Poti sa-ti dai seama cand cineva zambeste fals?

Poti sa-ti dai seama cand cineva zambeste fals? | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

Aici gasiti un test foarte haios:
http://www.bbc.co.uk/science/humanbody/mind/surveys/smiles/index.shtml

Ar fi interesant daca am face share la rezultate. Eu de exemplu am avut 14 raspunsuri corecte din 20. Si da, la intrebarea 7 nu este Cristian Chivu

Plecand de la acest subiect as mai intreba:
- credeti ca romanii zambesc fals mai mult decat alte popoare?
- credeti ca este bine sa zambim fals sau mai bine nu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Si ca sa si raspund la intrebarile de mai sus:

1. Cred ca romanii zambesc prea putin in general. Nu le-ar strica sa faca ceva antrenament, fie el si fals. La polul opus cei mai falsi mi se par americanii (parere personala).

2. Cred ca zambitul fals poate ajuta ca sa spargi gheata intr-o discutie. M-ar deranja insa sa surprind zambete false de la oamenii apropiati (familie, prieteni).

Inchiei cu un zambet:


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

1. Statistic vorbind, s-ar putea sa fie adevarat... e o chestie care tine cu siguranta e legata si de alti factori precum nivelul de trai, grijile cotidiene etc.

2.Eu una nu cred ca pot zambi fals...

PS: Zambetul din incheiere cum era, Florin?

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

He he.... si eu tot 14 corecte din 20 Am gresit la 2, 4, 5, 10, 14, 20.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

tot 14 corecte si eu. Am gresit la 3,4,5,6,14,20.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

fie si un zambet fals e de dorit lipsei acestuia.
uneori, adeseori zambim fortat ca sa mascam adevarata noastra stare psihica, din dorinta de a nu transmite si celor din jur tristetea de ex, sau de a ne feri de intrebari la care nu vrem sau nu putem inca raspunde
in locul unei fete severe sau incruntate insa prefer sa fiu intampinata si cu un zambet fals undeva
si da, e absolut necesar sa facem exercitii de zambit, sa zambim si sa facem cumva sa smulgem zambete fie ele si fortate la inceput de la cei dragi din jurul nostru
cand copiii mei stau bosumflati din diverse motive incerc mereu sa le spun ceva amunzant astfel incat sa nu-si poata stapani zambetul, si cel mai adesea izbucnesc chiar in ras, chiar daca apoi se enerveaza putin ca le-am "stirbit" serozitatea supararii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Pentru ca m-ati facut curios, m-am enervat si ... v-am batut: 15 din 20 (gresite 1, 4, 9, 11, 14). Tre' sa mai lucrez un pic la capitolul asta.

Vad ca 4 si 14 ne-au indus in eroare pe toti. Femeile astea ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

eu am gresit asa:1,4,5,7,12,15,17,18.



*Blackmoon Lady 7+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

14 a fost deconspirata. Lui 4 ii prevad o cariera stralucita de politician(a).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

13! :)

hmmm, ce sa zic? mie aproape toate mi s-au parut sincere cu mici exceptii.
e o mare diferentza intre zambet si strambet :)
si sunt atatea nuantze pentru zambet.
cand zambesti politicos e un zambet fals? nu cred. io zambesc in nshpe feluri :) si zambesc sincer.
zambesc intr-un fel cand intampin un vizitator la serviciu, fara sa fiu falsa; zambesc cand multzumesc, fara sa fiu falsa; zambesc cand intalnesc un prieten drag, fara sa fiu falsa :) ; zambesc cand cochetez :), fara sa fiu falsa; zambesc cand aud o gluma buna, fara sa fiu falsa; si rad des, da' nu asha de des ca "pe vremuri"
atunci radeam mai des :)) da' poate zambeam mai rar? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

15 si eu
Si doar doamna cu numarul 14 m-a indus in eroare... in rest doar barbati... hmmm...

Nu cred ca romanii zambesc fals mai mult decat alte popoare. Cred ca zambesc putin. Zambetul fals nu este prea cultivat in educatia romanesca. (Sa ne gandim numai la comportamentele de intampinare asiatice si ale noastre.) Mai degraba parintii romani isi indeamna copiii sa fie "seriosi".

Este fals pusa problema, daca este bine sa zambim fals sau nu Zambetul "rational" - indus de ratiune si nu de emotie - este o forma de comunicare nonverbala si are rolul lui.




Edit: PS: Admin vrei sa arati ca se poate si fara Beren? Se poate fara oricine, insa fireste rezulta altceva. Uneori foarte diferit.

Mergi la inceput