Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(56)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

mada - eu aici nu am auzit de branzica facuta de casa pt bebelusi; da' stii cum e, fiecare tara cu recomandarile ei in materie de diversificare; aici am vazut ca in general se introduc intai iaurturile si kefirul pe la 8-9 luni si apoi branza; iar ca tip de branza se recomanda ricotta si cottage cheese pt inceput;

la fel si aici, se recomanda a se evita carnea de animale tinere (vitel, purcel).

si am mai aflat recent o chestie interesanta, la carnea de pui si curcan e indicat sa se dea bebelusilor carnea rosie (pulpe) si nu carnea alba (piept). Pulpele contin mai mult fier, iar pieptul e mai inecacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Si eu am auzit ca pieptul de pui nu e ok. Cica acolo li se injecteaza hormoni puilor din ferme, sa creasca mai repede. Si din cauza ca sunt hraniti copii cu piept de pui sunt cazuri cand li se dezvolta si copiilor sanii la varste foarte mici. Deci hormonii astia ajung si la copilasi deci e mai safe sa le dam pulpe.


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MADA- alergia la lapte se face din cauza lactozei. Iar lactoza trece in zer asa ca branza si iaurtul nu conti (sau contin in cantitate mai mica, habar n-am, help LOUTZY)
In cartea mea canadiana scrie ca le putem da branza si iaurt de la 6 luni.

GABI- si eu pup funduletul! sa se faca bine. Sudocrem e buna si la noi, Kevin n-a avut niciodata probleme, la el am o crema bio cu care il dau din cand in cand dupa cate un kk, dar Patrick era si este mereu constipat si mereu se irita, si il dau si-acum cu sudocrem. A doua zi deja e mai bine.

FRAGRANT- tot citesc si ma gandesc la dermatita lui Patrick. La el s-a declansat urat de tot dupa ce i-am bagat pestele, eu am zis din prima ca e alergie la peste, doctorul mi-a zis ca nu crede. CuKevin am sa astept cu pestele pana la un an, desi el n-are nici o bubita pe corp si nici pielea aia cu solzi cum o avea frate-su.

CIUDATICA- bine ai revenit! bafta cu serviciul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

FRAGRANT, hehe, ce tare, am citit si eu articolele astea in seara asta, printre altele. Imi place foarte mult http://www.homemade-baby-food-recipes.com, are articole interesante cu multe trimiteri, pierd ore intregi de obicei tot rascolind site-ul asta.
Si tot de la MIMO mi s-a aprins si mie beculetul cu probioticele, cred ca mai bagam si noi o tura, ca tot incepem dive si am citit ca se recomanda si in perioada asta, pentru ca flora intestinala trece prin anumite schimbari, fiind supusa la stimuli noi.

CIUDATICA, bine ai revenit! Te-am mai strigat cand faceam prezenta pe aici. Te asteptam mai des!

ZUMZU, e normal gagging-ul ala. E cam stresant la inceput, ce-i drept, dar e modul lui de a se obisnui cu molfaitul si inghititul. Uite aici cand ai chef sa citesti (ca tot laudam site-ul asta): http://www.homemade-baby-food-recipes.com/baby-feeding-problems.html

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

GABI, nenii aia la care m-ai trimis nu vand tarate, dar ideea cu bio a fost buna, am gasit in alta parte. Acu vin intrebarile: am gasit tarate de grau fine si tarate de grau mari. De care cumpar?
Dup-aia ce fac cu ele exact? Stiu ca s-a mai discutat dar nu am retinut..le pun in tifon si....? ZIKI??? (am retinut doar ca i-au intrat lui Felix in fund, atat...)

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

missmj cel mai important lucru (dupa parearea mea) pentru diversificarea sunt tonele si tonele si tonele de rabdare. vor fi momente cand va vrea sa manance si momente in care orice i-ai da, va refuza! lasa-l usor, fa combinatii cat mai variate...eu amestec maxim cate 2 legume ca sa difere gustul zi de zi. ex: dovlecel cu ardei gras, dovlecel cu cartof, dovlecel cu cartof dulce, dovlecel cu telina etc...apoi ardei gras cu....legumele deja introduse,rand pe rand modificate in fiecare zi. si la fel fac si cu fructele...si mananca in fiecare zi minim 75 de grame, maxim 200, in functie de cat de mult ii place. dar asa sunt sigura ca e variat regimul. apropo, mata mea miorlaita a refuzat cu vehementa avocado...l-am gustat si eu si sunt de parere ca si iarba e mai gustoasa!

ziki ai un talent sa inimeresti in sufletul unor povesti ce au potential haios!!! mama, mama! de multe ori stau si citesc si parca te vad in fata ochilor...esti fenomenala!

shines simpatica rau cami cu "stai ca nu a plecat singur Edu cu liftul, ca inca nu am apasat pe buton". dar trebuie sa recunosti ca avea dreptatea ei...

tetine folosim dupa indicatii:o-3 luni, 3-6 luni...acuma in iulie o sa trecem la cele 6-9 luni.aaa, sunt Stony Angel ca si biberoanele sau Primii Pasi

fragrant auciiii, cum mai, pe viu asa, totul? off...mi-e asa mila de tine...eu cred ca lesinam acolo pe masa de durere...

cereale am luat efectiv tot ce am gasit prin magazine Milupa, Bebelac, Nestle, Topfer, Hipp...nu se omoara dupa niciunele...parca parca ii plac alea cu orez si porumb de la Milupa si Topfer orez cu lapte...eu m-am resemnat, pentru ca nu le accepta la lingurite si i le pun ori in legume ori in biberoanle de Lp de noapte(cate 2 masuri la un bibe de 150).

mirela eu personal ti-as ridica statuie!! esti un munte de rabdare si ambitie, de te descurci atat de bine cu copii! e normal ca Vlad sa fie gelos pe atentia gemenilor, trebuie sa il intelegi si pe el, mai ales ca nu locuieste cu tine decat in vacante. cred ca se simte dat la o parte!incearca sa il "integrezi" in activitatile voastre in aer liber si sa raresti cat de mult se poate statul la calculator. fa-l sa se simta important si mai ales arata-i de 10 ori pe zi cat de mult il iubesti!

bebycry, pai mananca bine bebele tau! eu as sari in sus sa o fac pe maia sa mance atat de mult in fiecare zi...noi suntem cu nazuri...si cu mese care dureaza cam 45 de minute...

bebelu si eu i-am dat cartof normal Maiei si i-a placut tare mult...si la fel, nu a avut niciun fel de reactie negativa...i-am dat si cartof dulce si ii place si ala...dar dintre legume dovlecelul RULZ!

sherbi imi pare rau ca a trebuit sa il treci pe Marc pe LP, dar gandeste pozitiv, e spre binele lui, in cazul acesta! ai zis si tu ca a recuperat stagnarea si scaderea de greutate. important e sa fie el sanatos, restul chiar nu conteaza!ai luat decizia cea mai buna pentru puiul tau, sa nu regreti!

bona/cresa si daca prin absurd as vrea sa aduc o bona, nu imi pot permite luxul acesta financiar! pana la 2 ani stau eu acasa, dupa aceea ramane doar cu mama(locuim impreuna). nu cred ca va percepe negativ ruperea de mine, iar cel mai in siguranta o stiu cu mama, nu cu un strain, oricat de specializat ar fi el. de pe la 4 ani as vrea sa o dau la gradi, pana atunci parca ma simt mai bine sa o stiu in siguranta absoluta. sau cel putin asta gandesc acum, nu stiu daca voi zice la fel peste 2 ani. dar deocamdata asta e solutia pentru noi. si apropo de activitatile din gradi...da, se merge prea mult pe automatisme si pe memorare...ar trebui sa fie stimulata creativitatea si imaginatia, si evident comunicarea nu recitatul de poezii si cantecele. e ca si cum avem un recipient gol si incercam sa il umplem cu catt mai multe in loc sa alegem doar un singur lucru. eu stiu ca pri exercitiile de memorare cum sunt poeziile si cantecelele nu se fac mari lucruri pentru personalitatea de adult ulteriaore ci mai degraba se face o aliniere la turma a individului, o inglobare si aliniere generalizata.la varsta de 2-3 ani cea mai buna metoda de acumulare de noi informatii se face prin observatie si explicari, nu prin cunostinte pretioase numai bune de laudat.

doloress foarte interesant articlolul! ca de obicei vii cu informatii pretioase! multumim!

mamutz nastre usoara si bebe mancacios, sanatos si necolicos! ooo, ce emotii m-au apucat! sa te recuperezi repede si sa te bucurri de puiul tau mereu numai cu zambetul pe buze! hai cu frumos la noi!

gabi bifam si noi smotoceala de joaca cu bebe razand in hohote. si la fel, sotul zice ca brushez copilul si ca nu sunt sanatoasa!! iar eu zic ca el si fac ca mine!
pentru eritem am testat crema nivea, bephanten,crema bubchen, crema klorane,comprese cu bicarbonat de sodiu, pasta petrini,ulei fiert, sudocrem, rivanol,musetel, spalari numai cu ceaiuri si stat cu fundul la aer cate 10 ore pe zi, cutaden,galbenele eucerin nu stiu cum,...pana la urma am ajuns la triderm (contine cortizon, antibiotic si antimicotic-dupa 3 vizite la 3 dermatologi diferiti care imi spuneau ca ii va trece, iar ea saraca urla, de mama-mama, si avea eritemul de peste o luna jumate) dar era toata pasa numai arne vie. in 3 zile s-a vindecat. aaa....cat timp am incercat toate minunile astea de creme, ii puneam i pampers o bucata mare de tifon ca sa nu intre cu pielea ranita in contact cu sinteticalele si chimicalele din pampers. de atunci nu i-a mai reaparut nimic.acuma folosim sudocrem.

ciudatica spor la adaptatul din nou la serviciu, atat pentru tine cat si pentru bebe! ebine ca ramane pe maini buna, ale mamaiei si ca il vei sti in siguranta! asta e, uneori trebuie sa facem si sacrificii pentru beneficii ulterioare....cahhhh, ce urat a sunat!

missmj si cand imi amintesc ca te plangeai ca nu ai laptic....bataita! poate acuma nu iti mai faci griji, da?!



despre noi:

sunt in lipsa de timp groaznica, duminica e botezul, mai am o mie de lucruri de facut si nu stiu cand o sa le termin. am ajuns de dorm cate 4 ore noaptea si o oora ziua, ca sa apuc sa fac tot ce mi0am propus.
vste buna, in sfarsit am rezolvat si eu cu nenorocitii de la mine de la facultate si am completat dosarul pentru indemnizatie.
veste proasta: abia in august primesc bani, si doar pe 3 luni retroactiv, tot din cauza nemernicelor de csecretare de la facultate care m-au amanta cu adeverintele cate o luna!
Maia a inceput sa manance mult mai bine, se cam vede efectul vitaminelor, maine se termina cura si e zi de cantarit! am niste emotii...sper sa fi luat si ea macar 200 de gr...in 10 zile!
se joaca toata ziua cu zdranganele , ursuletii, protectiile de la patut....se rostogoleste(a depasit rasucitul, acuma suntem la piept,spate,piept, spate....cat ne permite spatiul!!!) in continuu, doarme cu fundul in sus...a scos si un gangurit gen mmmammma...iar mie atunci mi-a picat afeaua din mana, desi stiu ca nu constientizeaza nimic ca limbaj la varsta asta....dar tare bine mai suna...
sper sa mai reusesc sa intru zilele astea...

v-am pupat pe toate!

aoleo, memorie scurta ce am
madalina la multi ani cu intarziere, sa fii ferictta si plina de bucurii si multumiri sa iti fie viata! sa iti creasca baiatul mare, sanatos si frumos iar tu sa te bucuri de fiecare secunda cu el!
petricilor si voua la multi ani cu intarziere, sanatate, prosperitate, noroc si fericire!
andri imi pare rau ca ati hotarat sa va despartiti...nu stiu ce as putea sa iti spun...sper ca asta sa fie cea mai buna decizie pentru tine si Amalia si sa fii linistita si impacata cu hotararea pe care ai luat-o ...in rest....fiecare cuplu e iferit, fiecare are problemele lui...vreau doar sa stii ca sunt alaturi de tine si ma gandesc tare mult la voi!


gata , acuma chiar plec, ca sunt lesinata de somn...poate mai apuc sa intru maine noapte!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

gabiv - da-mi pm cu adresa de mail sa-ti trimit ceva de la nutritionista;i-am dat lui marius sa-mi scaneze brosurile, cum el am ti le trimit

doloress - nu se stie sigur de la ce se face tesutul granulos; s-ar parea ca in procesul cicatrizarii se produce un surpuls de tesut; e o "supra-cicatrizare" cum i-a zis dr mea. eu nu m-as fi atins de el daca nu durea;

a, si

Citat:
MADA- alergia la lapte se face din cauza lactozei. Iar lactoza trece in zer asa ca branza si iaurtul nu conti (sau contin in cantitate mai mica, habar n-am, help LOUTZY)


te contrazic: alergia nu se face la lactoza,ci la proteina din lapte (cazeina).
e adevarat ca exista si intoleranta la lactoza, dar nu alergie; lactoza asta e un zahar si poate da intoleranta incazul unui deficit de enzime (lactazele)care ajuta la digerarea lactozei;
in alergie ai raspuns imunologic, se produc imunoglobuline non-IgE, in intoleranta ai doar discomfort gastric.

iaurtul e mai putin susceptibil decat laptele sa produca intoleranta, pt ca multe din culturile probiotice produc lactaze, taman enzimele deficitare in cazul persoanelor cu intolerante; un alt motiv - tot culturile astea descompun lactoza in glocoza si galactoza, doua zaharuri mai usor de digerat


dar alta e povestea cu alergiile; iaurtul si kefirul prezinta acelasi risc si laptele;
cam cu asta am ramas eu din lecturile pe tema "laptele si belelele lui"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

am fost azi la nutritionista si mi-a zis sa continui ce faceam deja; se cheama elimination-challenge diet; adica 3-4 sapt elimin toate alimentele cu potential alergen - si-s o gramada, ca nu mai raman multe pe lista verde-si apoi introduc unul cate unul; in alimentatia mea;

iar la sophiot cate un alim nou pe sapt, iar zielel in care ii introduc ei alimente, nu tre sa coincida cu zilele mele de challenge (cand ma diversific eu, cu alimente noi, ca sa vad daca le tolereaza)

complicata tare povestea asta; cred ca in ritmul asta abia la 3 ani o sa ajungem sa mancam si noi ce mananca altii la 1 an;

ne-a vazut si pediatra si ne-a trimsi la alergolog; mai nasol e ca nu am programare decat in oct si a zis ca oricum testele sunt in mare masura neconcludente la varsta asta, asa ca de baza ramane tot dieta "elimination-challenge"

deci o sa ma diversific in acelasi ritm cu bebelusii vostri; cred ca deja plaja mea alimentara nu e cu mult mai vasta acum decat a multora dintre bebelusii vostri;

ralukara- da pe viu, ca m-am crezut viteaza; dar m-am invatat minte; i-am bagat de azi (fara succes, deocamdata) bibe cu lm sophiotului; ca data viitoare vreau anestezie;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

doloress- cum e cu eczema lui Patrick? ai remarcat daca si acum are eruptii dupa ce papa peste? retinusem ca la voi apare mai mult iarna; crezi ca e legata de aerul uscat din casa? eu de cand cu eczema lui sophic vad numai bube si mucegaiuri in somn;

a avut acum 2 zile o eruptie urata pe abdomen, maini, picioare; arata ca fiarta; mai nasol e ca acum a inceput sa se scarpine si plange cadn se scarpina; uuufff...si nu stiu de la ce naiba.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

am vazut si eu acum pozele; shines, sexy mama
gata, de maine ma apuc iar de abdomene; chiar asa, liniste si pace la tabelul notru in ultimul timp...

Mergi la inceput