am slabit. cum ma mentin?

am slabit. cum ma mentin? | Autor: Ramonika

Link direct la acest mesaj

am slabit cam 7 kg in aprox. 7 luni. deci lent, bine, sanatos, cred eu. principiile urmate au fost in mare parte diminuarea portiilor, nemancat seara dupa ora 18 si sport aproape zilnic.
acum am 56 kg, mai vreau sa slabesc 1 kg si apoi sa ma mentin.
nu prea stiu cum sa procedez. daca urmez cam aceleasi mese ca si pana acum, nu voi mai slabi in continuare, mai mult decat imi doresc?
pe de alta parte, daca mai suplimentez portiile, mi-e frica sa nu ma ingras.
aveti idee cum se face mentinerea asta? nu degeaba se zice ca nu e greu sa slabesti, greu e sa te mentii.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Sper sa ma inscriu si eu aici peste cateva saptamani/luni.
Eu cred ca poti urma principiile actuale pentru ca la un moment dat nu vei mai slabi ci doar vei mentine greutatea.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daca ai slabit lent, atinci nu ai facut foamea. Se cheama ca ai descoperit un nou stil de a manca;) tine-o tot asa si gata.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Si eu am slabit la fel, la mine au fost 8 kg in timp de 8-9 luni, la fel cu diminuarea portiilor si sport, miscare. Desi eu mancam si seara mai tarziu...nu m-am abtinut de la nimic, nu am tinut dieta. Doar ca nu mai mancam la fel de mult.

Acum sunt doua luni de cand nu am mai facut miscare deloc(a fost vacanta, am fost plecati, am avut examene inainte si nu am mai avut timp, plus ca s-a diminuat mult activitatea la sala si eu mergeam la miscarile de grup, cu muzica...nu pot sa alerg). Vreau sa reincep miscarea in toamna, cand se redeschide programul normal la sala.

La fel am 56 de kg acum, am avut 54 catre 55 inainte de concediu. Am fost in Ro si am mancat ca la mama acasa :)) apoi am fost in alte tari si am mancat la restaurante...am crezut ca vin inapoi dupa o luna cu cel putin 3-4 kg in plus(am fost in Egipt acum doi ani si am pus 3 kg in 3 saptamani, la all inclusive ) dar a fost doar unul. Ori o fi metabolismul meu altfel, ori ingrasarea nu mai merge asa usor. De altfel eu am pus cele 8 kg in decurs de 4-5 ani...

Cred ca mentinerea e sa mananci la fel ca inainte, sa faci miscare la fel ca inainte. Daca vezi ca slabesti in continuare, poti mari putin portiile de mancare, sau sa iti permiti sa mananci mai tarziu seara...retete universale nu sunt, depinde de metabolism si de varsta, de mai multe...Succes!


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

ramonika, in primil rand felicitari pt slabit, as vrea si eu sa vin peste o luna sa spun ca deja am ajuns la greutatea dorita. Eu cred ca ar trebui sa mentii obiceiurile,corpul isi atinge greutatea si incepi sa stagnesti fara sa vrei, sau daca vezi ca, chiar continui sa slabesti atunci papi un pic mai tarziu in loc de ora 18:00 iei cina pe la 19:30-20:00 sau din cand in cand te rasfeti cu ceva ce-ti place!
Bafta la mentinere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

vai, ce imi place sub asta! chiar ma incurajeaza, imi ridica moralul, si ma face sa ma simt bine.
la fel cum au zis fetele, cred ca daca mentii stilul de a manca la un moment data organismul nu va mai slabi, ci va stationa. si daca nu stationeaza poti sa bagi o gustare in plus intre mese, sau la o masa sa mananci o portie un pic mai mare, poate un dulce din cand in cand sau ceva mai "interzis" de obicei.
si eu vreau sa slabesc cateva kg si chiar au inceput sa se cunoasca rezultatele. aprox 2 kg intr-o 1 luna jumate'. nu urmez un regim anume, pt ca psihicul meu este destul de slab si de usor influentabil, si daca nu se cunosc rezultate rapide renunt si mananc mai cu pofta ca niciodata. deci am renuntat sa tin o dieta anume dupa carte. insa manac mai putin, mananc de fiecare data cand mi-e foame, chiar daca am mancat cu 2-3 ore inainte, mananc salata de rosii si castraveti aproape in fiecare zi impreuna cu altceva, nu doar desine statatoare, fara paine decat daca este absolut necesar (gen salata de vinete, icre etc) sau de pofta 2 felii daca nu pot sa rabd. si cel mai important: FAC SPORT! am un aparat de facut abdomene la care lucrez vre-o 20-25min, fac 3 tipuri de abdomene, si mai am o bicicleta eliptica pe care alerg cam 30min.

Rares (19 aug 2006) & Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da, probabil asta e ideea, sa-mi mentin stilul de a manca, si sa imi supraveghez mereu greutatea.
daca scad mai mult decat trebuie, mai bagam ceva in plus in meniu, iar daca mai iau in greutate, mai scad din portii.

bely nu stiu cat trebuie sa slabesti, insa ideea e sa slabesti lent, nu intr-o luna.

mirela bafta in continuare.

mihaela se pare ca am urmat cam aceleasi principii amandoua. sper sa ne mentinem asa.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

ramonika vreo 3-4 kile, stiu ca incet si sigur, dar totusi nu mi se pare mult 3 kile intr-o luna, nici nu ajunge 1 kil pe sapt. Dar cum nu prea ma pot abtine si nici dieta tine doar controlat alimentatia nu cred ca dau mai mult de 2 kile intr-o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Felicitari!
Cred ca este suficient sa nu mai mananci dupa orele 18.00 decat poate un fruct,mananca in schimb bine la micul dejun daca timpul iti permite,bea multa apa plata, nu abuza de dulciuri, fii activa (un sport) si cred ca este suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Ramonika, cum stai cu mentinerea?
Am ajuns si eu aici (-6 kg in 6 saptamani) dar merge greu varianta cu mentinerea aceluiasi stil ca si la slabire.
Ce principii au functionat in cazul tau la mentinere?
Cum spuneai ... greu e sa te mentii.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

magda acum am vazut ca a mai scris cineva aici. credeam c-a murit subiectul.
in primul rand felicitari pt. ca ai slabit, desi sincer iti spun ca mi se pare ca ai slabit prea repede ca sa te mentii usor.
eu, datorita faptului ca am slabit lent, cam 1 kg pe luna, in aprox. 7 luni mi-am format un stil de a manca pe care il pastrez si acum. nu-mi mai e foame dupa ora 17-18, nu imi mai vine sa mananc prea mult, nu mai acord asa importanta mancarii. deci vine totul de la sine.
"problema" e ca mai vreau sa slabesc 1 kg. am 56 si vreau 55 kg.
uite ca ma temeam ca nu ma voi putea mentine, insa acum vreau intai sa mai scap de un kg si de-abia apoi sa ma mentin.
am 2 luni de cand n-am mai slabit deloc.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput