Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(57)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

MIRELA, sanatate la puiuti!

IRINUKA, recitind ce-am scris, m-am (re)convins ca-s timpa: tu aveai ff bine imbracat copilul pt 25-26 de grade, ba chiar prea bine! Iia cu pulovere si cu caciuli erau exagerati. Eu voiam sa zic ca unii copii sunt mai frigurosi si ca eu tocmai experimentez asta... si mi-e aiurea, ca eram invatata sa tin fata fff dezbracata. Si-am sarit asa de la una la alta si-a iesit un kkat de mesaj. Scuze.

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

Ciudatica, eu folosesc detergentul de vase de la Bentley Organic (ultimul din cele trei pe care ti le-a aratat Roxx) si sunt foarte multumita.

Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

Autodiversificarea... de doua seri incerc sa va intreb cateva lucruri pe cele care experimentati asa ceva. Si am vazut niste super-filmulete cu bebe Patrick, am murit de drag .

Si noi incercam, dar desi inceputul a fost promitator, continuarea nu e chiar la fel. Mai exact la prima masa i-am dat doar morcov fiert si l-a molfait, a luat trei fire si le-a mestecat si eu am fost super fericita. La a doua masa doar s-a jucat cu morcovul, nu a mai luat deloc din el. La a treia, adica azi, i-am pus si morcov si dovlecel si s-a jucat cu ele dar iar nu a mancat din niciunul. In schimb, mai tarziu, s-a dat la cartofii mei prajiti la care poftisem de nu stiu cand - si i-am dat cartoful in manuta, gandindu-ma ca doar o sa se joace cu el cum a facut si cu celelalte, dar ea l-a dus la gura si a muscat din el . Moment in care am incalcat toate principiile autodiversificarii si i l-am luat - gluma, gluma, dar chiar cartofi prajiti???? Mai tarziu a supt si din putina nectarina, tot asa ca m-a vazut pe mine - pe aia am lasat-o sa o molfaie. Concluzia este ca probabil urmatoarele luni mami o sa manace doar legume fierte, ca sa manance si Diana la fel .

Avand in vedere insa ca incercam doar de trei zile, mai continuam.

Acum ce nelamuriri am eu: prima este daca ar trebui sa ii dau intai mancarea si abia apoi san, sau intai niste san ca sa nu fie infometata rau si abia apoi mancarica; a doua intrebare este daca ar trebui sa ii dau si apa din momentul in care incepe sa manance solide, sau e in continuare suficient laptele meu. Voi ce stiti? Cum procedati?

Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Blue night, imi permit sa-ti raspund pt ca am un balaur deja de 3 ani si o piticutza de 5 luni la care deja am inceput diversificarea, dupa parerea mea, uite cum stau lucrurile
Eu la asta mare nu am inceput cu fructe , sucuri si altele , am inceput cu supa si ciorbitze de legume si el numai asta ar manca, fructe mai putin asa ca la asta mica ma schimbat foaia, la ea am inceput cu fructe si sucuri si la pranz ii dau cirbitza de legume, da o sa ziceti ca sunt nebuna insa nu ii dau chiar f. pasat , bucatele micutze ca sa le simta.
Copilul am inteles ca terebuie sa fie familiarizat cu toate gusturile sa cunoasca aceste gusturi.
Nu estio deloc deplasata cu cartoful prajit, bine ca i- l-ai dat in manutza insa sunt de acord ca e prea devreme pt cartofi praji, dar copilul trebuie sa stie ce e aia si aia dac intelegeti ce vreau sa zic.
Zicea cineva aici ca daca nu stie gustul cum poate sa pofteasca?
Ma e simplu de tot, noi fiintele umane ca si alte fiinte suntem inzestrate pe langa simtul gustativ cu unul olfactiv, in momentul in care bebelusul simte orisice miros, si credeti-ma ei au un miros mult mai dezv decat al nostru, receptorii lui olfactivi trimit un impuls nervos la creier care trimite la randul lui impusuri nervoase ctre organele vizate: vezi catelul lui Pavlov, cine nu cunoaste experimentul va invit sa-l vedeti, ei bine cam asa e si la bebei, dar si la adulti explicatia e simpla: daca nu ai gustat in viata ta o mancare dar emana niste parfumuri imbietoare iti vine sa o gusti nu?
Asta ca sa dau un raspuns pe care vroiam sa il scriu de mai demult insa nu am avut timp.
Acuma sa-i rasp lui BlueNight, draga mea eu ma bazez pe instinct adica ii dau cat vrea si ce pofteste ea pe ziua respectiva, respectand alimentatia adecvata pt varsta ei,( nu sar calul sa nu credeti ca ii dau copilului sarmale si altele) de ex azi nu a vrut sucul de fructe , nu a vrut prea mult vreau sa zic, nu am insistat, maine va fi altfel, nu o oblig sa pape tot sau jumate sau oricat cat vrea atat ii dau, oricum cand nu mai vrea imi da peate linguritza, asa face cel putin la suc ca noi il bem cu linguritza.
Cam atat scuze ca ma intervenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Gabi stai fara grija nu aveam de ce ma supara oricum nici din primul mesaj. Ai si tu dreptate ca unii oameni sunt mai mult sau mai putin frigurosi, pe mine ma innebunesc mamele care prefera sa le puna o caciulita mai groasa doar pentru a nu trece vantul prin cea subtire, 2 bluzite doar pentru a-i fi mai caldut... Whatever...

Magnetism multumesc de raspuns. O sa-l am in vedere.

Blue_night si eu mai pap diverse chestii care cu siguranta nu i le-as da si lui momentan. Acum eu nu vad treaba cu autodiv ca si cum ar trebui sa le dam absolut tot ce vad ca papa altii sau noi. E doar o parere.
Si la mese mananc si eu ce-i dau lui cateodata, dar nu tot timpul.

Despre momentul mesei... cred ca trebuie sa-l "inveti", sa-l speculezi. Eu de obicei ii dau cal la vreo 2-3 ore dupa ce a mancat laptic, dar NEAPARAT dupa ce a dormit, cand e odihnit, relaxat. Am mai incercat de cateva ori chiar si in ultimele zile sa-i dau cand era obosit si-a iesit un fiasco. Mai mult de 2 inghitituri n-a luat si apoi a inceput sa urle de ziceai ca-l tai. L-am spalat, l-am curatat - in 5 minute mi-a adormit. Cand s-a trezit i-am dat aceeasi mancare si a mancat cu zambetul pe buze.
Cateodata (dar cel putin acum la inceput cum sunteti voi) ii dau si san - uneori bea putin de sete, alteori doar "de dragul vremurilor dedemult" sa adoarma la san. Alteori ii dau la interval de o ora, 2. Depinde mult si de cat mananca.
Apa ii dau mai mult sa se obisnuiasca cu ea, cu gustul ei si asta asa ca tot ii place lui canita. Nu se omoara cu bautul apei (mai mult o lasa sa curga din gura), cu mai degraba sa se scarpinde la gingii cu ciocul canitei.
In schimb am mai incercat suc de morcov in canita cu care a facut ca si cu apa - l-a lasat pe tot sa curga din gura, dar cu sucul de portocale nici o picatura nu i s-a mai scurs din gura.

Eu ii dau dimineata fructele intregi pe care inca il ajut sa le tina (ca-i aluneca tare). Imi place ca si le ia mai nou singur de pe masa, lucru care nu se intampla la inceput. Cand se satura de fructe ii dau iaurt cu lingurita (cu 2 lingurite de fapt - ca ii place sa tina el cate una pe rand).

La masa de pranz din cauza ca nu mai stiu ce legume sa-i dau in afara de morcov, cartof, brocoli, dovlecel - prefer sa-i fac si piure sau diverse retete care se mananca tot cu lingurita. Carnea i-o dau o parte in acest piure o parte il las pe el sa o molfaie.

Seara ii dau cateva cereale cu suc de fructe.

Cam asa de noi...

Apropo de noi - vine soacra-mea de dimineata in vizita cand manca P. Si din cauza ca intarziasem cu pregatitul mesei, copilului ii era deja somn, mi-a mancat vreo cateva lingurite de iaurtel si a sup putin dintr-o pruna si dintr-o mandarina si gata a inceput sa tipe. ea repede sa-i distraga atentia cu jucarii ca sa-i mai dau. I-am zis frumos ca incerc sa nu practic metode de genul jucariilor, tv la masa doar pentru a-i mai da o lingurita... Dupa cum ziceati si voi - cat vrea mananca, cat nu sa fie sanatos - de foame sigur n-o sa moara. I-a cazut fata.

Si a doua "faza" care mi-a facut-o azi. Acum pe seara mergem la o terasa sa sarbatorim o verisoara ca a luat bac-ul. Si il ia soacra-mea pe P la plimbare cu toate ca stie ca daca se indeparteaza de noi (de mine si de sot) - cand nu mai suntem in campul lui vizual - baga un plans de zici ca-l tai, cu lacrimi si suspine de ti se rupe sufletul. Si uite asa face cum face si pleaca cu el destul de departe si intr-un tarziu zic sa ma duc sa vad pe unde sunt. Cand dau coltul blocului, venea si ea cu P plangand de l-a auzit tot orasul si se uitau toti prin jur. Dar venea agale,,, si maresc pasul, iau baiatul, imediat se linisteste - si o intreb de ce nu l-a adus mai devreme. Raspuns "ca am crezut ca se va potoli!" Imi venea s-o iau la bataie nu alta. A vazut ca m-a deranjat tare mai ales ca i-am zis si alta data ca nu pot sa suport sa-l vad cum plange asa si sa stau cu mainile in san.

Na hai ca m-am intins cat o zi de sarbatoare... mai bine ma duc pe la bucatarie sa mai strang ceva vase.
Va tuc - somnic usor!


Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

ANCA, nici eu nu stau prea bine cu practica, pentru ca suntem abia la a doua zi de experimente culinare, dar intrucat cred ca am studiat tot ce este disponibil online despre autodiversificare uite ce zic eu:

- Gill Rapley sustine ca poti incerca de acum sa ii oferi gurite mici de apa in timpul ”mesei”, fiind insa foarte probabil ca bebe sa refuze apa la inceput. Eu am incercat cu sippy-cup, dar dupa doua gurite s-a plictisit. Oricum nevoia de lichide ii este in continuare acoperita de LM, fiind, evident, alaptata la cerere in continuare.
- este foarte probabil sa manance foarte putin sau deloc la inceput, pentru ca este doar o noua joaca. Ideea de papa este asociata in continuare cu tzitzi, nicidecum cu chestiile colorate si dubioase pe care mami i le insira pe tavita...Dar usor-usor va invata si sa manance. Eu nu ma grabesc absolut deloc. Mi-am promis ca nu o sa fiu una din mamicile care isi alearga copilasii prin parc cu lingurita si borcanelul de iaurt, negociind cu copilul cine stie ce avantaje pentru o inghititura extra...
- teoria BLW spune ca bebe trebuie sa fie satul (de lapte) la primele experiente cu mancare solida, ca sa nu fie nervos sau agitat. El oricum nu duce la gura alimentele solide de foame, ci din curiozitate. Eu ieri am facut asa, in schimb azi i-am dat mai intai legumele, apoi tzitzi si a mers si asa (desi sunt sigura ca, daca ar fi fost foarte infometata, deci nervoasa, deci urlacioasa, cred ca nu ar fi mai mers treaba deloc...). Cred ca ideea e ca la inceput ordinea e tzitzi - papa solid (pt ca bebe sa aiba rabdare sa experimenteze), iar mai tarziu ordinea se inverseaza, pt ca va creste si cantitatea de alimente solide si vor ajunge incet-incet sa-i potoleasca si foamea. Tzitzi vine ca o completare.

Despre treaba cu poftitul, eu sunt in continuare de parere ca bebe NU are cum sa pofteasca la ce papa adultii inainte sa fi experimentat vreodata hrana solida. La el papa = tzitzi / biberon. Da, dupa inceperea diversificarii poate fi atras de diferite mirosuri pt ca stie ca deja aia e papa. Inainte insa e putin probabil.
...Ma rog, ar mai fi de zis, dar miorlaie mandra. ma duc sa o bag la nani si poate mai revin.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Ce fac fetele ?
Eu am fost mai mult plecate prin vizite, am luat in sfarsit pozele de la nunta si botez, o sa le pun pe gmail mai tarziu
Pt ca nu am intrat ieri La multe lunite bebelusilor Diana,Catalina,Darius,Florin,Adriana si Eduard
LMA fragrant , Canada si sora din dotare
La multe lunite Carla Oana

roxx felicitari pt start la autodive, bafta!
blue_night bine ai revenit
ziki Casa de piatra
RaluKara felicitari pt crestinarea Maiei
Nici nu am apucat sa o felicit pe draga noastra tunde , mamica si studenta eminenta
irinuka ete na, nu o ascult pe socrela neam, nici pe mama, nici alta babeta...eu le zic scurt si la obiect ce nu imi convine. singurul lucru cu care m-au dat peste cap a fost ca nu prea mai am laptic...ca nu se satura baiatul...le-am cam crezut , nu stiu cum de m-au convins, a fost si dr la mijloc...si mititelul cred ca doar avea un puseu...ma rog, nu regret ca am inceput dive, chiar imi place, mi se parea atat de greu, atat de stresant, dar e floare la ureche, si el e atat de haios cand papa, cum da el peste lingurita si sare tot pe el, pe mine, pe jos... !
magnetism super tare ca ati avut unde sa puneti legume la curte...si noi vrem sa punem la mamaie o particica numai a noastra !
alinush nebunie cu cazaturile astea, mititeii, se sperie si ei...imi poveste o prietena ca s-a dus cu baiatul la mare si nu au luat patut cu ei si in toiul noptii se auzea baiatul plangand si il cautau in disperare, la marginea patului, sub pat...de unde?! el cazuse la margine apatului, dar la picioarele lor...iti dai seama ce s-a foit pana a ajuns acolo. a plans toata noaptea ...
ciudatico eu spal vesela baiatului cu detergent de vase obisnuit...clatesc bine.
anka chiar ca o sa foloseti aparatul de gim pe post de cuier...mi-am luat si eu leg magic acum reo 2 ani...cred ca l-am folosit la sport de vreo 5 ori...in rest...tocmai bun de cuier !! nu se merita, mai bine dai bani la sala...
mirela sanatate la motani si spor la invatat !
madalina cum sa il trimita preotul cu baiatul inapoi acasa? pe mine nici macar nu m-a intrebat daca a mancat, si nu am fost doar o data ! Doamne, hai ca asta e culmea !!!!!

nu stiu ce mai vroiam sa zic..ma duc sa incarc neste poze !


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

MAGNETISM, nu o sa zica nimeni ca esti nebuna, tocmai pt ca - de fapt - vorbim de auto-diversificare, cand bebeii nu papa nimic pasat, ci li se ofera fructe / legume intregi sau taiate in bucati mari.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

In sfarsit aveti AICI cateva poze !


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

In sfarsit, mai mami, vedem si noi pozici! Super-super!

Va las si eu aici ceva simpatic de citit pentru cand aveti timp (de data asta nu e opera mea, ci a sotului...)

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput