ajutati-ma cu un sfat

ajutati-ma cu un sfat | Autor: liana1234

Link direct la acest mesaj

Buna seara.Sunt in CIC din 2009,concediu ce imi expira in 30 iulie 2011 cand baietelul meu face 2 ani.Baiatul meu s-a nascut cu o malformatie congenitala (cheilognatopalatoschiziz)si trebuie intervenit chirugical curand.Vreau sa stiu daca exista posibilitatea sa-mi prelungesc CIC pana dupa operatie.Copilul il cresc singura fiind separati de sotul meude cand baietelul avea 2 luni.Ce as putea face?Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru aceasta afectiune nu se prelungeste CIC nefiind caz de handicap.
Insa beneficiati de concediu medical pentru minor desigur doar pentru perioada maxima a acestuia.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana1234 spune:

Multumesc mult pentru informatie,dar ce insemna perioada maxima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atat cat poate acorda un medic in functie de competentele lui. Nu stiu exact in zile - un medic chirurg (vad ca este caz de chirurgie din ceea ce spuneti) va poate preciza postoperatoriu cat anume va poate elibera in zile pe concediu medical. pot sa fie si concedii una dupa alta in continuare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna!

Aici vin eu si spun ca da, se poate prelungi cu inca un an, adica pana ce face copilasul 3 ani; mergi, te rog, pe subiectul "Palatoschizis si formele sale", de la capitolul "Parintii intreaba, parintii raspund" si pune si acolo intrebarea.
Acolo sunt mamici care au prelungit, iti pot oferi ele detali, referitoare la dosarul pe care trebuie sa-l faci si de cand sa incepi.
Si eu aveam acest drept, dar am renuntat la el; fetita mea s-a nascut doar cu palatoschizis posterior si tot as fi avut dreptul; dar, cum spuneam, eu am refuzat.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Tot eu. Scuze, acum am vazut data la care baietelul face doi ani; daca nu gresesc, cred ca trebuia inaintat deja dosarul, macar de luna trecuta.
Presupun ca a trecut deja o operatie; in baza actelor ce dovedesc acest lucru, incepi sa adaugi celelalte acte, faci dosarul si-l trimiti; din pacate, nu-ti pot spune nici ce alte acte ar mai fi necesare, nici unde trebuie dat dosarul.
La acel subiect sunt mamici care te pot lamuri, pt ca unele din ele au facut deja acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uite eu nu stiam - ca este inclusa si aceasta afectiune. Chiar ma gandeam sa-ti recomand acelasi subiect mentionat mai sus pt ca precis ai afla mult mai multe informatii concrete si poate mai complete pentru interesul tau.
Oricum - bafta!
cellia78

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Marius, merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana1234 spune:

Va multumesc amandurora pentru sfat si sper din suflet sa gasesc raspunsuri si sa trec peste aceste obstacole.Va doresc voua si puiutilor vostri multa sanatate si numai bine

Mergi la inceput