"Calendarul" conservarii legumelor pt iarna

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

am pus acum cateva saptamani niste dovlecel zuchinni neoparit, o punga, si am scos-o dupa aceea pt o ciorba. a fiert fff greu si nu era bun la gust, am aruncat ciorba.
azi am pus altul,insa oparit cam 5 min maxim. sa vedem cum va fi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

b.nica, cum uscam cimbrul daca il avem in gradina inflorit? Il taiem de la baza sau cum/cand?
gogosel, ciudat, eu am dovlecei "clasici" ca sa zic asa. La congelator ii pun cruzi si iarna cand ii scot firb f repede, sunt deja moi dupa dezghetat.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

liviana, al meu parea ca este un burete! nu mi-a placut nici gustul!
referitor la cimbru, stiu ca se culege cand a inflorit, dar nu prea tare, radacinile se taie apoi se leaga in buchete si se agata in loc racoros si curat, sa se usuce.
eu il iau gata uscat de la ai mei si il pastrez in beci, intr-o punga facuta din ziar prins cu capse.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

merci, gogosel. Cu busuiocul se procedeaza la fel?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

La capitolul verdeturi care le pun la congelator eu am ales metoda de ale transforma in cuburi, se dozeaza mult mai usor si sunt gata maruntite. Le pun in grilajul pentru facut gheata si merge repede operatiunea. Aveti aici mai pe larg despre metoda : cuburi de patrunjel. In rest mai fac zarzavat tocat cu sare si verdeata, marar si tarhon cu sare si otet la borcan ( asa isi pastreaza cel mai bine aroma si si-o intensifica) iar cimbru uscat merge cel mai bine ca are aroma mai puternica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

am mai pus saptamana trecuta afine si jumatati caise in caserole plastic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Liviana, merge si busuiocul uscat, eu am de anul trecut si e bun si acum.Personal il folosesc doar la paste si cateodata la friptura de vita.
Am pus si eu cimbru la uscat, am facut 10 l de suc de rosii, urmeaza suc de rosii amestecat cu morcov, ardei si verdeata si pe urma bulion!
Anul asta vreau sa incerc sa fac un fel de ketchup, sa vedem ce-o sa-mi iasa!
Am copt 10 kg de vinete, le-am tocat si congelat.

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

in weekend am copt si eu vinete; apoi le-am congelat. mai trebuie sa coc doar pt zacusca caci in perioada aceea sunt si mai scumpe si mai mici, cu seminte ...
am facut rosii pt ciorbe (rosii tuguiate, morcov, telina,ardei) si am sterilizat o parte iar o parte am bagat-o la congelator in pungute de 1 kg.sa vedem cum o sa fie ca e primul an in care congelez.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

valentina, ai o reteta anume de ketch-up?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Lulu, n-am o reteta anume, dar ma gandesc sa fierb ardei copti cu rosii, sare piper, ardei iute un pic, ceva ulei, un pic de zahar si por'ma sa le pasez, sucul rezultat sa-l mai pun iarasi la fiert pana are consistenta sosului!O sa caut pe bloguri o reteta sa vedem altii cum fac!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput