Odiseea bulgarasilor de ian.feb2012(10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Am citit putin din urma, primul capitol al odiseei noastre. Mai, cata solidaritate din partea fetelor de la odiseea ian-feb 2011. Ce prietenii se pot lega in aceste luni. F frumos

Bianca ALEXIS-ARIAN si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Sunt singura pe aici de mai bine de o ora. Profit si intru cand doarme asta mic si nu sunteti in zona, hmm. Ies, va doresc o seara frumoasa.

Bianca ALEXIS-ARIAN si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor, iaca si eu cu noutati : Hm, deci pana la urma m-am bucurat degeaba, sunt si eu o mica mutanta, am ambele mutatii C677T si A1298C genotip heterozigot. Nu ma intrebati ca inseamna ca habar n-am, decat ca am trombofilie si mi se opresc sarcinile din evolutie in saptamana mica. Acum incerc sa ma dumiresc...
Asa ca maine sunt prima sa imi recoltez homocisteina si daca ma ajuta Dumnezeu sper sa ajung si la medicul de familie sa imi dea trimiterea ptr fundeni si sa ma vada un hematolog.

Va pup pe toate, nu mai am timp sa intru sa citesc dar sunt cu gandul alaturi de voi!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Buna fetelor,

Mie la David mi-a ghicit sexul copilului la 18 saptamani si mi-a spus ca este sigur 100%. La 12 sapt imi spusese ca sunt sanse de 60% fetita.

Georgia – mie dr mi-a spus ca analiza de sange se ia intre sapt 9 si sapt 10 si 6 zile, iar eco in sapt 13. Mi-a spus ca ultimele descoperiri sustin analiza comparativa intre cele doua la interval de 2 saptamani, rezultatele fiind mult mai relevante. Asa mi-a zis , asa am facut.
Ylari- iti tinem pumnii sa iasa totul bine in final. Hai, curaj, vei trece si peste asta si va veni cu siguranta bb 2 sanatos.


in 10+ si mami de David 16.06.2008
Evolutie David


Bebe David Adrian 16.06.2008

Evolutie Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Doamnelor, unde sunteti muica ca nu apareti pe-aci??


Bianca ALEXIS-ARIAN si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

m'neata zanici
in primul rand ..LA MULTI ANI ,lilisor, sanatate fericire, implinire , si sa ajungi cu bine la capatul odiseei


Nicole1980, uite ce am citit eu pe un site de afara (http://www.americanpregnancy.org/birthdefects/downsyndrome.html)
io nu vreau sa te panichez mai ales ca incep sa am o parere destul de retinuta despre bitestul de la noi ;io am facut 2 eco morfo una la dr pop , care am inteles ca e cam cel mai tare de prin bucuresti , si una la dr bolintineanu ..amandoi mi-au zis ca totul este in regula cu bb , insa bitestul facut la medlife e praf (asta si datorita varstei-36ani); din ce am inteles io in ro nu exista o baza de date in urma unei statistici in care sa fie introduse datele de la bitest si sa se traga o concluzie .. normal ca nu , doar suntem in ro .. apai si daca ne-or amesteca intr-o baza de date cu negrii (care nici macar nu au probleme cu trisomiile care apar la albi) atunci mi-e clar


Screening and Diagnosis
Screening Tests During Pregnancy
Various screening tests can help identify the possibility of Down syndrome. These screening tests do not provide conclusive answers but provide an indication of the likelihood of the baby having Down syndrome. The most common prenatal screening tests include:

Ultrasound
Blood tests – The results of the ultrasound are paired with blood tests.
#9632;First Trimester Screen – This is a two-step screening. The maternal blood is tested for two normal first-trimester proteins. Then, an ultrasound is used to look at the nuchal translucency region under the skin behind the baby’s neck. This test is done between the 11th and 14th week of pregnancy.




Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

neata
mie mi-e rau de innebunesc, am avut si eu doua zile in care nu am vomitat, iar azi imi scot parleala

vad ca voi va culcati tarziu, eu de la ora 21 sunt out, iar ziua daca nu sunt la munca, dorm sau ma uit la filme
dar dupa ce scap si eu de perioada asta ingretosata o sa fiu mai activa

sa aveti o zi usoara

********************************************

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev051pbs.png

9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

'neatza fetilili

ylari-imi pare bine sa aud ca in sfarsit ai un diagnostic si sa dea Dumnezeu sa fie ok si sa existe un tratament adecvat tie!

sophia-si eu tot la fel:o zi fara greturi,5 da...unele mai acceptabile,altele in care zici ca-mi iau campii!


Aseara l-am simtit prima oara pe bebe-intradevar si indubitabil:o falfaire in burtica,un fel de unduire de peste care se ridica la suprafata si intra inapoi in apa...a fost suuuuuuper si diferit

Eu am facut bitest si daca va fi nevoie-voi face si triplu.

Am observat o chestie:foarte multe lucruri sunt contestate de la un timp incoace,de la laptele de vaca pana la ADN...deci traim intr-o lume a informatiei manipulate,cu studii inventate,pentru a promova sau scoate de pe piata pe cine/cum/de ce convine cuiva anume sau mai multora!



*Blackmoon Lady 11+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

My_Lady0091, nu ma intelege gresit , eu nu contest bitestul ,nu am cum , nu am pregatirea profesionala de specialitate; doar ca citind de dinainte de a face testul am aflat de baza statistica care "scoate"aceste rezultate; si am intrebat ca "profanul" din ce date e formata baza , asa la modul general vorbind(ca o mica paranteza am inteles ca sunt mai multe baze de date functie de laborator)..si am aflat , ceea ce nici nu ma mira , ca romanica nu a furnizat nicio info legata de statistica specifica tarii;si de aici tot tavalugul de ganduri ca ceva nu pusca ..
normal ca nu indemn pe nimeni sa nu faca testul , normal pt copilul nostru orice..doar ca picat un test de-asta in mana , cu un rezultat nu tocmai fericit,te cam ia raul insa citind ca au mai fost cazuri (si nu putine) de fals pozitiv , ai sansa sa nu innebunesti pana la singura analiza de diagnostic-amniocenteza

cat despre studii inventate..hmm, nu stiu ce sa zic .. nu prea ma hazardez sa afirm asa ceva fara sa am o baza concreta;ceea ce pot spune cu tarie insa este ca , romanica a ajuns ce se dorea sa ajunga ..o tara de desfacere , o tare plina de importuri , cu cat mai scumpe cu atat mai bine , o tara in care "experimentul" HPV ma mir ca nu a avut mai mult succes (ca daca era asa bun se inghesuiau sa vaccineze toata america nu sa experimenteze prin tari din luma a 3-a) si uite tot asa


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Neata!!

Avem o burtica in sarbatoare azi!!
LA MULTI ANI AERLILIAN!!!!!!


Lady wow! super ca ai simtit, eu tot mai astept, dar nik..
Sophia imi pare rau ca te simti tot asa,cu greturi, dar si cand or veni zilele bune..!!
georgia la sarcina trecuta am facut doar triplu test. De data asta am decis sa nu fac nici bi, nici triplu test. Ma bazaz doar pe eco.

Va pup fetele. Dau fuga sa o imbrac pe dra mea si sa mergem la o plimbare prin.. Sinaia.
Am tot vrut sa pun poze, dar nu reusesc sa le descarc in laptop..Nu stiu ce dzeu are.

Aaaa, La multi ani pt toti cei cu numele Ilie!!

Alina 13+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput