"Calendarul" conservarii legumelor pt iarna

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Mihaela, castraveciorii/gogonele cu tripla oparire:
-6 kg. castraveciori
-saramura: 1 lingura de otet + 2 linguri sare/litru apa, aprox. 4 litri.
-marar bete,2 capatani usturoi(necuratat doar zdrobit), 2 buc.hrean, frunze de telina, coriandru, boabe de mustar.
Se aranjeaza castraveciorii in borcane cu aromele si legumele printre ei.
Se fierbe saramura si se toarna fierbinte.Borcanele se pun intre paturi. Se repeta operatiunea in alte 2 zile consecutiv.


B.nica, eu nu pricep : ii oparesti dar le scoti zeama ? ii lasi cu 1/3 zeama ? ii lasi complet in zeama si apoi o scoti si faci zeama noua ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mik,cred ca se refera ...la aceasi zeama!

Am citit si eu o retzeta asemanatoare(sau ma rog o fi aceasi insa ,eu una nu prea intzeleg retzeta lui b.nica,poate da mai multe detalii data viitoare)in care timp de trei zile se fierbe zeama/moarea si cred ca se completeaza cu o alta noua!

Mi se pare tare mult de munca,de asta am trecut repede peste retzeta respectiva,dewscrisa de altfel foarte amanuntzit si pasa cu pas,insa ...ma plictisisem la atreia fierbere!

Astept si eu detaliile lui b.nica!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hai ca vad ca a editat mesajul si a specificat exact cum se face saramura,b .nica,nu ies saratzi cu 2 linguri de sare la 1 l apa?(eu stiam retzeta clasica de saramura 1 lingura sare la 1 l apa,anul trecut a dat vrednicia sareasca peste m ine si am mai pus un pic de sare pe linga lingura traditzionala si mi-au iesit putzin sarate!!!!)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Dana, . Eu estept.
(ma iau poftele acuma la birou) ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu asa am inteles ca se rastoarna zeama de pe castraveti si se fierbe timp de inca 2 zile consecutiv si se reoparesc castravetii...auzisem pe vremuri si eu de reteta asta. Cum nu pun decat un borcan, maxim doua...am sa incerc reteta, am auzit ca ies foarte buni castravetii.

Multumesc b.nica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

, depinde de lingura;ca sa fiu corecta: 50g/litru lichid.
Am uitat sa va spun ca pana la ultima oparire borcanele nu se inchid, se pune deasupra o farfurioara.
In ziua 2 si 3, se rastoarna borcanele si zeama se fierbe si se rastoarna asa peste castraveciori.
Daca rezista namancati,, pot sta si 2 ani crocanti in camara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Mersi, B.nica.
Da' eu tot intreb : daca pui ardei iute, se poate ? (il pui si pe el de 3 ori?) se mai pot pastra asa vreme lunga ?
(intrebarea a 2a e optionala si retorica, caci la mine nu tin borcanele mai mult de 2 luni, si topicul de "... pt iarna" e fals. )

Uitam sa va povestesc : am pus si tarhon la otet. Da' l-am ascuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mai si intrebi?Ardeiul iute este un deliciu adaugat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana, am pus reteta de castraveti cea cu sare, care mi-ai spus tu: la un l apa, o lingura sare. Acum au trecut vreo 3-4 zile si zeama a devenit tulbure si fermenteaza. Borcanul e inchis ermetic cu capac. E normal sa fermenteze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana, nu mai treci pe aici?

Mergi la inceput