Mi se pare ca nu mai am lapte...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Ce m-a ajutat sa trec peste perioada respectiva a fost faptul ca suptul o ajuta sa treaca de dureri, nici nu i s-a deranjat burtica (Asa cum facea baietelul meu) si nici n-a racit (Ca-s mai sensibili in eruptia dentara).
Cat desprer paracetamol - eu una l-am evitat intotdeauna, mai bine ibuprofen care e antiinflamator; paracetamolul e f toxic (din cate stiu eu) si e antitermic mai mult.
Nu stiu la bebei mici, sub un an, daca se pot da picaturi de coacaz - s-ar putea sa nu fie voie pana al 2 ani (tb verificat cu un medic sau cu farmacista) asta e la noi pe post de antiinflamator si antitermic.

Si, in incheiere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Oana -- paracetamolul si ibuprofenul (in America Tylenol si Motrin) sunt ambele antitermice si anti-durere (nu stiu cum se spune asta in limbajmmedical) eu am mers pe paracetamol pentru ca am gasit in forma de supozitor, pe cand Motrin nu am gasit si bebelina mea nu a vrut niciodata sa inghita mediamente.

Ce sunt picaturile de coacaze? Remedii homeopate sau ceva naturist?

Am auzit ca ar avea un efect nemaipomenit colierele de amber, m-am cam indoit, dar in ultimul timp am auzit de la atat de multe mamici, incat daca o sa mai am un bebe, sigur am sa imi procur sa le incerc...

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Sa va mai spun una :). cand i-a iesit primul dinte de sus, cred ca il deranja cand sugea de la sanul drept, asa ca vreo 3 saptamani nu a mai supt deloc din respectivul...eu m-am muls cu pompa cat am putut, insa chiar si asa productia a scazut considerabil. Acum am un san mare si unul mic :), si se vede cu okiul liber, mai ales ca e vara si tre sa ma imbrac in maieu, tricou etc...asa ca de o saptamana il pun mai des la sanul drept si incerc si sa ma mulg, poate il readuc la normal ( sau macar pe aproape) si bebe sa aibe o alternativa ( desi am citit ca se satura si de la un singur san).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

inbox bebe e pompa cea mai buna :) mie mi-a intors cea mica laptele de multe ori, asa ca n-ai teama, revine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Sa va mai spun una :). cand i-a iesit primul dinte de sus, cred ca il deranja cand sugea de la sanul drept, asa ca vreo 3 saptamani nu a mai supt deloc din respectivul...eu m-am muls cu pompa cat am putut, insa chiar si asa productia a scazut considerabil. Acum am un san mare si unul mic :), si se vede cu okiul liber, mai ales ca e vara si tre sa ma imbrac in maieu, tricou etc...asa ca de o saptamana il pun mai des la sanul drept si incerc si sa ma mulg, poate il readuc la normal ( sau macar pe aproape) si bebe sa aibe o alternativa ( desi am citit ca se satura si de la un singur san).


Poti sa incerci sa-l pui la sanul pe care il refuza in aceeasi pozitie ca la sanul preferat. La o mastita cand avea bebe 3 luni a prins pica pe sanul drept si numai asa, asezand-o la san ca si cum era la sanul stang, am readus-o la sentimente mai bune. Bine-inteles, pozitia e mai incomoda, e putina echilibristica, dar de cele mai multe ori bebeii accepta. Bebeii mici accepta mai bine sa fie pacaliti, cu bebe mare n-am incercat.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaEne spune:

Buna gravidute si mamici !
Ce metode si produse folostiti pentru stimularea lactatiei ? Eu sunt mamica de 3 luni si mi-a fost recomandat de catre o farmacista uleiul pe baza de migdale si uleiuri esentiale de fenicul, chimen si maghiran de la Weleda. Special creat pentru stimularea lactatiei in perioada de alaptare. Voi l-ati folosit ? Compozitia lui este indicata in stimularea circulatiei sangvine a tesutului mamar, iar in timpul masajului simt cum mi se incalzeste pieptul. As vrea sa imi pot alapta micuta cat mai mult timp de aceea imi fac masaj de mai multe ori pe zi. Vi-l recomand sa il folositi cu incredere si daca mai sunt mamici care l-au folosit, spuneti-ne si noua daca ati obtinut efectele dorite! Eu l-am cumparat de la Catena dar am vazut ca au si la Dona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si ce procent ai din reclama asta?

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput