Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

neata!

tb sa trag o fuga pe afara si ma grabesc pana nu se pune caldura rau.
Fata s-a trezit la 6 sa manance apoi la 10 si am dormit si eu pana atunsi. A fost asa bineeee

Strumph, wow ce frig este in Londra. n-as putea sa traiesc acolo. Pe TLC este o emisiune cu englezoi care isi cauta case in Australia sa se mute , pai la asa temp scazute, cred si eu ca vor caldura . Oricum cred ca si tu esti obisnuita cu racoarea ca si in Moldova sunt temp mai mici decat aici in sud. Plimbare placuta !

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

am venit si noi de la vaccin, bebelina a fost tare cuminte , nu a plans deloc, deloc a si laudat-o tanti doctorita
ne-a masurat, ne-a consul;tat si a zis ca a crescut foarte bine si frumos cu lapticul lui mami avem 6400 gr si 65 cm(vad ca in lungime nu a mai luat asa avant dar este perfect asa)
ne-a zis ca putem iesi linistite afara, ce treaba are vaccinul cu iesitul... si sa-i mai pun comprese reci pe piciorus.

madutza am uitat sa intreb cu statul in fundulet de diversificare nici nu este vorba inca. ii dau laptic pana la 6 luni. a zis ca daca creste bine tot asa, nu este cazul. si nici nu vreau sa-i dau mai repede de 6 luni.


strumphitza ce-am ras...trebuie sa botezi si barbatul. cica sa-l dezbrace si sa-l bage in cristelnita.si sa-l mai tina si de cap


alexina ce bine ca a facut caca. a mea nu vrea si gata. nu stiu de ce nu face.
mi-a zis doctorita, in legatura cu asta, ca este cam mult 4 zile de cand n-a facut si ca sa-i dau ceai de musetel sau sa-i bag termometrul. numai asta nu vroiam dar o fac daca trebuie....

fetelor, ajutati-ma, cum se baga termometrul, si de care termometru, din ala obisnuit nu? ca doar n-o fi unul special de bagat in fund

bulina mie nu mi-a recomandat sa fac alte vaccinuri eu nu fac nimic altceva. tii neaparat sa i-l faci?

toate fetele si bebeii dulci.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Neatza si de la noi!
Strumph, ce ti-as mai fura expresso ala. Eu am mai baut cate un capuccino facut la masinarie, dar tot cafea tare mi se pare, nu e ca ala la pliculetz, mai chior. Mi-e teama ca pe urma nu mai doarme deloc Mariuc..
Aseara iar am cedat si i-am dat lp ca plangeaaaa. si culmea, a dormit neintoarsa pana la 4. Nu mai inteleg nimic, zau.
Vad ca si bb de Mada si bb de roxy sunt de aceeasi seama aprox cu Mariuc si nu e dif chiar f mare intre ele ca si greutate, fata de bb Julius al Dinorei, ma refer. Ufff cu stressul asta.

Mada poti cumpara linistita de la bblusultau, tetine. Eu am comandat multe de la ei si sunt f ok.


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

happiness eu ti-am zis sa nu-ti faci griji, are o greutate buna Maria. bebele dinorei este grasulin tare ca si a lui bb_yasmi sa aibe aproape 8 kg la 4 luni, mie mi se pare mult.
ei sunt si baietei si altfel cresc decat fetitele, baieteii in general cresc mai repede si mai mult.
bine, acum nu cred ca este vreo problema, ca sunt grasulini tare, dar zic asa. sunt ca bebeii de 6-7 luni.


Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

am uitat sa va zic ca ne-a trimis sa facem radiografie la sold sau la ce se face.
s-a uitat la picioruse in spate si cica cuta de sub buca dreapta este putin, putin mai jos. dungile de la genunchi sunt perfect egale si la glezne la fel. doar cea de sub fundic este mai joasa. si a zis sa facem, pentru linistea noastra.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

Buna si de la noi...

vad ca vb despre statul bb-ilor in fundulet si noi venim tocmai de la o intilnire cu moasa unde asta a fost subiectul cheie. Mi-a zis ca bebelusii au voie sa stea in fund abia din moment ce sunt ei capabili sa se aseze singuri in fundic, adica, pe la 7-8 luni (bineinteles unii mai devreme altii mai tirziu). Pina atunci mi-a zis ca ar fi periculos pentru dezvoltarea coloanei. Bine ca am abordat acest subiect cu ea, pentru ca eu faceam tare multe gresite. Il mai lasam cite un pic pe Julius sa stea in fund suportat de perne, il apucam de manute cind era culcat si el se ridica direct in picioare, ceea ce nu este bine deloc la varsta lor.

Ma duc sa mai citesc din urma si revin!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

A propos, Roxy, dar de ce asa tarziu v-au controlat de soldisor??? Aici, radiografia soldului se face de dou ori. A doua zi de la nashtere shi intre saptamana 3-4. Nu-ti fa griji din cauza cutelor neegale. Multi copilasi le au asa si e totul ok cu soldisorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

Bulina noi am facut prima doza de rotarix vineri, adica la 4 luni fara o saptamana. Mai e timp pina la 5 luni si pentru a doua doza :). Eu l-am facut pentru ca Julius va merge la cresa de la un an. Si este adevarat ca ei pot lua virusul cu tot cu vaccin, dar boala decurge muuuult mai usor decit daca n-ar fi fost vaccinati. 10% din copilasi insa nu se imunizeaza de la vaccin, dar cam acelasi procent e valabil pentru toate vaccinurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Hi again

Am spus ca ies afara dar am o lene de ma doare iar plus ca bate vantul rau si e gri cerul si sta sa ploua, iar piscoata nu vrea sa doarma, ca doar se maraia in patut pana am luat-o sa ii dau san si cand la san a dormit si supt vreo juma de ora si cand am dat sa ma ridic de langa ea, s-a trezit si nu a mai vrut sa doarma, pofta-n cui daca nu vrea, acusi o incepe iar sa se maraie ca ii e somn, sa adoarma singura daca la san nu i-a fost bine

Madutza , tu tre` sa iesi pana da caldura aia mare, eu pana vine ploaia dar nu cred ca mai ies acum, poate mai dupa amiaza, acum am o lene mare de nedescris o sa stau in casa sa ma mai documentez in legatura cu unele chestii

happiness, cu cea mai mare placere iti dau cafeluta e bun espresso ul meu, ca ii pun cam 3 sferturi cafea decofeiniztata si restul normala, lavazza amandoua si iese bunaaaaaa nu am vazut modificari de somn la piscoata, incearca sa vezi si tu poate nu ii face rau Mariucai a mea fetita cucuieta azi noapte a dormit de la 9 pana la 3 jumate si apoi pana la 6 si ceva cand s-a trezit ca o durea burtica si a incept sa scoata multe basinute si apoi nu a mai adormit si e treaza si acum, ma astept sa inceapa maraiala cea mare cat de curand ca ea de obicei dormea pe la ora asta i-am dat aseara 120 ml lp inainte de baita si dupa baitza i-am dat san dar nu era laptic mai deloc, a supt maxim 5 min si intorcea capul nervoasa, am strans de san si nu mai iesea nici o picatura de lapte si i-am mai facut 60 ml lp ca ma gandeam ca nu il bea pe tot, dar l-a baut imediat, numai vreo 2 gurite la sfarsit nu a mai incaput si mi-a adormit in brate cu biberonul in gura si apoi am transferat-o in patut si a dormit lemn pana la 3 jumate Cum se simte Andrei ? I-a trecut raceala ?

Roxy, te razi eh ? pai nu asa tre` sa fac ? nu vezi ca tre` sa botez si barbatu` ca sa putem sa ne cununam in biserica ortodoxa? cat de curand o sa ma lamuresc eu ce si cum si nu o sa ma mai stresez Care e faza cu cutele de isi dau seama doctorii daca e nevoie de eco la sold sau cum, ce trebuie facut ? a mea nu stiui cand o mai vede un doctor , doar daca ma programez eu cred, habar nu am, o sa citesc in cartea ei ce mai spun astia, ce stiu sigur e ca trebuie sa ii faca vaccin la 3 luni iar si apoi la 4 si la 6...si mai departe nu imi mai aduc aminte, dar multe frate


Am si eu cateva intrebari care ma macina de ceva vreme , poate va dati si voi cu parerea si mai spuneti din experienta voastra
Eu cu piscoata nu fac nici o activitate, adica nu ii dau jucarele in mana sa tina, desi cica ar trebui, la 3 luni sa fac asta, sincer am incercat, am vazut ca nu apuca, am spus ca nu e ea pregatita inca, o sa incerc mai tarziu, dar nu stau pe capul ei mereu sa o stresez , o las in ritmul ei... la fel cu intorsul pe parti si pe burta, eu nu fac cu ea asa ceva ? gresesc ??? ma mai joc cu ea si mai facem o bicicleta, mai o invart si o sucesc eu, se mai prinde de mainile mele si o pauc si o trag putin in sus, dar nu am program cu ea in fiecare zi de gimnastica si de intors pe parti/ burta ... trebuie neaparat? e musai ? daca e musai, cu placere atunci, dar sa stiu si eu ce ar trebui sa faca/ stie un bebe la varsta asta, ea pe 2 iulie abia face 3 luni, deci mai are inca pana atunci , 2 sapt aproximativ cred daca mai stiu niste matematica
Deci ca si concluzie :

1. Ce trebuie sa faca un bebe de 3 luni? sa apuce cu mana? sa se invarta suceasca pe parti/burta?

2. cata gimnastica si de care faceti cu ei ? e musai sa facem intoarcei si rostogoliri ?

3. ce alte lucruri faceti cu ei in afara de ce am intrebat eu ? ce fel de activitati si gimnastici/masaje?

Va tare multumesc de raspunsuri

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

Hi strumfi!!

Citesc cum povestesti tu despre vrmea din Londra si parca povestesti despre cum e peste fereastra la mine. In ultimile 2 saptamani nu am prea vazut nici noi mult soare si temp. maximala n-a fost decit 25 grade si alea pe intuneric, adica fara soare.

Mai, nici eu nu-i fac lui Julius cine stie ce virajuri acrobate, dar in fiecare zi (la recomandarea moasei si a medicului pediatru) de citeva ori il pun sa stea pe burtica. E foarte bun remediu anti-colici si in felul asta isi exerseaza muschii coloanei. Plus ca pe burta fac copilasii foarte bine kk, mai ales cind ii pui sub piept o pernita mica sau un sul simplu facut dintr-un plaid, paturica.

Cit despre apucat cu manuta, cam de la 14 saptamani incep copilasii sa apuce constient. Ma refer la puseul de crestere de la 14 saptamani. Unii colilasi il au mai devreme, altii mai tirziu. Sa exersezi, e bine cred si mai devreme, dar vezi, nu-i oferi jucarica din fata pentru ca ei nu se pot hotari cu care manuta s-o apuce si n-o apuca deloc. Ofera-i jucarica din parti si sa vezi ca v-a reactiona.

Sa vezi ca daca o vei pune pe burtic de citev ori pe zi, se va rostogoli ea singura dupa un pic de exercitiu. Mai poti s-o ajuti sa-si antreneze genunchii prin a o impinge usor (cind sta pe burtic)de talpa piciorului pina ajunge in genunchi. In felul asta o inveti sa mearga "pe labute".

Nu shtiu ce sa-ti mai zic. Toate sfaturile mentionate sunt de la moasa mea citire. Sper sa-ti fie de folos. Te

Mergi la inceput