Clasa a IIa (2011/2012)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

nu sunt deloc grele, sunt pur si simplu altfel si e f bine sa vada diverse tipuri de exercitii, ca sa li se dezvolte partea creativa a gandirii. e simplu sa inveti 2+2, dar e mult mai placut sa cauti solutii la probleme interesante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali63 spune:

Astazi avem test initial la mate. Le-a spus sa vina cu o foaie de la mijlocul caietului liniata si scris numele. La voi cum a fost, ati avut fise sau tot pe foi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Fata mea a dat testul ieri la romana si au avut fise gata tiparite (similare cu modelul de la minister, dar cu alte subiecte), la fel pentru toate clasele a II-a din scoala.

La mate dau maine, sper sa fie la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

eu, ca de obicei, nu stiu detalii
Doar ca sant evaluari saptamana asta.

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taisia spune:

Si Adi a dat ieri evaluarea la matematica, zice ca s-a descurcat. Si nu stie cand va fi cea la romana. Subiecte la fel ca cele propuse de minister.

Buli, in ce culegere ai gasit tipul asta de probleme? Ca m-am saturat si eu de 2+2, dar toate culegerile pe care le avem sunt exact pe acest calapod. Multumesc

mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

http://www.pravaliacucarti.ro/images/produse/mari/23983_33652.jpg

in asta - e un capitol la final cu probleme mai altfel, noi ne-am luat de la una cu flori, parca, nu mai stiu exact.
sunt niste probleme care nu necesita cine stie ce cunostinte, doar o anume elasticitate a gandirii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu nu ma stresez deloc cu evaluarile astea, le iau exact cum sunt - niste evaluari ale cunostintelor. nici nu vreau sa le dau f mare importanta in fata lui Matei, ma intereseaza nivelul exact, fara pregatiri samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Taisia, si noi tot cartea depre care zice Buli o avem.

De fapt acum au versiunea pentru clasa a IIa si primesc aproape zilnic teme din ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali63 spune:

Ieri a avut evaluare la mate. Subiecte asemanatoare cu cele model date de minister, cu exceptie la recunoasterea figurilor geometrice au introdus si o figura reprezentata in spatiu care este in afara programei(paralepiped). Bineanteles ca nu a stiut ce este si a scris patrat. Nu au scris direct pe fisa ci pe o foaie de caiet semnata ceea ce le-a luat ceva timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taisia spune:

Multumesc, buli. Cred ca am avut-o anul trecut si timp cred ca tocmai pe final am abandonat-o.

Stiti ce ma dispera ? Nenumaratele caiete, auxiliare, culegeri etc. Avem de exemplu la romana: manual, caiet auxiliar, un alt caiet de la alta editura, caiet de clasa si caiet de tema, plus o culegere. La matematica am scapat mai usor, doar manualul si doua culegeri, caiet de clasa si de tema. Sunt atat de multe si in general repetitive, incat daca e ceva interesant in ele cu greu ajung sa gasesc.

mamica

Mergi la inceput