Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

nadaflorilor - da, am vazut si eu etichetele cu "organic" de prin supermarket-uri, insa nu stiu daca pot avea incredere in etichetele alea, hmmm... deocamdata din alea cumpar, asta e, la produse lactate si carne chiar nu am unde ma duce in alta parte.
De la indieni/pakistanezi/etc ma aprovizionez si eu cu legume-fructe. Desi si acolo variaza calitatea, insa imi amintesc ca anul asta am mancat primele rosii cu gust de rosie dupa ce am ajuns aici in Londra (in Romania nu gasisem decat "cartoane" ) ... Erau de pe la indieni. Trag si eu nadejde ca or fi mai bune decat cele de supermarket totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Pentru fetele din Londra interesate de produse organice:

http://www.riverford.co.uk/

Soacra mea cumpara de la ferma asta inainte sa se mute in Franta, avea abonament, in fiecare saptamana i se livra cutia cu legume si fructe acasa. De asemenea, de la ei comanda si alte produse: oua, produse lactate, sunca etc. Ea a fost foarte multumita, socrul meu vitreg sufera de cancer la prostata si ei sunt foarte atenti la tot ce mananca.

Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Multumesc pentru link, Dark Bendis! Am vizitat site-ul, pare foarte ok. Cu siguranta voi face o comanda la ei si voi reveni cu impresii. Faptul ca poti cumpara carne organica e extrem de important pentru mine. Ma rog, nu chiar pentru mine care sunt vegetariana de aproape 20 de ani, dar baiatului ii dau carne. Cu masura, dar sa fie acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Kallista, eu locuiesc in Oxford de vreun an si jumatate....si pana atunci am stat in Londra.

ma bucur ca am plecat din Londra..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
da, am vazut si eu etichetele cu "organic" de prin supermarket-uri, insa nu stiu daca pot avea incredere in etichetele alea, hmmm... deocamdata din alea cumpar, asta e, la produse lactate si carne chiar nu am unde ma duce in alta parte.


Cum adica n-ai incredere ca nu pricep? Toate produsele in tara asta sint verificate si daca scrie organic e organic nu facatura.
Da, sint piete in aproape fiecare oras, dar sint numai in anumite zile, de exemplu la mine numai Marti, Vineri si Simbata. Eu nu cumpar din piata ca nu stiu cit au stat produsele alea pe tejghea si mai si zoboara mustele peste ele. Cumpar produse organice numai de la supermarketuri sau ferme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Briana - si mie mi-ar placea foarte mult sa locuiesc altundeva decat in Londra. Visele mele se indreapta mai curand spre un oras mic si linistit, pe care sa-l poti strabate la pas de plimbare ... Poate in viitor, dupa ce vom avea si noi ceva "vechime" aici, ne vom putea gandi la mutare. Intotdeauna mi-am dorit sa vizitez Oxford, poate vom ajunge anul viitor si prin partea aceea. Si poate si la Reading si apoi, dintre cele mai indepartate, Bristol.

Letitia, multumesc pentru incurajare, intre timp mi-a mai spus cineva care locuieste aici de multi ani ca etichetele sunt chiar pe bune. Pe mine la inceput m-a frapat diferenta mica de pret intre unele produse organice si "suratele" ne-organice, era foarte mica. Acuma, nu ma plang ca nu trebuie sa scot o caruta de bani din buzunar , dar asta mi-a fost impresia de inceput. Eu sunt de foarte putin timp in UK, asa ca ma pot considera inca in perioada de acomodare.

O saptamana frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Kallista, daca e mai aproape, poate vizitezi Cambridge-ul. E super frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

N-ar fi exclus. Avem niste prieteni care locuiesc in Peterborough, e in drum. Timp si bani sa fie, ca locuri de vizitat sunt destule. Eu sunt de felul meu mai plimbareata, dar juniorul deloc. L-a mostenit pe taica-su

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kallista

Briana - si mie mi-ar placea foarte mult sa locuiesc altundeva decat in Londra. Visele mele se indreapta mai curand spre un oras mic si linistit, pe care sa-l poti strabate la pas de plimbare ... Poate in viitor, dupa ce vom avea si noi ceva "vechime" aici, ne vom putea gandi la mutare. Intotdeauna mi-am dorit sa vizitez Oxford, poate vom ajunge anul viitor si prin partea aceea. Si poate si la Reading si apoi, dintre cele mai indepartate, Bristol.




Kallista, eu iubesc Oxfordul ! Este un oras pe care merita sa il vezi. Arhitectura este impresionanta, e un oras tanar....dar pentru ca acum locuiesc intr-un oras mic, am ajuns sa iubesc doar shopping-ul in Londra sau Oxford si atat. Nu as mai locui in asemenea orase. E greu cu cumparaturile pentru ca nu avem decat un Tesco si un Aldi amarat, dar prefer linistea de aici si siguranta pe care o am pentru mine si cel mai important pentru copii.

Sper sa reusesti sa iti indeplinesti visul de a te muta. E greu deocamdata cu job-urile in orase mici si nu numai. Eu ma lupt sa imi gasesc un job mai bun de ceva vreme cam fara succes. Dar nu ma las si nici nu ma intorc in londra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Briana, si eu mi-as dori tare mult un oras mic si linistit, mai ales ca si in Londra e problema cu locurile de munca (eu sunt nou-venita, nu am inca acte si prin urmare nici serviciu, engleza fluenta si studiile din Romania neajutandu-ma prea mult in aceasta privinta). Cat despre shopping, unora le e chiar contraindicat asa ca nu-i intotdeauna un dezavantaj sa nu ai 100 de magazine pe aproape!

Mergi la inceput