Prietene la bine si la greu - 126

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Neata!

Intru si eu pe fuga sa felicit fete dragi:

Raluci, draga mea, felicitari ptr caruciorul albastru. Sarcina usoara in continuare si multa sanatate!

Lavi, felicitari si tie. Te mai asteptam pe la noi.

Mai fetelor de la Bucuresti, nu vrea nimeni la o intalneala luni? Weekendul asta sunt cu nunta fratelui iar miercuri plecam acasa.


Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009) si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Raluci, citind-o pe Strumfy, imi aduc si eu aminte ca sor'mea are ultimii doi baieti: Iustin si Ionut-deci ambii cu I, am surprins-o chiar eu cum ii incurca la nume cand ii striga..Si eu am tendinta sa ii incurc din graba, mai ales ca ii vad ft ft rar, si are 4 cupii

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 31+ cu Radu Stefan

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neata gagici,
tati e cu Ruxi la plimbare, asa ca-mi fac de cap.
tati intra de maine in concediu 2 luni asa ca sunt super happy
ieri am fost la concert desi plouase torential inainte si ne faceam griji ca n-o sa se mai tina, insa ploaia s-a oprit si s-a tinut. a fost super fain.

lavi felicitari pt. sarcina. asteptam sa ne mai scrii. lyly multumim de vesti.

raluci felicitari pt. eu presimt ca o sa fii mama de 3 baieti, soacra de 3 nurori.
cat despre nume, din cele enumerate imi place detasat Robert.

RamoC voi ce mai faceti? ai mai discutat cu tati? ce noutati mai ai? ca si eu sunt curioasa, ca si Licu. te asteptam cu vesti bune.

doura felicitari pt. alaptat. insa cu privire la mancare, parerea mea este ca, la opt luni cat are fetita, ar trebui sa ii dai zilnic ceva de mancare, cat de putin. oricat de bun ar fi laptele, singur nu mai asigura tot ce trebuie pentru copil. parerea mea.

cuscri imi pare rau de intamplarea nefericita. nu pune la inima si incearca sa treci peste.

cristina noi am avut visine multe de la tara si le-am exploatat la maxim. am facut visinata, compot, tarta cu visine si urmeaza sa fac ceva prajitura si din visinele ramase din visinata.


in alta ordine de idei, noi momentan amanam proiectul bb2, macar pentru cateva luni...
daca tot ma intorc la munca, mi s-ar parea aiurea sa ma duc din prima cu burta, sa lucrez 2 luni si apoi iar concediu, mai ales ca voi lucra intr-un departament nou...
asa ca mai lasam sa treaca vreo 2-3 luni si apoi mai vedem ce si cum.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Neata

Ramonika,am fost alaltaieri la concertul de muzica clasica, a dansat fiica-mea vreo ora!
Din pacate,din cauza ploii,ieri nu am mai iesit seara....

Felicitari Lavi pt bb2!

Raluci,sa-ti traiasca si al doilea flacau,sa fiti sanatosi si fericiti!
Acum,cu numele, am vazut pe fb care ti-e preferatul
Eu votez pt Razvan, in special ca Remus este nume romanesc. Mie personal mi se pare aiurea ca un copil sa aiba nume romanesc si celalalt "strainez"(pam-pam)

Monis,daca ai sti cat te invidiez pt vacanta in Bucovina....(+++)
Asa visez si eu la o vacanta linistita,in mijlocul naturii,sa ma plimb prin padure,sa savurez aerul curat,mirosind a brazi!
E rau ca mergeti fara tati, dar Iuli va avea atat de multe de explorat...plus mancarea sanatoasa si prezenta bunicilor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

salut fetele, mi-a fost dor de voi, am citit si eu cate ceva azi ca ramasesem in urma tare...

Raluci felicitari pt caruciorul albastru, sa fie un baietel sanatos si la termen, cat despre nume, cred ca mie mi-ar placea Robert, Rares sau Radu

Strumfy iarta-ma ca nu am mai dat nici un semn, dar vizita noastra de 2 zile la Iasi s-a amanat pe motiv ca au plecat la mare cumatrii, promit solemn ca te anunt prima data cand ajung pt ca si mie mi-e tare dor de voi ... sper ca ati nimerit restaurantul si sorry ca nu am fost de prea mare ajutor
ps: a-propos de numele tau si al surorii, cand ne-am gandit prima oara la nume pt fetita noastra, am ales Beatrice Bianca

Lavi felicitari si te asteptam la noi cu o vorba

Ionela imi pare rau de incident

Monis sper sa aveti vreme faina la Bucovina

mai aveam, dar nu mai pot sta acum, sper sa ne auzim mai pe seara
pupici la toata lumea



Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Vin si eu cu o intrebare,chiar daca s-a mai discutat

La voi cum sunt mesele/distribuirea lor? Mic dejun,pranz,cina- ce ore,cam din ce constau?

La noi: La trezire bea lapte(150-170)

Pe la 10-11 fructe/budinci cu orez,branza si fructe/iaurt cu fructe

La 13-14 lapte de vaca cu cereale

La 18-19 carne cu legume

La culcare(21:30) aprox 100ml lapte

Problema este ca,inaintea somnului de pranz, nu accepta mancarea,abia mananca cereale(care ii plac)- foarte rar ii pot da legume cu carne/oua- si atunci are cereale sau iaurt la 18-19

A inceput sa manance bine,dar tot blenduit(foarte rar neblenduit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Hello girls,Mai mai..ce de-a mamici cu bb2, eu nici nu iau in calcul aceasta varianta, deocamdata Poate peste vreo 2-3 ani mai prind curaj Raluci-felicitari pt carucior, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatosLumi - noi avem mesele structurate cam asa:Dimi-ora 9.00: 3 fructe(le tot schimbam) + biscuiti facuti de mine din meiOra 12.30-13.00 - 2 felii de paine integrala(de casa)+ branza de vaci cu smantana/branza perle/branzica de casaOra 16.30 (masa consistenta) - azi are: vitel de lapte cu legume(morcov,dovlecel,cartof,ardei,ceapa,patrunjel). Ieri a papat ficat de vita cu linte rosie si broccoliOra 19.30 - gustarica din diverse: iaurt de capra + banana + nuca + scortisoara(asta e un exemplu, facem mai multe combinatii in functie de imaginatia mea ) sau iaurt simplu (mai rar)Orele sunt orientative..dar se invart pe acolo...EDIT: Dimi si seara(la culcare), of course, tzitzi la discretie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Simina, am zis ca nu stiu daca mai ajungem 2 in 1 pana luni (cand intru in sapt. 37) pt ca am contractii tot mai mari si mai dese. Azi-noapte nu am inchis un ochi...am avut niste dureri cumplite de burta + o diaree pe care o suport de doua zile. Dimineata la 6 jumate l-am sunat pe medic, mi-a zis ca pe langa regimul ce il tineam deja (cu paine prajita, branza si ceai de menta) sa iau Smecta si sa ne mai auzim astazi.
Acum sunt un pic mai bine, dar tot cu burtoiul ca piatra si cu dureri...mama-mama.



raluci, FELICITARI pentru printisorul din burtica! Eu as vota pentru Robert sau Razvan. Amandoua imi plac.
Mai, dar dintre mamicile cu bebe 2 la purtator, numai eu am fetita? IN rest numai baietei? Hai, dana, ma bazez pe tine ca echilibram cumva balanta si nu ne lasam noi la droaia de feciori.


Lumi, exact intrebarea cu orarul meselor vroiam sa o pun si eu. Gand la gand.
De cand au venit caldurile parca s-a cam dat peste cap tot programul de masa si sunt putin derutata.
Acum, in zilele mai racoroase si cu ploi, am reintrat cat de cat in normal, care e cam asa:

9.00- 9.30 - micul dejun (galbenus fiert, branza de vaci cu smantana, branza de vaci cu rosii si o jumate de felie paine cu unt, paine cu unt si magiun Topoloveni, si cate o caisa, o jumate de banana, o bucatica de ceva fruct)

- imediat dupa masa asta iasa pe-afara cu buni care ii mai da sa rontaie cate jumate de biscuite, o bucatica de covrig, etc.

12.30- 13.00 - lapte de vaca, apoi somnul de amiaza

16.00- 16.30 (uneori chiar si 17.00 daca refuza mancarea mai devreme) masa de baza (legume in diverse combinatii, carnita)

19.00 - un iaurt mic sau ceva fructe (cate o gura-doua din fiecare), un biscuite, ciuguleli

21.30 - lapte de vaca si somn


Ei, masa asta de la 19.00 a cam iesit din schema in zilele calduroase, pt ca exact atunci era pe afara. S-a mai chinuit maica-mea cu el sa-i bage cate o capsuna sau jumate de cireasa in gura in timp ce il dadea in leagan sau stateau pe o banca, dar scuipa instant totul. Ieri mi-a zis ca a mancat o caisa pe-afara, si tare m-am minunat. Nu stiu cum sa procedez, ca mi se pare cam mare intervalul 16.00-16.30 - 21.30 in care nu mananca nimic.
Cand e cald, iasa afara pe la 17.30 si vine pe la 20.30 in casa. Am incercat sa ii dau atunci ceva fruct dar nu vrea. Insa laptele...il bea pe nerasuflate (cate 240 ml) inainte de culcare si uneori plange cand vede ca e goala sticla. deci...e clar ca e flamand si nu se satura....


Voi cum procedati cu masa asta de seara (la gustare ma refer), in zilele calduroase, cand exact in timpul ala sunt pe afara?


Am fugit sa incalzesc laptele ca imediat trebuie sa ajunga piciul.





Mami de Timi nazdravan si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Smara noi tinem pumnii sa ajungeti la 37 sapt. Imi aduc aminte ca Lumi din deranjament la burta a ajuns la spital si a nascut, oare sa fie un semn?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

salutare

Multumesc fetelor de pareri, preferatul meu ramane Robin. Da se poate ca numele sa se incurce, dar de ex si acum lui Remus multa lume ii spune Robert asa ca...oricum multumesc tare mult

Strumfy ti-am pastrat porumb

Alexa ma bucur sa te citesc, pupam Maysa

Ramonik si eu cred la fel, dar poate ine stie. Si daca tot intra tati in conced pote totusi nu amanati proiectul bb2

Simina ce sa-ti mai zic, da ajutorul din partea tatalui trebuie sa fie tot timpul nu doar in vacanta, si de fapt nu este un ajutor este contributia lui la educatia si cresterea copilului

Smara chiar ca esti doar tu cu fetitza, vedem cu ce vine si Dana. Eu cand plec iau un iaurt dupa mine, sau rondele de diverse, sau biscuiti

tanti mama lu' Remus Andrei(8 nov '09)

si-a facut treaba, 16+cu

Mergi la inceput