Viata, moarte si imortalitate.

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Capcaunule,imi cer scuze in primul rand tie.Nu am citit cu atentie multe dintre postarile de aici.
De ce?Mi se par,aparent, lipsite de substanta.
Eu consider ca mi-am lamurit multe dintre intrebarile legate despre cursul vietii.
Viata este o lectie.Este o lectie care te ordoneaza astfel incat sa evoluezi spiritual.
De ce sa evoluezi spiritual?Astfel vine,normal,urmatoarea intrebare.
Pt. ca evolutia spirituala te aseaza pe nivelul superior celui anterior.
Ca suntem materie nu conteaza chiar daca se conserva aceasta,spiritul ne identifica,asa cum ADN-ul ne arata cu degetul ce materie fizica suntem,spiritul ne identifica ce entitate suntem si ca transcedem tinpurile.
Sunt inca sub influenta unei carti care mi-a cazut intamplator sub ochi si care m-a impresionat profund:"Voci din invizibil" de Florin Gheorghita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Capcaunule,imi cer scuze in primul rand tie.Nu am citit cu atentie multe dintre postarile de aici.
De ce?Mi se par,aparent, lipsite de substanta.
Eu consider ca mi-am lamurit multe dintre intrebarile legate despre cursul vietii.
Viata este o lectie.Este o lectie care te ordoneaza astfel incat sa evoluezi spiritual.
De ce sa evoluezi spiritual?Astfel vine,normal,urmatoarea intrebare.
Pt. ca evolutia spirituala te aseaza pe nivelul superior celui anterior.
Ca suntem materie nu conteaza chiar daca se conserva aceasta,spiritul ne identifica,asa cum ADN-ul ne arata cu degetul ce materie fizica suntem,spiritul ne identifica ce entitate suntem si ca transcedem tinpurile.
Sunt inca sub influenta unei carti care mi-a cazut intamplator sub ochi si care m-a impresionat profund:"Voci din invizibil" de Florin Gheorghita.


Interesanta viziune,nica!insa am si eu cateva intrebari care sa ma ajute in evolutia spirituala:

1.in ce masura transcendem timpurile ca spirit!ce definitie au aceste "timpuri"?

2.Aceasta evolutie spirituala, transcende vietii sau se intampla doar aici,printre "muritori"?

3.Cum poate spiritul evoluat sa-si pastreze evolutia si dincolo de moartea materiei(corpului) daca aceasta maturizare a lui are loc prin interactiunea cu stimuli din aceasta lume,prin accesul la multe adevaruri relative,multe teorii luate ca adevaruri,fara posibilitatea de a fi verificate de om!Acest lucru s-ar putea infaptui daca isi pastreaza amintirile..dar amintirile fac parte din "sertarasele" memoriei,deci cum ar putea transcende?



*Blackmoon Lady 10+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Nununu, lasam spiritul pentru alt subiect!Acum strict despre nemurirea celulei!
Foarte interesant focul aprins de capcaun si intretinut de participanti!

Si ca sa pun si eu o surcica miiica, eu cred ca nu poate exista viata fara moarte.Sau exista doar pentru o perioada scurta(vezi cristalinul uman)insa intr-un final, moartea este inevitabila, energia redistribuita, celulele noi iau locul celor vechi si mama natura isi continua cursa de stapanire a planetei!
Cacpacunule

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Nununu, lasam spiritul pentru alt subiect!Acum strict despre nemurirea celulei!
Foarte interesant focul aprins de capcaun si intretinut de participanti!

Si ca sa pun si eu o surcica miiica, eu cred ca nu poate exista viata fara moarte.Sau exista doar pentru o perioada scurta(vezi cristalinul uman)insa intr-un final, moartea este inevitabila, energia redistribuita, celulele noi iau locul celor vechi si mama natura isi continua cursa de stapanire a planetei!
Cacpacunule

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

pai nu prea ai cum lasa spiritul pentru alt subiect!Viatza,moarte,imortalitate-aceste sintagma nu ar exista fara a ne lega si de spirit!din start-corpul nu are viatza fara suflet/spirit, nu moare...si in niciun caz nu traieste vesnic!(ma refer la cel uman)

In rest,putem discuta despre moartea celulei..dar despre nemurirea ei doar ipotetic...nu am cunostinta de vreo celula nemuritoare(organism unicelular)...iar la om-in niciun caz!Insa sunt adepta ideii ca se poate descoperi elixirul nemuririi celulei-insa mai ramane universul,natura si acesti factori nu-i poti stavili.Poti avea tu un corp de nemuritor insa daca ti-ar cadea o caramida in cap de la 20 metri altitudine-tot ti-ar face o gaura!Exista posibilitatea sa se descopere solutia de regenerare a celulelor-instant,dar sunt sigura ca vor fi si situatii cand nu se vor ma putea regenera!Oricat ar avansa stiinta,oricate miracole ar fi,viatza nu poate decat fi imbunatatita,prelungita(cum lesne spunea si Capcaunul) insa accesul spre imortalitate e de negasit-pentru ca,in viziunea mea IMORTALITATEA ar fi o usa inchisa in calea EVOLUTIEI.



*Blackmoon Lady 10+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

My Lady si Valentinag,am mai scris eu aici,mai demult,despre Leibniz si Monadele lui.M-am ales cu rosii de bulion pt. un an!
Eu cred ca teoria lui poate sa raspunda la unele din intrebarile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poate ca ar fi bine daca s-ar lamuri de la inceput la ce nivel de sistem de referim. Pentru ca daca ne reducem la notiunea de viata/moarte asa cum o percepem majoritatea dintre noi fara a include sistemic discutand ideea de spirit, este una insa daca se accepta dezvoltarea acestei disutii si la nivel spiritual deja extensia este din start mult majorata. In caz contrar discutiile vor fi din start departajate tocmai de aceasta neclarificare.
Oricum interesant topic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Reiau ceea ce am precizat pe la-nceput:

Un fir de discutie cel putin la fel de interesant, depanat mai intai de My_Lady0091, si care inerent se va mai intretese in aceasta dezbatere, este viata, moartea si imortalitata in relatie cu constiinta.

Vreau sa-l rezerv pentru un alt subiect, pentru ca avem cu totii si-acolo infinit de discutat. Va rog!

Pentru a nu ne avanta in prea multe directii in acest subiect, facand mai dificila dezbaterea de fond, voi face urmatoarea precizare.

Dezbatem viata, moartea si imortalitatea organismului generic. Fie el bacterie, planta, tantar sau om.
Pe cat posibil, sa nu introducem constiinta in dezbatere, caci ea se limiteaza (aproape sau in totalitate) la om.

Asadar, de ce un organism viu oarecare trebuie in cele din urma sa moara?
Care-i rolul mortii in natura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul



Asadar, de ce un organism viu oarecare trebuie in cele din urma sa moara?
Care-i rolul mortii in natura?


EVOLUTIA!



*Blackmoon Lady 10+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Echilibrul. Pentru moartea biologica - daca ne rezumam la ideea de corp mort deci care biologic nu mai are activitati specifice definite generic prin corp viu cred ca uun rol esential este dat de echilibru.
Este foarte interesanta constatarea conform careia un corp viu cu cat este mai putin complex (dar cine poate defini cu rigurozitate complexitatea unui corp viu?) dar asa empiric constatativ primar - deci un corp cu cat este mai putin evoluat (mai putin complexizta, adaptat) are in fapt o durabilitate in timp mai mare. Desigur nu am o baza obiectiva pentru o astfel de constatare dar este totusi una remarcabila.
Insa pentru unele cazuri totusi se poate discuta de flexibilitatea adaptarii, pentru altele de pastrarea poate accidentala a conditiilor primare de mentinere a vietii. Cazuri si cazuri. Exista o remarca tehnica e drept conform careia cu cat un corp(obiect) este mai complex cu atat probabilitatea de a se strica (de a deveni nefunctional) este mai mare. E logic sa fie astfel, nu? Dar a extrapola la sisteme vii cred ca este un pic prea mult. Mai degraba ma gandeam la ideea aceea a existentei unei matrici sistemice functionale. Indienii spuneau ca natura isi regleaza singura conditiile doar omul le strica. Insa e clar ca omul va interveni in mod voluntar chiar daca egoist in modificarea echilibrului sistemic. Insa oare este cu adevarat drept cunoscator? Oricare ar fi raspunsul indubitabil va incerca. Va fi doar in lupta cu factorul timp. Cel putin deocamdata.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Marius,ai perfecta dreptate,recitind subiectul mi-am dat seama ca discutia poate lua f. multe directii.
Daca ne referim strict la celula materiala,vie,indiferent de locul/organismul unde se afla putem vorbi despre un mecanism viu aflat sub stricta supraveghere a unui program aflat in ADN-ul celulei respective.
Aici lucrurile se complica deoarece ne punem intrebarea:cine este raspunzator de programare,cum si in ce scop a facut-o pt. acea celula si de ce nu este aceeasi si pt. alte celule?

Vorbind despre bacterii Capcaunul la un moment dat isi da seama de diferenta dintre viata bacteriei si supravietuirea unei colonii bacteriene.
O celula bacteriana traieste un anumit timp,in schimb o cultura bacteriana SUPRAVIETUIESTE atata timp cat are cele necesare la dispozitie(hrana si apa),in plus poate sa-si modifice "obiceiurile" in functie de ce i se ofera.
Cel mai la indemana exemplu pe care il am acum este tulpina de bacili tuberculosi BCG folosita de noi ca vaccin si care dintr-o populatie de bacili tuberculosi virulenti,agresivi, prin trecerea culturilor pe medii in care au supravietuit cu toate ca au fost crescute pe medii neprielnice,nu au murit,au devenit inofensivi dar cu virtuti(antigene) care sa ne apere pe noi.
Calmette si Guerin au mentinut tulpina de bacil bovin timp de 13 ani pana au obtinut acel vaccin de care beneficiem toti.Nu bacteriile ca celule au supravietuit,ci TULPINA adica populatia din acele bacterii initiale cu urmasii lor modificati de mediul in care au crescut.
Eu vin si spun in plus ca sunt forme de"conservare"pe care le au unele bacterii numite spori,niste formatiuni care sunt capabile sa supravietuiasca in conditii nefavorabile un timp ff. indelungat.
Aceste evidente sunt pt. cunoscatori explicabile dar inexplicabilul vine in spatele evidentelor atunci cand cercetam MOTIVATIA.Motivatia atator milioane de variante de viata care exista pe pamant si nu in ultimul rand a relatiilor care sunt intre diferitele forme de viata,mai mult sau mai putin cunoscute.
Nu trebuie ignorat rolul apei care este un component fundamental si cu atributii care de abia acum sunt cercetate stiintific cu atentie.


Edit.Multumesc ca mi-ati oferit posibilitatea prin editare sa prezint mai clar ceeace am dorit sa spun!

Mergi la inceput