drepturile celuilalt parinte dupa div.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Probabil ca multi vor solicita aceasta custodie comuna doar ca sa nu mai plateasca pensia alimentara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Gabi, nu are drepturi chiar egale in cazul in care copilul iti este incredintat, poti ingradi dreptul de a-l lua de la gradin ita/scoala etc. si de a-si vedea copilul doar in intervalul stabilit la divort;

Daca mergi la scoala sa explici situatia invatatoarei sau dirigintei vei putea gasi intelegere ca pe viitor sa-ti prezinte doar tie situatia scolara a copiilor;

Cat priveste "custodia comuna" ea nu are cum sa se aplice retroactiv, dar din momentul aprobarii legii celalalt parinte poate oricand sa o solicite in instanta.




Discutam cumva despre vreo dispozitie incare sau din care sau conform careia unul din parinti sa fie privat in a obtine informatii de la scoala cu privire la situatia scolara a copilului sau care se afla in custodia celuilalt parinte?
Nu am auzit de asa ceva. Sincer. Cat despre intelegerile verbale tacite sau de alta forma intre terti nu stiu de cat suport real si legal ar avea parte.
Dar poate nu stiu eu bine. Nu exclud. Dar in acest moment sunt extrem de rezervat.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Probabil ca multi vor solicita aceasta custodie comuna doar ca sa nu mai plateasca pensia alimentara...


asta cred ca va fi motiv primordial pt multi

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Exact, drumul spre iad e pavat cu intentii bune!

Trebuia introdusa custodia comuna, dar ma gandeam ca se va aplica acolo unde parintii se inteleg cu privire la modul de crestere si educare a copilului.

Daca modul in care se va implementa va fi cum zice irinabobe, va fi jale pentru majoritatea mamelor single fara suport din partea tatalui. Pentru ca nu ai cum sa obligi un parinte sa aiba grija de copilul sau atunci cand el nu doreste, iar el va fi foarte fericit sa nu mai plateasca pensia alimentara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Marius, eu i-am dat lui Gabi o idee.

Totusi este interesant de stiut unde se opreste responsabilitatea unui parinte atunci exista un copil incredintat spre crestere si educare celuilalt parinte, cata vreme asta inseamna ca nu mai poarta amandoi in egala masura aceleasi responsabilitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

O mare porcarie.
Ideal e sa fie o solicitare din ambele parti. Cu semnatura ambelor parti.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Da, exact, de exemplu eu nu as avea nici o problema sa semnez asa ceva,

insa legea nu s-a schimbat pentru cazurile in care se inteleg, ci tocmai pentru cazurile in care nu se inteleg , vezi demersurile TATA etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

cum va fi aplicata ramane de vazut...eu am spus doar ca am vazut punctul de vedere a unei persoane care a colaborat la redactarea noului cod civil, si am vazut ca le recomanda judecatorilor aplicarea acestei asa zise custodii comune desi nu este vorba despre o custodie. se mergea foarte clar pe ideea de incredintare a copilului doar unui singur parinte doar in cazuri foarte foarte grave...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

multumesc mult.
A_Iulia, intrebarea din titlu nu era de fapt a mea, ci a prietenului meu, care a vrut sa afle direct de la scoala cum invata fata lui, care fiind adolescenta, si nefiind prietena cu invatatul, mai ascunde cate o nota proasta (cum fac majoritatea copiilor la varsta ei) si cu mama ei nu se poate discuta din pacate, de aceea a vrut omul sa mearga la scoala. In fine, a fost, s-a interesat, a primit raspunsuri.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Acum insa ma framanta o alta intrebare care se leaga de titlu. Ieri copiii mei au fost la ex si au venit acasa foarte incantati, ca tatal lor l-a inscris pe fiul meu la agentia de modele sun media,a platit chiar 60 de lei ceva taxa, i-au facut o poza, i-au luat datele. Si copilul a venit acasa foarte fericit ca va fi chemat la sedinte foto, la castinguri pt filme, ca asa i s-a promis, si la o sedinta foto va castiga 50 de euro si va putea pastra hainele in care pozeaza.
Daca eu am sentinta definitiva, pot opri cumva mizeria asta? I-am spus clar exului ca nu-mi las copiii sa se vanda in halul asta, nu vreau sa pozeze azi in haine, maine-n chiloti, poimaine cine stie cum...
Ce pot sa fac? I-am explicat copilului, ce inseamna a fi model si ce urmari poate aduce o astfel de cariera, se pare ca a inteles.
Cum pot sa scot copilul din baza lor de date?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput