Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Am intrat sa va urez la multi ani tuturor celor care isi serbeaza ziua si celor din familiile voastre.
Eu tot in spital sunt cu tratament, inca nu am rezolvat total problema, pe vineri sau sambata mai fac un beta si daca scade fata de astazi atunci imi da drumul acasa.
Va pup pe toate si va doresc sarcini usoare incontinuare.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Miha, draga mea, multumim mult. Abia astept sa iesi din spital sa te duci acasa. O sa te simti mult mai bine.
Fetele, eu nu iau pastile, doar acid folic. Ar trebui sa iau si eu? Cand vad aspenter, progesteron sau ceva de genul...ma gandesc ca poate doctoritei mele i-a scapat ceva.
Am mancat salata la pramz din nou si diseara am sarmalute in foi de vita. Mi-e pofta acum de ele, sper sa nu ma apuce greata pana atunci ca as regreta mult de tot.
In rest ma uit pe net sa vad cum o sa-mi arate bebe la 12 saptamani. Imi este si teama pana atunci, vreau sa ma asigur ca este ok, ca-i bate inimioara in continuare cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu sunt suparata;

acum am venit de la baie si mi-au curs cateva picaturi de sange;
nu mult, sa zic 5-6
de durut nu ma doare nimic;

a mai experimentat cineva asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Bun venit noilor gravidute kraluca, mamaluidavid si happymummy!
Mihaela, multumim pentru urari. Sper din suflet sa fii bine si sa ajungi mai repede acasa.
Matzaila, nici eu nu iau altceva decat acid folic. Si daca era sa ma las pe mana doctorului nu luam nimic, ca n-a binevoit sa mentioneze ca trebuie sa iau acid folic. Noroc ca stiam asta de la prima sarcina. In general tratamentele astea se dau persoanelor care au pierdut sarcini inainte, sau care au obtinut sarcina greu, sau care au un istoric medical mai dificil... Si, pe langa toate astea, mai sunt medici care recomanda diferite tratamente si din exces de zel, sa fie ei siguri ca va fi totul bine. Eu nu am luat nimic nici la prima sarcina, nici acum, in afara de acid folic. Aaa, acum iau si niste fier ca am citit ca e necesar in perioada asta iar din alimentatie nu stiu cat fier primesc, asa ca m-am gandit sa-l suplinesc. Iau o pastiluta pe zi, desi pe prospect scrie 2, dar nu vreau nici sa exagerez, ca nici surplusul nu e bun. Deci, daca nu ai avut ceva probleme de sanatate inainte, nu cred ca e cazul sa-ti faci griji ca nu ti-a prescris doctorita nimic.
Porumbita, imi pare rau. Pentru linistea ta, poate ar fi bine sa-ti suni medicul.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 11+
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

buna fetelor,ce mai faceti?
Nu am mai intrat de mult,cu atatea vesti triste, eu ma strezez foarte tare si am zis ca intru dupa ce o sa trec de cele 12 sapt si dupa ce merg la eco.Deci azi am fost la eco,totul ii bine cu bebele,suntem mai mari cu 3 zile,avem 75,2mm,translucenta nucala 1,2 mm.Iar inimioara ii batea cu 155 bpm,iar daca ii sa ne luam dupa mituri ii fetita.Nu a vrut sa ne arate sexul nici macar un mic,am un bebe foarte incapataanat ca nu a vrut sa ne arate nici macar manutele,ca sa ii numere doctorita degetelele.
Mi-a zis doctorita ca am placenta joasa,stiti cumva ce inseamna asta?
Ati scris foarte mult de cand nu am mai intrat,am citit dar uit foaret repede acum.Promit sa intru mai des de acum inainte.
Bun venit fetelor noi si felictari celor care au venit cu vesti bune de la eco.
Eu inca mai am greturi si am si vomitat intr-o seara,chiar daca am trecut de cele 12 saptamani,inca nu pot sa mananc nimic dupa 9 seara ca dau afara.Mi-a crescut burtica si m-am ingrasat 3,5 kg.


13+
puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Porumbita, baga utrogestan si stai foarte cuminte in pat.Era sange curat sau maroneala???Eventual daca simti usoare contractii precum cele de la ciclu, ia si no spa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

fetelor eu stau in pat...ma simt rau...sper sa imi revin cat mai repede...am fost la medic si mi-a dat penicilina v...si paracetamol...
abia reusesc sa ma ridic din pat...am primit si 2 zile concediu medical...
tot magandesc la bebe...sper sa fie bine...

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

fete-intrebare urgenta:

fina mea e in Anglia.a aflat ca e insarcinata.are programare confirmare la medic.asa e la ei..cu programari,etc..
insa de doua zile ii curge un lichid maroniu..nu mult.si mai are crampe usoare ca la menstra uneori.ce poate fi?
eu am sfatuit-o sa mearga lamedic de urgenta.pana maine nu poate ajunge.

Porumbitza-la orizontala de urgenta.suna-ti ginecologul!



*Blackmoon Lady 8+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

ali_k,uite aici un link despre placenta joasa:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92930

din ce stiu eu-trebuie sa stai la orizontala,o buna perioada din sarcina.\
edit:si aici link despre placenta previa-adica joasa:
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Afectiuni-placentare/placenta-previa_1045
http://www.eva.ro/sanatate/ginecologie/placenta-praevia-articol-3911.html





*Blackmoon Lady 8+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

My lady, cred ca ma pot considera experta in maroneli...Atata timp cat nu e rosu, e ok.Cauzele pot fi multe:implantarea, poate un hematom, poate marirea uterului, poate data la care trebuia sa fie menstruatia.Tratamentul tot asta e:progesteron, no spa si repaos.Acum...nu stiu ce corespondent au in Anglia aceste medicamente...

Mergi la inceput