 sapt.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Neata dragelor !
Felicitari celor care isi serbeaza onomastica !
Ylari, eu cred ca daca ai putina rabdare lucrurile se vor rezolva. Sunt femei care fac analize ani de zile si tot nu stiu de ce nu raman insarcinate. Am citit la aspirante ca problema ta are rezolvare asa ca tinem pumnii si asteptam sa te vedem din nou la odisee.
Lady, sa nu ma urechezi dar seara mia fost si rau dar si multa lene sa intru sa pun fotografii. Jur insa ca sunt o simpatica si pana la sfarsitul saptamanii pun si eu ceva acolo.

Revenind la analize acum, eu nu fac nici dublul test nici triplu test doar amnio in saptamana 18.

De ce? Pentru ca am o prietena draga care a fost la taspe ecografii si careia testele i-au iesit perfecte si totusi pitica avea sindrom down, a fost nascuta la greutate mica desi la termen si asa mai departe.
Toate astea si povestile multor mamici cu copii cu SD m-au facut sa vreau sa apelez la amnio. Pe de alta parte un doctor bun vede de la eco ca ceva nu e in regula cu bebe. De exemplu prietenei mele i-a spus clar ca fata ei o sa fie mica de inaltime, ca maica-sa adica pentru ca are femurul mai scurt. Dupa ce s-a nascut cu handicap au cautat pe net si au vorbit cu alti doctori au aflat ca femurul mic era semn clar de Down.
Cu alte cuvinte necazul lor a tinut de incompetenta unui doctor, maretul Iosup daca nu ma insel.
Asa ca daca aveti ecografist bun eu zic ca eco poate tine loc de dublu/triplu test.
Iarasi, parerea mea este ca ei calculeaza doar in functie de varsta. Automat mamicile peste 30m de ani or sa aiba un scor mai scazut.

Acum fiecare face ce vrea.
Eu am doar o parere personala.

Si eu auzisem intr-un moment ca laptele de vaca face rau dar nu stiu cu ce ocazie. In momentul asta ne face rau totul pentru ca legumele sunt cu ingrasaminte chimice, fructele tot asa iar puiul este indopat cu hormoni pana la refuz.
Eu incerc sa iau oua si pui de la tara. Rosii mi-am pus in gradina si in rest ma uit in piata dupa babutele mele. Iarna in schimb nu prea ai ce sa faci. Anul asta a fost compromis din cauza ignorantei mele in ale gradinaritului dar anul viitor o sa am si rosii si castraveti si vinete si absolut totul de la mine din curte.
Desi culmea, nici astea nu sunt bio pentru ca nu am casa la mai mult de 50 km de orice sursa de poluare.

In rest voi ce mancati astazi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

buna fetele
aerlilian la multi ani ,sanatate si tie si lui bebe ca altceva nu cred ca iti mai doresti

vad ca s-a deschis iar controversata discutie despre dublu sau triplu test...eu nu am zis nimik pana acum ,dar citind si documentandu-ma am ajuns la concluzia ca daca ies bine la eco masuratorile ,nu fac nici eu TT,acum sa vedem ce zice si dr. meu ,eu ii propun subtil...asta pt. (si aici ii dau dreptate georgiei) a nu sta cu morcovul in fund toata sarcina,daca ies ceva valori naspa ,oricum nu m-as lua dupa niste statistici,iar amniocenteza iar nu as face ,doar pt. o statistica ...dar fiecare cu parerile lui

lady cred ca georgia se referea la o eco sau analiza pt. dublu sau triplutest,care iesise rau si de acolo gandurile ...dar cred ca a repetat si e bine ...daca gresesc sa ma corectezi si scuzi ,georgi

eu mai am un exemplu de neconcordanta intre eco si sange...cumnatei mele ii iesise translucenta nucala mai mare iar testul de sange bun(adica probabilitate mica) si binenteles ca fetita e super ok la 3 ani deja...asta ca sa nu ne facem griji degeaba,desi asta e un exemplu de facut bi sau triplutest...hai ca v-am bagat in ceata total


minunea mea 15+

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

lady nu poti sa modifici titlul cum era inainte,adica suna mai frumos bulgarasi decat odiseea bulgarasilor...daca nu te superi ,poate din greseala ai scris asa ...daca nu,poate capitolul urmator

minunea mea 15+

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

Ylari ... si eu sunt o mutanta, si vreau sa-ti spun ca exact aceleasi gene apar la mine ca problematice. asta este cea de-a doua sarcina, caci prima am pierdut-o la 5 sapt si un pic. aspenter in fiecare zi si sa speram ca organismul nostru nu ne suprara bebelul.
fetelor.... am fost foarte ocupata zilele astea! incerc sa va prind din urma... voi sunteti harnice tare!

10+

Mergi la inceput