Limba chineza la orizont

Limba chineza la orizont | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Desi ne-am obisnuit cam toti cu produse Made in China ... nu (prea) avem cunostinta de limba lor, desi inca de pe vremea cand eram copil si jinduiam dupa ascutitorile alea frumoase (mai tineti minte) chinezesti, ma uitam cu curiozitate la literele alea ciudate de pe ele...

Ei, dar iata ca scandinavii (ca intotdeauna ) au inteles ca dincolo de epoca asa zis consumerista va urma epoca chineza :)) si vor introduce limba chineza copiilor in scoli.
http://www.swedishwire.com/politics/10496-chinese-to-be-taught-in-all-swedish-schools

Mie imi pare rau ca nu am avut limba rusa la scoala... eram foarte fericita ca invat fraceza si engleza. Dar chineza ??? Nu e cam dificila pentru copii?
Parca vad ca mai tarziu doar cei care stiu chineza vor putea deveni sefuleti sau manageri :)

Deci, ce facem? Cum ne pregatim copiii pentru dominatia chineza?


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Nasol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

in lumea IT - mai ales in software se zice de mult timp ca in viitorul apropiat vom avea tastaturi cu ideograme in loc de caractere romane
copiii se vor adapta si vor invata - mai ales daca va fi un tredn general


Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Probabil ca studierea unei limbi atat de complexa si diferita de ce se vorbeste in Europa va fi vazuta ca studierea pianului de ex. Adica ceva care stimuleaza creierul copilului.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Romanii sa invete intai maghiara...ca-i mai necesara ca limba chineza,deocamdata



*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

oh, se pare ca le va fi destul de greu micutilor scolari scandinavi..

"Fascinatia limbii Chineze

Multe lectii gratuite de Chineza online sau offline incep prin a spune studentilor ca limba Chineza este una dintre cele mai batrane si fascinante de pe fata Pamantului. De asemenea, Chineza este una dintre cele mai raspandite limbi din lume, fiind vorbita de peste 1.3 miliarde de oameni, majoritatea lot fiind situati in Asia Sud Estica.

Limba Chineza este de fapt compusa din mai multe dialecte relative diferite, dar care se bazeaza pe aceeasi structura, pe aceleasi reguli si in mare masura, pe acelasi vocabular. O comparatie poate fi facuta intre Chineza ca o limba generala si totalitatea limbilor romanice. Totusi, dialectele Chinezesti au mult mai multe elemente comune intre ele decat limbile romanice. De exemplu, un Francez nu va putea intelege foarte mult din ce vorbeste un Italian, desi ambele limbi sunt romanice si au elemenete comune de gramatica, fonetica, etc. In schimb, un vorbitor al dialectului Wu chinezesc se va putea intelege relative bine cu, sa zicem, un vorbitor al dialectului Mandarin.

Apropo de dialecte, lingvistii au impartit limba Chineza in aproximativ 6-12 asemenea grupuri, depinzand de modul in care le numaram (de exemplu, daca numaram si sub-dialectele ca fiind separate). Cele mai populare 3 dialecte sunt totusi cel Mandarin (care are aproximativ 800 de milioane de vorbitori), Wu (aproximativ 90 de milioane de vorbitori) si cel Cantonez (80-90 de milioane de vorbitori). Pentru ca dialectul Mandarin domina clar ca si numar de vorbitori intre cele 3, de multe ori intre Chineza, ca limba, si dialectul Mandarin se pune un semn de egalitate.

Cum sa invatam Chineza…ouch!

Pentru lumea vestica, procesul de invatare a limbii Chineze este, sa fim realisti, unul extrem de dificil. Desi sunt variatii mici intre limbile “Vestice”, ele au multe reguli comune de gramatica, o fonologie relativ similara, o structura a propozitiilor comuna si acelasi alfabet. Cand invatam Chineza insa, aproape toate aceste concepte cu care ne-am obisnuit vor fi aruncate in are. Daca te apuci de un curs de invatare a limbii Chineze, primul pas va fi sa te acomodezi cu toate aceste diferente inainte sa incepi sa memorezi cuvinte, sa iti imbunatatesti vocabularul sau sa inveti alfabetul Chinezesc.

Metode de invatare a limbii Chineze

Majoritatea cursurilor de invatare a limbii Chineze si multe alte surse de educatie organizata incep procesul de invatare a studentilor vestici prin traducerea ideogramelor Chinezesti in alfabetul nostru, folosind un sistem special numit “sistemul Pinyin”. Dupa ce acest pas este asimilat, este urmarita o invatare scalara, de la usor la greu. Ce inseamna asta, e ca primele cursuri vor contine cateva reguli de baza ale gramaticii Chinezesti (care este considerata relativ usoara de inteles din punctul de vedere al unu vestic), apoi va trece prin pronuntarea corecta a cuvintelor (un element problematic la inceput, dar care poate fi invatat cu putin efort in scurt timp) iar la final se va urmari imbunatatirea vocabularului folosind texte traduse, jocuri de vocabular, casete audio, etc. Ultimul pas si cel mai greu, este concentrarea pe caracterele si numeralele Chinezesti, care pentru cei mai multi studenti sunt o adevarata bataie de cap."


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

io-s gand la gand cu scandinavii...de cativa ani zic-cat in gluma,cat in serios,ca-n zece-cinsprezece ani vom regreta profund faptul ca nu stim o boaba de chineza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia

io-s gand la gand cu scandinavii...de cativa ani zic-cat in gluma,cat in serios,ca-n zece-cinsprezece ani vom regreta profund faptul ca nu stim o boaba de chineza...


eh,Lia...daca se gandeste "cineva" sa fericeasca si China,ca pe Japonia sau mai rau...regrete vor fi de ambele parti



*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Din fericire chinezii sunt deja raspanditi peste tot si vorbesc cel putin doua limbi. Nu prea vad necesitatea sa invatam noi chineza.

In alta ordine de idei, fii-mea invata japoneza, la scoala. E optional, ce-i drept. Ba chiar ii place si vrea s-o studieze mai departe, liceu si chiar facultate. Nu i se pare grea. Scrie si haiku - in romana si engleza deocamdata.
Japonezii folosesc inclusiv scrierea chineza, daca am priceput eu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Probabil ca studierea unei limbi atat de complexa si diferita de ce se vorbeste in Europa va fi vazuta ca studierea pianului de ex. Adica ceva care stimuleaza creierul copilului.

Asta ne mai lipsea! Dupa optionalele de engleza, pian, origami, fastrackids, inot, tenis, karate, teatru sau aikido, unul de chineza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Japonezii folosesc "scrierea chineza",dar kanji japoneze se citesc altfel,sunt cumva diferite(alea chineze sunt mult mai multe si simplificate,cica),iar japonezii vor regreta la fel de mult ca noi faptul ca au fost incapatzanatzi si n-au invatat chineza cand trebuia...

Mergi la inceput