Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Hello,

Letitia super plimbari.

Noi am fost in Devon intr-un wknd prelungit si a fost super. Pe drum ne-am oprit si la Stonehenge si am prins vreme super buna si a fost f fain. Eu am mai fost pe acolo da restul familionului nu.

In rest nimic deosebit busy ne pregatim de scoli, loads of paperwork si etc.

Abia astept sa incep ca deja ma plictisesc acasa.

By the way zic astia ca cica o sa avem o iarna f grea, aveti de gand sa va luati cauciucuri de iarna? Expertii cica zic ca e mai bine sa ai de astea cand temp scad sub 7 grade ca is mai bune astea de iarna mai ales cand pui frana si etc Eu nu am condus ever iarna deci na ma gandesc ca desi costa iar o caruta ar fi mai safe cu de astea de iarna si plus nefolosindu-le pe alea de vara le prelungeste si viata.

Voi ce parere aveti?

Pupam gasca sapt usoara si good luck in noul an scolar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Eu sper sa nu fie iarna grea. Ca de cateva ierni incoace ninge ca-n povesti, eu nu mai vreau, lasa ca de aia merg in Ro de sarbatori sa am zapada acolo, nu am nevoie aici :))
Mada, buna intrebare. Noi vroiam sa luam pt Ro ca acolo sunt obligatorii, dar ne gandim si aici. Cica sunt mai bune ca aderenta dar daca e gheata e mai rau cu ele. Noi nici nu am discutat despre asta dar e posibil, mai ales ca duc fetele la gradi dus adus zi de zi, desi cred ca la ce nebunie e cand da zapada aici mai bine ma duc pe jos cu ele :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

By the way zic astia ca cica o sa avem o iarna f grea, aveti de gand sa va luati cauciucuri de iarna? Expertii cica zic ca e mai bine sa ai de astea cand temp scad sub 7 grade ca is mai bune astea de iarna mai ales cand pui frana si etc Eu nu am condus ever iarna deci na ma gandesc ca desi costa iar o caruta ar fi mai safe cu de astea de iarna si plus nefolosindu-le pe alea de vara le prelungeste si viata.


Mada, sa stii ca imi pun problema asta inca de anul trecut. Cred ca in final o sa luam pentru masina lui barbata-meu, ca eu conduc numai loco, dar el are de mers vreo 35 de minute dus si 35 intors in fiecare zi. Era cit pe ce sa luam anul trecut, dar stiti ca din ianuarie s-a facut frumos.
Si eu am auzit ca o sa fie o iaran naspa, cica noiembrie si decembrie o sa fie cu zapada. La toata urma, daca e asa rau, dam o fuga si cumparam imediat ce cade zapada. Problema e ca nu prea am unde sa le depozitez, de asta ma cam codesc sa le iau.

Mota, pacat ca nu ati apucat sa mergeti undeva, macar un weekend prelungit sau o dusa si-o venita, pe undeva. Si pe mine ma linistesc si relaxeaza cimpurile verzi nesfirsite, cum sint la Stonehenge iar Salisbury e doar la 10 minute de pietre si e superfrumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

Buna fetele ,

Eu am inceput ieri scoala deschiderea de an cursurile incep joi. Abia astept sa vedem cum va fi anul 2 .

Motanik eu sunt in East Ham ........am locuit pana in decembrie in Leytonstone .Mi-a placut mult zona imi era aproape si de spitalul unde fac practica .......acum am ceva de calatorit dimineata .Oricum vin daily in zona pt ca bona fiului meu locuieste in High Road Leytonstone .

Vara aceasta am petrecut-o in zona am avut iesiri prin Midlands , si la Dunstable pe la parcurile naturale si la gradina zoo.Anul viitor mergem sper in vacanta si acum in iarna de sarbatori in ro.

Va pupik,

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Mota eu ma bucur daca e zapada mai ales pt fete ca noi nu avem bani de plecat oricum asa ca e fain cand putem sa enjoy the snow aici.
Letitia eu am si unde sa le store si eu o sa fiu ca sotul tau tre sa merg zi de zi la univ plus la practica unde ma trimit astia si etc de aia intrebam creca trebuie sa imi iau nu vreau sa risc si sa patesc vreo ceva, numa cas oleaca scared ca na nu am condus niciodata iarna, da na tre sa incepem de undeva nu?
Si eu ma gandeam sa mergem in Salisbury cand eram in zona da era deja tarziu si eram asteptati la cazare si si asa am ajuns tarziu in jur de ora 8 ca era mega aglomeratie si am prins vreo doua traffic jams unu dintre ele fiind la stonehenge mergeam mai incet ca melcul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Roxana, faci practica la Whipps Cross?
Poate ne intalnim intr-o zi la o cafea.
Desi eu sunt varza cu timpul. Lasa-mi un pm cu nr tau daca vrei.

Mada, sa ninga la tine si atat. Numai cand ma gandesc ce fel se da totul peste cap cand ninge aici ma ia cu dureri de cap. Sa ninga cat om fi noi in Ro, deci dupa 16 dec incolo :))

Si eu incep scoala din octombrie, asteptam sa o bag si pe Iulia la gradi cand o fi aproape de 2 ani sa ma apuc de DPSI (Diploma in Public Services Interpreting) dar am gasit ca il pot face si de la distanta asa ca il incep acum si dau examenele in iunie la anu'. Asta imi lipsea, cu doi copii, casa, masa si munca, dar na, macar stiu ca scap acum si cand o dau si pe Iulia la gradi pot sa incep munca si pt tribunal nu doar ce fac acum.

In rest, la mine nimic nou. Am inceput countdown pt Craciun si deja strang cadouri de Mos. Nu stiu daca stiati de argos outlet pe ebay, super oferte au. Am luat dvd portabil tp Theo, cu printesele, redus de la 130 la 50 nou nout si cu garantie 1 an si livrare gratis. Sunt oferte diferite de cele din magazin desi tot de ei apartin dar sunt outlet.

V-ati gandit deja unde mergeti de sarbatori anul asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

LOL. Sustin ce spune Motanik, Mada sa fie la tine zapada si atit. Si eu sint ingrozita de panica ce se creaza aici pentru un pic de zapada. Cine vrea zapada sa se duca in Austria sau Romania.

Mada, daca iti schimbi cauciucurile o sa fie ok. Nu are de ce sa-ti fie frica sa conduci, mai ales ca stii cita zapada cade aici!

Eu personal refuz sa ma gindesc sau sa vorbesc de Craciun. Ma incapatinez sa enjoy vremea calduta si lumina, atita cit mai este. Sint ingrozita de frigul si intunecimea care ne asteapta pentru urmatoarele 8 luni! Urasc iarna cu tot ce aduce ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

Da Letitia si eu urasc iarna de aici.......dar cea romaneasca imi place !!!!! Abia astept sa mergem de sarbatori acasa.Noi avem cauciucuri de iarna de anul trecut asa ca sunt inca bune si iarna asta nu mai cumparam altele.

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna fetelor,

Am si eu o rugaminte la voi daca stiti si puteti sa ma ajutati Caut o femeie serioasa pentru curatenie, saptamanal cate 3-4 ore, nimic greu, doar un mop, aspirat, sters parfu si spalat putin in bucatarie, mai fac si eu una alta dar bebelina mea imi cam ocupa tot timpul si nu prea pot face multe, plus ca prefer sa ma joc cu ea sau sa iesim la plimbare decat sa stau sa aspir Acum un an nu gandeam asa, am si plans prima data cand mi-a adus sotul menajera in casa ca nu voiam sa las pe nimeni sa mi se bage intre oalele mele. menajera pe care am avut-o pana acum, de la inceputul lui martie, a plecat acum in vacanta, gasita printr-o agentie, o bulgaroiaca la 40 ani... venea lunea cate 3 ore, facea curatenie ok, dar nu stie mai nimic engleza, ma inteleg cu ea ca si cu un chinez, vai de mine, trebuie sa dau cu presupusul ce vrea sa spuna sau daca ii spun ceva , trebuie sa ii explic si prin semne ..acum ca e in vacanta l-am stresat pe sot la cap sa vorbeasca la agentie sa trimita o alta femeie in locul bulgaroaicei, dupa lupte seculare si mii de mail uri si telefoane au trimis ieri o fatuca de vai mama ei, de cum a intrat in casa se uita ca curca-ntre lemne si am dat sa o intren una alta si cica: NO speak english ??!! si sotul precizase la agentie ca vreau o femeie care sa vorbeasca si sa priceapa proper english sa nu ma chinui sa mai explic prin semne!!! Sa nus pun ca se misca cu viteza melcului turbat, ce facea menajera mea de e acum in vacanta, in 3 ore, asta cred ca ii dura pe putin o saptamana cand am vazut imi venea sa o trimit naibii de unde a venit dar am lasat-o... m-am apucat eu de facut, am dat cu aspiratorul toata casa de sus din mansarda pana jos , ea abia a sters prin bucatarie blaturile si aragazul si eu deja ma cocosasem toata casa cu aspiratorul, sters praful , schimbat lenjerii... in tot timpul asta mai aveam grija si de bebe , mi-a fost mila de ea ca a trebuit sa o las numai in patut singurica sa se joace ...Nu mai spun ca ma doare si acum spatele rau de tot, si inainte de sarcina am avut probleme, ramasa cu dureri de spate in urma opratii la coloana si dupa epidurala de la nastere si mai rau ma doare, deci chiar am nevoie de ajutor la aspirat macar si la mop.

Deci hai ca m-am intins, nu mai vreau bulgaroaice sau alte neamuri, si i-am spus sotului sa anuleze contractul cu agentia asta, caut o romanca de incredere si harnica, nu sa ii ia 3 ore numa sa spele blaturile in bucatarie si aragazul Daca stiti pe cineva si recomandati din suflet, va rog un Pm cu nr de telefon sau adresa de mail ceva sa iau legatura Am cautat pe forumurile romanilor in Uk dar nu am gasit nimic , plus ca e mai bine cu recomandare si de asta m-am gandit sa postez aici rugamintea mea Noi stam in Nordul Londrei langa statia de metrou Turnpike Lane

Multumesc anticipat de ajutor

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

strumphitza eu am folosit o cleaning company din zona in care locuiesc si nu numai ca au cerut 15 lire pe ora, am fost supernemultumita, treaba facuta de mintuiala. Ii rugasem sa curete bucataria si baile, asa ca lumea, sa spele usile de la dulapuri, pe jos, faianta si aragazul in bucatarie. Vreau sa spun ca eu curat mult mai bine si nu-s cleaner profesionist. Mentionez ca firma era englezeasca si femeile care au venit sa curete tot englezoaice.

Apoi avem o femeie de servici la firma, tot englezoaica si a venit o data si mi-a curatat baile si bucataria foarte bine, i-am dat 10 lire pe ora si a stat 3 ore. Apoi a 2a oara a facut treaba de mintuiala si nu am mai chemat-o. Prefer sa fac singura ca vad ca nu gasesc pe nimeni dispus sa faca treaba buna si cred eu ca 10 lire pe ora e un pret bun.

Firma folosita de tine e englezeasca? De unde atita bulgaroaice acolo?
Oricum, si eu sint interesata de cineva harnic si de incredere. Eu locuiesc la 40KM nord de londra. Tu unde locuiesti?

Mergi la inceput