Concediu ingrijire copil bolnav la 3 ani si 4 luni

Concediu ingrijire copil bolnav la 3 ani si 4 luni | Autor: Clodute

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Nu stiu daca am intrat sa deschid subiect la locul corect... nu stiu daca ma descurc...sunt intr-o stare de mare tensiune si nu ma prea pot concentra.
Ideea este ca sunt cumva contra cronometru si as avea nevoie de un raspuns urgent daca ma puteti ajuta.
Va voi expune situatia mea si astept raspuns.
Va multumesc anticipat.

In februarie 2008 am nascut un baiat si am stat cu el acasa pina la 2 ani. Intre timp in 2009 august am nascut o fetita si am stat si cu ea in concediu ingrijire copil pina la 2 ani DECI practic am trecut din CIC1 in CIC2.
Acum pe 21 august ar trebui sa ma reintorc la servciu fata implinind 2 ani.DAR si aici a aparut marea mea problema baiatul a fost diagnosticat cu OSTEOCONDRITA de sold sting si urmeaza saptamina aceasta sa fie pus in gips.
Am facut radiografie, analize de singe si urina, rmn si toate ne indruma spre acest aparat gipsat.
Am ajuns si la Constanta la clinica de medicina hiperbara si ni s-au recomandat 20 sedinte (zile consecutive) de tratament cu oxigen pentru o recuperare mai rapida.
Intrebarea mea era daca pot ramine cu copilul dupa 21 august acasa in concediu medical pentru ingrijirea copilului (avand 3 ani si 6 luni in august) si imobilizat cu aparat gipsat pentru 1 an jumatate sau poate chiar 2 avand in vedere ca eu din 2008 si pina in prezent am fost in CIC1 si CIC2.
Si cum trebuie sa procedez.


Va multumesc frumos



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Nu se poate, doar sa intri tu timp de un an in concediu fara plata. Sau pe o perioada scurta de timp (maxim 10 zile) in concediu ingrijire copil de la medicul de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti obtine concediu medicaal pentru copil. Nupot sa precizez durata maxima a acestuia.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput