Zvonerul si raspandacul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniastef11 spune:

Ha, cu Facebook acum e foarte usor sa raspandesti zvonuri si nu te impiedica nimeni sa o faci.

Toti ce iti trece prin minte poti sa scrii acolo ca se gasesc imediat raspandaci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Lia, eu vorbesc strict despre cazurile tampite care sunt tampit prezentate de reporteri, nu discut despre altceva.
Sunt sigura ca in fiecare domeniu exista, dar eu le pot semnala doar pe cele din domeniul medical.
Nu am luat apararea sistemului, a medicilor sau a popilor, am spus ca am vazut reportaje absolut idioate, pline de greseli, adica lipsa de profesionalism, subiectul despre care discutam acum.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Reportaje idioate sunt si vor fi intotdeauna despre subiecte care odata ajunse la televizor creaza un val de pareri pro, si cel mai adesea contra medicilor care au fost implicati in anumite cazuri nefericite. Dar nu poti sa negi ca acolo NU apare un zvoner sau un raspandac care spune ca a auzit...i-a spus...Acolo apar cazuri reale, oameni care au trecut prin clipe groaznice si care cauta raspunsuri sau cer sa li se faca dreptate. Eu sunt una dintre persoanele care au trecut prin asemenea situatii, nu mai am incredere in sistemul medical din Romania, mi-am pierdut parintii din cauza unor medici care au pierdut pe parcurs scopul meseriei lor. Nu neg ca sunt medici care isi fac meseria cu credinta ca pot schimba in bine viata pacientilor, dar sunt putini si din cauza sistemului in care functioneaza , pe parcurs sunt pur si simplu anihilati de cei care vad in pacient doar o sursa de bani.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Si ca sa raspund la subiect, consider ca un raspandac la casa omului face cat 7...zvoneri. Pai daca nu ar transmite el mai departe aducand infloriturile de rigoare(poate unii au mama florareasa), daca nu ar jura el pe rosu ca stie sigur...s-ar duce pe pustii zvonul pentru care a muncit cu ravna zvonerul.Nici nu se obosesc sa se gandeasca sa verifice daca este ceva adevarat,sau ce reactii au cei din jur, nu-i intereseaza decat sa aduca stirea bomba.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia

Combati cu mult prea multa convingere pentru cat de mizerabila e realitatea sistemului medical din tara asta..



Xio, despre asta este vorba. Iei apararea unui sistem care nu merita asta, doar pentru ca (evident) inglobeaza si persoane oneste asa cum, sunt sigur, esti si tu.
Iti doresc sa te pastrezi asa, sa existe mai multi care sa-ti semene si sa puteti schimba ceva cu cunostiintele, mandria, onestitatea voastra.
Pana atunci, insa, cu o (cateva) floare nu se face primavara. Iar tu incerci sa dovedesti contrariul, poate dintr-o solidaritate pe care ti-o admir dar care, in contextul binecunoscut de toti, da fix ca nuca in perete.
Si iata cum apar reactiile la adresa medicilor si a ta., chiar pe nemeritate. Da' io zic c-o meriti...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Zvonerul adevarat este probabil cel care lanseaza pentru prima data zvonul. Nu cred ca, la un zvon de larga circulatie, acesta mai poate fi identificat. SAu ajungem la intrebari din categoria "Cine a fost mai intai, oul sau gaina?"
Odata lansat pe e-mail, nu mai poate fi oprit. Daca mai are si un mesaj umanitar gen "trimite celor din lista ta, nu te costa nimic" sau "poti salva o viata" sau ceva gen "daca nu-l trimiti mai departe vei pati cutare sau cutare lucru", cel care sta inca la indoiala se gandeste ca la urma urmei nu e mare efort sa dea niste click-uri si astfel sa aiba constiinta impacata sau sa fie pazit de necazuri. Asa cred ca iau nastere cei mai multi raspandaci.
Daca cineva se "chinuie" sa scorneasca un zvon, probabil ca are un scop. De exemplu a circulat un zvon care anunta moartea presedintelui, in spate aflandu-se un atac informatic. Alta data esti indrumat spre un link a carui accesare probabil aduce cuiva beneficii. Unele probabil au la baza niste intentii bune, dar ajung sa cada in ridicol prin exagerarile pe care le contin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Nu cred ca, la un zvon de larga circulatie, acesta mai poate fi identificat.


Cine stie? Uite, de exemplu cica Politia a declansat o actiune de identificare privitor la ultimul "mare zvon". Daca reuseste sa gaseasca ceva?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui moniboni

De vina sunt credulii (raspandacii)
Acum cativa ani am facut un mic experimet; eram prin generala, printr-a 8-a si am raspandit in scoala ca a murit solistul de la Modern Talking. Am vrut sa vad in cat timp ajunge la mine zvonul si sub ce forma. Credeti-ma, in mai putin de 2 saptamani, mi-a zis o colega ca o verisoara de-a ei a vazut la bulgari (era in '89) inmormantarea lui.

Asa ca nu e de mirare amploarea pe care o iau unele zvonuri, mai ales acum, cand canalele de comunicare sunt mult mai variate decat acum 20 de ani.

mamica de rockerash si zgatie


f tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

In cazul asa ziselor rapiri pentru organe zvonerul si raspandacul au dat nastere unei a treia categorii care agreseaza personalul de pe ambulante (aruncat cu pietre, cu lemne, perchezitionat ambulante, legitimat si bruscat personal de pe ambulanta). Politia a iesit si a negat existenta unui singur caz macar de acest fel insa se pare ca politia nu are prea mare succes in fata otv-ului.
Acum ma uit la stiri cum diversi (nu comentez apartenenta sociala si nivelul cultural...il puteti deduce cred) spun inversunati ca "ii rapeste cu ambulanta domne, le fura organele si ii arunca apoi taiati si cu cinspe milioane intr-o mana si un bilet in cealalta".
Nimeni n-a vazut, nimeni nu stie un caz concret dar toata lumea stie sigur.
Partea nasoala e ca se poate sa ne trezim ca ambulanta refuza sa mai vina pentru ca soferii si asistentele pe care i-am vazut eu la stiri pareau destul de speriati si socati de ce li s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Nu cred ca, la un zvon de larga circulatie, acesta mai poate fi identificat.


Cine stie? Uite, de exemplu cica Politia a declansat o actiune de identificare privitor la ultimul "mare zvon". Daca reuseste sa gaseasca ceva?



Sigur nu e doar un zvon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

Acum 2 minute pe antena3 a aparut si mesajul de la alina_satena.Sa intelegem ca forumul este privit ca si raspandac de cei de la tv din cauza acestui tip de mesaje?

MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
ALTE POZE
BLOGU' MEU

Mergi la inceput