Prietene la bine si la greu - 126

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Inca un rand de .

Acum am reusit sa-l culc pe Andrei, si imi termin de baut cafeaua de dimineata alaturi de voi. De cateva nopti Andrei se trezeste iar destul de des la tzitzi. Uneori reusesc sa-l fac sa adoarma fara tzitzi, dar azi noapte nu a vrut.

Lumi, buna intrebarea . Si eu eram curioasa de programul altor copii. La noi este cam asa:

- 9.00 trezirea, care se face la tzitzi
- 10.00 mic dejun : cereale cu lapte, mamaliga/macaroane cu branza, unt cu gem/ miere/ rosii, ou,
- 12.00 o gustarica in parc , de fructe in general: banana, mar. Mai papam pufuleti sau biscuiti, depinde ce avem/ce primim.
- 13.00 adoarme la tzitzi/ treziri pt tzitzi/ trezirea la tzitzi
- 17.00 masa principala: legume, carne
- 21.00 cina: iaurt cu biscuiti/cereale, mamaliga/macaroane cu branza
cereale cu lapte, papricas de pui, gris in lapte cu dulceata, depinde ce papa dimineata. A fost cand la cina a papat si cartofi cu carnita, ca asta am avut noi. In seara asta vreau sa-i fac la cina, paste cu branza si stafide.
- 22.00 culcarea la tzitzi.

Cory, si noi ieri tot brocoli am avut, dar cu carne de porc si cartofi. Ar trebui sa incerc si eu linte. Eu n-am mancat/gatit niciodata .

Ramonika, 2 luni de concediu? ce frumos! Sa profitati la maxim de ele. Sotul meu se tot cearta cu sefii ca nu vor sa-i dea 2 saptamani legate de concediu.

Am si eu o intrebare: cum sa-l fac pe Andrei sa accepte si lapte din canita? Cu ce fel de lapte sa incep? Dimineata sau seara? Voi cum ati facut? Cele care ati reusit bineinteles. Stiu ca Monis l-a invatat pe Santi inainte de intarcare.
Am incercat sa-i dau cate un pic de LV, seara inainte de culcare, dar nu vrea. Am facut intr-o seara LV cu banane si a baut vreo 30 ml. Mi-ar placea totusi sa il invat cu cate un pahar de lapte. Ma gandesc sa-l intarc spre sfarsitul verii.

Cu toata lenea trebuie sa ma duc la gatit. Nu stiu sigur ce fac azi, ma duc sa vad ce provizii am prin frigi si debara.



Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b
nu stiu daca putza va disparea sau nu, important este sa fie sanatos, oricum acum probleme mari cu numele ca cica sa fie tot cu R, asadar sa supunem la vot
Robert, Razvan, Raul, Robin

nu va zic preferatul meu sa nu influentez

Felicitari pentru !
Votez Robert.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumfy_12
Raluci nu mi-o lua in nume de rau...dar eu nici dak as avea copii de sexe diferite tot nu le-as pune numa cu acceasi litera. Sa iti zic de ce... pe mine ma cheama Beatrice iar pe sora Bianca... si e o diferenta de 5 ani intre noi. De cand ma stiu...am fost strigata Bianca... atat de parinti dar mai ales de cunoscuti...bineinteles ca din greseala... dar nu e chiar placut sa fii confundat tot timpul.

Si la noi a fost moda cu aceeiasi litera. Suntem chiar mai "cu mot" pentru ca eu si sora mea avem amandoua primul nume de la mama. Adica: parintii: Marcel si Maria, ficele: Maria-Magdalena si Maria-Mihaela.
Parintii ne-au strigat Magdalena si Mihaela iar prietenii Magda sau Mada, respectiv, Miha, Miki, Mica sau Ela.
Nu am avut probleme cu confuzia de nume.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Vad ca mai multi copii mananca masa principala dupa somn...eu as vrea sa o obisnuiesc sa o manance inainte ..ca asa e la gradi..dar mai e pana atunci..
La capitolul mancare noi stam cam prost..in sensul ca Andra nu accepta decat cateva(2-3) variante de mic dejun...sau cina...cu pranzul(care si la noi e dupa 15:30 adik dupa somn) stam ceva mai bine...in sensul ca mananca borsul cu carnita si legume cu pofta(o portie de adult), dar dak e vorba de supa... nu se da in vant.
Si dak tot se vorbeste de mancare... putem sa dam file de somon afumat la copii? Andra e innebunita dupa asa ceva...
Smara iti tin pumnii ca sa stea bebe in burtica cat mai mult timp.
Ionela azi esti mai bine???
Ramonik voi stiti mai bine cand il vreti pe bb2...dar nu noi decidem cand il vrem si cand nu...si cateodata lucrurile se intampla cand te astepti mai putin. Noi am zis cand o fi sa vina bb2 il primim cu bratele deschise si nu ne-am mai stresat prea tare...si am avut o surpriza...poate o aveti si voi
Raluci merci de porumb dar am dat o fuga dimineata la piata si mi-am luat sa-mi fac pofta..

Mami fericita de strumfita si proaspat graviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b
Multumesc fetelor de pareri, preferatul meu ramane Robin. Da se poate ca numele sa se incurce, dar de ex si acum lui Remus multa lume ii spune Robert asa ca...oricum multumesc tare mult

Avem si noi o persoana care lui Rares ii spune Razvan. Iar eu tot nelamurita raman de legatura Remus-Robert, Rares-Razvan.
Dar o nimerisem bine cu Robert, nu-i asa ?


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

SA va spun si eu cum sta treaba la noi cu mesele, nu sunt ele ca la carte, dar daca ar manca fara strambaturi ar fi super:

6,30-7 - lapte
10,30-11 - fructe sau ou de 2 ori pe sapt.
13,30-14 - felul doi, legume cu carne in diverse combinatii
somn
16,30-17 - ciorba/supa
18,30-19 - iaurt cu branza, cereale, etc
22,00 lapte

Cam asa sta treaba, nu am reusit sa inversez ciorba/supa cu felul doi, sper sa manance cum trebuie la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

La noi din fericire treaba cu mesele merge ca la carte

Adica
mic dejun 8.30-9 paine unt, miere, ou rosii, telemea, avocado cu branza, fidea cu lapte, lapte cu biscuiti, lapte cu cereale
gustare 11 fructe obligatoriu
pranz 13 de cele mai multe ori, 2-3-5 linguri de ceva zeama apoi felul 2 ce-o fi el, azi ostropel cu cus cus
somn 2-3 ore
gustare 17 iaurt simplu, sau shake de fructe tinut nitel la congelator
cina 19.30 peste cu ceva, sau lapte cu ceva
inainte de nani lapte, 300 si mai primeste neste lapte intre 4-6 dimineata cand tipa el, dar vad ca a inceput sa nu mai tipe.

Pt lapte i-am luat cana mare de 300, din care a primit doar lapte nu apa nu altceva

Cine imi da si mie va rog, o idee ce sa fac cu o stiuca

tanti mama lu' Remus Andrei(8 nov '09)

si-a facut treaba, 16+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumfy_12
...si am avut o surpriza...poate o aveti si voi

Mami fericita de strumfita si proaspat graviduta


Felicitari proaspetei gravidute! Am citit mesajul de cateva ori sa vad daca am inteles bine si dupa aceea am vazut semnatura

Desi am zis ca vreau mai mult timp, acum parca m-as incumeta si eu la bb2. Ma ia cu emotii la fiecare graviduta noua, sau la contractiile anuntate de Smara sau Licu.

Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Pupam fetele si felicitari Raluci, sa fie sanatos si papacios. Eu votez Radu Este frumos Robin insa nu as vrea sa se confunde cu femininul Robin

Un update: febra de saptamana trecuta s-a concretizat cu aparitia unor pete rosiatice = roseola/febra de trei zile cum ii mai zice pe aici. M-a incurajat un coleg spunandu-mi ca exista un alt virus care da febra de cinci zile

Apropos de organizarea meselor la noi este oarecum organizat de gradi si nu-i rau. Si anume:

Mic dejun: intre 8.30-9.30 - iaurt cu diversi fulgi de cereale (hrisca, porumb, amaranth, ovaz etc) sau unt cu paine si gem (in wk pt ca se murdareste peste tot)
Pranzul: 11.45-12.00 - legume cu carne, peste sau alta manacare
Cina: 18.00-19.00 - o supa sau o ciorba (depinde cat a mancat la pranz sau daca a manacat - se mai intampla uneori sa refuze sau sa manance doar cateva linguritze) sau ceva branza cu legume crude/salata

Intre mese primeste fructe (maxim doua pe zi) si ceva biscuiti si laptele de dimineata si seara, in total cam 480 ml. Ceaiul si apa plata sunt la discretie.

Eu cred mult in mancatul in cantitate mai mare in timpul zilei si la o cina usoara. Nu o respect mereu din varii motive insa incerc sa mentin regula.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumfy_12

Ramonik voi stiti mai bine cand il vreti pe bb2...dar nu noi decidem cand il vrem si cand nu...si cateodata lucrurile se intampla cand te astepti mai putin. Noi am zis cand o fi sa vina bb2 il primim cu bratele deschise si nu ne-am mai stresat prea tare...si am avut o surpriza...poate o aveti si voi
Raluci merci de porumb dar am dat o fuga dimineata la piata si mi-am luat sa-mi fac pofta..

Mami fericita de strumfita si proaspat graviduta


etete la ea
Felicitari si sarcina usoara



Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput