La multi ani Mara Ilinca! Floricele-n vacanta!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Buna seara !

Am fost si noi la vaccin astazi si biata Sofia la fel ca si Sebi nu a zis nimic ( mi-e si mila de ea saracuta ). A stat ea cuminte, fara plansete , fara urlete dar faza cea mai tare a fost la final cand terminam imbracatul. Avea drum asistenta pe langa noi si ea saracuta a crezut ca iar o inteapa tanti cea rea si a inceput sa maraie cand a vazut-o venind inspre noi dar s-a lamurit rapid ca nu cu noi avea treaba si s-a relaxat ! In creierasul asta mic al lor sunt conexiuni multeeee !

Seara la 21:30 suntem in pat, de obicei adoarme in 5 minute; la ora 22 sforaie de numai !

Va doresc noapte buna si usor !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Ioanamultumesc de pont!
ALy sper sa ma insanatositi cat de curand si sa va mai ocoleasca un pic racelile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Eu sa stiti ca nu ma mut cu scrisul pe facebook.
Imi place aici si gata.
Citesc tot-tot, raspund cand pot.
E tarziu, mi-e somn si am dat-o in rime
Nana, nu te-am uitat cu reteta de supa, dar nu mai am puteri, o aman (iar) pe maine.
Mai vroiam sa ii zic cuiva ceva, dar...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Ola gagici,
Noi azi am fost la fini n ospetie. Doarme toata lumea, iar eu va citesc ce ati mai scris.
Nico, BB adoarme pe la 9.30, 10.00 iar dimi se trezeste pe la 7-7.30. Tot e mai bine decat acum o luna cand doar revenisem si eu din vacanta si se trezea buburuza la 5, 5.30.
Sunt mandra de fetele mele ca dorm la ele in camera. De cand ne-am mutat le-am obisnuit asa. Ce-i drept, mai facea Cami pe la miezul noptii vizite in patul nostru, dar acum doarme la ea in patut pana dimineata. Ce nu-mi place, e ca Beatrice adoarme cu bibe si nu stiu cum sa fac sa il scoatem din meniu si cat mai putin stresant.

Aly, sa va faceti bine cat mai repede, ca mergeti sanatoase tun la mare.

Mi-a raspuns o mamica referitor la producatorii de iaurt in Ro, ca intrebasem mai devreme, nu mai tin minte cine era dar pentru raspuns.
Merg si eu la somnic. si noate buna.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Nati, aoleu, scuza-ma te rog, mi-a scapat din vedere, ma ierti?


Sorana
Matei (21.02.2008) si Tudor (24.04.2010)



Aha!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neata!
Cafelutza e gata!
Alina-super program de dormit!
Multumim pt raspunsuri. aseara la 21.30 a picat, s-a trezit la 6, am facut un biberon si a readormit, de obicei dupa biberon se trezeste pe la 7. Fara biberon nu adoarme seara si nici ziua, nu conteaza cat lapte e in sticla el trebuie sa bea lapte. adoarme pe timp de zi fara biberon doar in carucior sau in scaunul auto.
Ce fel de lapte Junior dati la copil? Vad ca Humana Junior nu se mai gaseste, iar pe Humana 3 nu mai pot sa-l tin mult. Oricum e si scumput tare!

Corina- ma bucur ca ramai pe forum!
Aly- vreme frumoasa si distractie la maxim! Of, Of pana in septembrie mai e atata... Oricum trebuie sa fac si pasaport la pusti! Iar taxele s-au marit....

Eu sunt tare suparata: noi inchidem dulapurile si cuburile la birou la plecare, dar cheitele le aruncam in suportul de pixuri, deci nu sunt asa la vedere. De dimineata imi lipseau 100 ron din sertar si aveam niste suporturi de curs rasfoite. Faza ca daca fac tam-tam ramn cu scandalul, caci camera video nu are acoperire pe biroul meu din cauza de dulap asezat strategic. Se obisnuieste ca femeile de serviciu de noapte (firma de servicii) sa mai ia una alta, dar parca nu te afecteaza asa mult pana nu o patesti personal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Apropos de iaurturi din comert: eu ii dau Muller

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!
Nico mersi!Va dau si eu ceva www.simonatache.ro/2011/06/16/ce-frumos-e-sa-fii-femeie/" target="_blank">de citit la cafea.
Sorana am uitat sa va felicit pentru Tudorasul vorbaretO gramada de cuvinte stieSanatate multa lui Matei,sa nu mai aveti probleme cu otitele
Rocsy felicitari Sofiei,fetita curajoasa si vorbareata
Sebi de vreo sapt a inceput sa mai rupa cate un cuvant,stagnase la mama,tata,tataie,dar de cand au venit nepotelele in vizita se chinuie sa le strige Ena(Elena) si dada(dada),apa,a mea(are simtul proprietatii),si altele dar doar ocazional si nu sunt sigura ca zice chiar ce intelegem noi
Aly sa aveti concediu frumos,si multa sanatate!

Nu ne mutam nici noi pe FB,chiar daca mai aruncam un ochi si pe acolo,DC-ul ramane prima optiune.



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


O vestuta pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Cris- tocmai il citisem, l-am primit pe mail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Mornin'!

Si Maria mea si-a schimbat ora de adormire seara, de la 7:30 cat era inainte, la 9-9:30. Se trezeste pe la 8-8:30 (dar inca mai avem treziri nocturne, 2-3, nici nu mai stiu, ca m-am obisnuit cu ele, doar , si apoi nani iar).

Nati, am avut si eu problema cu iaurtul simplu in Md, in sensul ca am fost usor socata ca nu se gaseste
Am incercat sa ii dau chefir, dar n-a avut mare succes. Pana la urma am gasit Activia simplu (care pe mine nu ma incanta deloc) si i-am dat. Acasa mancam Napolact, dar am incercat si altele si nu le-a refuzat niciodata.

Supa-crema de spanac - dupa cum spuneam, m-am inspirat din mai multe retete si in final am facut asa: am calit o ceapa taiata marunt si 2 catei de usturoi in 2 linguri de ulei de masline, peste care am pus 500 gr de spanac decongelat si am mai calit un pic. Am adaugat supa in care au fiert niste tacamuri de carne de pui de casa. Cand a inceput sa fiarba, am pus 1 cartof si un morcov taiate cubulete. Am condimentat dupa gust cu sare, piper negru si putina nucsoara si le-am lasat sa fiarba cam 15-20 de minute, dupa care am adaugat 1 ou batut impreuna cu 3 linguri de smantana. Am mai fiert 5 minute.
Cand s-a racit un pic, am blenduit toata povestea, iar la servire, in farfurie, am adaugat jumatate de lingurita de otet (gustul asta putin acrisor face toata diferenta).
A iesit buna-buna, sincer




Mergi la inceput