Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

catalina multa multa sanatate iti urez...stiu ca acuma nu te simti grozav si ca esti si obosita...dar va trece si asta....si va fi bine! ai grija de tine, nu te obosi prea mult, axeaza-te doar pe bebe si pe tine!

roxxda, asa e, mamicia te schimba mult...cand imi aduc aminte cat de panicata eram acum un an pe vremea asta...imi vina sa rad cu lacrimi de mine! e atat de usor acuma...bafta multa la vanzarea apartamentului si mutatul la casuta mult visata!

zikiiti doresc o zi cat mai frumoasa maine! vei fi splendida! iar ca woama, esti jos palaria!sa fie intr0un ceas bun!

tundefelicitari pentru licenta! meriti un mare BRAVO, mamico! si Sonia la fel, pentru ca te-a lasat sa inveti si o fost fetita cumintica! acuma doar odihna iti doresc, ca ai de recuperat!

shinesce frumos suna scoala asta de vara pentru Cami...da, se va acomoda mai repede cu viata de Bucuresti in felul asta si ii va fi mai usor in toamna la scoala! ma bucur ca de acum inainte va sta cu voi! sunteti o familie foarte frumoasa!

mirela, mamica incercata ce esti...daca nu iti poti permite o scoala de vara pentru Vlad, macar incearca niste cursuri de inot, de tenis, de pictura...role, skateboard...ceva care sa il scoata din casa! normal ca nu ii place ca e inghesuialA in casa, dar o veti scoate la capat pana la urma!

la discutia despre scutece gen chilotel, nu pot sa ma bag pentru ca pe la noi nu se gasesc decat din aceia pentru inot si nu am de gand sa incerc prea curand!

wudyofff, prin ce clipe grele ati trecut si voi! niste nenorociti si dr astia care nu fac altceva decat sperie si fac din tantar armasar...arunc si eu o parere acuma" oare nu ar fi bine sa ii faci un set de analize si de pipi si de sange la o policlinica privata si sa mergi cu interpretarea lor la pediatru? ca sa excludeti o posibila anemiere , care sa fie cauza stagnarii in greutate! nu cred sa fie lapticul tau problema....daca e si foarte enrgic bebe atunci poate sa fie ca in cazul nostru.de la 4 la 5 luni, Maia a luat doar 180 de gr. ne-a dat dr cura de 10 zile de complex B, iar in astea 10 zile a luat 250 de grame. ea e si foarte foarte enrgica si nu are stare nici macar 5 minute. poate te ajuta cu ceva povestioara noastra, poate discuti si cu dr tau....veti gasi o rezolvare!

eu tot obosita si in criza de timp...
azi am realizat ca nu am cumparat inca cruciulitele marturie pentru botez, batuta in cap ce sunt!
sunt super happy de evolutia greutatii de dupa vitamine! 250 gr in 10 zile, fata de 180 gr in o luna....ce mai...ne indreptam pe drumul cel bun!
va pup
fug si mai intru mia la noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

hai ca eu mai citesc si din urma si la zi, am o varza in cap si Anais care ma ajuta sa se increteasca varza :)
isi baga piciorul in gura si tipa de numa -= cred ca de fericire

Ziki - sa fie intr-un ceas bun pentru maine
Catalina - sanatate multa, ai tras-o ceva
Madalina - nu am incercat numai Nan 1 - ca asa ne-a recomandat si pediatra si multimea aia de doctori din spital
bine ca toata lumea, toti medicii mi-au spus, doar san dar este rau ca nu ia in greutate
si zic, atunci sa incerc niste lp sau diversificare...ei zic nu nu nu
aha, stati voi sanatosi - eu am incercat si fructe dar nu-i prea plac, am incercat si supica dar doar de morcov si la fel nu i-a placut
de astazi sunt pusa rau pe treaba, ori mananca mancare, ori bataie....glumesc evident

verisoara, multumesc, mai bine
acum merge pe afara, se plimba. este ok
ieri a fost la noi, s-a jucat cu Anais, oboseste un pic mai repede acum, o mai dor ranile dar totul spre bine

Tunde sa stii ca mereu ma uit sa vad tu ce mai spui de Soniuc, ca ele sunt cam de-o varsta si ma ghidez si eu dupa voi.

da Gabi - stiu ca trebuie sa ma linistesc dar se vede pe ea ca nu ia in greutate, are fata cat pumnul - are 4 luni - 3 saptamani marti, 64 cm si 6195g
intre luna a 3-a si a 4-a a luat 300g



Alina, mamica super fericita de Anais Maria.

pozici
botez


"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

RaluKara
sa nu uit, sa fie intr-un ceas bun pt maine
vezi ca s-ar putea cruciulite sa gasesti la biserica - dar nu stiu daca si cu fundite
dar la noi in zona cruciulitele sunt de datoria nasei - vezi - poate le-a cumparat ea

Multumesc mult pentru sfaturi - imi prinde bine orice idee
pai la privat am fost internata, acolo i-au facut si analize de sange si urina
la sange cica are lipsa de fier dar nu-mi decomanda sa-i dau pana in luna a 6-a
iar pentru urina - doua probe - prima cu ceva modificari dar nu mari - cea de-a doua f buna

Merci de idee, cred ca o sa mai arat analizele astea si altor medici, poate mai primesc si alte pareri si poate ne da si noua vitamine

in spital mi s-a recomandat vitamina C - dar am bagat de seama ca se strica la burtica - ea care facea la 4-5 zile, dupa vitamina c facea si de cate 5 ori pe zi
bineinteles ca apos rau si nu i-am mai dat



Alina, mamica super fericita de Anais Maria.

pozici
botez


"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

Wudy imi pare tare rau pt aventuri, cu luatul in greutate nu ti face probleme,bine ca se simte mai bine acum
Eva papa cereale , cam 2 lingurite puse in piure de fructe, cel mai mult ii place cu para care e si cea mai zemoasa, si cu cerealele abia o ingros un pic
lapte praf nici ea nu a vrut, doar in primele zile in spital i au dat, am avut acasa o cutie de Nan 1 pe care am aruncat o, chiar ma gandeam, in caz ca am nevoie nici nu as stii ce lapte sa iau, sau daca l ar bea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Off Wudy !!! Musai si voi sa aveti din astea!Mie asa mi de urat de doctori ca de dracu dupa experienta din spitalu prieten cu copilu. Mie nu mi se pare ca e slabuta piticica. Daca e vesela si activa inseamna ca e ok. Eu cred ca dc m-as lua dupa cei din jur (in special mama mea care sta cu Florin) as ajunge in 3 zile la spitalu 9 sectia agitati. El tot rau manca, am vazut ca a stagnat de vreo 10 zile, dar de vesel e vesel, de dormit doarme, de jucat se joaca... poate asa e ritmul lui. Acuma are 5 luni si 6250 gr si cred ca 64 cm si io zic ca e ok. Am inceput usor cu cereale pe care i le dau cu lingurita, manca dar astea i le dau seara 2 masuri in 150 ml lapte...in rest manca cat vrea el.
sa fiti bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

WUDY, are foarte bine! Sanatate, acesta e cuvintul important. Daca ia constant (adica intr-o luna), e de bine. Nu vrea sa manince, mai las-o... incearc-o cu cit mai multe... Ioanei ii placea sa molfaie biscuiti, singurica asa, cu mina ei. Sunt tot cereale. Ia unii adecvati care se topesc in gurita si incearca. Si fii tu relaxata, ca altfel te simte!

pup,
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

MADA, ti-am raspuns la PM. Da, ne-am hotarat cu casa. Acum sa vedem cat de repede ne miscam cu vanzare apart.
Pe unde e nagazinul? Are vreo legatura cu http://www.organicbaby.ro/ sau e doar coincidenta de nume? Vreau si eu sa comand niste chestii de pe-acolo.

WUDY, ah, am un deja-vu cu povestea cu spitalele si analizele...groaznic. la ce spital ati fost?

Apropo de bio / eco etc - lamuriti-ma si pe mine care este diferenta intre produse bio si produse naturale? De ex pe site-ul asta http://www.obc.ro au ambele categorii.


_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

WUDY, noi vrem in Tunari. Voi unde aveti casuta? Verisoara cum mai este?

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

LUCIA, bun tabelul. Multam de pont.

WUDY (hai ca eu tot citesc si mai revin cu cate ceva...), nu te panica referitor la fructe si supica. Nu inseamna ca nu ii plac. Doar ca nue pregatita pt dive. O sa pape de toate pana la urma.
Cu greutatea e foarte bine. Tre sa fie vioaie, vesela, sanatoasa, nu grasa.
Sa inteleg ca v-ati internat la Medlife, nu?
M-au disperat si pe mine astia cu exagerarile..partea proasta e ca si daca, Doamne fereste, am mai avea pb, tot la ei as ajunge ca la stat nu mai calc nici picata cu ceara. Apropo, ati fost la spitalul nou din Baneasa? Pareri? Ce medic v-a urmarit? Sper ca nu "prietena" mea Alina Popa...


_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

WUDY- al meu a luat tot 300 si e baiat si doctorul a zis ca e ok. Nu mai iau asa de mult ca inainte. Iar dupa o boala trebuie sa te astepti ca pofta de mancare scade. Eu una nu as incepe diversificarea dupa un episod de boala, risti sa-ti refuze tot. Mai las-o cateva zile, sa-si revina putin. De multe ori copii la inceputul diversificarii mai mult scad in greutate pentru ca nu mananca consistent, mai mult e pe jos, pe babetica, dar nici masa de lapte nu o au ca lumea.
Eu zic ca daca e in grafic, vesela, nu ai de ce sa-ti faci griji totusi.

TUNDE- felicitaaaariiiii!!!!

MAMUTZ- bravo, bine ai venit pui mic Nectarie!!!

FRAGRANT- aidreptate cu alergia lapte, eu citesc dar nu retin exact corect. c=Cu dermatita- ii aparea numai iarna insa iata ca i-a aparut din senin acum vreo luna, nu stiu de ce. Am trecut iar pe Mustela, ca trecusem la ceva tot bio, dar nu era Mustela. Si eu cred ca apa are ceva, ma bate gandul sa pun filtre de apa la toate robinetele si la baie. Am ui site cu filtre, sa vad daca il mai gasesc. El oricum mananca numai somon si creveti, asta e singurul produs de origine animala pe care il accepta.


Mergi la inceput