Prietene la bine si la greu - 126

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

felicitari strumfy si sarcina usoara..si bb sanatos la termen
smara ca suna a "simptome" de nastere.get ready
raluci..
[/b]monis[/b] pe mine nu ma baga in seama.hmmmmmmmmmmmmmmm

acum 2 zile ma vazut ce inseamna gelozie de copil: o vecina a nascut de 1 saptamana, s-a dus la doctor sa ii scoata firele de la cezariana si a lasat bb-eul la mine ..okkkk, am zis daca se trezeste ii dau niste LM de la mine si gata ..hmmmm misso cum m-a vazut cu el in brate a inceput sa se agate de mine sa maraie...la un moemnt dat s-a trezit bb mic si "l-am alimentat"...misso a inceput sa planga isteric...am pus bb in pat , am luat misso in brate ..dupa 20 de minute bb iar se trezeste si vrea papa.misso incepe iar sa planga , eu vroiam si eiu sa plang cand o vedeam asa..nu am avut ce sa fac si l-am alaptat iar pe bb mic pt ca stiu ca nu e k s alasi bb mic sa planga de foame ..in sfaresit a venit si mama lui de la doctor,intarziase pt ca facuse nu stiu ce complicatie pe acolo de la fire ...am luat-o pe misso in brate, s-a prins bine cu mainile de mine si a adormit mancand ..dar si in somn se tinea de mine si daca incercam si sa ma intorc putin, plangea...sper sa uite repede ..nu pot sa va spun cat am suferit cand am vazut-o plangand asa s nu puteam sa o linistesc..




alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Lumi_c noi cu olitza asa am procedat.La inceput am pus pampers-chilotel si pus pe olita,wc cand avea chef.Cand a devenit fan wc si am observat ca are o pasiune pentru masinute hop si eu.Am luat chilotei cu masinutele cars i-am zis ca acum suntem mari si facem la olita/wc( unde vrea el ) si tre' sa avem grija sa nu udam masinutele ca fac buba uf si racesc.
Prima zi a facut mai mult pe el.Venea si cerea dupa.Apoi,incet,incet a inceput sa ceara la timp.Acum sunt ziua fara probleme de cateva zile ,cam 4 fara accidente.
Eu nu i-am pus pampers deloc la somn ,nici ziua nici noaptea, si primele zile ramanea curat dar dupa 4 zile uscati a inceput sa se mai scape in pat si saracul,din cauza asta,plangea si cate 30 de minute fara sa il calmez.Ieri i-am pus pampers prima data,dupa ce l-am culcat.Si nici nu a mai plans noaptea.A cerut o data la wc si a dormit linistit.Azi am pus iar chilotel .Astept sa vad cum va fi.
Nu vreau sa il stresez.
Daca e treaz refuza pampersul-chilotel si se pune singur pe olita numai sa nu il pun asa ca are control total asupra mictiunii,dar noaptea e mai greu.
Ziua pune mana si spune "pi-pi".Noaptea fiind adormit nu stie sa ceara.S-au asta cred eu.
Scuzati faptul ca m-a largit asa dar poate ajuta si pe altcineva.
La noi orarul meselor e asa:
-trezirea in jur de 09.-09.30 bea apa sau cere tzitzi(mai nou suge doar seara)
-10.30-11.00 mic dejun (fructe/branza/iaurt/unt cu gem/cascaval/rosii/castraveti/prajiturica facuta in casa)
-14.00 -tzitzi si nani (de obicei doar nani)
-16.30-17.00 felul 1 si felul 2
(daca adoarme pe la 12.30 la 14.00 mananca un fel de papa si la 17.00 altul)
-19.30-20.00 iaurt/cereale
-intre mese ceva fructe/morcovi sau castraveti cruzi;rar biscuiti
-22.00-22.30 tzitzi si nani
-pe timpul zilei apa multa,apa indulcita cu suc de fructe(cam 150 ml) si apa simpla (300-500 ml).
Acum intrebarea mea:putem da cucurmina copiiilor?
Alexa faza cu gelozia am testat-o si eu cu fetita prietenilor si Geo.Nu o puteam tine nici in brate primele dati.Apoi a inceput sa ii placa si eu o tineam in brate iar el o mangaia.


sarcina usoara Smara ,Licurici,Ionela,Dana.n,Raluci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Alexa, sunt cam emotionata si eu, mai ales ca azi dupa-masa mi-a zis medicul ca daca inca o data mai merg la baie si nu apare nici o schimbare, sa me prezint cu bagajelul la spital, pt ca sunt deja aproape 3 zile de cand curge ca apa (scuzati detaliile ) si ma dezhidratez cu totul.

Imediat ma bag la un dus si ultimele retusuri in ale defrisatului, geanta e la usa deja...ce sa mai zic...cum a vrea Dumnezeu de acum...


Vad ca vorbiti de olite. I-am luat si noi una ... in sfarsit... dar asa cum multe fete spuneau pe aici, nu s-a umplut cu nimic inca. Chiar ieri a fost cumnata-mea la mine si mi-a povestit cum a scapat ea cu ambii copii de pampers: cu baiatul in 3 zile, cu fata intr-o saptamana.
Ea spunea ca e important sa stie copilul/ sa constientizeze DE CE il pui pe olita, ce astepti de la el. Asa ca, ea a pandit exact momentul cand vedea copilul "mai concentrat" sa faca kk si hop cu el pe olita. Asa a inteles copilul destul de repede legatura dintre cele doua si scopul olitei, si a inceput apoi sa ceara singur (chiar daca baiatul a vorbit mai tarziu, ii arata mamei olita si ea il punea).

Altfel, daca nu exista o asociere clara in mintea lor, eu cred ca e mai mult chinuiala in ambele tabere: parintii sa tot stearga/spele de pe jos, copiii sa stea minute in sir acolo fara sa "se prinda" ce au de facut si ce vor ciudatii de parinti de la ei.


Oricum, eu citesc cu interes fiecare reusita de-a voastra si adun idei, pt ca in vara asta mi-ar placea sa scapam si noi de pampers. Bineinteles, nu vreau sa fortez lucrurile...


No, am fugit la dus. Sper sa ne mai "auzim" si maine.

Noapte buna!



Mami de Timi nazdravan si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

eu am vazut la cumnatele mele cum fac atunci cand vor sa scape de scutece: pun copill pe wc la fiecare 20 de minute...si de fiecare data cand face acolo, il lauda..intr-o saptaman sau 2 se obisnuieste ..



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Buna dimineatza,

Unde sunteti???? nu face nimeni capitol nou?????????? Trebuie sa scoatem agitatele............;

Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Buna dimineatza,

Unde sunteti???? nu face nimeni capitol nou?????????? Trebuie sa scoatem agitatele............;

Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

mneatza

Sa incerc sa fac eu capitol nou.... hm, spe rsa nu gafez si sa ma lase pitix


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

'Neatza si de la mine. Inca sunt acasa. Azi-noapte nu am mai avut dureri deloc si nici la baie nu am mai mers. Acum halesc paine prajita cu branza si o cana de Smecta.
Sper sa mai stea totusi la caldurica printesa pana luni.


Si ca sa vedeti ce hormonata sunt...cand am citit ce zicea Cristina de agitate mi-au dat lacrimile.

Mai tineti-le un pic la joc de glezne deocamdata... cel putin asa sper...





Mami de Timi nazdravan si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Capitolul 127




Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 23+ cu

Mergi la inceput