Dupa operatia de fimoza- recuperare

Dupa operatia de fimoza- recuperare | Autor: mess4u2000

Link direct la acest mesaj

Buna,

Noi am facut operatia de vreo trei saptamani, dupa cum stiti, doare la pipi in primele zile, am scapat si de pampers intre timp, dar acum ne confruntam cu o problema noua. Am uitat sa spun ca baietelul meu are 3 ani si fimoza noastra a necesitat operatie fiindca pielea era total inchisa si cand facea pipi la el se umfla pielea ce acopera glandul ca un balon si apoi se scurgea incet printr-o gautica foarte mica caci jetul era foarte subtire.
Revenind acum vreau sa spun ca dupa operatie, cand penisul intra in erectie, baiatul meu are o senzatie de disconfort fiindca il tine pielea aceea pe interior. Cand decalotez seara la baie, observ ca pielea e atat de stransa pe penis incat aproape ca nu o mai pot readuce la loc. Ma adresez celor care au facut aceasta operatie si va rog sa imi spuneti daca ati avut aceeasi experienta si ce ati facut. Mie dr. mi-a spus ca pielea va fi foarte stransa dar ca va devenite elastica dupa manevrele de decalotare. Ideea e ca el nu suporta aceste manevre... si eu trebuie sa fac totul rapid, asa incat decalotarea nu mai este blanda cum ar trebui ci brusca:(.
Astept sfaturile celor care au trecut prin asta, cu mentiunea ca la el nu se putea face altceva, iar circumcizia nu a fost optiunea noastra.

Camelia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Cred ca dupa trei saptamani trebuia sa se vada deja o diferenta. Nu am experienta cu operatia de fimoza, dar stiu ca in unele situatii trebuie refacuta, daca initial medicul a taiat prea putin. Sper sa nu fie cazul baietelului tau. Probabil ca va trebui sa continui sa il decalotezi si eventual incearca sa folosesti o crema. Daca totusi ajungeti la circumcizie (ceea ce ar fi probabil de preferat, decat sa repete operatia de fimoza) nu e cazul sa te sperii. Cu asta am experienta si iti pot da mai multe informatii. Esentialul e ca se vindeca in cateva zile, nu saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Daca pielea este atat de stransa, din pacate nu se va largi... vb din exp. din pacate. Op. de circumcizie va fi optiunea viabila pe la 12 - 14 ani si il va ajuta sa aiba si o viata sexuala ok.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Ah si seara la baie cand il decalotezi ca sa il speli, foloseste mana cu sapun hidratant care sa alunece cat mai usor (cam la fel cum iei sapun pe mana ca sa scoti un inel care nu mai vrea sa iasa) si de asemenea apa nu trebuie sa fie prea calda caci ii deranjeaza, e ideal apa la temp corpului in acea zona. Pe la vreo 5 ani o sa se decaloteze si sa se spele singur daca il incurajezi sa faca asta si atunci o sa fie mai usor.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Am vb cu dr. care mi-a spus ca daca nu inregistram nici un progres... va trebui facuta circumcizia. Ma sperie gandul asta, caci recuperarea e mai grea, din spusele doctoritei, ca ar dura cam doua saptamani.
Tanti Zavaidoc, da , chiar te rog sa imi povestesti cum se desfasoara , sau mai degraba, cum e recuperarea dupa circumcizie.
Andries dr. propune sa fac deja operatia... caci urmeaza sa corectam un degetel caruia nu ii mai creste tendonul, afectiune care se numeste "police in resort", iar ea, doctorita spune sa se faca ambele interventii sub aceeasi anestezie. Mi se pare un pic cam dur pentru el, saracutul, cu mana in ghips si cu cuculetul taiat!
Daca incerc sa folosesc un sapun sau crema cand decalotez, mi-e imposibil sa inlatur pielea aceea fiindca aluneca mana si e atat de strans ca NU SE POATE! NU STIU INCOTRO S-O APUC!!!!!
Cred ca am nevoi de putin timp sa ma linistesc si sa inteleg ce trebuie facut.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Recuperarea dupa circumcizie e simpla si de obicei nu apar probleme. Nu stiu de ce a zis medicul copilului tau ca dureaza mai multe saptamani. Probabil ca are experienta cu persoane adulte sau copii mai mari. In general, se vindeca in maxim o saptamana. Jena la urinare dureaza doar o zi sau doua, ia plaga se ingrijeste cu o crema. Gasesti informatii si pe internet despre asta- e drept, nu in limba romana.
Exista o respingere nejustificata in Romania fata de circumcizie, dar parerea mea e ca nu e nici pe departe traumatizanta. Mult mai traumatizanta mi se pare incercarea repetata, urmata sau nu de operatie de fimoza, de a decalota penisul unui baietel.
Copilul meu a primit anestezie locala. Era mai mic decat al tau, asa ca nu cred ca la un copil de 3 ani mai accepta sa ii faca cineva circumcizie fara anestezie generala. De fapt, cativa medici mi-au zis si mie ca e exclus sa faca anestezie locala, ca prefera sa fie copilul adormit, pentru confortul lor psihic. Al medicilor, adica. Am ales un medic care a lucrat cu anestezie locala si a fost OK, am fost si eu prezenta si cred, din reactia copilului, ca anestezia locala a fost suficienta.
Daca mai ai intrebari, sunt pe aici. Multa sanatate copilului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Multumesc pentru informatii! Nu, operatia va fi facuta sub anestezie generala cert!Dr. a spus ca o vreme va simti un disconfort pentru ca glandul nu va mai fi in mediul lui si pana se va batatori-adapta la atingerea chilotului va dura un pic. Cred ca la asta s-a referit cand a spus ca recuperarea va fi mai grea. Cred ca din motive religioase nu este acceptata circumcizia decat fortuit, ca in cazul nostru, iar noi mai avem un baiat si nu am dorit sa fie "diferiti", dar daca altfel nu se poate, vom alege ce e mai bine pentru copil. Imi pare rau ca am ajuns in aceasta situatie, ca poate daca interveneam mai devreme s-ar fi putut evita. Imi reprosez ca nu am luat o hotarare in acest sens cand copilul era mic, dar nu mai pot da timpul inapoi si incerc sa ma inarmez cu optimism si sa ma incarc cu energie de care o sa am nevoie, caci voi iesi din aceasta experienta epuizata psihic.
Merci inca o data!
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Fii linistita, copilul se va recupera bine si repede. Sigur, era mai simplu daca se facea operatia mai devreme, dar nici acum nu e tarziu. Eu sunt convinsa ca totul va decurge bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui mess4u2000

Multumesc pentru informatii! Nu, operatia va fi facuta sub anestezie generala cert!Dr. a spus ca o vreme va simti un disconfort pentru ca glandul nu va mai fi in mediul lui si pana se va batatori-adapta la atingerea chilotului va dura un pic. Cred ca la asta s-a referit cand a spus ca recuperarea va fi mai grea. Cred ca din motive religioase nu este acceptata circumcizia decat fortuit, ca in cazul nostru, iar noi mai avem un baiat si nu am dorit sa fie "diferiti", dar daca altfel nu se poate, vom alege ce e mai bine pentru copil. Imi pare rau ca am ajuns in aceasta situatie, ca poate daca interveneam mai devreme s-ar fi putut evita. Imi reprosez ca nu am luat o hotarare in acest sens cand copilul era mic, dar nu mai pot da timpul inapoi si incerc sa ma inarmez cu optimism si sa ma incarc cu energie de care o sa am nevoie, caci voi iesi din aceasta experienta epuizata psihic.
Merci inca o data!
Camelia


Nu are sens sa-ti faci probleme, nu e vina ta. Pur si simplu unii baieti asa se nasc ei, cu preputul foarte strans pe gland. Ce sa mai spunem de cei cu hipospadias si mai stiu eu ce, sa spunem mersi ca e numai atat, trebuie sa vedem jumatatea plina. Eu sunt in aceeasi situatie si crede-ma ca am incercat decalotarea de mi-a iesit pe nas. Succes!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

si noi am avut aceeasi problema.copilul facea des infectii urinare,pt ca urina nu se elimina cum tb,plus dureri,se chinuia sa faca pipi,nu urina niciodata jet continuu.prim data am fost la dr stanciu,care l a decalotat,insa nu de tot,iar dupa un tp pielea s a lipit.
apoi am fost la dr basca,care l a decalotat cu ajutorul unei pense...a fost f traumatizant,dar de atunci n am mai avut probleme.poate ca decalotarea n a fost facuta cum tb,asa cum am patit si noi prima oara...eu zic sa te mai gandesti cu crcumcizia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mess4u2000
caci urmeaza sa corectam un degetel caruia nu ii mai creste tendonul, afectiune care se numeste "police in resort".......

Multumesc




cand ati descoperit aceasta "afectiune"??
vreau sa va spun si si fetita mea a avut-o , am descoperit pe la 1 an jumatate parca in timp ce tinea bibe cu lapte...am fost la chirurgi la noi in tara si toti mi-au spus ca singura optiune este operatia...apoi am fost la un dr prof chirurg la szeged care mi-a spus sa lasam fetita in pace ca nu e nici o urgenta, sa mai urmarim problema si daca ne hotaram sa intervenim se poate face si peste 1 an -doi.....si uite asa, am mers pe mana dumnealui si de pe la 3 ani nu au mai fost probleme. degetelul "si-a dat drumul" si il poate intinde la maxim acum. deci nu va grabiti cu taiatul!!!
aaaa ce am gasit eu atunci de citit despre asta poti da o cautare pe google: trigger thumb

ma scuzati de off topic.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput