Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Va multumesc din suflet pentru primire si incurajari.Am iesit din casa pentru prima data dupa trei saptamani, am facut o plimbare de o ora.A fost grozav, nu mi-a venit sa cred ca mai pot respira aerul altfel decat prin fereastra deschisa...S-au diminuat scurgerile,aproape deloc astazi.Doamne ajuta!!!
Alina, bag de seama ca se poate si mai rau decat la mine.Dar daca ai trecut prin ce ai trecut, cu siguranta imi intelegi paranoia...
Iaura, da, cu siguranta la tutunarese ai dat de mine...Dar am schimbat medicul odata cu FIV-ul, mai ales ca acum doi ani cand am avut extrauterina si era sa mor, l-am gasit responsabil pe dr.T in mare parte de situatia in care ajunsesem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Salutari burtici
Ma alaturi si eu odiseei...pentru a 3-a oara, am doua comori...David (6,5 ani) si Patricia ( 5 ani )
DPN-21 feb 2012 .
Ma simt foarte bine...incerc din greu sa ma las de fumat si cafea dar nu prea reusesc
Cam atat deoamdata... pe burtici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha3 spune:

aerlilian - ce medicatie iei? Analize de trombofilie ai facut? Intra pe subiectul trombofilia 59 si o sa afli mai multe despre asta. Ar trebui sa mergi cu ultima eco dimineata la Spitalul Fundeni la dr. Uscatescu si o sa-ti faca niste analize. Corelate cu hematomul o sa-ti stabileasca un tratament. Eu am avut maroneli in saptamana 7 si 8 si am descoperit ca aveam 3 hematoame. Eu iau 8 utogestan 100 mg/zi, no-spa 2/zi, scobutil 2/zi pe langa celelalte pastile pentru trombofilie. Statul in pat si fara eforturi este foarte important. Important e ca ai obtinut sarcina si acum depinde de tine sa faci tot posibilul sa fie bine. Bafta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Buna ziua , dragi burtici!
Ma alatur si eu voua, am deja o printesa de 7 ani si o burtica de 7 saptamani, DPN fiind pe 15.02.2012. Va urmaresc de vreo 2 saptamani, dar abia acum am indraznit sa intru. As avea si eu o intrebare, ia vreuna din voi Aspenter? Mie mi l-a recomandat dr de saptamina trecuta, si abia azi am indraznit sa iau prima pastila, nu prea sunt convinsa ca e ok sa iei aspirina in sarcina.Am mai citit cite ceva si pe net, dar vroiam sa aud si parerile voastre!
La multi ani sarbatoritilor de azi!
O zi buna!
Pupici!

Ghiulten, mami de printesa Ayla (15.01.2004) si 7+
Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

wow

cate mamici noi!what a joy!!!!

kraluca-bine ai venit!

happymummy-deasmenea

mamaluidavid-welcome

ce fain...deja imi place



*Blackmoon Lady 8+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Miha, sigur, deja am facut analizele la dr Uscatescu si nu mi-a iesit nimic.Maine merg la Synevo sa le fac si pe cele pt sinndrom antifosfolipidic.Ca tratament am utrogestan la greu (200 mg la 4 ore), aspenter, magne B6, No spa, acid folic si Vit.C.
Happymammy, eu iau aspenter si nu ai de ce sa-ti faci griji.Doza este suficient de mica incat sa nu-ti faca decat bine.Iti va iriga uterul si-l va ajuta pe bebe sa se instaleze mai bine.Eu, cand au inceput sa apara maronelile l-am intrerupt din aceiasi spaima ca si tine.M-am temut ca fiind vasodilatator, sa nu am probleme.Cand am fost la alt medic decat cel care mi-l recomandase, acela m-a certat ca l-am intrerupt.Deci doi medici mi l-au recomandat.Asa ca...IA-L!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Merci aerlilian. Deci nu e mult o pastiluta de 75 mg pe zi?Am auzit mamici care luau unul la 2 zile.Am citit ca e bun si pentru prevenirea imbatrinirii premature a placentei, pe linga o buna irigare si vascularizare. Eu am avut acum vreo 5 ani o sarcina oprita din evolutie, si acum dr mi-a spus ca de aceea mi-l da.Mi se pare ingrijorator totusi ca mi l-a prescris pina in saptamina 34, si pe prospectul medicamentului spune ca e interzis in al 3-lea trimestru de sarcina. Ce sa mai cred?

Ghiulten, mami de printesa Ayla (15.01.2004) si 7+
Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

si eu iau aspenter 1 pastila pe zi.... mi-a fost recomandat intrucat am risc genetic crescut de tromboza. si eu iau pastilele cu inima un pic stransa pentru ca este un compus chimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

uauuuu ce de fete noi,bine ati venit fetelor, chiar ma gandeam ca suntem cam putine in aceasta odisee dar se pare ca mai veniti din urma,bafta la toate si sarcina usoara
si eu iau aspenter inca dinainte de conceptie cu cateva zile si o sa iau pana pe la 20 de sapt. parca...dar e diferit de aspirina datorita concentratiei, mult mai mica ,asta e valabil in sarcina, nu aspirina...si eu cateodata ma gandesc sa iau la 2 zile dar daca asa a zis dr...mai iau si magne b6 ,nu stiu pana cand...si am inceput sa micsorez doza de utrogestan ,de la 600 mg pe zi ,am ce micsora,ca deja m-am saturat de el
matzaila da se vede ceva burtica, azi a ras mama de mine ce burta mare am ...m-am inbracat si mai asa sa se vada iar un prieten, mai obraznic, a remarcat ca mi-au crescut ...ceea ce nu poate decat sa ma bucure
azi ma cam obosit-o pe bebelina mea ,am umblat cam mult ,la cumparaturi ca deja nu ma mai incap toti pantalonii,mi-am achizitionat si cantar si ma bucur ca nu am pus prea mult pe mine ,vreo 2,5 kile si astea in primele 2 luni

minunea mea +12

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

dar unde umbla ali_k...fata, hai da-ne un semn de viata...si alte fete care nu au mai intrat demult...
io caut un film acum...ceva recomandari fetele?

minunea mea +12

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput