Prietene la bine si la greu - 126

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

Pt lapte i-am luat cana mare de 300, din care a primit doar lapte nu apa nu altceva

Cine imi da si mie va rog, o idee ce sa fac cu o stiuca

tanti mama lu' Remus Andrei(8 nov '09)

si-a facut treaba, 16+cu


Si eu am incercat sa-i dau lapte dintr-o cana cu cioc de silicon pe care nu am folosit-o si la altceva. Remus nu mai papa tzitzi? Andrei papa de la tzitzi "apa".

N-am nici o idee cu stiuca. Nu papat/ nu gatit.

Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Strumf am stiut eu de ce-ti dau porumb felicitari sarcina usoara si la termen

Cristina e impropriu spus papa, pt ca lapte nu cred ca mai am nici de un pahar de tuica, dar se rasfata de cate ori poate. Asa am facut si eu, i-am dat sa bea din cana cu cioc pe care o mai utilizase si la altceva, la cea noua nu a mai avut ce sa comenteze

tanti mama lu' Remus Andrei(8 nov '09)

si-a facut treaba, 16+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Strumphy, felicitari maxime

trebuie sa mai diversific si eu este clar insa cu bolile astea una dupa alta, ce castig la o masa pierd la alta. Insa ne facem noi mari

Vroiam sa mai zic ceva apropos de somn si adormit, ca tot s-a discutat acu ceva vreme. Cred cu tarie ca perioada de adormire este strans legata de doua aspecte: cat a fost solicitat copilul in timpul zilei si depasirea orei de somn (care in mod ideal ar tb sa fie acceasi). pe langa asta mai intervin alti factori de genul cat a dormit la pranz, cat a stat in aer liber, cat de devreme s-a trezit etc. Personal, ma consider norocoasa si pot spune ca doarme acceptabil in conditiile in care mereu i s-a dat programul peste cap de la atatea imbolnaviri.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

repejor sa spun si eu orarul de masa al mucosilor... dar nu cel din ultima saptamana cand a fost o greva totala a foamei (au aparut vreo 2 canini si una sau 2 maselute...nu la acelasi personaj, din fericire)
6- 180 ml LP si somn in continuare pana la 7.30-8....
10 mic dejun. In ultma perioada Eva vrea doar LV cu biscuiti (uneori din pahar cu paiul, alteori din castronel cu lingura)Dragos mai accepta ou romanesc,niscaiva cascaval, magiun Topoloveni la greu..si,de data mai recenta e Almette. Mai ncercam,uneori cu succes:cereale,gris cu LV, fructe
13 supa/ciorba (se detaseaza cea cu galuste si cea de peste)
somn pana pe la 17
18 carnita, ficat,peste cu legume .... uneori iaurt
22 250 ml LP

In parc rontaie in general biscuiti,pufuleti, banana...

Felicitari Raluci pt baietel...eu votez cu Robert
Sarcina usoara Lavi (bine ai revenit) si Strumphy



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Strumphy, felicitari draga mea iar per. care urmeaza sa fie una fericita si linistita ptr. tine. Ieri m-ai cam pus pe ganduri cu somnul, cu poftele dar am zis ca de...
Se pare ca la tine vacanta a fost una de bun augur.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

oho, ce de-a vesti pe aici

Strumfy felicitari, sarcina usoara!

Raluci feliciatari si voua, ma bucur ca e asa cum ai vrut . SI sa fie a treia fetita, ca e fain sa cresti cu 2 frati mai mari care sa aiba mereu grija de tine
Stiuca aia la cuptor pe pat de sare? ar merge oare?

Laura_a probabil ca exista si unul de febra 7 si toooot asa . Daca e sa-ti pui mintea la cate putem pati, o luam pe camp .

programul lui Iulian e cam asa:
6-6.30 250 ml lapte (vaca sau capra)
mic dejun 8-8.30 bv, ou, avocado cu branza, lapte cu cereale
gustare 11 fructe sau biscuiti facuti de mine sau batoane de cereale
pranz 13 supa/ciorba si felul 2
somn 2-3 ore
gustare la trezirea din somn - fructe
cina 18-18.30 iaurt, bv, orez etc, oricum ceva usor
20.30 250 ml lapte (vaca sau capra)


Magda tari de tot voi cu Murile

Cristina eu am inceput sa-i dau cate 10-20 de ml de lapte cu cca 2-3 sapt inainte de intarcare si i-am dat astfel incat sa-l intereseze actiunea in sine, ca laptele evident nu-i placea. Si a baut cate f putin la inceput o lunga vreme, abia acum a ajuns pasionat de laptele dulce, de vreo luna. A, si am inceput seara, inainte de ritualul de seara. Adica lapte, apoi baie, imbracat, alaptat si culcat.

Dana stii ca as veni cu mare drag sa ne vedem, dar maine sau poimanie plecam. Daca nu plecam maine, nu ai timp sa vii in parc pe seara? Herastrau sau Kiselef?

Ramonika pai pare jobul de vis la tati de Ruxi, canta, are vacanta berechet, daca are si salariu ok, nu stiu ce poti vrea mai mult... Distractie placuta in co , pe unde mergeti?

Lumi merci. Desi nu stiu cat ma voi plimba eu, ca m-a cam alergat Iulian pe la mare . Acu sa vedem cat va alerga pe acolo... Cat despre mancare sanatoasa... hm acolo mancarea e pe baza de smantana si bucate care fac sa lesine orice ficat, numai la vedea lor .

Ancutz

Smarandita sper ca mai esti acasa inca.... Eu ii mai iau seara cu noi in parc un iaurt cu ceva cereale si stam afara de la 6 la 8 apoi venim si-l bag la baie si lapte si somn.

Many cica acolo deja ploua (cred ca de cand am facut noi planul sa mergem ). Ma duc azi sau maine sa cumpar cizme de cauciuc ca daca am de stat in casa ca aul trecut o luna, ne pierdem putinele minti ramase....

chiar asa, intrebare: cine si de unde a cumparat cizme de cauciun nr 23-24?



nu stiu pe cine am uitat, am citit cam aiurea zilele astea dar va salut grupat

ah, Lavinia poate pana la Craciun imi dai si mie semnul promis la Craciunul trecut. Felicitari pentru sarcina.






Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Eu sunt relativ mai ok azi( asta e zambet tamp pe fata mea
Strumfy, pot sa zic cu voce tare acum? FELICITARI! sarcina usoara si bebe sanatos!!!



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lavi si tie sarcina usoara!

Moaaaamaaaaa... da suntem vreo 2 gravidute. Mai bine ne numaram acum ca peste cateva saptamani tot mai putine vom fi... si foatele gravidute tot cu bebei mici in brate


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Monis noi am luat mai in primavara cizmulite din cauciuc, pe care acum le folosim aici intens, de la okaidi/obaibi, nr. 23, dragute, simple dar nu prea ieftine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Ieri in parc Eva a fost muscata de o alta Eva( un pic mai marisoara,cam la 3 ani si ceva) de obraz.Motivul se pare ca a fost gelozia.... Eva mea jucandu-se cu niste fete mai mari,la vreo 10 ani, cu care se jucase in zilele trecute cealalta Eva
A plans ceva mititica, reactia a fost un pic intarziata ca nu pricepea ce i se intampla .. are si un semn pe obraz

Eu patrulam dupa Dragos,asa ca relatarile sunt de la tati,el o supraveghea pe Eva.....

poze

Mergi la inceput