Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(54)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

ANDRI - depinde de la om la om. Pe Patrick intr-adevar morcovul fiert in constipa. Si la diaree, mama mereu ne dadea orez cu morcov fiert si paine prajita. Mergea intotdeauna. Dar daca nu face o zi, nu cred ca e constipatie neaparat.
Pai inainte era normal sa faca kk moale, asa fac tot bebelusii, ca doar manca numai lichid. NU era nimic anormal.

IRINUKA- super-simpatic Patrickul, ce se mai distreaza el acolo. Asa facea si al meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Buna fetelor
Eu sunt cam supi, nu stiu ce sa zic cu bebe meu, nu se satura, se trezeste des, ii e foame mi mereu, desi am inceput dive. ma bate gandul sa ii dau seara LP, poate doarme si el mai bine. De 2 sapt e asa fomist, si noaptea se trezeste des...el care dormea de la 22 la 5 de cand s-a nascut...f rar se trezea pe la 3. mie mi se pare ca nu e satul. in seara asta i-am dat cereale si a halit 130 ml dintr-o suflare. nu stiu ce sa zic, o sa vb si cu dr. oare sa scada productia de lapte de la zumba ? ca de cand am inceput sportul, a inceput si bebe sa fie agitat si sa ii fie foame des. Mai este si constipat. Cineva intreba daca piureul de morcov constipa, DA cnstipa...si al meu are probleme de la el, ii mai dau si fier...e nasol. Trebuie dat si un fruct ceva care sa ajute ... am incercat piersica astazi, dar s-a strambat de mama focului, se facea ca vomita asa. roxx multumim pt schema de dive, am vazut ca se scoate ceapa si ardeiul...eu i-am scos ceapa, ardeiul nu, nu am stiut, are ceva ??!! si am mai intrebat inainte...oare mancarica nu isi pierde din proprietati daca o tinem la congelator?si sormea m-a sfatuit sa fac asa.
mada23 bine ai revenit
simo drum bun !!!
irinukace scumpic e Patrick !!!!!!!!! ce sare el in chestia aia..foarte tareeeeeeee
vazut si poze noi de bebei super frumosi
alinush si el meu mai face kk bucatele
ralukara si al meu la 5 luni avea 6.400g.
Si al meu da parturi mirositoare cateodata...dar baleguta, cum zice mada23, e super urat mirositoare de cand am inceput dive.
Ce ceai sa dau si eu la bebe ? ca apa nu vrea deloc, se stramba rau, si as vrea sa ii mai dau si eu ceva lichide pe langa lapte.Un ceai mai bun asa, ca baby calm,baby tea, d'astea nu vrea neam, adevarul e ca sunt nasoale rau la gust.
madalina eu i-am luat azi o cana din cora, de la primii pasi, e 4+ , are ciocul din silicon.nu vrwa sa il invat cu bibe, daca pana acum nu i-am dat bine,d eja pot trece la canita.
i-am mai luat din cora si saculet d'ala pt bucati de fructe si bavetica cauciucata asa, e utila, se spala repede.
ziki te mai duci la bon jovi ? eu nu am mai reusit sa imi iau bilet, stam prost cu finantele, mobilam casa si sotul zice ca am luat-o razna cu bon jovi al meu.offfffff ce rau imi pare !!!
andri e mai bine fata ?
tunde pup mami obosita...chiar ca o sa ai o saptamana plina, multa bafta !!! eu stau in partea cealalta a Buc, nu te pot ajuta. dar nu gasesti pe net un nr de tel ?
moamaaaa cat am scris, si parca tot mai aveam de zis
va


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

Irinuka - spuneai ca suspectezi ca Patrick a facut o reactie la Organix; eu tot citesc de ceva vreme despre alergiile/intolerantele alimentare la bebelusi, si din cate am inteles, reactiile cutanate apar mai tz, dupa reactiile digestive (voma, diaree, etc).
Tu spuneai ca petele pe piele au aparut dupa o jumatate de ora; din cate am citit, reactiile cutanate apar intre 5 si 48 de ore de la consumarea alimentului;

doar in cazuri de alergii foarte severe, reactiile la nivelul pielii apar in primele 2 ore de la ingerare;

oricum, ca sa fii cu inima impacata, eu zic ca mai bine sa nu ii mai dai organix vreo saptamana si apoi incerci din nou (in cantitate mica), sa vezi daca e aceeasi reactie...

ce ingrediente are organix asta?

am vazut si filmuletul - e dulce foc;

eu m-am lansat in program de curatenie intensiva, din ala cu mutat de mobila si sters geamuri; dar avansez f greu; ieri intre gatit, plimbat copilu, spalat si calcat lenjerii de pat, abia am facut camera sophiotului.

azi insa sophic a avut o zi proasta, asa ca am stat numai de ea; astept sa vina tati de la cumparaturi sa o ia in primire si eu sa continui;

distractie placuta la mare, Shines
ma duc sa ma uit la poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

buna

iubbita e mai bine. dupa 1 paracetamol + comprese reci la frunte + sosete de 3 ori schimbate cu otet + paracetamol ... avem 36.8 temperatura ei. (36.9 e defapt temp ei)

cred ca s-a supraincalzit corpul de la temperaturile exterioare. eu si in casa am 28 grade... mititica... am sa o urmaresc iar la ora 5:30 sa vad cum ii e. daca e rea de caldura.. (seamana cu tasu :asta s-a umflat tot corpul de la caldura cand am fost in Egipt)....offf asta e abia inceputul ... vin iulie si aug.

am culcat-o doar in body+sosete otet

noapte buna !

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

cum tati inca nu a sosit, iar sophic inca doarme, sa va povestesc ce patanii am avut we trecut de ziua tatilor;

ca o sotie iubitoare ce mi-s, am iesit vineri seara la cumparaturi, ca sa ii cumpar cadou lui marius de ziua tatilor;am fost la un magazin de animale (sotul meu are microbul acvaristicei intrat rau de tot in sange), sa ii cumpar ceva animaluri pt acvariul marin inaugurat recent;
booon; ma tot codesc, pana la urma ma indur sa dau o gramada de bani pe un frate de-al lui Nemo, ca deh...doar e prima data cand sarbatoreste si el ziua tatilor;

ajung acasa, bag imediat impricinatul in acvariu si il strig pe tati sa coboare;
cand in sfarsit ajunge si el, ca il retinuse un pampers murdar de sophic, eu: ta-taaaam si arat teatral spre acvariu;
se uita el la acvariu, apoi la mine, apoi iar intrebator la acvariu ..ma uit si eu, ne chioram amandoi(pardon, ne chiombelim am conjugat corect, missmj?] si nimic nou...

ii zic ca ii luasem un peste, redau semnalmentele disparutului (inaltimea, culoarea ochilor, freza), dar pestele nicaieri; am inconjurat acvariul pe toate partile pana cand l-am gasit in sfarsit:
cadoul meu fusese mancat de ceilalti locuitori ai acvariului.

boon, ne amuzam noi pe seama cadoului asasinat, dar eu nu ma las;
sambata ma duc din nou dupa cadou;

de data asta i-am luat o stea de mare si un coral; toate bune pana a inceput steaua de mare sa se simta prea comfortabil la noi in acvariu si a emis nus ce toxine daunatoare celorlalte pesti; a trebuit sa o duca marius inapoi si a luat alta, compatibila cu fauna existenta;

uite asa m-am lecuit eu de a mai cumpara cadouri insufletite;

si ca sa puna capac la toate, amazonul mi-a facut si el figura;
am fost eu prevazatoare si am comandatdin timp cadoul de ziua lui tati (care e abia in august), pt ca pe situl amazonului scria ca pt kindle, livrarea se face in 6-8 sapt; si am zis ca deh, sa nu risc;

am comandat cadoul joia trecuta, sambata ups era la noi la usa cu pachetul, pt care bineinteles ca a semnat marius de primire, ca el s-a nimerit sa deschida;

deci s-a dus si surpriza de ziua de nastere;
acum face misto si-mi zice ca abia asteapta sa vada ce pesti mai primeste de ziua lui;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MISSMJ- mai incearca sa ii dai apa. Ceaiul il invata sa bea mereu ceva colorat. Dar oricum LM e cel mai bun pentru el acum, insa pentru mai tarziu, sa se obisnuiasca cu apa. S-ar putea ca sportul sa scada productia, mai ales sportul intens ca zumba. Parca TUNDE zicea ceva de genul asta.

ANDRI- bine ca e OK. Sa stii ca poate fi de la caldura.

FRAGRANT- am ras de m-am prapadit! Esti supersimpatica! Deci e clar, cadourile nu sunt punctul tau forte. V-am admirat acvariul in poze. Si cumnatul meu e foarte pasionat, isi deschide acusi un pet shop. Are spatiu, pesti cat cuprinde, acvarii. Mai trebuie sa amenajeze totul.

LUCIA- de ce banana dupa un an? AIci e printre primele recomandate, e una din cele mai putin alergene fructe si in plus contine atatea chestii bune. In fine, cate bordeie, atatea obicee.

TUNDE - succes!

SHINES - vacanta placuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

missmj - e discutabila treaba asta cu diminuarea productiei de lapte dupa antrenament intens; am citit pareri pro si contra;

ce e sigur insa, dupa sport, se elimina prin laptele matern acid lactic, care da un gust usor amarui; cica ar da si dureri de burtica bebeilor; ideal ar fi sa alaptezi chiar inainte de antrenament si la 1.5 - 2 ore dupa antrenament; cica e nevoie de 1-2 ore pt eliminarea acidului lactic din lm.

doloress - daca si-ar deschide petshop aici, marius i-ar fi client fidel
despre banana - si noua ne-a fost recomandata drept unul din primele alimente de introdus, insa am gasit un articol interesant despre banane; ideea de baza era ca intoleranta/alergia la banane merge mana in mana cu alergia la latex; nu-mi aduc aminte explicatiile lor pe larg, dar cand le-am citit aveau sens (caz clasic: am inteles, dar nu-s capabila sa reproduc);

noi azi am avut banana pt prima oara in menu; si mi-am confirmat astfel ca dr luciei avea dreptate; la noi s-a lasat cu diaree, voma, plans toata ziua; deci am mai taiat un aliment de pe lista;

mai fac eu haz de necaz, dar azi eram tare deznadajduita cu reactiile astea ale sophiei;pana acum stiu sigur ca nu tolereaza: lapte, oua, banane; suspectez nucile si soya (s-a simtit rau intr-o zi cand am mancat eu din astea, dar n-am mai repetat ca sa-mi confirm);din proprie initiativa am eliminat din menu si pestele si graul, ca si astea au potential alergen ridicat; faza e ca pe termen lung cu dieta asta ne alegem amandoua cu serioase carente nutritive; abia astept sa vad dieteticiana..

vad pediatrul din nou in iulie; vreau sa ii cer trimitere la un alergolog si un gastroenterolog...
am tot citit, cica multi copii scapa de alergii alimentare pana la 2-3 ani; asta e luminita de la capatul tunelului pt mine acum...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Neata! Poftiti la !
LA MULTI ANI ZIKI!!!!
Sa fi sanatoasa si sa te bucuri de cuibusorul tau pina la adanci batraneti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

Ziki, e ziua ta??? DE CE NU TE TRECI LA TABEL??? IEI BATAITZA, SA STII!!

LA MULTI ANI SANATOSI SI FERICITI!!!

AMR:5 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

neata, sunt Sanzienele astazi...La multi ani Ziki, sa ti se indeplineasca Visul!!!

si la multe lunite sarbatoritilor de astazi
Fragrant super tari cadourile pt tati,ce mi place sa te citesc, cum povestesti
legat de banana,eu am zis parerea dr, ca eu deja ii dadusem banana si i a placut, nu a avut nimic
o zi buna

Mergi la inceput