Nasterea la Medlife (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Oana_pui - intra la subiectul de alaptare si cere sfaturi de la fetele de-acolo !!! Grabeste-te, dupa 2 saptamani poti sa pierzi laptele, ala putin care e !

Eu pot sa-ti povestesc experienta mea cu Irina, vezi daca ti se potriveste:
Fii-mea sugea cu putere, NU i-au dat lapte praf in maternitate, la Municipal unde am nascut-o erau aproape fanatici cu alaptatul, plus ca am avut-o cu mine in salon din a 2-a noapte si stiu sigur ca n-a primit biberon. Sugea cam 50 minute la un san, apoi adormea. Peste 1/2 ora se trezea plangand si o puneam din nou Dupa externare si dupa 2 zile in care pur si simplu plangea aproape in continuu si era mai tot timpul atarnata de sanul meu, iar pediatra mi-a spus ca nu am lapte, am ajuns la o asistenta de la Municipal care m-a invatat ce sa fac. Mi-a desfundat canalele cu pompa manuala Avent Isis timp de 45 minute la un san !!! Eu acasa, singura, nu am reusit sa fac asta, nici macar nu prinsesem corect tehnica de muls ! Lapte era putin, canale subtiri si putine, dar mi-a spus sa insist sa pun bb la san, dupa ce suge cat poate sa-i dau completare cu lingurita sau seringa, nu cu biberonul, iar eu sa ma mulg cu pompa pana golesc complet sanul; la inceput, dupa ce manca ea, scoteam si 100 ml din sanul respectiv, pe care-i dadeam la masa urmatoare ca si completare ! Pe parcurs a scazut productia ...

Sincer, dupa ce m-am chinuit 3 saptamani cu chestia asta si copilul n-a luat aproape deloc in greutate, am cedat si am introdus laptele praf cu biberonul, pt ca de la lingurita facea gaze si se chinuia ingrozitor ... Am continuat "operatiunea pompa" si pusul la san, dar pana la 4 luni am pierdut laptele si copilul nu se mai mufa deloc la san ...

Sper sa reusesti cu alaptatul, pentru unele mamici vine natural, pt altele e mai greu ...

*****************************
Irina (2006) si 32+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pui spune:

luny povestea ta pare sa semene cu a mea..diferenta fiind doar ca bebe n-a a putut suge deloc..canalele le-am desfundat eu acasa...cand n-a mai mers cu pompa manuala de la avent am inchiriat una electrica de la medela..insa tot putin scoteam...cam 50-60 ml toata ziua..iar faza cu pusul la san ora de ora si copilul urland de foame..si crestere in greutate ioc a fost valabila si la noi..si la fel m-am speriat..eu nu am renuntat..dar copilul in continuare nu suge bine nici la bberon..deci ce sa-mi mai pun problema de san..in plus pediatra mi-a spus ca daca nu scot cel putin 200 ml pe zi sa nu mai chinui copilul ca mai mult ii termin stomacul..eu nu renunt..sper sa mai prinda putere si sa nu uite..si eu insist ca altceva n-am ce face..
multumesc de sfaturi si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochios_mic spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru raspunsuri. Maine e ziua cea mare.

oana_pui, nici nu pot sa iti spun cat de rau imi pare pentru toate cele prin care treci. Imi inchipui ca trebuie sa iti fie tare greu cu refacerea, dar mai ales cu faptul ca Matei nu suge si ca incepi sa pierzi lactatia. Fruntea sus. Sigur lucrurile vor incepe sa intre pe un fagas normal in curand. Nu dispera. Stiu de la o amica cum ca ar exista un grup de suport pentru alaptare unde poti merge sa te intalnesti cu alte mamici care au probleme. Ajuta mai ales moral, si cand moralul e sus de obicei lucrurile incep sa functioneze mai bine. stiu ca cu cat esti mai stresata cu atat si lapticul se duce. Daca vrei o intreb pe amica mea cum se poate ajunge la grupul suport. ea a fost in acest grup pe vremea cand alapta. zicea ca a ajutat-o enorm. Inconvenientul ar fi legat de faptul ca alaptatul nu mai e atat de intim, dar daca treci peste asta e de mare ajutor.

Roxx26 si luny - va multumesc pt info legate de rooming-in. Eu ma gandesc ca as dori sa am copilul cu mine non-stop din prima clipa. Stiu ca la ATI doar ti-l aduc sa il pui la san prima data (daca ceri) dar apoi as vrea sa il am cu mine. Sunt constienta ca vor fi momente in care vor trebui sa il ia pt diverse controale, dar altfel, chiar si hranirea cu biberonul pana se desfunda la mine canalele vreau sa o fac tot eu. vreau sa il am cu mine si zi si noapte si nu o sa ma las cu una cu doua . Bine ca mi-ati spus ce atitudine trebuie sa abordez. Voi fi ca o leoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

ochios_mic, maine e ziua cea mare!! sa te duci fara nicio teama, nu uita sa pastrezi emotiile..restul - durere, frica, etc. nu au ce cauta! bafta multa si de abia astept sa ne povestesti!

oana, ..stiu ce simti, mai ales ca pitica mea a luat doar 170 de grame dupa 10 zile...suntem cam in aceeasi situatie. In plus, eu am o mare spaima: ca renunta la tzatzica in favoarea biberonului...eu nu ma pot plange de lapte, slava Domnului! dar ma mulg si dupa ce o tin la san ii mai dau si vreo 40-60 din biberon..
Ma gandesc ca pana la urma o sa iesim noi la liman cu gandaceii nostrii...conteaza in primul rand sa avem psihicul bun!

Pe mine m-ar interesa grupul ala de suport pentru alaptat. As vrea mai multe detalii, se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochios_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui danuk

Pe mine m-ar interesa grupul ala de suport pentru alaptat. As vrea mai multe detalii, se poate?


danuk, am incercat sa o sun pe amica mea dar nu raspunde momentan la tel. I-am trimis un mesaj si de indata ce am detaliile o sa le pun aici intr-un post.

Cat despre emotii, sa stii ca pana acum sunt uimitor de calma. Frica nu imi este, cel putin nu acum.
Oricum, imediat ce ma pot conecta la net o sa va dau de stire legat de progrese . Multumesc de incurajari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisanti spune:

Se pare ca urmez eu miercuri :) .. deja ma termina asteptarea. Nu mai am rabdare de nici un fel.

Oana_pui, succes in continuare cu recuperarea si cu alaptatul. Am inteles ca ai inchiriat o pompa electrica Medela. Imi poti spune si mie, te rog, de unde?

Intrebase cineva de grupul acela de suport pentru alaptare - se numeste La Leche League Bucure#537;ti (gasesti detalii despre intalnirile lor aici - http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/). Eu mai stiu si de cateva consiliere in alaptare (http://www.nastecumsimti.org/) care vin acasa sau la spital si stau de vorba cu parintii, le explica si ii ajuta. Am o prietena care a fost extrem de multumita de una din tipele de aici si dupa discutia cu ea s-a linistit destul de mult si a perseverat cu alaptarea, iar acum alapteaza exclusiv. Eu vreau sa le sun zilele astea sa stabilesc cu ele o intalnire, sa vedem cand ma sfatuiesc sa vina - daca in maternitate sau cand ma intorc acasa si am sanse mai mari sa mi se fi declansat lactatia.

:) .. mai am 2 zile si imi vad puiul.

Pupici
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

Cristina, multumesc pentru detalii!!
Nu mai este mult pana miercuri, sa ai o nastere usoara si o recuperare rapida....iar bebele sa fie sanatos, frumos si mancacios..la tatica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

cristina, nastere usoara!

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pui spune:

danuk ..atata timp cat ai lapte nu-ti fa griji..totul o sa revina la normal..cat despre luatul in greutate iti inteleg ingrijorarea.....matei abia acum are ceva in plus..putinel dar e totusi ceva..din pacate de laptic de san n-a avut parte decat foarte putin..gaza ta e norocoasa ca il are fie el si muls..
Ochios mic si cristina va doresc nastere usoara si copii asa cum vi i-ati dorit - sanatosi si manaciosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisanti spune:

multumesc mult!

mai am o zi - azi nu prea am stare in casa asa ca o sa incerc sa imi ocup ziua cu diverse.

revin cu vesti cand voi putea :)

Mergi la inceput