Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(55)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Neata si o saptamana excelenta.

Pana mai ieri eram si eu jumatate in butoi, jumatate afara. Dar de astazi mi-am propus sa las butoiul la o parte si sa ma bucur de fiecare zi pe care o petrec acasa cu piticutul. A trecut aproape jumatate din timpul asta.

babycry, sa stii ca ceva similar am patit si eu in spital din cauza unei idioate de asistente care mi-a lasat copilul nemancat, cu toate ca eu nu aveam lapte inca. Numai ca eu m-am alarmat dupa aproximativ 9 ore de stat nemancat, dar suficient cat sa-mi faca copilul o hipoglicemie si sa mi-l ia la terapie intensiva. El avea si icter si dormea toata ziua. Ei dupa faza asta, ma duceam la "alaptat" (adica tineam copilul la san inainte sa-i dam lapte praf, pt stimulare) si intrebam asistentele daca copilul meu a plans.
Le-am facut un scandal alora... dar dupa faza asta au stat toti drepti in fata mea. Cand imi auzeau numele imediat sareau sa ma ajute.
Din fericire, al meu e mancau, iar dupa ce am ajuns acasa a decurs totul foarte bine. Numai ca din cauza sperieturii din spital vreo saptamana am fost neom, pana am luat un cantar si am vazut eu ca ia copilul in greutare, nu aveau cei din familie cu cine vorbi. A fost greu la inceput cu alptatul...

Acum eu cred ca bebe al tau a luat bine in greutate, dar te cred ca te consumi cu nemancatul. pupici multi si sa pape bebe bine.

Da, mi-am mancat castronul cu musli, ma duc sa frec baia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

neata fetele.

ei bine mandra e mai bine , n-a facut temperatura dar tot mi-e teama cu urechius ei. asa ca astazi am facut programare la 14:15 la un ORL-ist f bun. sa vedem ....

de 2 zile n-am iesit afara .... si nu o sa iesim nici astazi. e un curent waw! vant tare tare si rece. 16 grade.

puup.

ne auzim mai tarziu cand vin d ela dr. am emotii. merg asa... pt linistea mea....


sunt arround!

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

voiam sa intreb: voi la dive faceti asa... un maclavais cu toate legumele incorporate pana la momentul respectiv ?
adica astazi ar trebui sa fac morcov+patrungel+dovlecel+1nou (pastarnac sau spanac)?
si la urmatoarea leguma cele de dinainte+1 noua ?

sencs.

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

BebyCry, ai incercat si alta formula de lapte? Zic si eu...Si eu am avut probleme cu bebe la inceput pentru ca nu avea forta sa suga si in ultimele zile in maternitate nu a mai luat in greutate. Dar am reusit sa recuperam cu niste tetine mai moi si cu un laptic hipercaloric. Insa al meu a fost prematur. Despre cantitatea de laptic, acum bea cam 700 ml/zi.

Am gasit canute recomandate de la 4luni+ si 6luni+ www.all4baby.ro/produse/1739-prima-cana-tommee-tippee.aspx" target="_blank">aici si www.all4baby.ro/produse/2175-cana-150-ml-tommee-tippee-explora-first-sips.aspx" target="_blank">http://www.all4baby.ro/produse/2175-cana-150-ml-tommee-tippee-explora-first-sips.aspxaici]/url]

Roxx, super bicicleta aia. Mi-ar fi buna si mie pt ca are 3 roti, ca eu habar n-am sa merg pe bicicleta. Am incercat de curand si m-am ales cu vanatai. Sper sa reusesc pana creste bebe pt ca as vrea sa mergem impreuna pe biciclete.




Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Citat:
citat din mesajul lui andri31

voiam sa intreb: voi la dive faceti asa... un maclavais cu toate legumele incorporate pana la momentul respectiv ?
adica astazi ar trebui sa fac morcov+patrungel+dovlecel+1nou (pastarnac sau spanac)?
si la urmatoarea leguma cele de dinainte+1 noua ?

sencs.

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011



Andri, eu in general ii amestec cam 3 legume, max 4. Adica daca i-am introdus 6 legume, nu i le amestec pe toate si le mai schimb si de la o zi la alta (morcovul e o constanta). Asa mi se pare mie bine, ca sa mai simta si el o diferenta.

Spanacul e ok de acum? Sau si asta inmagazineaza multi nitriti?



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

aha deci nu faci "maclavais"

asa zici cu spanacul ? ca nu ar fi bine ?
ok , bag pastarnac,.... si dupa ?

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebyCry spune:

Mimo am incercat 3 formule si e lafel dar cred ca incep sa ma obijnuiesc cu ideea ca nu vrea lapte, alta solutie nu am, aici nu sunt medici privati ca acasa iar daca ei considera ca nu are nimic nu am cum sa vad un speciolist sau sa ii fac macar niste analize ceva. Dar asi mai avea o obtiune am sa incerc sa ii dau formula speciala fara lactoza poate are intorelanta la lactoza si de aici vine toata treaba asta cu lapticul azi am sa ii iau sa vedem rezultatele daca tot asa o tine si papa bine incontinuare cu lingurita atunci cu siguranta nu ii place laptele sau ceva la marcat de il refuza, nu mai zic refuzat ca de 2 zile il bea nu in cantitati ff mari dar il ia ceea ce ma face fff fericita, in rest cu diversificarea stam ok papam cam detoate dar si aici e o problema se screme cand ii dau cu lingurita parca ar face ceva si asta acum de curand a inceput, la inceput am zis ca face vreun ursulet( asa sp noi la cc) dar dupa 2 zile am realizat ca defapt asa se screme el cand manaca oare ce o fi?????? Of greu mai e cateodata cand nu ai cum sa gasesti raspuns :)))))) dar sunt bucuroasa ca am reusit sa avem o rutina a si ii dau si vitamine ....... Va foresc o zi minunata si bb mancaciosi

Cu ajutorul lui Dumnezeu Cea mai de pret ComoaraYannis (12.01.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Citat:
citat din mesajul lui andri31

aha deci nu faci "maclavais"

asa zici cu spanacul ? ca nu ar fi bine ?
ok , bag pastarnac,.... si dupa ?

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011



Habar n-am cu spanacul. Intrebam si eu. Eu i-am introdus morcov, pastarnac, patrunjel, dovlecel, cartof dulce (nu i-a placut si nu-i mai dau o perioada), telina si rosie (doar partea carnoasa). Nu stiu ce sa fie urmatoarea leguma. Dar maine ma duc la pediatru, sper sa ma mai lumineze.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mimo

Citat:
citat din mesajul lui andri31

aha deci nu faci "maclavais"

asa zici cu spanacul ? ca nu ar fi bine ?
ok , bag pastarnac,.... si dupa ?

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011



Habar n-am cu spanacul. Intrebam si eu. Eu i-am introdus morcov, pastarnac, patrunjel, dovlecel, cartof dulce (nu i-a placut si nu-i mai dau o perioada), telina si rosie (doar partea carnoasa). Nu stiu ce sa fie urmatoarea leguma. Dar maine ma duc la pediatru, sper sa ma mai lumineze.



Luca Alexandru, mica mea comoara


Eu am o carte despre diversificare si zice ca spanacul se introduce in alimentatia copilului intre 7 si 8 lunji pentru ca poate da reactii alergice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

aha.
deci atunci bag pastarnac si mai vad dupa aceea...adica pe joi ce mai bagam.
cine stie? poate ii bag nitel marut crud.. sa vad cum reactioneaza

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput