Strumfi iul-aug 2011!BRAVO ALINUFF!(64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eska spune:

Buna fetelor, sa stiti ca sunt la zi cu cititul...
felicitari primelor mamici ale odiseei, pufi si gheveronica, multa sanatate si bucurii lor si bebelusilor!! Imi pare rau pentru fetele cu probleme, sper ca peste cateva saptamani toate astea sa fie o amintire indepartata si voi sa va tineti fericite puiutii in brate!
Noi suntem bine (cu manifestarile inerente de genul arsurilor, dureri sacrate, picioare putin mai umflatele, si intariri de burtica mai ales dupa reprizele de zbantuiala ale puiului..a, si desigur, greu cu caldura, deja mi s-a facut rau de vreo doua ori la servici) ; adevarul e ca ma bucur ca am apucat sa iesim din tara in concediu cateva sapt dupa pasti, ultima iesire cat inca suntem doar 2, ca devine din ce in ce mai greu sa ma mobilizez, plus ca la ce surprize am vazut ca fac unii bebelusi parca mi-e si teama sa ma gandesc la drumuri mai departe de 200 km de casa.
La eco de la 29 sapt flacaul avea cam 1300 g, totul era in grafic, mai greu cu pozatul 4D ca tot tinea o labuta la ochi. Am vorbit si despre nastere, si voi face cezariana probabil undeva in sapt 8-11 aug.
Legat de sentimentele din perioada asta ma regasesc intru totul in ce a zis anaemi, parca abia astept marea intalnire dar parca totusi as mai amana uneori pana la craciun Plus uneori momente de panica de-a dreptul pentru tot ce e dupa, ca eu nu ma inchipui mama etc


31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

VA MULTUMESC FETELE PT REPRIMIRE.....
SPER SA MA SI LASE TONY (FETITA MEA) SA VA SCRIU MAI DES.....
NO SUNTEM MAI MULT PE AFARA...DE AICI SI OBOSEALA , SPER TOTUSI CA BEBELINA DIN BURTICA SA MAI STEA LA CALDURICA INCA O LUNA....

BABYBLUE....ITI UREZ DIN SUFLET MULTA SANATATE
SUNT SIGURA CA DOAMNE DOAMNE ARE GRIJA DE TINE SI DE BEBICUL DIN BURTICA SI O SA SE NASCA LA TERMEN.NOI SUNTEM ALATURI DE TINE.
MULTI PUPICI SI UN BRAT DE FLORI PT O MAMICA CURAJOASA

MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

si......BOMBA cu 35 s+
GALERIA ZAMBETELOR

FLORICELE DE LILIAC CRACIUNOASE


PUPICI TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Raportez ca am gasit in cada o bucatica gelatinoasa limpede cu firisoare rosii - banuiesc ca e o parte din dop. Cat ziceati ca mai dureaza dupa ce se desprinde dopul? Intre doua si trei saptamani?

Ireth
, si eu am avut aceeasi dilema ca tine, dr. meu pleaca in concediu in ziua DPN-ului meu. Totusi, nu as vrea sa am o nastere provocata, ma lasa pe mana altui dr., sper sa fie bine, pana la urma peste tot sunt doctori buni. Plus ca nu vreau sa intervin in procesul nasterii. Oricum, e alegerea ta. (A, si probabil o sa nasc fara epidurala, sper sa rezist)

Sanatate multa la toate burticile, la puiuti si mamici!

DPN 4 iulie 2011 - baby boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

Buna fetelor,
Felicitari Gheveronica, multa sanatate si un bebe cat mai mancacios si cumintel, recuperare usoara, asteptam povestea nasterii cand ai timp.
Alinuff iti tin pumnii luni.
Felicit pe toata lumea cu rezultate bune la ecografii si fetele care au mai adaugat o saptamana, multa sanatate fetelor, babyblue sa va ajute Dumnezeu si bebe Iustin sa stea cat mai mult la caldurica.
Ireth, bebe mai are timp sa se miste in burtica, iti doresc o nastere cat mai usoara indiferent de decizia pe care o iei.
Savvy, nu stiu cum e cu dopul, cand am nascut fetita, eu nu am vazut urma de dop, am nascut la 37 de saptamani prin cezariana. Sper ca celelalte mamici sa-ti raspunda.
Miha, multumesc pentru mesaj, esti un om deosebit. Si eu am problema lingvistica, sotul meu e francez si acasa se vorbeste numai in franceza, nu am rude pe aici si in Romania ajungem rar. Imi exprim afectiunea in limba mea materna, nu pot altfel, dar fetita mea are o intarziere de limbaj si ca sa nu o perturb ii vorbesc in general in franceza. Poate cu bebe doi o sa fie mai usor din punctul asta de vedere. Cred ca e rolul nostru sa ii invatam limba si sa le insuflam iubirea pentru limba romaneasca.
Noi implinim maine 37 de saptamani, joi am facut radiopelvimetria si luni o sa vad daca bazinul imi permite sa nasc natural. M-am inscris si la maternitate, am avut si o discutie de cinci minte cu anestezistul care m-a expediat rapid ( alergii, boli, ce alte operatii am etc). Probabil o sa nasc cu anestezie ca sunt tare rea la durere. Luni am si ecografia suplimentara din cauza diabetului. In rest, incerc sa stapanesc glicemia, nu e mereu usor (burticile afectate cum reusiti ?), contractii la efort (Dya si eu am senzatia asta de burta tare, cu formele corpului, sunt contractii, si cel mai mult seara, dar mi s-a intamplat sa me trezesc si in toiul noptii cu contractii dureroase) intepaturi in cool, cateodata cand merg parca simt o greutate jos de tot (bebe e cu capul in jos de ceva vreme). Eu am mai facut si efort cu fetita care a mers tarziu, nici acum nu merge asa bine.
Multa sanatate tuturor si un weeke end linistit

Mami de Emma si + 36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Buna seara, doamnelor!

Babyblue, esti un adevarat exemplu de curaj! In fiecare din momentele mele grele, imi aduc aminte de suferinta prin care treci cu atata putere si ma linistesc imediat. Sa fii convinsa ca esti mereu in gandurile noastre si ca iti transmitem numai energii pozitive, care sa te sustina in batalia ta. Eu nu ti-am scris personal niciodata, insa e impresionanta situatia ta, si chiar sincer cred ca esti ”prea tare”. Eu una nu stiu cum as fi trecut prin asa ceva, atata vreme cat ma plang mereu din orice. Asadar, sanatate multa si putere sa iti tii puiucul cat mai mult in burtica, sa se nasca sanatos si frumos!

Eu sunt in saptamana 33 si parca nu mai pot, e din ce in ce mai greu. Ma omoara kilogramele (20 in plus) in sensul ca le resimt pe deplin. Ma misc din ce in ce mai greu, gafai in loc sa respir, ma dor toate si imi amortesc. Abia astept sa nasc, in acelasi timp ma ingrozesc de frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Sunt rupta... acum stau cu picioarele in sus...si cand ma gandesc ca mai am si tortul de facut.
Oooof, tare greu cu burtoiul asta dupa mine


m a bucur ca vad fete care nu au mai scris de mult, sa intrati mai des

babyblue, stai cumintita in pat, fiecare zi trecuta este un + pt bb Iustin. T epupam si suntem toate alaturi de tine

Mama de Ana si 36+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Salutare burtici!
Raspundem si noi prezent la apelul de seara.

Din ce am citit si in capitolul trecut am retinut in mare:
- Ramona - ne rugam in continure pt voi, sa stii ca chiar ne esti un exemplu, raportandu-ne tie totul ni se pare usor. Iti doresc multa putere in continuare pana bebe Iustin va fi suficient de dezvoltat ca sa vina pe lume. Curaj, inca un pic, inca un pic!
- felicitari Veronica! Iti doresc insanatosire rapida si lui Luca pofta de papa si sa creasca voios si sanatos! Te asteptam cu vesti din noua postura!
- fecian/Felicia - iti tin pumnii cu operatia flacaului tau, si sper sa nu se suprapuna nu nasterea ca sa ii poti fi alaturi.


Noi suntem bine, mai bifam un simptom nou - carceii la maini. De fapt sper ca asta sunt: de cateva zile ma doare rau incheietura mainii stangi si nodurile degetelor de la ambele maini. Mi s-au cam limitat miscarile dar nu-i bai.
Eu va las, ma imbrac ca tre' sa onorez o zi de nastere.
Va pup, aveti grija de voi!


33+ voi avea un cavaler!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

gata, v-am trimis poze cu tortul pe email. Sper sa va placa

Mama de Ana si 36+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

'Neata fetele!
Eu iar m-am trezit de la 4, si dupa ce m-am chinuit o ora sa adorm la loc, mi-am dat seama ca n-am nici o sansa, asa ca m-am sculat si am pregatit cafeaua. Asa ca e gata imediat, cand va treziti s-o savurati (si pt. tine Alexia, e week-end si iei si tu o pauza de la indatorirea asta )

Noi am fost ieri la ultimele cumparaturi pt. bagajul de spital. O parte le-am comandat pe net cand am ajuns acasa, dar pot sa spun ca acum le am pe toate. Mai am de spalat si calcat hainutele si vreau sa mai fac o data curatenie generala, si gata, pot sta linistita.

Am si lucrat ieri cateva ore, asa, mai mult pentru respectul de sine, pt. ca n-am avut ieri chef de gospodarie si mi-a trebuit o scuza.

Citesc acum din urma si revin.

lulusor77 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

Miha, problema lingvistica exista si la mine, si mi-am facut o multime de griji din cauza asta (si inca imi mai fac). M-au incurajat insa fetele de-aici si mi-am recapatat speranta. Oricum, vad ca deja mi-am capatat automatismul de a vorbi cu bebele romaneste, sper sa se mentina si dupa nastere. E destul de greu, pt. ca noi vorbim germana in casa, nu am familie aici si am f putini prieteni romani cu care ma intalnesc rar, deci sansele ca el sa auda romaneste sunt destul de reduse. Planuim sa mergem insa des in tara, mai ales ca sotului ii place foarte mult la casa bunicilor si se straduieste si el sa invete romaneste. Oricum, e o mare provocare pentru noi, dar si un castig imens pentru copiii nostri, zic eu.

anaemi
, sentimentele prin care treci tu ma incearca si pe mine deja, si sunt sigura ca se vor accentua pe masura ce ma apropii de termen. Nu pot sa cred ca tu mai ai asa putin!

corry, daca nu mai suporti caldura, incearca s-o eviti cat poti. Cred ca tu simti si mai mult ca noi greutatea burtii, e normal sa vrei sa scapi de ea. Ceva planuri pentru nastere, vreo programare la cezariana..? Oricum ma gandesc ca la tine nu vor sta pana la 40 sapt., asa-i?
Dintre numele propuse de tine votez pentru Rares si Horia (ambele au fost si in lista mea de nume, dar se pare ca pana la urma al nostru va purta un nume german).

al3xutza, eu as vrea sa nasc fara epidurala. Sincer, nu pot sa-ti dau argumente, pentru ca eu am luat decitia mai mult din instinct, asa m-am gandit eu ca e bine pentru mine si bebe. Dar sunt deschisa la tot ce va trebui sa se intample (ca va fi cu epidurala, sau chiar cezariana). Cu ocazia asta ti-am raspuns si tie Krissy.

Roberta, mi se pare absurd sa nu ai voie sa te razgandesti in privinta epduralei in timpul travaliului. Am o cunostinta la care travaliul a durat 2 zile, nu mai putea respira saraca, iar daca nu-i facea epidurala, nu stiu cum reusea sa nasca, poate doar cu cezariana.

ALINAOPREA, bafta maine la testul de diabet! Nu ti-am raspuns la intrebarea cu simptomele, la fel ca si sqiurel, n-am avut simptome, dar acum de vreo sapt. as bea apa intr-una. Cred ca beau 4 litri pe zi.

lisssa, La Multi Ani tatalui tau si multa multa sanatate!! Am vazut si tortul, Doamne cata imaginatie ai! De unde te inspiri, doar din creierasul tau? Pentru ca mi se par foarte personalizate torturile pe care le faci. Sau ai si ceva cataloage pentru torturi?

maribell, bine ai revenit! Imi inchipui ca iti e greu cu bebe in burta si o fetita asa mica.
E bine ca incet incet se inscriu la apel toate fetele, ca sa fie galeria mai mare si sa traim impreuna emotiile venirii pe lume a fiecarui prichindel.

Michelle, tu esti bine? N-ai mai scris parca demult.

lulusor77 32+

Mergi la inceput