Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***330***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Olga, pune-i cintecelul ala cu "Nu mi-e frica de bau-bau", cintat de copii... habar nu am daca functioneaza, dar poate daca ii spun copiii chestia asta, faptul ca bau-bau nu e de speriat i se pare mai convingator decit daca i-ai spune tu...

Mai, acu va rog sa nu intelegeti ca la anul o sa ma pling ca nu rezolva integral(m)e... Ca nici mie nu mi-a trecut princap sa incerc sa o invat cu imbracatul, pina nu am vazut la altii...




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna!

Novus: mi-ai facut si mie pofta de sunculita afumata

1. Daca e cu mama, nu plange cand plec din casa, dar daca nu e jale, nu am voie nici macar sa ies in curte sa dau de mancare la caine si pisici. Nici in alta camera nu am voie sa ma duc, ca se tine dupa mine peste tot.

2.Se mai dezbraca cateodata de pantaloni sa se aseze pe olita, dar nu prea reuseste si la fel cand se ridica, incearca sa-si traga chiloteii. In rest e foarte independent, sa faca totul singur.

3.Jucarii imparte cu alti copii, dar un pic mai greu, cu explicatii, dar fara scandal, se duce si la jucariile altora de obicei.

Noi seara mai folosim pampers, inca mai face ca bea multa apa, are si cate o noapte cand nu face deloc.


Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Pisigri imi e sa nu-l sperii mai tare cu acest cantec. Dar sa vad cum reactioneaza.

Olga, mamica lui David iepurasul si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Salutare!

N-am recuperat ce-ati mai scris, sper ca toata lumea e bine, am vazut noua semnatura a Olishkai , si m-am topait pe-aici de se uita socrella lung...
Am ajuns si noi in RO de o sapt si ceva (novus, am anticipat bine programul si itinerariul sora-mii, haos total ), pe drum Luca a fost grozav de cuminte, de fapt el e bland tot timpul, insa acum s-a cufurit, de la atatea schimbari (o data la 4 zile noi schimbam locatia), are cur rosu de maimuta si e cam prost dispus. In rest, e asa de bine acasa!
Mura s-a bucuraaat, Luca a casunat pe ea cu pupaturi de cum a vazut-o , dar e schimbata, e mai retinuta, mai putin exuberanta, putin suspicioasa....e cumva marcata de evenimente, si-a pierdut inocenta si increderea.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Incerc sa mai citesc din urma, desi nu am mult timp pt comp, dar daca va e mila de mine, faceti-mi si mie un rezumat scurt cu ce mai faceti voi, e mai patiti, ce mai puneti la cale!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Simply Ma bucur ca sunteti bine si fericiti langa cei dragi

Multumesc ca te-ai bucurat pentru mine



Olga, mamica lui David iepurasul si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Am luat copilul de la gradi. Acum vrem sa fugim in parc Seara faina!!!

Olga, mamica lui David iepurasul si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Vad ca aveti chestionar.
1. Luca e nedezlipit de mine, ba mai mult, de bratele mele, de restul lumii se poate lipsi, de mine nici o secunda.
2. Sa se imbrace singur nu i-a trecut prin cap, cel mult isi pune pe cap sapca si chilotii, dar se dezbraca de scutec, in 2 secunde e in cucul gol ( pe care il lucreaza cu entuziasm, imediat ce-l prinde). L-a apucat de 2 sapt, nu mai vrea scutec, dar nici olita sa n-o vada, face ce apuca si pe unde apuca, fara mustrari de constiinta sau mila de covoare. Nu stiu nici sa evaluez situatia, dar sa o mai si gestionez. Ne-am dotat cu chilotei si imi pun speranta in curtea generoasa de la tara si "copaceii" de prin ea.
3. Cu jucariile n-avem probleme in continuare, s-a mai cizelat, si mai intai isi "curteaza" eventualii parteneri de joaca, le zambeste, interactioneaza cu ei inainte de a-si manifesta interesul pt jucariile lor.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Oli, m-am bucurat mult, sa stii! Distractie placuta in parc!

Mai vad ca organizati mega-intalneala !

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

pupiiiiiiiici!!!
in primul rand: venim si noi la munteeeeeeeeee!!!!! pica tocmai bine, ca venim pe 23 de la mare, o sa fim bronzati si frumosi, si e un final de concediu bestial!!!
acum la problemele ridicate:
1. mutzu nu e chiar complet dependent de mine, chiar daca asa mi-au prognozat toti la cata mamoseala am bagat in el; dar el e chiar ok, am avut doar vreo 4 zile consecutive cand a plans dupa mine cand am plecat la servici, acum vreo luna.... habar nu am de ce, dar nu m-am extaziat ci pur si simplu am plecat si s-a potolit repede; doar o zi mi-a zis bona ca a plans vreo 5 minute (ceea ce pentru ea e enorm de mult), in rest pana venea liftul il auzeam ca deja se potolea si o lua pe bona in primire; si cand se mai maraie dupa mine nu stau prea mult la discutii, ies si aia e!! ziua iese la plimbare cu cristi fara mine de multe ori, cand raman eu s afac mancare sua pur si simplu sunt prea obosita si fara chef; si ma pupa la usa si aia e. foarte rar plange sa ma duc si eu, dar tot asa, maxim un minutel, pana ajunge afara.
2. nu face multe chestii singurel, face ce-i place, mananca cu manuta diverse chestii, isi da singur pantalonasii jos.... dar nu mi-a trecut prin cap sa-l pun sa le faca singurel; e destul de mic, si sincera sa fiu eu ador sa-l imbrac/dezbrac, sa-i dau sa manance.... mai simt si eu ca e puiutul meu mic....
3. cu jucariile.... of, nu stiu ce sa zic; de cand vine Sasha la noi si necesita si el jucarii, ca deja la 6 luni e cazul sa le zomoceasca.... a devenit si mutzu mai posesiv; pana acum afara i se luau jucariile si doar se uita cu jind dupa ele; daca voia jucarii de la altii... se uita gales si ceream voie sa le luam; acum face crize daca se urca cineva in trici a lui, acolo e jalea mare!!!! si la jucarii incet incet a invatat sale mai dea... dar cu semisantaj: adica nu da jucarii= nu-l mai plimba tataie cu Loganul
4. cu pemparas mai sta la somnicuri; mai prinde cate un accident, dar aia e, stergem si o luam de la capat; aveam de gand sa-i scot complet pemparasul in concediu, doar ca o s afim tot pe drumuri... si chiar nu o sa am cum; oricum ziua sta fara pemparas cand e cu noi acasa, bona nu stiu exact cum face... ca-l gasesc cu un pampers urias pe el; la somnic e destul de greu sa-i scot complet pemparasul pentru ca el nu adoarme decat cu canita de apa langa el, dupa ce bea zdravan din ea, uneori chiar si 150-200ml... si evident ca face pisu la somnic...
singura... "chestie" mai deranjanta (eu nu zic ca e "problema" ca o sa treaca si asta) este frica de copii pe care nu reusim sa i-o vindecam cu nimic; e adevarat ca daca vede ca e in regula nu mai are probleme, dar nu exista dat in tobogan daca sunbt alti copii pe el, sau joaca in spatii inguste cu alti copii; oricum stam in parculete numai intre copii, si ne gasim noi vreo fetita mai "inofensiva" sa ne jucam, dar tot speriat e; o sa-l vedeti voi la munte cat e de speriat, dar cum ziceam, eu nu o consider o problema, si pana se duce la gradi mai e, o sa mai "lucram" la socializare
stam extrem de bine la capitolul vorbit; adica vorbeste orice, fara probleme, si face niste asocieri de' ne lasa masca!!! L-a intrebat tati meu daca-i place cu loganul, si el i-a zis extrem de serios: EVIDENT!!!!!"; cumnata'miu si cristi se "laudau" ca ei probabil prin liceu au folosit prima data cuvantul asta!!; si toate nebuniile de pe lume le zice, cand incepe sa povesteasca..... mamaaaaaaaaaaa, te intrebi cat costa dopurile de urechi
revin... ca alearga mutzu prin casa si tipa "vino'ncoa' sa ma pinzi"!!!!!


Mergi la inceput