Limba chineza la orizont

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Probabil ca studierea unei limbi atat de complexa si diferita de ce se vorbeste in Europa va fi vazuta ca studierea pianului de ex. Adica ceva care stimuleaza creierul copilului.

Asta ne mai lipsea! Dupa optionalele de engleza, pian, origami, fastrackids, inot, tenis, karate, teatru sau aikido, unul de chineza.

Capcaunule,din toate optionalele despre care zici,doar ala kinezesc se va dovedi cu adevarat util...Ai ajuns la munte?Sau e high-tech-ul cel care te ajuta sa fii cu noi si-n timp ce te deplasezi spre munte?
Eu te astept cu lemnele;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Nu neg.

Am terminat de facut bagajul. Intre doua tricouri aruncate-n rucsac mai strecuram si-o postare pe net (cu televizorul deschis pe stiri - for fun - talkshowuri peste tot care dezbat isteria. Stii tu care isterie ).
Chiar plec.

Zai jian!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Nu neg.

Am terminat de facut bagajul. Intre doua tricouri aruncate-n rucsac mai strecuram si-o postare pe net (cu televizorul deschis pe stiri - for fun - talkshowuri peste tot care dezbat isteria. Stii tu care isterie ).
Chiar plec.

Zai jian!

Distractie faina la munte!Thanks pentru prima lectie de kineza;).
Intr-o prima faza am fost in ceatza cu zai-jian-ul,dar deja ceatza s-a risipit si-am invatat si eu good bye in chineza.traiasca goagal-ul!-am vazut si cum se scrie,dar nu apar decat cifre pe forum,doar eu pot vedea cand scriu respectivele ideograme,pe forum nu apar...
Te asteptam sa vii cu lemnele promise!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Noi stam in colentina, copiii mei vor fi probabil colegi de banca cu copii chinezi pe care ii cheama George sau Andreea. (Asta ca sa nu zic deja ca una din cele mai bune prietene a lu Filip la gradinita e Camelia, care e jumate jumate si de o frumusete devastatoare ) Nu e nevoie sa ii invatam chineza pe copiii romani ca sa fie sefuleti, au invatat chinezii romana, iar aia de s-au nascut aici au invatat MAI INTAI romana. Nu-mi fac griji, astept cu nerabdare sa vina dominatia chineza!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Well in sua se vehiculeaza asta de nu stiu cit timp. Lumea buna isi da copiii la scoli unde se invata chineza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Suedezii sunt de "inteles" ca se pregatesc de asimilare: Volvo apartine deja chinezilor, SAAB e pe "butuci" si se pregateste sa fie preluat... poate chiar de chinezi... asa ca "any resistance is futile"

Daca ministrul suedez al invatamantului ar vrea intr-adevar sa faca ceva pentru Suedia si suedezi ar face "ordine" in scoli... La debandada si lipsa de disciplina care e... Dumnezeu cu mila...

Chiar daca ministrului i se pare firesc sa invete suedezi chineza... in ideea ca suedezii vor trebui sa inteleaga ce li se spune cand primesc ordine de la sefi... isi face iluzii... Sefi chinezi NU angajeaza suedezi... ca acestia nu-s obisnuiti sa munceasca 24/7/365... Sefii chinezi angajeaza tot chinezi obisnuiti cu munca si disciplina - care nu clintesc in front si fac ce li se cere... nu stau in fika (pauza de cafea) jumatate din timpul de lucru... iar cealalta jumatate si-o petrec in meeting-uri in care nu sunt capabili sa decida nimic pentru ca... nu e consens...

http://www.thelocal.se/34232/20110608/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Lorelaim... economia suedeza se rezuma doar la volvo si saab??? Volvo cand a fost vandut chinezilor a fost vandut de americanii de la general motors sau ford, nu mai stiu. Economia suedeza nu sta prost, ba unii (ziarele de peste ocean) o lauda. Ba chiar la Davos, anul acesta, era ''vedeta''. Azi aproape toate tarile dezvoltate fac comert cu China, sau au legaturi economice.

Tot respectul meu pt suedezii care nu vor sa lucreze 24/7/365. Tot respectul meu pt suedezii care iau pauza de fika. Astia isi traiesc viata ca niste oameni, si nu ca niste muncitori stresati de frica sa nu clinteasca in front. Tu ai munci intr-un astfel de mediu?

Oricat de delasatori cu fika si sedintele ar fi, au o economie competitiva, nu exista saracie (cel putin nu la nivelul la care e perceputa de romani). Ce-i drept toate au un cost, dar e sistemul lor creat sa.i multumeasca pe ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marilu2004 spune:

fetita mea, care a terminat clasa I, a studiat si va studia pana in clasa a 5a limba chineza - mandarin- in scoala. precizez ca invata intr-o scoala publica. ei ii place si chiar incearca sa ma invete si pe mine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

En_kvinna - o sa mai vorbim peste vreo 5 ani... si o sa-mi spui atunci cum "sta" economia suedeza... Bineinteles ca daca compari cu Ro - e ca de la cer la pamant...
Sincer - Suedia ar face bine sa-si incurajeze copiii/tinerii sa-si termine la timp studiile liceale... in lb suedeza... Nu sa fie nevoiti sa si le completeze... pana la adanci batraneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Acum douazeci de ani, pentru lumea buna din vest care era interesata de afaceri limba de invatat era japoneza. Nu putem sti sigur daca peste douazeci de ani chineza va fi la putere la modul la care o proiectam noi acum. Poate da, poate nu. In orice caz, orice limba in plus dupa parerea mea este ca o mana in plus, iti stimuleaza neuronul si iti ofera o deschidere extraordinara catre o alta cultura si un cu totul alt nivel de comunicare - chiar daca ai deja in comun cu interlocutorul tau o alta limba de circulatie internationala. Eu sunt pasionata de limbi in general. Chineza nu ma atrage, mi se pare ff complicata (japoneza nu mi se pare asa de complicata prin comparatie - desi desigur, ca si in orice alta limba, nu e floare la ureche sa ajungi la un nivel f bun) dar asta pentru mine acum la varsta mea, pentru un copil e altceva, cu cat incepe mai devreme, cu atat e mai usor. Asa ca nu as avea absolut nimic impotriva sa-mi studieze copiii chineza, si orice alta limba, cu cat mai multe, cu atat mai bine.

Lai 31+ cu

Mergi la inceput