Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(57)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

tare puturoase ati mai fost azi..nici o activitate

Roxx;cum a iesit tortul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciudatica spune:

Felicitari ziki!! Casa de piatra!!!

Apare in jurul a 8 luni? Eu citisem ca intre 0-1 an... offf, ce emotii am cu intoarcerea la munca...

Noi am umblat brambura cu tati, cu greu am mancat legumele, deh, nu erau la fel de bune ca pepenele de dimineata

Va am





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Multumim pentru urari, dragelor!
LMA si bebeilor care implinesc 5 lunite!

ZIKI, imi place invitatia. Si noi le-a trimis pe mail celor mai multi invitati. Am printat cateva pt aia mai anti-tehnica. O chestie asemanatoare gen ”multumim ca ati venit” am facut si noi, o fotografie continand un colaj de mini-fotografii de la botez.
Sa fie intr-un ceas bun cununia! Sunteti niste oameni cu adevarat speciali!
(daca nu mai esti pe FB inseamna ca nu avem parte de poze?...)

TUNDE, tortul nostru de capsuni si frisca a fost bun-bun. Avem poze pe FB.

Ne-am jucat un pic si de-a papa. Am inceput autodive ca la carte, i-am oferit pe tavita morcov, dovlecel si un buchetel de broccoli. Morcovul a fost cah, si-a facut greata, nu i-a placut. Dovlecelul l-a supt cu interes, dar a fost cam greu de manevrat pentru ca l-am taiat cam subtire si se facuse moale si greu de tinut in manutele mici. Broccoli nu a prezentat nici un interes.
Apoi la cina eu mancam un castravete si mandra a intins mainile disperata. I-am taiat si ei o bucata asa, pe lung si a ros la el incantata.
Declaram autodiversificarea deschisa. Doamne-ajuta!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

CAsa de piatra Ziki!!!


LA multi ani si bebelusilor care au facut 5 lunite. Scuze ca i am omis.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Ziki 'Casa de piatra'! Sa fiti fericiti impreuna pana la adanci batraneti!

Ralukara distractie placuta si voua maine!

Andri maine ajung la Imaginarium. Mai vrei lingurita, da?

Roxx bafta mult cu autodiversificarea!

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

Buna!

Scuze, in euforia de aseara am uitat de mititeii care au implinit 5 lunite! La cat mai multe, sa cresteti mari si sanatosi!

Despre scutece... hmmm, de unde sa incep?

Noi la inceput am cumparat 10 scutece traditionale, adica 10 bucati de bumbac, ce-i drept tesute mai special, dar tot bumbac este, plus doua "cover"-uri care sunt ca niste chilotei de plastic care se pun peste. Si mai aveam 3 scutece pop-in (le puteti vedea pe site la hiphip), care la inceput de tot ii erau prea mari. La scurt timp am mai cumparat inca 5 bucati de-astea traditionale si cu ele ne-am descurcat minunat cam pana la 4 luni. Aaa, si am luat la un moment dat alte cover-uri (3 la numar), pentru ca primele i-au ramas mici, de data asta cu reglaj prin capse incat sa ii vina pana se face mare (tip Flip, tot de la hiphip - am dat link mai jos).

Dar asta e dotare pentru nou-nascut - la ei se preteaza cel mai bine traditionalele, pentru ca poti sa le impaturesti in asa fel incat sa se potriveasca pe fundutul lor extrem de mic (scutecele mai evoluate le sunt mari de obicei in primele saptamani, dar bineinteles depinde de copil) si poti sa le speli la 90 grade.

Acum, daca este sa va apucati de "scutecit" cu textile la un copilas de 5-6 luni, eu nu mai recomand traditionalele. Cantitatea de pipi a mai crescut si nu mai fac bine fata ca absorbabilitate, plus ca nefiind cu elastice la picioruse iese kaki-ul din ele (si aici lucrurile s-au mai schimbat de cand era Diana nou-nascut si facea la fiecare masa cate putin - acum avem cam un scaun pe zi, dar mai serios - scuze pentru detalii, dar asta-i subiectul, ce sa fac?) La varsta asta puteti sa treceti la scutece "serioase", din acelea care sunt ca un pampers, fie cu buzunar, fie cu insert-uri care se pun pur si simplu inauntru.

Noi nu avem scutece cu buzunar, asa ca nu pot sa va povestesc prea multe despre ele - dar am vazut cateva modele la hiphip si mi s-au parut ok.

Iau pe rand ce avem noi si folosim (in afara de traditionalele pe care le-am abandonat - ele de fapt pot fi folosite ca si inserturi pentru scutecele cu buzunar sau de alt tip, dar noi nu mai avem cu ce sa le combinam momentan):

1. Pop-in (www.hiphip.ro/products/scutece-ecologice-all-in-one-aio-pop-in" target="_blank">scutec pop-in)
Preferatul nostru, foarte usor de folosit, spalat si uscat, inserturile de bambus absorb foarte bine, raportul calitate-pret mi s epare foarte bun comparativ cu altele. Este format dintr-un exterior impremeabil si doua inserturi de bambus (unul mai lat si unul mai ingust) care se prind cu capse intre ele si de exterior. Sunt marime unica, se regleaza prin capse pe verticala si cu arici pe orizontala (la burtica). Ca dezavantaj, e posibil ca la un moment dat copilasul sa invete sa desfaca aricii (Diana se distreaza cateodata desfacandu-i), dar asta nu e o problema decat daca obisnuiti sa ii lasati doar in scutec (eu mai fac asta uneori).

2. Scutec bumbac cu insert de la Napati (www.napati.ro/produse/imbracaminte/Scutec_lavabil--44--1.html" target="_blank">Scutec bumbac Napati)
Mie imi place foarte mult acest scutecel acum vara, pentru ca este foarte subtire si absoarbe totusi bine. Este ca un pampers cu arici, se foloseste cu un insert impaturit ca asta adaugat inauntru(www.napati.ro/produse/imbracaminte/Set_3_linere_garnituri_de_bumbac_periat,_40x40_cm--2--1.html" target="_blank">insert Napati) si peste se pune un "cover" sau pantalonasi de lana. Noi avem asa ceva (www.hiphip.ro/products/pantalonasi-flip-protectie-scutece-masura-unica" target="_blank">Cover hiphip) si le recomand din toata inima (sunt marime unica reglabila cu capse si pe verticala si la burtica), noi le folosim cu mai multe scutece care necesita protectie separata, le-am folosit si cu traditionalele si suntem foarte multumiti de ele.
Dezaantajul scutecelului de la Napati este ca sunt pe marimi, noi va trebui in curand sa renuntam la cele doua S pe care le avem si sa trecem la M. Pentru cine incepe abia acum cu scutecele textile poate sa ia direct M si o sa va tina mult timp, ca nu mai cresc copilasii nostri asa repede de aici incolo (cel putin nu la fundulet).

3. Scutec de canepa de noapte de la hiphip (www.hiphip.ro/products/scutece-refolosibile-din-canepa-pentru-noapte-hemp-hour" target="_blank">canepa noapte hiphip)
Este un excelent absorbant si are un insert inauntru. E cam mare el asa - merge foarte bine noaptea intr-adevar. Se foloseste tot cu cover separat (noi cu Flip il combinam). Dezavantajul lui e ca se usuca foarte greu dupa spalare (cel mai greu dintre toate scutecele pe care le avem)

4. Scutec bumbac hiphip (www.hiphip.ro/products/scutece-fitted-din-bumbac-babyidea-shapie" target="_blank">scutec bumbac hiphip)
Astea ar fi fost minunate pentru nou nascut, cand s-a nascut Diana nu erau. Se folosesc cu cover peste si se prind lateralele alea cu snappi. Au un buzunar cu un insert cusut, din acelasi material. Sunt foarte bune absorbante, dar cam groase per total pentru caldurile astea.

5. Scutec "pantalonas" Napati (www.napati.ro/produse/imbracaminte/Scutec_lavabil_pantalon--45--1.html" target="_blank">pantalonas napati)
Nu este pantalonas, este tot un scutec tip pampers cu arici din bumbac gros, foarte moale si se folosetse tot cu cover. As spune da pentru el iarna, pentru vara mi se pare prea gros peste tot (nu doar in zona in care e utila grosimea).

6. Scutece Pronatalita
Mai am si doua feluri de scutece facute de mama Ramonei de la pronatalita. Sunt facute din finet, tot tip pampers cu arici, cu cate doua inserturi tot din finet fiecare si se folosesc tot cu cover. Primul tip nu mi-a placut (elasticele la spate si la picioruse nu erau cam rigide si croiala in sine nu prea se pupa pe fundul Dianei, plus ca inserturile erau cam inguste si erau pe marimi). Al doilea tip imi place mult mai mult, sunt marime unica reglabila cu capse pe verticala, cu elastice mai bune si inserturi mai late. Pe astea nu am unde sa vi le arat pe net, ca nu sunt de vanzare online, dar pot fi cumparate de la pronatalita (undeva in jur de 35 lei/bucata)

Mai avem doua inserturi de noapte de la hiphip (excelente absorbantem pot fi folosite si cu alte scutece decat pop-in-urile), doua de bambus simple (care nu mi s-au parut chiar asa grozave ca si absorbante dar sunt foart moi si placute la atingere) si doua perechi de pantalonasi de lana.

Da, de pantalonasii de lana nu v-am povestit. Astia se pun in loc de cover, pentru cei care nu se bucura de ideea plasticului la fundul bebelusului nici macar la exterior. Nu trece pipi prin ei (dar trebuie din cand in cand tratati cu lanolina pentru asta) si nu se spala de fiecare data, doar se aerisesc - e o proprietate interesanta a lanii, dar da, dupa cateva ore ii iei de pe sarma si nu miros deloc a pipi. Problema cu ei e ca intr-adevar se spala rar, dar cand ii speli sunt dificili - trebuie de mana cu apa rece, altfel se strange lana imediat si nu mai intra pe copil (am patit-o). Doi la mana, nu mai poti sa pui nimic deasupra (se folosesc ca si pantalon), asa ca merg cand scoti copilul in parc sa zicem, cu un tricouas si cu ei, dar nu merg atunci cand vrei sa ii gatesti cu un pantalonas frumos sau o rochita.

Noi in acest moment folosim sase pop-in-uri (dar mai trisam daca ramane prin minune un exterior curat, pentru ca avem mai multe inserturi), doua de bumbac simple de la napati, unul asa-zis pantalonas de la napati, doua de bumbac de la hiphip, unul de canepa
si patru de la pronatalita - in total 16 si spalam cam tot a treia zi. Dar eu nu o mai schimb noaptea pe Diana, iar dupa-amiaza o tin cel putin o ora-doua in funduletul gol, deci folosesc poate cu 1-2 scutece pe zi mai putin decat altii. Si mai depinde si de cand si cum face kaki, ca poate sa murdareasca un scutec abia pus - deci se poate cateodata sa ajungi sa speli si la 2 zile cu 16 scutece. Eu zic ca usor-usor ar trebui sa ajungem spre 20-22 si o sa ne fie mult mai bine. Am avut vreo 24 cand foloseam inca traditionalele si a fost excelent - spalam la 4 zile si umpleam si masina.

Ca metode de intretinere: daca sunt doar ude, le clatesc, le intind afara pe sarma si cand se aduna aproape toate, le pun la spalat la masina la 60 grade. Daca sunt cu kaki, adun grosul cu hartie igienica si il arunc la wc, clatesc cu apa, dau cu solutie de bila de bou, las 10-15 minute (cateodata mult mai mult, ca mai uit), clatesc, le intind afara si la momentul spalarii la bag in masina.

Aaa, pentru kaki exista hartie speciala foarte subtire care se pune in scutec ca sa usureze procesul de curatare. Hartia o iei si o arunci cu totul la WC. Momentan eu nu mai folosesc, pentru ca Diana face inca foarte moale si oricum imi trecea de hartie, plus ca acum face rar dar nu mereu dimineata si nu vreau sa tot pun hartie degeaba. Dar va redeveni utila mai incolo, cand o sa incepem si noi sa mancam solide si sa facem kaki mai ca oamenii mari

Cam asta e povestea cu scutecele. Mai sunt si alte magazine, si alte modele decat ce v-am prezentat eu, dar pe alea nu le-am incercat personal (deocamdata ) asa ca nu ma pronunt. Mai intrebati-ma si raspund.

Va pup si ma duc la culcare, ca mi-a luat o ora si ceva sa scriu toata polologhia asta. Nu mai am timp sa scriu acum si de diversificare, dar va intreb maine.



Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabivalceanu

RALUKARA, multam de info, am mai scris, dar vad ca nu s-a postat! Pup! Si sa fie cu noroc miine!

ROXX, cica ”produs natural” poate fi de multe ori teapa... Eu stiu ca ”bio” inseamna ca are chestii nocive, dar in niste limite impuse. ”Eco” are 90% chestii reale, si doar 10% insecticid etc. Eco e mai bun ca bio. Oricum, pamintul tine in el muulti ani chimicalele, ca sa zic asa, asa ca habar n-am daca istia care cultiva eco tin cont de asta si se apuca sa cultive pe un pamint ”virgin”. Apoi, ei imbogatesc cu balegar, de exemplu. Tata mi-a zis ca daca animalele tocmai au fost tratate sau consuma mincaruri cu porcarii, nici pamintul nu mai e eco... Fragrant, ma contrazici?
Eu una stiu, si am mai zis: rosia mea din gradina se inmoaie, curge, face musculite in 3 zile. Rosia sora-mii bio de la un magazin de maaare fitze, a calatorit din Franta si a stat bine-mersi in frigider vreo luna. DAR! Eu am un peticut de pamint de cultivat,asa ca nu pot minca decit uneori, de fandoseala, ca nu ne ajunge, plus ca vecinii mei stropesc la greu florile ba sa creasca maaari cu azotat, ba impotriva manei, a mustelor, a paduchilor, sunt dementi-obsedati toti in jutul meu... asa ca pamintul meu sigur are porcarii. Si uite asa, ne invirtim in cerc, crezind ca facem treaba..
G


sa spun si eu ceva:
bio=eco=organic etse acelasi lucru. depinde de cum s-a prins "denumirea" in diferite parti ale lumii. este OMS este considerata oricevariata corecta si reprezinta acelasi lucru.

divera de eco=bio=organic produsele gen : natural , traditional , etc...

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Poftiti la cafeluta...


Roxx;felicitari si mare bafta in continuare la autodive

Nu prea sunt fun FB dar am sa intru si acolo sa va vad.
Apropos ;cum fac sa nu mai primesc 100 de mailuri zilnic de la ei?..

Sa aveti o zi frumoasa..aici urat in continuare..am 21 de grade in casa ca iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

neata, eu am nevoie de multaaa, Eva iar s a foitttt toata noaptea
SZ, bebeii vostri isi trag pe ochi tot ce apuca??perne, paturi,pilote cearceaf, prosoape,...etc??Eva pe tot ce pune mana carpa asa si le pune pe ochi, trage de ele cu putere, o mai las cate un pic in pat inconjurata de perne, iar ea le ia si si le pune pe fata

asa e, cer scuze, si eu i am omis pe cei care au implinit 5 lunite, La multe inainte!!!

la multe lunite Carla Oana!

Ziki sa va fie de bine, ff draguta invitatia, ce seamana Felix cu Flavia la ochi
si vrem poze de ieri

Bluenight

roxx bafta cu autodive



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

La multe lunite bb Carla de Sicuta!

Loriiii!Miss Ya!Hai acasa!

Mergi la inceput