Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(59)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Intrebare intrebatoare:

Pot sa pun spatarul la carut la 90 grade, daca el nu sta singurel in fund?? Ii fortez coloana?


Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

vasilasanita cum mai sunteti cu picorusul?cu tremuratul?

roxx da-mi si mie te rog pm cu pediatrul la care ai mers ca si eu sunt in cautare.ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Citat:
citat din mesajul lui zumzu

vasilasanita cum mai sunteti cu picorusul?cu tremuratul?



Nu mai avem probleme.

Roxx ce i dai pt gatisor?
EU ii dau doar tantum verde.


Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Fragrant;interesanta ciuperca..nici n-am auzit despre ea..
Am sa comand..am probleme cu colonul,cu stomacul..crd ca pe baza nervoasa.Cand apar problemele ,apar si durerile de stomac,de burta..
Mie kefirul imi place la nebunie.

Cand nu o folosesc ,oare cum o pastrez?in frigider?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

ZUMZU, ai PM

VASILASANITA, ii dau oscilo si supozitor cu paracetamol.
EDIT: la noi nu e totusi f grav, nu cred ca o doare sau o deranjeaza prea tare, ca nu este smiorcaita. Mie mi-a atras atentia ca a stranutat f des in ultimele 2 zile si aseara era un pic mai calda ca de obicei (fara a avea febra). Totusi nu cred sa o incomodeze la inghitit, intrucat papa normal. I se trage de la o zi cu vant puternic (parca sambata) cand eu m-am incapatanat sa iesim afara...

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:


La noi tot de sambata e. Am stat mai mult afara si era vant. Si intamplator am vazut ca are rosu in gat, cand fusesem luni la un control de rutina. Mi a mai spus cineva de paracetamol. Dar dr daca a spus numai tantum verde, numai de ala i am dat.
I am facut si hemoglobina, si din analiza a spus dr ca ar fi viroza.

Cat paracetamol ii dai?

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

2 supo pe zi, dimineata si seara, 3 zile

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

Tunde - cand faci o pauza de kefir, poti sa usuci ciuperca; uite aici cum:
How do you dry water kefir grains for storage?

Simply rinse them in cold, clean water (either under running water in a sieve, or stirring gently in a
bowl of fresh water, changing the water a couple times). Then pat dry with a clean, ironed towel or
clean papertowel. Wrap these grains in a dry clean, ironed towel (or papertowel), sealing the
edges to prevent fruit flies. You can place them on a clean plate or other clean flat surface that has
a breathable but fly-proof top. Let them sit in a well-ventilated area that is not too cold or hot. You
can even set up a fan to speed up the process. They should take 3-5 days to dry. They will be fully
dry when they are completely hard (and half their original size). You can also try dehydrating them
in a food dehydrator at about 78°F (25°C) for approximately 2 hours, but this is not as
recommended because they are sensitive to heat.


info e luata de pe situl recomandat de doloress:
http://www.upayanaturals.com/Water_Kefir_Grains_DRIED_Approximately_5_7_gra_p/kef-10.htm

aici in josul paginii ai o gramada de info despre cum se prepara, foloseste, depoziteaza,etc...
m-am apucat si eu de studiat acum problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

a...si mai voiam sa te intreb ceva, Tunde; spuneai ca ai probleme de stomac si cu digestia in general, si ca se inrautateste in perioade de stres;
ai facut analize de sange sa vezi daca nu ai H-Pylori? e o bacterie care se gaseste in mod normal in tractul digestiv, si care in perioade de stres si imunitate scazuta se inmulteste f rapid si da simptome asemanatoare ulcerului;
plus alte complicatii digestive.

te intreb pt ca eu am avut probl asta; si luam tratam pt ulcer si tratam pt constipatie, balonari; asta pana s-a prins dr mea si m-a trimis la analize sa vada daca nu e helicobacter pylori.
si asta era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Neata!





Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput