Mi se pare ca nu mai am lapte...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zax spune:

Citat:
citat din mesajul lui Darling_

revin cu un comentariu. fetita ta se trezeste noaptea pt ca ii este foame intr-adevar. e ca un cerc vicios. Incearca incet incet sa-i dai mancare mai consistenta ca sa nu mai suga noaptea. cum adoarme? adica, cum o culci?? o pui la san? poate sa adoarma singura?

mami de Edu (09.12.2008) si Alex (03.10.2010)



mananca foarte bine ziua; si solide si lapte; de adormit adoarme de cele mai multe ori in patut singurica, dupa ce isi canta un pic; uneori adoarme si la san; nu stiu daca noaptea se trezeste de foame;

parca in ultimul timp a fost un pic mai bine - adica se trezeste in jur de 2 jumate noaptea - papa un pic si apoi pe la 5 jumate; poate se trezeste de frig, poate de dor - nu stiu ce sa zic; eu o iau din patut si ii dau sa suga;

cat priveste somnul de peste zi, mi s-ar parea tare aiurea sa o trezesc, daca ea doarme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

zax, si feciorul meu din iunie 2006 si a dormit f bine - cea mica e din iunie 2008 si a dormit mereu aiurea, adica cu multe treziri.

Eu i-am dat Anei sa suga de cate ori a vrut pe zi - pe la un an si ceva oricand ii veanea ea venea la mine si-si baga capul sub bluza si se servea.
N-am avut lapte decat pt un singur prunc asa ca nu dadea pe dinafara, dar Ana nu de foame se trezea f des (cum ai zis si tu, la 1, la 2 la 3 etc) ci pt ca o necajeau gingiile. Eu cred ca asta e nelinistea si la voi. Mai pot fi achizitiile - cand a inceput sa umble singurica se trezea intr-una.
Eu nu cred ca suptul e doar hrana fizica - e psihica si pentru mine a meritat, chiar daca n-am dormit ani la rand mai mult de 4-5 ore pe noapte in 2-3 reprize uneori (Alteori si mai scurte cum a fost in iarna la varicela)

Asa ca iti doresc putere multa, poate dc ai dormi cu ea cate putin sa se linisteasca (Am avut destule nopti asa, in patutul ei ghemuita cumva) si sa prinzi si tu putin somn.

A, inca ceva: eu am avut fluxul variabil in cursul unei luni intotdeauna - toti cei 3 ani in care am alaptat. Cate o sapt doua mult, apoi o sapt mai putin, iarasi mult - dar nu mi-am facut pt cata vreme ea a fost fericita la san.
Totul e sa te linistesti tu - biberonul nu ti-l recomand, pt ca noaptea poti dormi cu ea la san, dar sa dormi in timp ce sterilizezi sticle e mult mai greu .
Trece si vin vremuri mai bune, crede-ma - asta iti spun amintindu-mi cum plangeam in cate o dimineata pe la 5, jos pe podea, ca nu mai pot se somn si cea mica povestea in limba ei de zor foarte mirata ca-s asa ne-cooperanta ...

Edit: in cei 3 ani consecutivi in care am alaptat-o pe Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui zax

Citat:
citat din mesajul lui Darling_

revin cu un comentariu. fetita ta se trezeste noaptea pt ca ii este foame intr-adevar. e ca un cerc vicios. Incearca incet incet sa-i dai mancare mai consistenta ca sa nu mai suga noaptea. cum adoarme? adica, cum o culci?? o pui la san? poate sa adoarma singura?

mami de Edu (09.12.2008) si Alex (03.10.2010)



mananca foarte bine ziua; si solide si lapte; de adormit adoarme de cele mai multe ori in patut singurica, dupa ce isi canta un pic; uneori adoarme si la san; nu stiu daca noaptea se trezeste de foame;

parca in ultimul timp a fost un pic mai bine - adica se trezeste in jur de 2 jumate noaptea - papa un pic si apoi pe la 5 jumate; poate se trezeste de frig, poate de dor - nu stiu ce sa zic; eu o iau din patut si ii dau sa suga;

cat priveste somnul de peste zi, mi s-ar parea tare aiurea sa o trezesc, daca ea doarme


nici eu n-am trezit copilul, nu i-am facut program, nici de somn, nici de alaptare, incet-incet si l-a facut singura, si oricum n-a fost batut in cuie, in cateva luni il schimba.
Dar nu-i nimic daca adoarme la san, a mea asa a adormit pana la doi ani, altfel nu stia sa adoarma, si ce bine era...in 3 minute era in lumea viselor. Dupa intarcare s-a schimbta treaba, da-i cu povesti peste povesti, proiectii pe tavan, eu picam inaintea ei

Ma bucur ca sunteti mai bine cu somnicul



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

ma bucur ca sunteti mai bine si te vad mai optimista. sper sa gasiti calea cea mai buna pentru voi, tu sa fii mai odihnita si mai relaxata ea sa fie fericita ca asta-i tot ce conteaza. la noi functioneaza programul structurat, asa stiu ce tre sa fac, pot sa-mi dau seama mai usor care-i baiu daca se iveste vreunul, si-s copiii fericiti. bineinteles ca ne abatem mereu de la program, il mai schimbam in f-ctie de nevoi, dar incercam sa urmam pasii principali. nah, acu' fiecare face cum stie si poate mai bine. eu una imi stiu limitele, nu fac fata prea bine la nesomn si nici nu ma pot odihni ghemuita langa bebe. primele 6 luni a fost program la cerere, dupa diversificare am structurat ziua ca sa fie bine la toata lumea inclusiv fratiorului de 2,5 ani.

da, am uitat sa mentionez, poate sunt dintisorii, poate noile "achizitii" cum zicea OanaRusu si poate se linisteste mai usor la san si de aia te trezeste, te vrea pe tine. la 9 luni nu mai e nevoie sa sterilizezi asa drastic biberoanele.

te-am intrebat cum adoarme ca ma gandeam ca poate nu stie sa adoarma singura si are nevoie de tz daca se trezeste peste noapte. vad ca stie sa adoarma singura. inseamna ca fie ii este foame, fie are o jena ceva, tr sa descoperi tu care-i cauza. cu laptele cum stai?? ca asta era subiectul discutiei. a revenit?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

Multumesc mult fetelor!!!
Oana un special pentru ciresica (nu ne-am mai auzit de mult)

Intr-adevar sunt mai bine; si m-am mai linistit un pic si asta se vede pe noi toti; desi e bolnavioara acum (prima ei raceala)trecem cu bine peste toate;

a revenit si laptele; sigur au fost de vina zilele fara lichide si noptile nedormite; si in ultimul timp am incercat sa o pun mai des la san peste zi ca sa mai stimulam si se pare ca a contat;

si eu sunt adepta programului tot in ideea in care ma ajuta sa stiu ce si cum si cand ii apuca, dar la dra programul nu mai e asa de strict ca la baiat; si are zile cand doarme mai mult si zile cand doarme mai putin; chiar in ultimul timp au fost zile bune cu somn lung si linistit la pranz si am apucat si eu sa dorm o ora ceea ce conta enorm si ma ajuta pentru noaptea ce urma; si asa ne-am reglat iar un pic;

so, mergem mai departe fara biberoane momentan si speram sa iasa si dintii aia care o supara atat

multa sanatate voua si piticilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

La baietel am sterilizat mereu - mai ales sub un an - pentru ca spal cu apa de la robinet si tevile sunt foarte vechi.
La cea mica n-a fost nevoie

Cand despre revenit laptele, nu ma mir de vreo 3 ori intre 2 si 3 ani am crezut ca se intarca cea mica, apoi tragea cate o raceala sau pur si simplu cate un weekend mai apropiat cu tzitzi si gata, imi intorcea si laptele, si se intorcea si ea la supt... Deocamdata avem aproape 2 sapt de la ultimul supt - sper ca acum iese ca a trecut de 3 ani si ea pare foarte hotarat macar ca vad cu cat dor se uita in decolteul meu...

Cat despre program... incerc sa avem ceva generic dar nu sunt roaba orelor. De ex in weekend de multe ori o luma razna cu orele de culcat/trezit si evident cu mesele, dar am noroc de copii dinamici - ciresici de iunie amandoi - asa ca nu-i pb.

Pupam si noi cireselul si pe surioara (sau fratzioara cum ii spunea ceva timp in urma Paul la Ana) si va doresc somn linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

3 ani Oana!!! wow - cum asa? bravo voua
eu am zis initial ca sper sa reusesc pana la 6 luni, acuma zic macar pana la 1 an - apoi om vedea

de bine ce m-am laudat, azi noapte a fost crunt; nu stiu daca raceala sau dintii , dar a fost deosebit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Si cel mic al meu este racit...nu mananca nimic, solide deloc, iar la san sta un pic si se enerveaza, azi noapte de la 1 la 3 ne-am jucat...bine macar ca nu plange sa trezeasca toata casa, dar nici nu doarme.
Noi avem si o problema cu dintii, nu i-a iesit un incisiv central si cei laterali sunt crescuti deja, deci in fata sus are lipsa un dinte, l-a vazut pediatra si a zis ca este in gingie dar ca iese mai greu si ca va fi foarte marait si probabil va face si febra. Ma gandesc eu ca nu o fi avut loc sa iasa de ceilalti...oricum este intr-o maraiala maxima, treziri non-stop si ma mai si musca mai nou :).

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

pruncii mei amandoi erau mai "receptivi" la virusi in eruptie dentara. Si ma refer la perioada de dinainte de a se vedea - in perioada in care cresc in gingie. La baiat au iesit cam 2-3 bucati o data in flux continuu de la 5 luni pana la un an si 10 luni (cu o mica pauza de rveo luna-doua pe la un an jumate) acum ii ies (deja)2 masele de 6 ani.
La fetita, jale, au iesit in 2 ture - 7 o data (primii) dupa 2 luni jumate de nesomn, parca era pop-corn in gurita ei, in alea 2-3 luni nu am dormit legat mai mult de 2 ore noapte de noapte; apoi la 1 an a facut al doilea puseu cu urmatoarele 8 bucati (incisivul lipsa la prima tura + 4 canini si 3 masele) si la distanta inca o masea. Deci, acum 2 ani pe vara iarasi, 2-3 luni cu trezit din ora in ora.
Asta e, a trecut 20 + 20 am trecut de 40 de eruptii dentare si incepem cu 41 si 42 - il cam doare maseluta din stanga si saliveaza f mult.

Inbox, la baietel au iesit dintii ca numerele la loto cand incisiv, ba un canin, masea... era ca un fel de ghicitoare - ghici ce iese acuma intai a completat dantura pe stanga, apoi pe dreapta, eu n-am crezut ca se poate intampla asa ceva. La cea mica a fost mai normal - dc e normal sa iasa 8 deodata principalul e sa reusim noi (mamele) sa ne tinem creierii intregi

Weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Oana eu nu-mi imaginam ca dintii nu ies in ordine...cand am vazut ca au iesit aiurea chiar m-am impacientat, dar m-au linistit si pediatrul si stomatologul...insa au zis ambii ca va fi jale cand o iesi ala care nu a iesit la timpul lui.

Acum, incep si eu ca zax...cred ca de la caldura bebe suge intr-una si nu face pipi mai deloc toata ziua, probabil ca transpira ca e mereu ud in cap si pe spate..

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput