LMA Bea - Delfinasi in straie de sarbatoare (151)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Raducu a inceput sa pape mai putin de vreo 2-3 zile...azi dimineata a baut doar 80 ml de LP ... el bea de obicei 200-240, chiar si 270, adica bibe plin. La pranz iar face figuri mananca cam jumatate sau 3 sferturi si la fructe si la gustarea de dupa-amiaza la fel...

Sa fie de la dinti?

Sau de la caldura? Desi la noi nu e f.f. cald in casa inca.

E foarte preocupat de mers si de joaca cu mingea si cu sticle de apa minerala, mai nou il intereseaza si prizele noroc ca nu il las niciodata singur in camera pe jos, daca ies il pun in scaunul de masa sau daca e in dormitor in patutul lui.

Merge si dus de o manuta destul de mult

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

puiutz, ti-am trimis si tie invitatie la grup. Verifica-ti email-ul si da JOIN.

Mai sunt fete care nu au dat join: tanti, sorina_goga, lalala, senty_mary, carla, katalina, giorgia, ramo, puiutz si inca vreo 2 fete care nu le-am recunoscut dupa adr. de mail

bambi, eu i-am facut lapte cu cereale, am scris in capitolul trecut parca. Reiau:

Cereale cu lapte

- 500 ml lapte
- 3 lingurite orez
- 3 lingurite malai
- 3 lingurite gris de grau
- o lingura plina paste fara ou
- 1/4 banana
- 6 cirese
- un vf lingurita scortisoara macinata
- un vf langurita zahar vanilat

Orezul spalat l-am pus la fiert 10 min. cu pastele in putina apa. Apoi am scurs apa, am adaugat restul fainurilor si laptele si am mai lasat sa fiarba 15 min. Cu 5 min. inainte de a inchide am adaugat fructele si aromele. Au iesit 4 portii de-ale noastre , papa si Elise cu dulceata . Am lins si eu borcanul , data viitoare fac pt toata familia

Daca vrei sa-i faci numai lapte cu orez, inlocuieste in reteta creale cu orez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Paula, nu cred ca ai ce saii faci lui Raul, doar sa-l supraveghezi din scurt...asa e si Raducu, f. rar intelege ce nu e voie, ba daca insist mai mult ca nu e voie la ceva/undeva, mai tare se straduieste sa faca ce ii interzic...cica asa e pana la 3-4 ani, asa ca rabdare muuuuuulta

Ilinca, saru'mana si eu pt reteta de orez cu lapte, si eu tot vroiam sa intreb demult.

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui bambi_bv

Rody acum cateva zile (de fapt vreo 2 saptamani) a avut si Isa un episod d-asta nu? Si imi amintesc ca a trecut de la sine. Sau era doar numarul scaunelor mai mare la voi?


bambi, noi am ajuns de la 2 la 5-6 pe zi, unele normale altele mai moi, apoi chiar apoase... am trecut la regim , doar ca am reusit s-o fac sa nu mai vrea deloc banana si orezul asa-si-asa... si am scos fructele de tot, nici nu mai manca dimineata mai mult de 100 pireu. 3 zile! s-a redus kk la 2-3 ori, apoi doar 2, dar o cantitateeee de-a iesit peste tot . cand am reintrodus fructele a reaparut oarecum problema, adica face apos dimineata dupa mancare. i-am comentat si dr si n-a zis sa ma ingrijorez. Isa bea multe lichide, cam 150 ml apa si 150-200 supa de legume, inafara de lp (ajungem intre 500-650 ml lp preparat, o cutie la 8-9 zile...), dar nici nu mi-a dat o solutie. a zis doar ca e diaree daca sunt multe scaune si TOATA apoase... s-o hidratez in continuare . deci, n-am raspuns la intrebarea ta

revin cu idei de meniu...


am implinit un anisor!!

LA MULTI ANI, ISABELA!!!

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Crissy saru'mana!

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambi_bv spune:

Multumesc fetelor pentru retete!

Crissy scuze ca a trebuit sa reiei dar eu mai am ince de citit vreo 4 capitole din urma, doar ca acum m-am smecherit, citesc in paralel

Ba da, Rody, mi-ai raspuns Adica e bine sa stiu si cum ai facut tu sa isi revina in zilele alea...o sa ii reduc si eu fructele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Crema de orez pentru regim

Ingrediente
1 banana sau mar copt
2 linguri orez. Orezul se fierbe in apa.
1 varf de scortisoara


Crema de orez cu banana

Orezul fiert se amesteca la mixer cu banana taiata in bucati.


Crema de orez cu mar copt

Merele spalate se coc intregi la cuptor. Merele coapte se curata de coaja, cotor si samburi. Dupa ce se racesc se amesteca bine cu orezul si scortisoara.

Crema de branza de vaci si mar copt

Ingrediente
150g branza de vaci preparata in casa
3-4 mere
1 varf de scortisoara

Preparare
Merele spalate se coc intregi la cuptor. Merele coapte se curata de coaja si samburi. Dupa ce se racesc se amesteca bine cu branza de vaci si scortisoara.



am implinit un anisor!!

LA MULTI ANI, ISABELA!!!

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Crissy eu am dat join...am pus si poze

Bambi si Antonia are cateva zile de cand face kk de 3 ori pe zi si moi...ea inainte facea 1 data si cam tare...eu zic ca e de la dinti

Cred ca vine si la noi ploia...si eu care vroiam sa iesim in parc la pozat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

ainotna aseara am ajuns. Tu cat mai stai?

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

crissy, am stat 11 min si 50 sec cu sufletul la gura, e minunat! nici nu am acum cuvinte destule . pupam pe Bea o data acum, si restul maine! sa se faca bine scumpica!


am implinit un anisor!!

LA MULTI ANI, ISABELA!!!

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput